MAVI 2026/03 Bilançosu: Kârda Vergi İllüzyonu, Kasada 7 Milyar TL Nakit
Benim temel görüşüm şudur: Mavi Giyim, perakende sektörünün mevcut makroekonomik daralma döngüsünde bir ‘Operasyonel Şampiyon’ olarak ayakta kalıyor, ancak bilançonun görünen yüzü ile arka plandaki nakit gerçekliği birbirinden tamamen kopmuş durumda.
Resmi net kâr %49 erirken, şirketin kasasına giren net faaliyet nakdi bu ‘erimiş’ kârın tam 3 katı. 1 Şubat 2026 – 30 Nisan 2026 (1Ç26) finansallarını okuyan piyasa kâr çöküşünü fiyatlarken, aslında devasa bir vergi illüzyonuna bakıyor. Mavi’nin güncel hisse fiyatı 39,88 TL, piyasa değeri ise 31,68 milyar TL seviyesinde fiyatlanıyor. 15,19 F/K ve 2,02 PD/DD çarpanlarıyla işlem gören şirket, %37’lik TCMB politika faizinin tüketimi baskıladığı bir ortamda hacim kaybetse de fiyatlama gücüyle marjlarını koruyor. Ancak asıl hikaye kâr marjlarında değil; TFRS 16 (kiralama) yükümlülükleri hariç tutulduğunda 7 milyar TL’yi aşan net nakit yığını ve bu likiditeye rağmen talep edilen 5 milyar TL’lik yeni borçlanma limitinde gizli.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
| Finansal Kalem | Mevcut Dönem (1Ç26) | Önceki Dönem (1Ç25) | Değişim | Analist Notu |
| Hasılat | 12.701.359 bin TL | 12.941.065 bin TL | -%1,9 | Hacim daraldı, talep soğuyor |
| Brüt Kâr | 6.770.959 bin TL | 6.754.460 bin TL | +%0,2 | Fiyatlama gücü marjı korudu |
| Esas Faaliyet Kârı | 1.676.575 bin TL | 2.001.874 bin TL | -%16,2 | Operasyonel kaldıraç zayıflıyor |
| Dönem Kârı | 542.874 bin TL | 1.072.002 bin TL | -%49,3 | Vergi yükü kârı yuttu |
| Faaliyet Nakit Akışı | 1.674.127 bin TL | 2.344.856 bin TL | -%28,6 | Net kârın 3 katı nakit üretimi |
| Dönem Vergi Gideri | 622.029 bin TL | 396.640 bin TL | +%56,8 | Efektif vergi oranı %53,4’e fırladı |
| İlişkili Taraf (Erak) Ürün Alımı | 1.843.670 bin TL | 1.935.288 bin TL | -%4,7 | SMM’nin %31’i patron şirketine |
Net kârdaki %49’luk düşüş, tablonun en kör edici kalemi. Bir perakende devinin kârı yarı yarıya eridiğinde hissede panik satışı başlar; nitekim 39,88 TL’lik yatay seyir bu bıkkınlığı yansıtıyor. Ancak faaliyet nakit akışının 1,67 milyar TL (net kârın tam 3,08 katı) olarak gerçekleşmesi, kârlılığın operasyonel bir hezimetten değil, devletin vergi politikasından kaynaklandığını kanıtlıyor. Şirket kâğıt üzerinde erirken kasasını parayla doldurmaya devam ediyor.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
Vergi İllüzyonu ve Yutulan Değer
Şirketin vergi öncesi kârı 1,16 milyar TL (hasılatın %9,1’i). Ancak dönem vergi gideri 622 milyon TL olarak gerçekleşti. 1Ç25’te %27 olan efektif vergi oranı, enflasyon muhasebesinin yasal finansallardan (VUK) kalkmasıyla 1Ç26’da %53,4’e fırladı. Şirket, elde ettiği her 100 liralık kârın 53 lirasını devlete ödüyor. Bu durum, hisse çarpanlarında (F/K) suni bir şişkinlik yaratıyor. 15,19 olan güncel F/K, kâr yaratım kapasitesindeki yapısal bir zayıflığı değil, vergi kalkanının kaybını yansıtıyor.
