İçeriğe geç
16 Ekim 2026 @etrefinans
CWENE 2026/06 güncellendi 13 Ekim 2026 14 dk

CWENE 2026/06 Bilançosu: Rekor Kârın Altındaki Nakit Bilmecesi

CW Enerji Mühendislik 2026 Q2 Bilanço Analizi Kapak Görseli — etrefinans.com

1.29 Milyar TL net dönem kârı açıklayan bir şirketin kasasına aynı altı ayda sadece 61.7 Milyon TL nakit girmesi bir operasyonel başarı öyküsü müdür, yoksa bilançoyu kuşatan finansal bir kırılmanın habercisi mi? CW Enerji (CWENE), 2026 yılının ilk yarısında kağıt üzerinde rekor marjlar ve %89.5’lik kâr büyümesi sunarken; bilançonun derinliklerinde nakit akışı ile muhasebe kârı arasındaki makas tarihsel bir seviyeye ulaşmış durumdadır. Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem gören hisse, 34.00 TL – 38.00 TL bandında dengelenmeye çalışırken piyasa şirketi 36.66 Milyar TL piyasa değeri, 11.39x F/K ve 2.07x PD/DD çarpanlarıyla fiyatlamaktadır. Piyasa çarpanları bazında rakiplerine göre iskontolu görünen bu tablo, aslında bir fırsattan ziyade bilançodaki risk birikiminin piyasa tarafından vergilendirilmesidir.

  • Hisse Fiyatı: 34.00 TL – 38.00 TL

  • Piyasa Değeri: 36.66 Milyar TL (878.2 Milyon Dolar)

  • Çarpanlar: F/K: 11.39x | PD/DD: 2.07x | FD/FAVÖK: 9.94x

  • Net Dönem Kârı (2026 İlk 6 Ay): 1.29 Milyar TL (Geçen yıla göre +%89.5)

  • Faaliyet Nakit Akışı: 61.7 Milyon TL (Net Kârın %4.78’i)

  • Net Borç / Yıllık FAVÖK: 2.90x (Net Borç: 9.42 Milyar TL)

  • Net Döviz Açık Pozisyonu: -6.93 Milyar TL (Amerikan Doları: -5.51 Milyar TL / Euro: -1.38 Milyar TL)

Türkiye ekonomisinde Merkez Bankası politika faizinin %37.00 seviyesinde sabit tutulduğu, yıllık TÜFE enflasyonunun %31.75 olarak gerçekleştiği ve ticari kredi maliyetlerinin %35 civarında seyrettiği bu sıkılaşma ikliminde, sanayi şirketleri için hayatta kalmanın tek kuralı vardır: Kârı nakde çevirmek. Küresel güneş paneli piyasasında Çin merkezli arz fazlası nedeniyle spot panel fiyatlarının watt başına 0.11 dolar ($0.11/W) seviyesine gerilemesi ve üreticilerin küresel ölçekte zarara geçmesi, yurt içi üreticiler üzerindeki birim fiyat baskısını artırmaktadır. CW Enerji, dikey entegrasyon yatırımlarıyla (1.2 GW hücre üretimi, 1,000 ton/ay alüminyum çerçeve) bu maliyet baskısını yumuşatmaya çalışsa da, makroekonomik faiz yükü şirketin çalışma sermayesini doğrudan tehdit etmektedir.

Benim bu bilançoya dair temel duruşum ve ana tezim nettir: CW Enerji; hücresel entegrasyon ve alüminyum yatırımlarıyla operasyonel FAVÖK marjını %22.4’e çıkarmayı başarsa da, 160 güne uzayan alacak vadeleri, -6.93 Milyar TL net döviz açık pozisyonu ve kârının %66.8’ini oluşturan nakit dışı vergi geliri illüzyonu nedeniyle yüksek faiz ikliminde borç kaldıracı üzerinde son derece tehlikeli bir ipte yürümektedir. Şirket operasyonel olarak büyümekte, ancak finansal olarak nakit tüketmektedir.


