ASELS 2026/6 Bilançosu: 23,2 Milyar Dolarlık Sipariş Dağında Nakit Sınavı
ASELSAN, 2026 yılının ilk yarısında 23,2 milyar ABD doları tutarında tarihi bir bakiye sipariş portföyüne ulaşırken, aynı dönemde -18,33 milyar TL negatif serbest nakit akışı (FCF) üreterek bilanço tarihinin en keskin tezatlarından birine imza attı. Borsa İstanbul’da 353,75 TL hisse fiyatı ve 1,61 trilyon TL (yaklaşık 42,5 milyar ABD doları) piyasa değeri ile işlem gören şirket; 39,11 F/K ve 5,26 PD/DD çarpanlarıyla sektör ortalamalarının üzerinde fiyatlanıyor. Piyasa, masadaki devasa sipariş dağını coşkuyla satın alırken, bilançonun alt katmanlarında biriken borçlanma maliyetlerini ve nakit açığını şimdilik ikincil planda tutuyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) %37,00 seviyesinde tuttuğu politika faizi ve %31,75 düzeyindeki yıllık enflasyon ortamı, sermaye maliyetini sanayi şirketleri için son derece yüksek bir seviyeye taşıdı. Yıllıklandırılmış Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) %43,00 seviyesine ulaşan bir piyasada, ASELSAN’ın yıllıklandırılmış Yatırılan Sermaye Kârlılığı (ROIC) %11,58 düzeyinde kaldı. Şirket, muhasebe kayıtlarında 14,44 milyar TL net dönem kârı açıklasa da, yüksek faiz ve enflasyon cenderesinde reel bazda ekonomik değer yakımı yaşıyor.
Benim temel görüşüm şudur: ASELSAN, Türkiye tarihinin en muazzam savunma sipariş dağının ($23,2B) üzerinde oturmaktadır; fakat bu siparişleri üretime dönüştürmek için yürütülen agresif yatırımlar ve yükselen stoklar, şirketi nakit üreten bir devden geçici olarak nakit yakan ve borçla büyüyen bir yapıda tutmaktadır.
ASELSAN Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli
ASELSAN, kara, hava, deniz ve uzay platformları için haberleşme, radar, elektronik harp, aviyonik, elektro-optik ve hava savunma sistemleri tasarlayan ve üreten bir teknoloji şirketidir. Gelir mekanizması, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) başta olmak üzere, ana yükleniciler ve yabancı ordularla yapılan uzun vadeli, projeli sözleşmelere dayanır.
2026 yılının ilk yarısında elde edilen 88,49 milyar TL toplam hasılatın segment bazlı dağılımı şu şekildedir:
Yurt İçi Satışlar: 73,28 milyar TL (toplam hasılatın %82,81’i)
Yurt Dışı Satışlar (İhracat): 15,21 milyar TL (toplam hasılatın %17,19’u)
Geçen yılın aynı döneminde %11,25 olan ihracat payı, küresel pazarlardaki açılımla birlikte 5,94 puanlık artış kaydetmiştir.
1975 yılında Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası uygulanan ambargolara yanıt olarak TSKGV bünyesinde kurulan şirket, Macunköy tesisleriyle başladığı serüveni bugün Ankara Oğulbey’de temeli atılan 1,5 milyar dolar değerindeki ÇELİKKUBBE hava savunma tesisiyle taçlandırmaktadır. Şirket, geçmişteki tek alıcılı kamu tedarikçisi kimliğinden, bugün cirosunun %17,19’unu ihraç eden ve 11 Ar-Ge merkezinde 10.559 mühendis çalıştıran küresel bir savunma oyuncusuna evrilmiştir. Bilanço tarihinden sonra Temmuz 2026’da Ulak Haberleşme A.Ş.’deki pay oranı da %51’den %61’e çıkarılmıştır.