Paradoks: 7 Milyar TL Nakit ve Yeni Borç İştahı
Bilanço (Sayfa 16) incelendiğinde, şirketin 9,25 milyar TL nakit ve benzeri varlığı bulunuyor. Buna karşılık kısa ve uzun vadeli banka kredileri toplamı sadece 2,23 milyar TL. TFRS 16 kiralama borçları hariç tutulduğunda net nakit pozisyonu 7,02 milyar TL. Çelik gibi bir bilanço. Fakat asıl soru şu: Kasası 7 milyar TL dolup taşan ve perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirket, neden 12 Haziran 2026’da SPK’ya 5 milyar TL’lik yeni borçlanma aracı ihracı için başvurur? %40 faiz ortamında bu likidite talebi operasyonel bir ihtiyaç olamaz. Bu hamle, önümüzdeki 6-12 ay içinde inorganik bir büyüme (satın alma/M&A) veya devasa bir sermaye yapılandırmasının (büyük çaplı hisse geri alımı/temettü) sinyalini veriyor.
Sızıntı Noktası: Transfer Fiyatlaması ve Erak Giyim
Dipnot 7, şirketin ana hissedarı Akarlılar ailesine ait Erak Giyim ile olan işlemleri detaylandırıyor. 1Ç26’da Erak’tan 1,84 milyar TL ürün alımı yapılmış. Bu rakam, toplam 5,93 milyar TL olan Satışların Maliyeti (SMM) kaleminin %31’ini oluşturuyor. Ayrıca şirketin toplam ticari borçları olan 7,08 milyar TL’nin 2,44 milyar TL’si (%34,5’i) Erak Giyim’e ait. Dış pazar çeşitliliğinde tedarikçilerin %69’u üçüncü taraf olsa da, cironun motoru olan denim ürünlerinde %31’lik bağımlılık grup içi transfer fiyatlaması tartışmalarını canlı tutuyor. Marjın ne kadarının halka açık Mavi’de, ne kadarının halka kapalı Erak’ta kaldığı, azınlık hissedarı için her zaman bir şeffaflık testidir.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
ROIC ve WACC: Sermaye Eritme Sınırı
Bir perakendecinin gerçek başarısı, yatırdığı sermayeye karşılık elde ettiği getiridir. Güncel TCMB politika faizi %37 ve perakende sektörü risk primi %6 baz alındığında, şirketin Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) %43 bandındadır.
Yatırılan Sermaye (Özkaynaklar 15,56 milyar TL – Net Nakit 3,86 milyar TL) 11,7 milyar TL’dir. Vergi sonrası faaliyet kârı yıllıklandırıldığında yaklaşık 3,14 milyar TL NOPAT üretiyor.
Yatırılan Sermaye Getirisi (ROIC): %26,8.
Bu oran %43’lük WACC’ın çok altındadır. Şirket harika bir operasyonel motor kursa da, Türkiye’deki hiper-faiz ve %53,4’lük vergi ortamı nedeniyle reel hissedar değeri üretemiyor. Operasyonel başarı, makroekonomik duvarlara çarpıyor.
DuPont Parçalanması: Sıkışan Aktif Devir Hızı
Özkaynak kârlılığını (ROE) belirleyen üç ana unsur vardır. 1Ç26 için net kâr marjı %4,27. Aktif devir hızı (12,7 milyar TL Hasılat / 30,7 milyar TL Toplam Varlık) yıllıklandırıldığında 1,65 seviyelerinde. Kaldıraç oranı (Varlık/Özkaynak) ise 1,97. Kârlılık, güçlü bir marjdan ziyade, yüksek varlık dönüşümü ve finansal kaldıraçla destekleniyor. Talepteki %1,9’luk daralma devam ederse, aktif devir hızı düşecek ve özkaynak kârlılığı daha sert bir erozyona uğrayacak.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I. FİNANSAL DAYANIKLILIK
Bilanço Sağlamlığı (9/10) → : Toplam 9,25 milyar TL nakde karşılık 2,23 milyar TL banka borcu. Likidite kusursuz.