CW Enerji Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli

CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi A.Ş., 2010 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde Tarzan Tarık Sarvan tarafından kurulmuş; fotovoltaik güneş paneli imalatı ve anahtar teslim güneş santrali (EPC) kurulumu odağında faaliyet gösteren yenilenebilir enerji şirketidir. Şirket, ham madde safhasından nihai santral kurulumuna kadar uzanan dikey entegre bir iş modeline sahiptir.

Şirket kasasına giren paranın mekanizması incelendiğinde, 2026 yılının ilk yarısındaki 9.12 Milyar TL’lik toplam hasılatın ürün ve segment bazlı dağılımı şu şekildedir:

    1. Proje Satışları (Zamana Yayılı EPC): 3.87 Milyar TL (Toplam Hasılatın %42.45’i)

    1. Güneş Paneli Satışları (Proje Dışı): 2.76 Milyar TL (Toplam Hasılatın %30.26’sı)

    1. Güneş Hücresi Satışları (Yeni Kalem): 977.2 Milyon TL (Toplam Hasılatın %10.71’i)

    1. Batarya ve Depolama Satışları: 705.9 Milyon TL (Toplam Hasılatın %7.74’ü)

    1. İnvertör Satışları: 454.5 Milyon TL (Toplam Hasılatın %4.98’i)

    1. Diğer (GES İşletme, EVA, Servis): 350.8 Milyon TL (Toplam Hasılatın %3.85’i)

  • Coğrafi Dağılım: Yurt İçi Satışlar: %91.56 (8.35 Milyar TL) | Yurt Dışı Satışlar: %8.44 (769.6 Milyon TL)

İş modelinin nakit yaratma motoru ağırlıklı olarak yurt içi EPC projelerine ve bayiler üzerinden yürütülen panel satışlarına dayanmaktadır. Coğrafi olarak cironun %91.56’sı (8.35 Milyar TL) yurt içinden elde edilirken, ihracatın payı %8.44 (769.6 Milyon TL) seviyesindedir.

Şirketin tarihsel gelişim çizgisine bakıldığında, 2010 yılında basit panel montajıyla başlayan yolculuk; 2016’da 7,022 metrekarelik ilk tesise, 2020’de 1.8 GW’lık panel kapasitesine, 2023’te EVA ham madde imalatına ve 2025 yılında %100 bağlı ortaklığı CW Solar Cell Enerji A.Ş. üzerinden 1.2 GW’lık entegre güneş hücresi imalatına dönüşmüştür. Son olarak 1,000 ton/ay kapasiteli alüminyum çerçeve tesisinin devreye alınması ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı HIT-30 Programı kapsamında 5 GW hücre kapasitesi için 520 Milyon Dolar tutarındaki teşvik onayının alınması, şirketin üretim altyapısını güçlendirmiştir.

Ancak analist perspektifinden bakıldığında bu iş modelinin en kritik kırılma noktası şudur: Şirket ürettiği hücresel ve montaj ürünlerini satarken ortalama 160 gün vade vermekte, hammadde alımında ise peşin veya avanslı çalışmak zorunda kalmaktadır. İş modelinin bu dengesizliği, dikey entegrasyon derinleştikçe çalışma sermayesi gereksinimini katlayarak artırmaktadır.


Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması

Finansal Kalem (TL)Mevcut Dönem (2026/06)Önceki Dönem (2025/06 veya 2025/12)Değişim (%)Analist Notu
Hasılat9,122,355,3277,664,134,229+19.03%Nominal artış, reel %27.8 daralma
Satışların Maliyeti(6,700,839,375)(6,136,563,138)+9.20%Maliyet artışı cironun altında kaldı
Brüt Kâr2,421,515,9521,527,571,091+58.52%Dikey entegrasyon marjı %26.5’e taşıdı
FAVÖK (EBITDA)2,043,740,0821,143,935,311+78.66%Güçlü operasyonel faaliyet kârı
Net Dönem Kârı1,289,934,297680,661,911+89.51%%66.8’i nakit dışı vergi geliri
İşletme Faaliyet Nakit Akışı61,738,47996,693,397-36.15%Kârın nakde dönüşümü çöküşte (%4.78)
Ticari Alacaklar (Kısa Vadeli)9,400,902,3776,818,050,122+37.88%Vade 92 günden 160 güne fırladı
Toplam Finansal Borç9,903,534,1189,100,789,681+8.82%5.11 Milyar TL kısa vadeli borç baskısı
Net Döviz Pozisyonu(6,927,446,137)(6,577,139,391)+5.33%Yüksek kur riski taşımaya devam
Ertelenmiş Vergi Geliri862,328,934718,152,684+20.08%Muhasebe kârını şişiren ana unsur