İş modelinin bu çeyrek açısından en kritik özelliği; uzun üretim döngüleri nedeniyle teslimat öncesinde devasa tutarda hammadde ve yarı mamul stoklaması gerektirmesidir. Bu durum, siparişler artarken şirketin kasasındaki nakdi emerek borçlanma ihtiyacını doğurmaktadır.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
| Finansal Kalem | Mevcut Dönem (2026/6) | Önceki Dönem (2025/6) | Değişim (%) | Analist Notu |
| Hasılat | 88.494.252 Bin TL | 70.956.004 Bin TL | %24,71 | Reel %25,0 büyüme sağlandı |
| Brüt Kâr | 28.096.691 Bin TL | 22.706.853 Bin TL | %23,74 | Marj %31,75 ile sabit |
| Esas Faaliyet Kârı (EBIT) | 22.530.965 Bin TL | 23.063.703 Bin TL | -%2,31 | Operasyonel kâr marjı daraldı |
| Düzeltilmiş FAVÖK | 23.233.306 Bin TL | 17.791.211 Bin TL | %30,59 | FAVÖK marjı %26,25’e yükseldi |
| Net Parasal Pozisyon Kaybı | -6.396.603 Bin TL | -18.476.571 Bin TL | -%65,38 | Enflasyon düşüşü kâra +12,1B TL yazdı |
| Net Dönem Kârı | 14.439.306 Bin TL | 8.461.244 Bin TL | %70,65 | Sıçrama vergi ve parasal kayıp kaynaklı |
| İşletme Nakit Akışı | 15.206.440 Bin TL | 18.013.334 Bin TL | -%15,58 | Kârın nakit karşılığı sağlandı |
| Yatırım Harcamaları (CapEx) | 33.537.708 Bin TL | 16.934.728 Bin TL | %98,04 | Tesis ve Ar-Ge yatırımları patladı |
| Serbest Nakit Akışı (FCF) | -18.331.268 Bin TL | 1.078.606 Bin TL | A.D. | Nakit akışı -18,33 Milyar TL kanadı |
| Net Borç | 33.824.364 Bin TL | 23.632.932 Bin TL* | %43,12 | Borçlanma yatırımları finanse etti |
*Önceki dönem borç verisi 31 Aralık 2025 tarihine aittir.
Tablodaki en çarpıcı çelişki, Esas Faaliyet Kârı (EBIT) -%2,31 gerilerken Net Dönem Kârının %70,65 sıçramış olmasıdır. Gelir tablosunun detayına inildiğinde, net kâr artışının operasyonel başarıdan değil; enflasyonun gerilemesiyle Net Parasal Pozisyon Kaybının 18,48 milyar TL’den 6,40 milyar TL’ye düşmesinden (+12,08 milyar TL pozitif etki) ve yazılan 2,07 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklandığı görülmektedir. Buna karşın nakit akış tablosu, 33,54 milyar TL’lik CapEx harcaması nedeniyle serbest nakit akışının eksi 18,33 milyar TL’ye çöktüğünü itiraf etmektedir.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
Tarihsel Kırılma: EBIT Gerilerken Net Kâr Sıçraması İllüzyonu
Faaliyet raporunda sunulan %70,65’lik net kâr büyümesi, çıplak gözle bakıldığında güçlü bir operasyonel ivmeye işaret etmektedir. Ancak tarihsel kırılma noktası şudur: Şirketin ana faaliyetlerinden ürettiği EBIT kârı 23,06 milyar TL’den 22,53 milyar TL’ye gerilemiştir. Net kârı yukarı taşıyan temel dinamik, TMS 29 Enflasyon Muhasebesi uyarınca parasal olmayan varlıkların endekslenmesinden doğan parasal pozisyon kaybının 12,08 milyar TL azalmasıdır.
Yönetimin zorlu koşullara rağmen kârlılığın artırıldığı yönündeki vurguları ile gelir tablosunun detayları çatışmaktadır. Şirket operasyonel olarak aynı seviyeyi korurken, muhasebe standartlarındaki matematiksel değişim kârı yukarı taşımıştır. İkinci derece etki: Piyasa, muhasebe kaynaklı bu net kâr artışını satın alarak hisseyi 39,11 F/K çarpanına taşımıştır. Eğer önümüzdeki çeyreklerde enflasyon düşmeye devam eder ve esas faaliyet kârı büyütülemezse, net kâr artış motoru aniden duracak ve yüksek çarpanlı hisse fiyatında sert bir düzeltme riski doğacaktır.