Nakit Üretimi (9/10) ↓ : 1,67 milyar TL faaliyet nakit akışı net kârın 3 katını aşıyor. Nakit dönüşümü muazzam ancak geçen çeyreklere göre ivme kaybetti.
Risk Profili (7/10) ↓ : Toplam ticari borçların %34,5’inin tek bir ilişkili tarafa (Erak Giyim) ait olması yoğunlaşma riski yaratıyor.
II. OPERASYONEL MOTOR
4. Kârlılık Kalitesi (6/10) ↓ : %53,4 efektif vergi oranı kârlılığın reel niteliğini bozdu.
5. Büyüme Kalitesi (5/10) ↓ : Enflasyon arındırıldığında gelirler %1,9 daraldı. Büyüme hacimsel değil, sadece etiket (fiyat) kaynaklı.
6. Operasyonel Verimlilik (8/10) → : İç talebin daraldığı bir çeyrekte %53,3 brüt kâr marjını tutturmak güçlü bir fiyatlama kapasitesi gerektirir.
III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR
7. Rekabetçi Konum (9/10) → : 14+ yaş denim pazarında %25’lik kesintisiz liderlik devam ediyor.
8. Yönetim Güvenilirliği (9/10) ↑ : 1,32 milyar TL temettü dağıtımı (%57 pay out) ve 575 milyon TL’lik hisse geri alımı (ve iptali) hissedar dostu kimliği tescilledi.
9. Yapısal Güç (6/10) → : Ana üretici Erak ile olan organik bağ, tedarik esnekliği sağlasa da marjın nerede kaldığı konusunda opaklık yaratıyor.
10. Sektörel Rüzgar (4/10) ↓ : Yüksek faiz ve kredi kartı taksit sınırlamaları hazır giyim perakendesini sert şekilde boğuyor.
TOPLAM: (72/100)
Mavi Giyim; vergi yükü, daralan talep ve yüksek enflasyon üçgeninde kârlılık illüzyonu yaşasa da, 7 milyar TL’lik net nakit yığını ve defansif fiyatlama gücüyle krizleri fırsata çevirebilecek donanıma sahip.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
Net kâr neden %49 düştü, şirkette bir operasyonel kriz mi var?
Hayır, bir kriz yok; ortada bir muhasebe ve vergi düzenlemesi var. Esas faaliyet kârı 1,67 milyar TL olarak gerçekleşti. Fakat enflasyon muhasebesinin yasal vergi hesaplamalarından çıkmasıyla birlikte vergi kalkanı kayboldu ve efektif vergi oranı %27’den %53,4’e tırmandı.
Erak Giyim’den yapılan alımların maliyetin %31’ini oluşturması yatırımcıyı ürkütmeli mi?
SMM’nin %31’inin ana hissedarın diğer şirketine gitmesi, teorik olarak bir sızıntı riski taşır. Mavi’nin brüt kâr marjı %53,3’te tutunsa da, transfer fiyatlandırmasının adilliğini dışarıdan kesin olarak ölçmek imkansız. Hissedar, bu bağı “istikrarlı tedarik zinciri” ve “opak marj yönetimi” denkleminin tam ortasında değerlendirmeli.
Kasa nakit doluyken 5 milyar TL’lik borçlanma başvurusu neden yapıldı?
İşte çeyreğin en gizemli hamlesi bu. 7,02 milyar TL net nakdi olan bir şirketin %40+ faiz ortamında 5 milyar TL borç arama nedeni işletme sermayesi olamaz. Bu hazırlık ya yurt dışında agresif bir satın alma faturasına ya da şirketin özkaynak verimliliğini artırmak için yapacağı devasa bir hisse geri alım/temettü dalgasına işaret ediyor.
Hacim büyümesi durdu mu?