Tablonun beyan ettiği en somut gerçek şudur: Şirketin brüt kârı %58.52 ve FAVÖK’ü %78.66 oranında artarak operasyonel verimliliğin yükseldiğini kanıtlamaktadır. Ancak bu operasyonel kârlılık, bilançonun alt satırlarına indikçe iki büyük duvara çarpmaktadır: 1.49 Milyar TL’lik finansman gideri ve 9.40 Milyar TL’ye ulaşan ticari alacak yükü. Şirket operasyonel olarak ürettiği 2.04 Milyar TL’lik FAVÖK’ün yarısını (1.00 Milyar TL) banka faizlerine yatırmakta, kalan kısmını ise müşterilere açtığı 160 günlük vadelerde dondurmaktadır.


Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme

1. Ertelenmiş Vergi Makyajı ve Kağıt Üstündeki Kârlılık (Yönetimin Yalan Testi)

Faaliyet raporunda ve sunumlarda öne çıkarılan “1.29 Milyar TL Net Dönem Kârı” ve %89.5’lik kâr artışı, yönetim anlatısı ile bilançonun çıplak gerçeğinin en net çatıştığı alandır. Gelir tablosu detaylıca incelendiğinde, Sürdürülen Faaliyetler Vergi Öncesi Kârının sadece 430.09 Milyon TL olduğu görülmektedir. Şirket, vergi öncesinde geçen yılın aynı dönemindeki 33.06 Milyon TL zarardan 430 Milyon TL kâra geçmiş, ancak 1.29 Milyar TL’lik nihai kâra ulaşmasını sağlayan asıl unsur vergi masasında yazılan 862.3 Milyon TL’lik Ertelenmiş Vergi Geliri olmuştur.

Bilanço dipnotları taranarak bu vergi gelirinin kaynağı ortaya çıkarılmaktadır: Şirket, 3.41 Milyar TL tutarındaki Yatırım Teşvik İndirimi matrahı üzerinden gelecekte elde edeceğini varsaydığı kârlar karşılığında vergi varlığı aktifleştirmiştir. Bu işlem finansal raporlama standartlarına uygundur ancak bu kârın tek bir kuruşu dahi şirketin banka hesabına girmemiştir. Bu durum patlatılması gereken ilk illüzyondur: CW Enerji’nin açıkladığı net kârın %66.85’i nakit karşılığı olmayan nakit dışı muhasebe kâğıdıdır.

2. 160 Güne Ulaşan Alacaklar ve Çalışma Sermayesi Tıkanması (Tarihsel Kırılma)

Şirket tarihinde görülmemiş bir kırılma ticari alacakların devir hızında yaşanmaktadır. 31 Aralık 2025 tarihinde 92 gün olan ticari alacak devir süresi, 30 Haziran 2026 itibarıyla 160 güne fırlamıştır. 9.40 Milyar TL’lik ticari alacak stoku, şirketin 21.05 Milyar TL’lik Dönen Varlıklarının %44.65’ini tek başına kilitlemektedir.

  • 31.12.2025 Ticari Alacaklar: 6.82 Milyar TL | Alacak Devir Süresi: 92 Gün

  • 30.06.2026 Ticari Alacaklar: 9.40 Milyar TL | Alacak Devir Süresi: 160 Gün (68 Günlük Artış)

  • Dönen Varlıklar İçindeki Payı: %44.65 (Her 100 TL Dönen Varlığın 44.6 TL’si Alacak)

İkinci derece düşünme silsilesi burada devreye girer: Alacak süresinin 68 gün uzaması ne anlama gelir?

  1. Şirket sattığı panellerin ve EPC projelerinin tahsilatını 5.5 ay sonra yapabilmektedir.