Bilanço Mayınları: 106,5 Milyar TL’lik Stok Dağı ve Avans Kilitlenmesi
ASELSAN’ın bilançosunda stoklar 31 Aralık 2025’teki 86,74 milyar TL seviyesinden %22,76 artışla 106,49 milyar TL’ye yükselmiştir. Buna ek olarak, tedarikçilere verilen sipariş avanslarını içeren kısa vadeli peşin ödenmiş giderler %39,98 artarak 37,00 milyar TL’ye ulaşmıştır.
Sadece bu iki kalemde kilitlenen toplam sermaye 143,49 milyar TL olup, şirketin 549,75 milyar TL’lik toplam varlıklarının %26,10’unu oluşturmaktadır.
Stoklar (Hammadde, Yarı Mamul, Mamul): 106.485.325 Bin TL (%19,37 Pay)
Peşin Ödenmiş Giderler (Sipariş Avansları): 37.004.766 Bin TL (%6,73 Pay)
Kilitlenen Toplam İşletme Sermayesi: 143.490.091 Bin TL (%26,10 Pay)
Şirket $23,2 milyarlık dev siparişi teslim edebilmek için üretimi önden fonlamakta, ancak bu durum likiditeyi baskılamaktadır. İkinci derece etki: Küresel tedarik zincirinde yaşanabilecek küçük bir aksama bile bu stokların nihai ürüne dönüşüp faturaya kesilmesini geciktirecektir. Bu gecikme, 64,71 milyar TL tutarındaki kısa vadeli finansal borcun (%88,28 pay) çevrilme maliyetini artıracak ve net kârı faiz giderleri kanalıyla eritecektir.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
ROIC vs WACC ve EVA (Sermaye Değer Yaratım Ameliyatı)
Bir şirketin büyümesi, ancak Yatırılan Sermaye Kârlılığı (ROIC) Sermaye Maliyetinden (WACC) yüksekse değer yaratır. ASELSAN için bu hesabı adım adım yapalım:
NOPAT (Net Operasyonel Kâr): EBIT × (1 – Vergi Oranı)
NOPAT = 22.530.965 × (1 – 0,125) = 19.714.594 Bin TL (6 Aylık)
Yıllıklandırılmış NOPAT = 19.714.594 × 2 = 39.429.188 Bin TLYatırılan Sermaye: Toplam Özkaynak + Net Borç
Yatırılan Sermaye = 306.744.183 + 33.824.364 = 340.568.547 Bin TLROIC (Yıllıklandırılmış): 39.429.188 / 340.568.547 = %11,58
WACC (Sermaye Maliyeti): TCMB Politika Faizi (%37,00) + Risk Primi (%6,00) = %43,00
Ekonomik Katma Değer (EVA): ROIC (%11,58) – WACC (%43,00) = -%31,42
ROIC (%11,58) oranı WACC (%43,00) seviyesinin belirgin şekilde altındadır. Şirket, muhasebe defterinde kârlı görünse de, yüksek faiz ortamında yatırılan her 100 TL’lik sermaye için reel olarak eksi 31,42 TL değer yakmaktadır.
DuPont Analizi (Kârlılığın Gen Haritası)
Özkaynak kârlılığını (ROE) bileşenlerine ayırarak inceleyelim:
Net Kâr Marjı: 14.439.306 / 88.494.252 = %16,32
Varlık Devir Hızı: 88.494.252 / 549.748.035 = 0,161x (Yıllıklandırılmış 0,322x)
Finansal Kaldıraç: 549.748.035 / 306.744.183 = 1,792x
ROE (6 Aylık): %16,32 × 0,161 × 1,792 = %4,71 (Yıllıklandırılmış ROE: %15,50)
DuPont analizi net bir durumu ortaya koymaktadır: Varlık Devir Hızı (0,322x) düşüktür. Şirket, 549,75 milyar TL’lik varlık tabanına karşılık yeterince hızlı ciro üretememektedir. Özkaynak kârlılığının (%15,50) %31,75’lik enflasyonun gerisinde kalmasının temel sorumlusu ağırlaşan duran varlıklar ve stoklardır.