Satış gelirleri 1Ç25’te 12,94 milyar TL iken 1Ç26’da 12,7 milyar TL’ye inerek reel bazda %1,9 daraldı. Brüt kâr marjının korunması, şirketin maliyet enflasyonunu fiyata yansıtabildiğini ancak bu yeni fiyatları tüketicinin aynı adetlerde satın almadığını gösteriyor. Büyüme hacimsel olarak durdu.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Mavi Giyim şu anda 31,68 milyar TL (yaklaşık 706 milyon USD) piyasa değeri ile fiyatlanıyor. BIST 100 içindeki güçlü perakende oyuncularından biri olmasına rağmen, son 12 aydaki hisse performansı endeksin gerisinde kaldı. 15,19 F/K oranı ilk bakışta pahalı görünse de, bu oran %53,4’lük vergi baskısıyla “ezilmiş” bir net kâr üzerinden hesaplandığı için yanıltıcıdır. PD/DD’nin 2,02 seviyesinde olması, %25 pazar payına sahip defansif bir marka için oldukça iskontolu bir zemine işaret ediyor. Piyasa şu an Mavi’nin operasyonel gücünü değil, daralan makroekonomiyi fiyatlıyor.
Senaryo 1: Katalizör Ateşlemesi (%30 Olasılık)
Yönetim, SPK onayını bekleyen 5 milyar TL’lik borç limitini ve 7 milyar TL’lik net nakdini kullanarak stratejik bir satın alma (Avrupa veya ABD pazarında) gerçekleştirir. Hacim büyümesi inorganik olarak çözülür. Hisse, F/K çarpanını 15’ten 20 bandına taşır.
Senaryo 2: Stagflasyon Bataklığı (%50 Olasılık)
TCMB faiz indirimlerini 2026 sonuna kadar öteler. Hasılat reel olarak daralmaya devam eder. Tüketici fiyat artışlarını reddetmeye başlar ve brüt kâr marjı %53’ten %48 bandına geriler. Şirket net nakit pozisyonu sayesinde ayakta kalır ancak hisse fiyatı 35-42 TL bandında enflasyona karşı reel olarak erimeye devam eder.
Senaryo 3: Vergi Şokunun Kalıcılaşması (%20 Olasılık)
Efektif vergi oranının %50 üzerinde kalıcı olması yabancı kurumların değerleme modellerini kalıcı olarak bozar. Operasyonel kâr ne kadar güçlü olursa olsun, hisse başına düşen kâr (EPS) büyümediği için uluslararası fonlar pozisyon azaltır, hisse 30 TL’deki güçlü destek seviyesini test eder.
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
Mavi Giyim, 1-2 aylık kısa vadeli al-sat tahtası değil; makroekonomik dalgalanmalara karşı 3-5 yıllık bir sabır testidir. Şirketin “Ekonomik Hendeği” (Moat) genç demografi ve marka algısına dayalıdır; zaman geçtikçe bu marka sadakati genişlemektedir. Ancak mevcut döngüde zaman, perakendecinin değil, yüksek faizin lehine çalışıyor. Yatırımcı bu hisseyi 3 yıl taşıdığında, enflasyonu yenecek agresif bir büyüme hikayesi değil; yüksek temettü verimi (%57 dağıtım), agresif hisse geri alımları ve pazar payını rakiplerinden daha az hasarla koruyan defansif bir kalkan satın almış olur. Beklemenin ödülü, TCMB’nin faiz indirim döngüsüne girdiği gün patlayacak perakende talebidir.
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Soru:
Mavi’nin kârlılığını belirleyen ana maliyet kalemi (SMM’nin %31’i) ana hissedarın sahip olduğu Erak Giyim’e ödeniyorsa, denim pazarındaki “liderlik primini” ve asıl kârlılığı halka açık Mavi mi yoksa arka plandaki Erak mı tahsil ediyor?
Şahin Gözüyle Takip Edilecekler:
İlişkili Taraf İşlemleri Oranı: Erak Giyim’den yapılan alımların toplam SMM içindeki %31’lik payı. Düşmesi şeffaflığı, artması kâr transferi endişesini artırır (Bilanço Dipnot 7).
5 Milyar TL’lik Borçlanma Limitinin Kullanımı: Bu limitin işletme sermayesine mi yoksa bir şirket satın almasına / geri alıma mı tahsis edileceği (KAP Özel Durum Açıklamaları).
Efektif Vergi Oranı: %53,4’lük şok edici oranın bir sonraki çeyrekte %30-35 bandına dönüp dönmeyeceği (Gelir Tablosu Vergi Gideri / Vergi Öncesi Kâr).
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Finansal piyasaları takip etmek için: X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/03 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.