  2. Bu süreçte tedarikçilerine olan 5.91 Milyar TL’lik borcunu kapatabilmek ve ham madde alabilmek için peşin veya avanslı ödeme yapmaktadır (Peşin ödenmiş giderler: 4.89 Milyar TL).

  3. Aradaki alacak-borç vade makası, şirket kasasındaki nakdi eriterek nakit seviyesini 805 Milyon TL’den 477 Milyon TL’ye düşürmüştür (bunun da 51 Milyon TL’si blokelidir).

İkinci derece etki: Şirket önümüzdeki 6 ayda bu alacakları nakde dönüştüremezse, yüksek faiz oranıyla ek kısa vadeli banka kredisi çekmek zorunda kalacak ve bu durum finansman giderini katlayarak kârlılığı boğacaktır.

3. Müşteri Avanslarıyla Fonlanan Çark ve Borç Sarmalı

Şirketin kasasındaki nakit erirken operasyonların ve yatırımların durmamasının tek bir gizli kahramanı vardır: Müşterilerden alınan sipariş avansları. Kısa vadeli ertelenmiş gelirler geçen yıl sonundaki 3.28 Milyar TL seviyesinden %105.8 artışla 6.75 Milyar TL’ye tırmanmıştır.

Şirket, alacaklarını tahsil edemediği ortamda likidite çarkını müşterilerinden topladığı sipariş avanslarıyla döndürmektedir. Bu durum geçici bir nefes sağlasa da risklidir: Alınan avanslar gelecekte teslim edilecek ürün yükümlülüğüdür. Eğer ham madde fiyatları yükselirse veya döviz fırlarsa, sabit fiyatla alınan bu avanslar teslimat anında brüt kâr marjını hızla eritecektir.


Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru

1. Reel Enflasyon Filtresi Analizi

Küresel ve yerel enflasyon ortamında nominal rakamlar büyüme illüzyonu yaratır.

  • Nominal Hasılat Büyümesi: %19.03 (7.66 Milyar TL seviyesinden 9.12 Milyar TL seviyesine)

  • Bilanço Dönemi Katsayı Etkisi: %65.00

  • Reel Büyüme Oranı Hesabı: (1 + 0.1903) / (1 + 0.6500) – 1 = -%27.86

Operasyonel motor olan MW bazındaki üretim ve satış rakamlarına bakıldığında; geçen yılın ilk yarısındaki 458 MW panel satışına karşılık bu yılın ilk yarısında 516 MW satış yapılmıştır (%12.66 fiziki hacim artışı). Ancak küresel spot panel fiyatlarının düşmesi nedeniyle, fiziki hacim artışına rağmen şirket satın alma gücü bazında reel olarak %27.86 oranında küçülmüştür.

2. DuPont ROE Ayrıştırması

Özkaynak Karlılığının (%14.55 Yıllıklandırılmış) kalitesini analiz etmek için üç bileşene ayırıyoruz:

  • ROE = Net Kâr Marjı (%14.14) x Aktif Devir Hızı (0.441x) x Finansal Kaldıraç (2.332x) = %14.55

  • Net Kâr Marjı: %14.14 (Nakit dışı vergi geliri olmasa reel marj %4.71 seviyesindedir)

  • Aktif Devir Hızı: 0.441x (Varlıklar alacaklarda kilitli, satış hızı düşük)

  • Finansal Kaldıraç: 2.332x (Özkaynak karlılığını yukarıda tutan ana unsur borç kaldıracıdır)

Analist Yorumu: Şirketin Özkaynak Karlılığı, operasyonel varlık verimliliğinden değil; bilançodaki yüksek Finansal Kaldıraç ve nakit girişi sağlamayan vergi varlığı yazımından beslenmektedir. Bu durum kârlılık kalitesinin zayıf olduğunu gösterir.