Borç Yapısı ve Reeskont Kredi Kalkanı
Toplam finansal borçlar %44,55 artarak 73,29 milyar TL’ye yükselmiştir. Borçların vadesel dağılımı şu şekildedir:
Kısa Vadeli Finansal Borçlar: 64,71 milyar TL (Toplam borcun %88,28’i)
Uzun Vadeli Finansal Borçlar: 8,59 milyar TL (Toplam borcun %11,72’si)
Borç detayları incelendiğinde, kısa vadeli borçların 19,92 milyar TL’lik kısmının %19,82 – %20,32 faiz oranlı Reeskont TL Kredisinden, 3,23 milyar TL’lik kısmının ise %2,62 – %2,94 faizli EUR Reeskont Kredisinden oluştuğu görülür. Piyasa faizlerinin %40-%50 bandında olduğu bir ortamda, TCMB’nin sağladığı %20 faizli reeskont kredileri ASELSAN için önemli bir finansman kalkanı oluşturmaktadır. Net Borç / Düzeltilmiş FAVÖK oranının 0,73x (yıllıklandırılmış) seviyesinde bulunması finansal kriz riskini engellerken, kısa vadeli yığılma (%88,28) borç çevrim bağımlılığını sürdürmektedir.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I · FİNANSAL DAYANIKLILIK15 / 25
Bilanço Sağlamlığı (6/10) →: Net Borç/FAVÖK oranı 0,73x ile güvenli bölgededir. Ancak toplam 73,29 milyar TL’lik borcun %88,28’inin kısa vadeli yığılması vadesel kırılganlık yaratmaktadır.
Nakit Üretimi (5/10) ↓: İşletme faaliyetlerinden 15,21 milyar TL nakit yaratılmış olsa da, 33,54 milyar TL’lik CapEx nedeniyle serbest nakit akışı eksi 18,33 milyar TL’ye gerilemiştir.
Risk Profili (4/5) ↑: Parasal kalemlerde net +65,54 milyar TL tutarında yabancı para varlık pozisyonu taşınmaktadır ($680M ve €654M net long). Kur artışları bilançoya kâr yazarak döviz riskini bertaraf etmektedir.
II · OPERASYONEL MOTOR18 / 25
Kârlılık Kalitesi (7/10) ↑: Düzeltilmiş FAVÖK marjı %26,25 ile yönetimin %24’lük hedefinin üzerindedir. Fakat net kâr artışının operasyonel değil, parasal kayıp azalması kaynaklı olması kâr kalitesini bir miktar gölgelemektedir.
Büyüme Kalitesi (6/8) ↑: Hasılat TMS 29 enflasyon düzeltmesi sonrasında reel olarak %25,0 büyümüştür. Sipariş/Satış oranı (Book-to-Bill) 2,51x ile güçlü seviyededir.
Operasyonel Verimlilik (5/7) →: Varlık devir hızı (0,322x) düşüktür. 106,49 milyar TL stok ve 37,00 milyar TL avans toplam varlıkların %26,10’unu kilitlediği için verimlilik motoru ağır işlemektir.
III · STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR16 / 20
Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) ↑: 23,2 milyar dolarlık bakiye sipariş portföyü, şirketin pazar payını ve ekonomik hendeğini korumasını sağlamaktadır.
Yönetim & Sermaye Dağıtımı (5/7) →: Yönetim %25 reel büyüme ve %26,25 FAVÖK marjı vaatlerini tutturmuştur. Ancak agresif CapEx harcamaları hissedara temettü dönüşünü (%0,12 verim) sınırlamaktadır.
Sektörel Rüzgar (4/5) ↑: Küresel savunma harcamaları 2,89 trilyon dolara ulaşırken, Türkiye’nin savunma bütçesi %7,2 reel artışla 30 milyar dolara yükselmiştir. Sektörel destek güçlüdür.
IV · DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ15 / 30
Mutlak & Göreli Değerleme (5/12) ↓: 39,11 F/K ve 5,26 PD/DD çarpanları, yıllıklandırılmış %15,50 ROE oranı veren bir şirket için primlidir. Enflasyon düzeltmeli kâr bazında değerleme yüksek görünmektedir.
Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (6/10) →: Şirket kalitesine karşın, hisse fiyatı kısa vadeli nakit sıkışıklığını ve eksi serbest nakit akışını görmezden gelerek pahalı bölgede durmaktadır.
Getiri-Risk Asimetrisi (4/8) →: Analist konsensüs hedef fiyatı (426,79 TL) %20,65 prim potansiyeline işaret etmektedir. %37,00 faiz ortamında bu prim marjı risk-getiri dengesini sınırlamaktadır.
TOPLAM SKOR: 64 / 100
Alt Skorlar: Finansal Dayanıklılık [15/25] · Operasyonel Motor [18/25] · Stratejik Konum [16/20] · Değerleme [15/30]
Skor Yorumu (50-64 Bandı): 64/100 skoru; ASELSAN’ın güçlü bir sipariş yapısına ve stratejik konuma sahip olduğunu, fakat eksi serbest nakit akışı ve yüksek değerleme çarpanları (F/K 39,11) nedeniyle bekle-gör bandında yer aldığını göstermektedir.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
Soru 1: Esas Faaliyet Kârı -%2,3 gerilerken Net Kâr nasıl %70,6 yükseldi?
Kısa Cevap: Bilanço altı muhasebe kalemleri ve vergi gelirleri sayesinde.
Açıklama: Esas faaliyet kârı (EBIT) 23,06 milyar TL’den 22,53 milyar TL’ye düşmüştür. Ancak enflasyonun gerilemesiyle net parasal pozisyon kaybı 18,48 milyar TL’den 6,40 milyar TL’ye inmiş ve 2,07 milyar TL ertelenmiş vergi geliri yazılmıştır.
Yatırımcı İçin Anlamı: Kâr sıçraması operasyonel motorun değil, enflasyon muhasebesinin matrah etkisidir. Kâr kalitesi düşüktür.
Soru 2: Serbest Nakit Akışı neden -18,33 milyar TL ile eksiye geçti?
Kısa Cevap: Devasa Oğulbey tesis yatırımları ve Ar-Ge harcamaları nedeniyle.
Açıklama: İşletme faaliyetlerinden 15,21 milyar TL nakit üretilmesine karşın, duran varlık ve Ar-Ge alımları için 33,54 milyar TL ($323M CapEx) nakit çıkışı gerçekleşmiştir.
Yatırımcı İçin Anlamı: Şirket kazandığından fazlasını geleceğe yatırmaktadır. Bu yatırımlar 2027 sonrasında nakde dönene kadar temettü beklentisi düşüktür.
Soru 3: 73,3 milyar TL’lik borcun %88,28’inin kısa vadeli olması risk mi?
Kısa Cevap: Normal şartlarda evet, ancak reeskont kalkanı sayesinde risk kontrol altındadır.
Açıklama: Kısa vadeli borçların 23,15 milyar TL’lik kısmı %20 TL ve %2,8 EUR faizli TCMB Reeskont kredisidir. Piyasa faizinin yarı fiyatına fonlama sağlanmaktadır.
Yatırımcı İçin Anlamı: Merkez Bankası reeskont limitlerini kesmediği sürece borç çevrim krizi yaşanmaz. Ancak politika değişikliği bir risk faktörüdür.
Soru 4: $23,2 milyarlık sipariş stoğu kârlılığa ne zaman yansıyacak?
Kısa Cevap: Sistem teslimat süreleri 4-5 yıl olduğundan zamana yayılacaktır.
Açıklama: Savunma projelerinde teslimatlar zamana yayılır. 1Y26’da teslim edilen işlerin 2,51 katı ($4,9B) yeni sipariş alınmıştır.
Yatırımcı İçin Anlamı: Şirketin önündeki 4,5 yıl boyunca ciro ve üretim garantisi mevcuttur. Satış kaygısı yoktur, sadece teslimat hızı kaygısı vardır.
Soru 5: Döviz kurlarındaki olası bir sıçrama bilançoyu nasıl etkiler?
Kısa Cevap: Pozitif etkiler, şirket döviz zenginidir.
Açıklama: Bilanço dipnotlarında net +65,54 milyar TL ($680M ve €654M) döviz pozisyon fazlası yer almaktadır. Kur %10 yükseldiğinde şirket net 6,63 milyar TL kambiyo kârı yazmaktadır.