3. ROIC vs WACC (Sermaye İmhası Analizi)

Şirketin yatırdığı sermayenin maliyetini karşılayıp karşılamadığını hesaplıyoruz:

  • Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) Hesabı:

    • Özkaynak Maliyeti: %45.00 (%37.00 TCMB Politika Faizi + %8.00 Risk Primi)

    • Vergi Sonrası Borç Maliyeti: %18.75 (%25.00 Ortalama Kredi Faizi x [1 – 0.25 Vergi])

    • Ağırlıklar: Borç = %57.12, Özkaynak = %42.88

    • WACC = (0.4288 x %45.00) + (0.5712 x %18.75) = %19.30 + %10.71 = %30.01

  • Yatırılan Sermaye Karlılığı (ROIC) Hesabı:

    • Yıllıklandırılmış Faaliyet Kârı (NOPAT): 1,122.2 Milyon TL x (1 – 0.25) x 2 = 1,683.3 Milyon TL

    • Yatırılan Sermaye: 17,726.9 Milyon TL (Özkaynak) + 9,426.1 Milyon TL (Net Borç) = 27,153.0 Milyon TL

    • ROIC = 1,683.3 Milyon TL / 27,153.0 Milyon TL = %6.20

  • Sermaye Yayılımı (Spread) = %6.20 – %30.01 = -%23.81

Net Teşhis: Şirket %30.01 sermaye maliyetine karşılık %6.20 sermaye getirisi üretmektedir. Büyüme hacmi artarken, yatırılan her 100 TL sermaye için yıllık %23.81 oranında ekonomik değer (EVA) tahribatı yaşanmaktadır.

4. Nakit Dönüşüm Döngüsü

  • Alacak Tahsil Süresi (DSO): 160 Gün

  • Stok Tutma Süresi (DIO): 111 Gün

  • Borç Ödeme Süresi (DPO): 140 Gün

  • Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC) = 160 + 111 – 140 = 131 Gün

131 günlük nakit dönüşüm döngüsü, şirketin bir ürünün hammaddesini alıp parasını tahsil edene kadar geçen 4.3 aylık sürede dış finansmana ihtiyaç duyduğunu kanıtlamaktadır.

5. Borç Yapısı ve Döviz Risk Ameliyatı

  • Toplam Finansal Borç: 9.90 Milyar TL (Kısa Vadeli: 5.11 Milyar TL, Uzun Vadeli: 4.79 Milyar TL)

  • Net Borç: 9.42 Milyar TL

  • Net Borç / Yıllık FAVÖK: 2.90x

  • Net Döviz Açık Pozisyonu: -6,927,446,137 TL (9.15 Milyar TL Yükümlülük, 16.50 Milyar TL Varlık dengesizliği)

Döviz pozisyonunun detayında 5.51 Milyar TL döviz karşılığı Dolar, 1.38 Milyar TL döviz karşılığı Euro yükümlülük bulunmaktadır. Dolar ve Euro’daki her %10’luk kur artışı, doğrudan 692.7 Milyon TL vergi öncesi finansman zararı yaratmaktadır.


Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama

I. FİNANSAL DAYANIKLILIK (10 / 25 Puan)

  1. Bilanço Sağlamlığı (4/10) (Düştü): Net Borç/FAVÖK 2.90x seviyesinde, kısa vadeli borç oranı %51.6 ile yüksek risk alanındadır.

  2. Nakit Üretimi (2/10) (Düştü): Faaliyet Nakit Akışı / Net Kâr oranı %4.78 ile kriz seviyesindedir.

  3. Risk Profili (4/5) (Sabit): -6.93 Milyar TL döviz açık pozisyonu büyük kur riski taşımaya devam etmektedir.

II. OPERASYONEL MOTOR (16 / 25 Puan)

  1. Kârlılık Kalitesi (6/10) (Yükseldi): FAVÖK marjı %22.4’e çıkmıştır ancak kâr vergi varlığı odaklıdır.

  2. Büyüme Kalitesi (4/8) (Düştü): Hasılat nominal +%19 artarken, reel olarak %27.8 daralmıştır.

  3. Operasyonel Verimlilik (6/7) (Yükseldi): Entegre hücre ve alüminyum üretimi maliyet artışını %9.2’de tutmayı başarmıştır.