Yatırımcı İçin Anlamı: TL’deki değer kayıpları ASELSAN bilançosu için risk değil, doğrudan finansal kâr kaynağıdır.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Piyasa Değeri Değerlendirmesi
ASELSAN, 1,613 trilyon TL (42,5 milyar USD) piyasa değeri ile Borsa İstanbul’un en değerli sanayi şirketidir. Piyasa değeri, şirketin 306,74 milyar TL’lik ana ortaklığa ait özkaynaklarının 5,26 katına (PD/DD 5,26) ve 14,44 milyar TL’lik net kârının 39,11 katına (F/K 39,11) karşılık gelmektedir. Şirket, BIST 100 endeksine kıyasla son 1 yılda %97,63 nominal prim yapmıştır. $23,2 milyarlık rekor sipariş stoğunun yarattığı stratejik koruma fiyatlanmış olup, hisse mevcut çarpanlarıyla “adil değerinin üst bandında / hafif primli” konumlanmaktadır.
Piyasa Değeri / Özkaynak (PD/DD): 5,26x
Fiyat / Kazanç (F/K): 39,11x
Yıllıklandırılmış ROE: %15,50
Değerleme Kararı: Hafif Primli (Pahalı Kalite)
Senaryo Analizi ve Hedef Fiyatlar
1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %25)
Koşullar: İhracat payının %20’yi aşması, Oğulbey ÇELİKKUBBE tesisinin erken devreye girmesi, TCMB reeskont kredilerinin korunması ve CapEx yatırımlarının tamamlanmasıyla FCF’nin 2027’de pozitif alana geçmesi.
Finansal Etki: Hasılatta %35 reel büyüme, Düzeltilmiş FAVÖK marjının %28’e tırmanması.
Hedef Fiyat: 510,00 TL (Cari fiyata göre %44,17 prim potansiyeli).
2. Baz Senaryo (Olasılık: %55)
Koşullar: Yönetimin %10+ reel büyüme ve %24+ FAVÖK marjı hedeflerini koruması, ihracat payının %17 seviyesinde dengelenmesi, CapEx harcamalarının 50 milyar TL’yi bularak borç seviyesini sabit tutması.
Finansal Etki: Konsensüs tahminlerle uyumlu 14-16 milyar TL bandında yıllık net kâr.
Hedef Fiyat: 425,00 TL (Analist konsensüsü ile paralel, %20,14 prim potansiyeli).
3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %20)
Koşullar: TCMB’nin reeskont kredi imkânlarını sıkılaştırması, borçların %45+ piyasa faiziyle yenilenmesi, kamusal hakediş tahsilatlarının uzaması ve stok maliyetlerinin FCF kanamasını artırması.
Finansal Etki: Finansman giderlerinin artmasıyla net kâr marjının %10’un altına gerilemesi.
Hedef Fiyat: 280,00 TL (Cari fiyata göre -%20,85 iskonto riski).
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
İdeal Taşıma Süresi ve Strateji: 3-5 Yıllık Stratejik Büyüme Ufku
ASELSAN, 1-2 yıllık taktiksel al-sat hissesi değildir; aynı zamanda temettü verimi (%0,12) nedeniyle nakit akışı odaklı bir hisse de değildir. İdeal yatırım ufku 3 ila 5 yıl arasıdır. Şirket, ağır sanayi ve yüksek teknoloji yatırımlarının (Oğulbey tesisi $1,5B, Foton Dedektör, Radar entegrasyonu) meyvelerini 2027-2028 yıllarında seri üretime geçerek toplayacaktır.
Ekonomik Hendek (Moat) Trendi: Genişleyen Hendek
Şirketin ekonomik hendeği her geçen yıl genişlemektedir. 11 Ar-Ge merkezinde yürütülen 804 milyon dolarlık Ar-Ge harcaması ve üniversite işbirlikleri, rakip savunma şirketlerinin aşamayacağı bir teknolojik bariyer örmektedir.