III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (15 / 20 Puan)

  1. Rekabetçi Konum ve Hendek (7/8) (Yükseldi): 1.2 GW Hücre ve 1.8 GW Panel kapasitesiyle sektör lider konumundadır.

  2. Yönetim ve Sermaye Dağıtımı (5/7) (Yükseldi): Dikey entegrasyon başarılıdır, ancak borç yönetimi zayıftır.

  3. Sektörel Rüzgar (3/5) (Sabit): Yeşillenme teşvikleri lehtedir, Çinli üreticilerin fiyat baskısı aleyhtedir.

IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (17 / 30 Puan)

  1. Mutlak ve Göreli Değerleme (8/12) (Yükseldi): F/K 11.39x, PD/DD 2.07x ile rakiplere göre makul çarpanlardadır.

  2. Fiyat-Kalite Dengesi (5/10) (Sabit): Düşük çarpanlar, yüksek borç ve nakit riskiyle dengelenmiştir.

  3. Getiri-Risk Asimetrisi (4/8) (Düştü): Yüksek faiz ortamında aşağı yönlü kur riski ağır basmaktadır.

NİHAİ SKOR: 58 / 100 (BEKLE / PAS BANT)

  • Alt Skor Kırılımı: Finansal Dayanıklılık: 10/25 | Operasyonel Motor: 16/25 | Stratejik Konum: 15/20 | Değerleme: 17/30

Skor Değerlendirmesi: 100 üzerinden 58 puan alan CW Enerji, “Belirgin zaaf ve finansal kırılganlık taşıyan (Bekle/Pas)” bandındadır. Şirketin güçlü operasyonel kasları ve dikey entegrasyon gücü; zayıf bilanço dayanıklılığı ve nakit üretememe sorunuyla baskılanmaktadır.


Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap

1. 1.29 Milyar TL net kâr açıklayan bir şirket nasıl sadece 61.7 Milyon TL faaliyet nakit akışı üretebilir?

Açıklanan kârın 862.3 Milyon TL’si kasaya girmeyen vergi varlığı yazımıdır; kalan operasyonel kâr ise 160 güne uzayan alacaklarda kilitlenmiştir. Gelir tablosunda Ertelenmiş Vergi Geliri 862.3 Milyon TL’dir. Nakit Akış Tablosunda İşletme Sermayesindeki Değişim -534.1 Milyon TL negatif etki yaratmıştır. Ticari alacaklardaki artış nakit akışından 2.62 Milyar TL emmiştir. Yatırımcı muhasebe kârına değil, nakit akışına bakmalıdır. Şirket kârlı görünmekte ancak nakit darlığı çekmektedir.

2. -6.93 Milyar TL net döviz açık pozisyonu şirket için ne kadar büyük bir tehdit?

Dolar veya Euro’da yaşanabilecek %10’luk bir kur artışı, şirketin tüm çeyreklik operasyonel kârını sıfırlayacak büyüklüktedir. Şirketin net döviz yükümlülüğü 6.93 Milyar TL’dir. Kur duyarlılık analizinde %10 değişim vergi öncesi kârı 692.7 Milyon TL düşürmektedir. Kurun yatay seyrettiği dönemlerde şirket kârlı çalışır; kurlarda fırlama yaşandığı anda finansman zararları bilançoyu tahrip eder.

3. Çinli üreticilerin fiyat kırması CW Enerji’nin marjlarını nasıl etkiliyor?

Küresel panel fiyatları $0.11/W seviyesine gerilese de, CW Enerji dikey entegrasyon (kendi hücresi ve alüminyumu) ve gümrük korumaları sayesinde brüt marjını %26.54’te tutmayı başarmıştır. Çin’de panel fiyatları 2023’ten beri %60 düşmüş, üreticiler 5 milyar dolar zarar etmiştir. CW Enerji’nin Satışların Maliyeti sadece %9.20 artarken brüt kârı %58.52 yükselmiştir. Yerli hücre üretimi şirkete maliyet avantajı sağlamaktadır ancak ithal panel üzerindeki koruma duvarları kaldırılırsa marjlar hızla daralır.

4. Ticari alacak devir süresi neden 92 günden 160 güne çıktı?

Yurt içi piyasada yaşanan nakit darlığı ve yüksek faizler nedeniyle müşteriler ödemeleri geciktirmekte, şirket pazar payını korumak için daha uzun vadeleri kabul etmektedir. Ticari Alacaklar 6.82 Milyar TL’den 9.40 Milyar TL’ye çıkmıştır. Şüpheli alacak karşılığı 101.0 Milyon TL’ye yükseltilmiştir. Şirket aslında müşterilerini finansal olarak fonlamaktadır. Bu durum alacak batık riskini artırır.

5. HIT-30 Programı kapsamındaki 520 Milyon Dolar yatırımı şirket nasıl finanse edecek?

Şirket özkaynak, YTAK kredileri ve sat-geri kirala (sale-and-leaseback) yöntemleriyle borçlanarak finanse etmeyi planlamaktadır. 1.2 GW hücre yatırımı için 1.85 Milyar TL YTAK kredisi ve Ziraat Katılım ile 38 Milyon Dolar tutarında 60 ay vadeli sat-geri kirala işlemi yapılmıştır. Yatırım büyüklüğü devasadır ancak mevcut borç seviyesi göz önüne alındığında bedelli sermaye artırımı veya iştirak halka arzı seçeneği masaya gelebilir.

6. Yönetim Kurulu Başkanı’nın şirkete koyduğu 296.9 Milyon TL sermaye avansı ne anlama geliyor?

Hakim ortak Tarzan Tarık Sarvan, likidite sıkışıklığını hafifletmek ve şirkete sermaye desteği sağlamak amacıyla nakit enjekte etmiştir. 13 Temmuz 2026 tarihinde 296.9 Milyon TL sermaye avansı aktarılmıştır. Ortak nakit ihtiyacını kabul etmekte ve elini taşın altına koymaktadır. Bu durum kısa vadeli likidite açısından olumludur.


Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası

Piyasa Değeri Değerlendirmesi

CW Enerji, Borsa İstanbul’da 36.66 Milyar TL (yaklaşık 878 Milyon Dolar) piyasa değeriyle işlem görmektedir. Bu piyasa değeri büyüklüğü ile BİST 100 endeksi içerisinde orta-büyük ölçekli sanayi şirketleri arasında yer almaktadır. Piyasa değeri, şirketin 17.73 Milyar TL’lik özkaynaklarının 2.07 katına (PD/DD: 2.07x) ve 3.25 Milyar TL’lik yıllıklandırılmış FAVÖK’ünün 9.94 katına (FD/FAVÖK: 9.94x) denk gelmektedir. Rakipleri ASTOR (PD/DD 7.68x, F/K 32.54x) ve YEOTK (PD/DD 7.11x) ile kıyaslandığında çarpanlar bazında belirgin bir iskonto mevcuttur. Ancak şirketin Net Borç/FAVÖK oranının 2.90x olması ve net kârının nakde dönüşmemesi sebebiyle mevcut piyasa değeri “finansal risk iskontosu uygulanmış adil değer” seviyesindedir.

Senaryo Analizi (12 Aylık Perspektif)

  • 1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %25)

    • Koşullar: Alacak vadelerinin 120 güne düşmesi, kurun yatay kalması, hücre satışlarının ciro payının %20’yi aşması.

    • Etki: Nakit akışı düzelir, F/K 15x çarpanına yaklaşır.

    • Hedef Fiyat Seviyesi: 48.00 TL – 52.00 TL (+%35 Potansiyel)

  • 2. Baz Senaryo (Olasılık: %50)

    • Koşullar: Alacak vadelerinin 150-160 gün bandında çakılması, %35 civarı kredi faizlerinin finansman giderini yüksek tutması.

    • Etki: Hisse 32.00 TL – 40.00 TL yatay bandında dalgalanır.

    • Hedef Fiyat Seviyesi: 36.00 TL – 39.00 TL (Sınırlı Getiri)

  • 3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %25)

    • Koşullar: Kurlarda %20 üzeri sıçrama, -6.93 Milyar TL döviz açık pozisyonunun zarar yazması, alacaklarda batan kısımların artması.

    • Etki: Borç servisi aksar, hisse sert satış yer.