Beklemenin Bedeli ve Ödülü
Kısa vadede yatırımcı, negatif serbest nakit akışının, düşük temettünün ve yüksek F/K çarpanının yarattığı yatay veya dalgalı fiyat hareketlerine katlanmak zorundadır (Beklemenin Bedeli). Ancak 3-5 yıllık ufkunu koruyan yatırımcı, sermaye harcamalarının tamamlanmasıyla nakde dönüşecek $23,2 milyarlık sipariş dağının yaratacağı sermaye kazancıyla ödüllendirilebilir (Beklemenin Ödülü).
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Meydan Okuyan Soru
“ASELSAN’ın 23,2 milyar dolarlık rekor sipariş dağını teslim etmek için yaptığı 33,5 milyar TL’lik agresif yatırımlar, şirketi geleceğin nakit üreten küresel savunma devine mi dönüştürecek; yoksa yüksek faiz ortamında kilitlenen 106,5 milyar TL’lik stok ve borç yükü altında ezilen bir kapasite kurbanı mı yapacak?”
Şahin Gözüyle Takip Edilecek 4 Somut Metrik
Serbest Nakit Akışı (FCF) Dengesi: Eksi 18,33 milyar TL olan serbest nakit akışının eksi eğilimini azaltıp azaltmadığı izlenecek.
İhracatın Hasılat İçindeki Payı: 1Y26’da %17,19’a yükselen ihracat payının %20 psikolojik eşiğini aşıp aşmadığı takip edilecek.
Stok Tutarı ve Devir Hızı: 106,49 milyar TL seviyesindeki stokların nihai ürüne dönüşüp faturaya kesilme hızı kontrol edilecek.
Reeskont Kredi Politikasındaki Değişimler: TCMB’nin sağladığı %20 faizli reeskont kredilerinin vadesi ve limitlerinin korunup korunmadığı izlenecek.
Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) Bloğu
ASELSAN 2026/6 çeyreğinde kâr mı zarar mı açıkladı?
ASELSAN 2026’nın ilk 6 ayında 14,44 milyar TL net dönem kârı açıkladı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemindeki 8,46 milyar TL’ye göre %70,65 artışa işaret etmektedir. Ancak kâr artışının ana kaynağı esas faaliyet kârı değil, enflasyonun gerilemesiyle parasal pozisyon kaybının 18,48 milyar TL’den 6,40 milyar TL’ye düşmesidir.
ASELSAN’ın toplam bakiye sipariş (backlog) miktarı ne kadar oldu?
ASELSAN 2026/6 dönemi itibarıyla 23,2 milyar ABD doları tutarında rekor bakiye sipariş portföyüne ulaşmıştır. Yılın ilk yarısında alınan yeni sipariş tutarı 4,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, siparişin teslime oranı (Book-to-Bill) 2,51x gibi güçlü bir seviyede kalmaya devam etmektedir.
ASELSAN’ın serbest nakit akışı (FCF) neden negatif gerçekleşti?
Şirket işletme faaliyetlerinden 15,21 milyar TL pozitif nakit üretmesine karşın, Oğulbey ÇELİKKUBBE tesisi ve Ar-Ge çalışmaları için 33,54 milyar TL ($323M) tutarında rekor yatırım harcaması (CapEx) yapmıştır. Bu durum serbest nakit akışını -18,33 milyar TL seviyesine çekmiştir.
ASELSAN temettü ödeyecek mi?
ASELSAN 2026 yılı için hisse başına net 0,3635 TL nakit temettü dağıtım kararı almıştır ve ödeme tarihi 24 Kasım 2026 olarak belirlenmiştir. Temettü verimi %0,12 seviyesinde kalırken, şirket serbest nakit akışının negatif olması sebebiyle kârın büyük kısmını yatırımlarda kullanmaktadır.
ASELSAN’ın borç yapısı ve döviz pozisyonu ne durumda?
ASELSAN’ın net borcu %43,1 artışla 33,82 milyar TL’ye çıkarken, 73,29 milyar TL’lik toplam finansal borcun %88,28’i kısa vadeli kredilerden oluşmaktadır. Borçların 19,92 milyar TL’si %20 faizli ucuz TCMB reeskont kredisidir. Şirketin net döviz pozisyonu ise +65,54 milyar TL ($680M ve €654M) ile güçlü artıdadır.
Yasal Uyarı ve İletişim
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.