    • Hedef Fiyat Seviyesi: 22.00 TL – 25.00 TL (-%35 Düşüş Riski)


Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)

  1. İdeal Taşıma Süresi ve Strateji:
    CW Enerji için ideal yatırım ufku 2 ila 3 Yıldır (Yatırım Döngüsü Tamamlanma Ufku). Şirket kısa vadede faiz ve alacak yükü altında ezilmektedir. Ancak 2.5 GW’lık hücre yatırımı ve alüminyum altyapısı tam kapasiteye geçip borç ödemeleri hafiflediğinde operasyonel gücünü nakde dönüştürebilecektir. 1 yıldan kısa süreli alımlar yüksek finansman riski taşır.

  2. Zamanın Şirkete Etkisi:
    Ekonomik hendek entegrasyon derinleştikçe genişlemektedir. Türkiye’de sıfırdan hücre üreten ender tesislerden birine sahip olması, şirketi rakiplerinden ayıran teknik bir kaledir. Zaman şirketin operasyonel lehine, finansal borç yapısının ise aleyhine çalışmaktadır.

  3. Beklemenin Bedeli ve Ödülü:
    Bu hisseyi 2-3 yıl tutan bir yatırımcı yüksek nakit temettü beklememelidir (Son temettü verimi %0.37). Ödül, sermaye kazancı ve borçlar ödendikten sonra oluşacak devasa nakit akışıdır. Bedel ise yüksek volatilite ve kur şoklarına karşı uykusuz gecelerdir.


Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi

Okuyucuya Soru

Bir şirket, ürettiği ürünün hammaddesini kendi imal ederek operasyonel kârını rekor seviyeye çıkarıyorsa; ancak sattığı ürünün parasını 160 gün boyunca toplayamayıp bankaya faiz ödüyorsa, bu şirket sanayi devi midir yoksa müşterilerini fonlayan bir finans kuruluşu mu?

Şahin Gözüyle Takip Edilecek 4 Somut Metrik (Gelecek Çeyrek)

  1. İşletme Faaliyet Nakit Akışı: 61.7 Milyon TL’den en az 500 Milyon TL seviyesine fırlayıp fırlamayacağı.

  2. Ticari Alacak Devir Süresi: 160 günden aşağı yönlü kırılma başlayıp başlamadığı.

  3. Net Döviz Pozisyonu: -6.93 Milyar TL’lik açık pozisyonun türev araçlarla korunup korunmadığı.

  4. Hücre Satışlarının Cirodaki Payı: %10.71 olan payın %15 üzerine çıkıp çıkmadığı.

Sıkça Sorulan Sorular

CW Enerji (CWENE) 2026/06 döneminde ne kadar kâr açıkladı?

CW Enerji 2026 yılının ilk yarısında 1.29 Milyar TL net dönem kârı açıklamıştır. Kâr bir önceki yılın aynı dönemine göre nominal olarak %89.5 artış göstermiştir. Ancak bu kârın 862.3 Milyon TL’lik kısmı nakit girişi sağlamayan ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmaktadır.

CWENE bilançosunda öne çıkan en büyük risk nedir?

En kritik riskler 160 güne uzayan ticari alacak devir süresi ve -6.93 Milyar TL tutarındaki net döviz açık pozisyonudur. Ayrıca 1.29 Milyar TL net kâra karşılık üretilen faaliyet nakit akışının sadece 61.7 Milyon TL seviyesinde kalması çalışma sermayesi üzerinde baskı oluşturmaktadır.

CW Enerji temettü veriyor mu?

CW Enerji büyüme ve yatırım odaklı bir şirket olup nakit temettü verimi son dönemde %1’in altındadır (%0.37 seviyesinde kalmıştır). Şirket ürettiği nakdi ve sağladığı finansmanı dikey entegrasyon ve kapasite artırım yatırımlarında kullanmaktadır.

CWENE çarpanları ve değerlemesi nasıl?

Şirket payları 11.39x F/K ve 2.07x PD/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir. Çarpanlar BİST’teki rakiplerine göre iskontolu görünse de bu durum borç yükü, döviz açık pozisyonu ve nakit üretimi zayıflığından kaynaklanan bir risk iskontosudur.


Yasal Uyarı ve İletişim

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans

Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

Yorumlar

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →