ENKAI 2026/06 Bilançosu: Kasada 5,4 Milyar Dolar, Enerjide %2 Marj
Kasasında 5,37 milyar ABD Doları (250,26 milyar TL) net nakit tutan bir şirket; 2026’nın ilk yarısında 16,19 milyar TL elektrik satış hasılatından yalnızca 334,78 milyon TL brüt kâr üretebildi. Enerji üretimi gibi sermaye yoğun bir operasyonda brüt kâr marjının %2,07 seviyesine sıkışması, devasa bir bilançonun kalbindeki en derin tezatı gözler önüne seriyor.
Borsa İstanbul’da 87,65 TL fiyattan işlem gören ENKA İnşaat, 525,90 milyar TL (yaklaşık 11,29 milyar USD) piyasa değerine sahip. Hisse, son üç ayda gördüğü 114,30 TL zirvesinden %23,3 gerileyerek BIST 100 endeksine göre rölatif olarak %11 değer kaybetmiş durumda. Piyasa şirketi 1,28 PD/DD ve 13,46 F/K çarpanlarıyla fiyatlıyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın %37,00 seviyesinde tuttuğu politika faizi ve %32 bandına çekilen yıllık enflasyon ortamında, ENKA gibi döviz zengini ve sıfıra yakın borçlu yapılar teorik olarak en korunaklı sığınak sayılır. Ancak piyasa, şirketin 542,81 milyar TL’ye ulaşan aktif büyüklüğünü ve kasasındaki döviz rezervini sermaye verimliliğine dönüştürmekte zorlandığını görerek fiyatı belirgin bir iskontoya mahkum ediyor.
Benim temel görüşüm şudur: ENKA İnşaat, operasyonel marjlarındaki daralma ve devasa nakit varlığının yarattığı düşük sermaye kârlılığı nedeniyle piyasa tarafından adeta bir “tahvil ve döviz portföy fonu” muamelesi görerek haksız bir iskonto taşımaktadır. Ancak devreye giren 852 MW Kırklareli santrali ve temelleri atılan 100+ MW kapasiteli veri merkezi atağı, şirketin uykudaki operasyonel motorunu yeniden ateşleme potansiyeline sahiptir.
ENKA İnşaat Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli
ENKA İnşaat, dört ana damardan nakit üreten entegre bir mühendislik, enerji, gayrimenkul ve ticaret konglomerasıdır. Şirketin iş modelinin merkezinde global ölçekli anahtar teslim mühendislik-tedarik-inşaat (EPC) taahhüt projeleri yer alır. 2026’nın ilk yarısında elde edilen 84,75 milyar TL konsolide hasılatın segmentlere göre dağılımı şöyledir:
İnşaat ve Taahhüt: %61,64 (52,24 milyar TL)
Enerji Üretimi: %19,11 (16,19 milyar TL)
Gayrimenkul Kiralama: %12,15 (10,30 milyar TL)
Ticaret ve Dağıtım: %7,10 (6,02 milyar TL)
Şirketin temelleri 1957 yılında inşaat yüksek mühendisleri Şarık Tara ve Sadi Gülçelik ortaklığıyla atıldı. 1970’li ve 80’li yıllarda Türkiye’deki altyapı projelerinden (İstinye Köprüsü, kömür santralleri) Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına açılarak uluslararası taahhüt tecrübesi kazandı. 1990’larda Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Rusya pazarına giren grup, Moskova’nın merkezinde inşa ettiği ofis ve alışveriş merkezlerini kendi mülkiyetinde tutarak yüksek marjlı gayrimenkul kiralama modelini inşa etti.
2000’li yıllarda Türkiye’de Yap-İşlet modeliyle kurduğu 4.100 MW toplam kapasiteli Gebze, Adapazarı ve İzmir doğal gaz santralleriyle ülkenin en büyük özel sektör elektrik üreticisi konumuna yükseldi.
Bugün ENKA, petrokimya tesislerinden boru hatlarına, otoyollardan elektrik santrallerine kadar dünya çapında riskli coğrafyalarda proje teslim eden küresel bir EPC yüklenicisidir. Londra’daki Park House ofis binasının portföye katılması ve yapay zeka altyapısına hizmet edecek ENKA Data Solutions veri merkezi yatırımları şirketin en yeni kurumsal hamleleridir. İş modelinin bu dönemdeki en belirleyici zayıflığı ise cironun beşte birini oluşturan elektrik üretiminin girdi maliyeti baskısıyla operasyonel kâr üretemez hale gelmesidir.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
| Finansal Kalem | 2026/06 (Mevcut) | 2025/06 (Önceki) | Değişim (%) | Analist Notu |
| Hasılat | 84.745.798 bin TL | 64.363.861 bin TL | +%31,67 | Nominal artış, USD bazında +%10,8 |
| Brüt Kâr | 17.693.036 bin TL | 17.514.320 bin TL | +%1,02 | Brüt marj 6,33 puan eridi |
| Esas Faaliyet Kârı | 12.215.817 bin TL | 13.390.036 bin TL | -%8,77 | Operasyonel verimlilik baskı altında |
| FAVÖK | 15.261.786 bin TL | 15.580.388 bin TL | -%2,04 | FAVÖK marjı %18,01’e geriledi |
| Yatırım Faaliyet Gelirleri (Net) | 7.062.554 bin TL | 8.529.900 bin TL | -%17,20 | Tahvil değerleme zararı baskısı |
| Vergi Öncesi Kâr | 18.460.360 bin TL | 22.448.380 bin TL | -%17,76 | Esas kazanç gücünde daralma |
| Net Ertelenmiş Vergi Geliri | +3.832.865 bin TL | -3.402.849 bin TL | N/A | Muhasebesel vergi teşviki katkısı |
| Net Dönem Kârı (Ana Ortaklık) | 18.447.125 bin TL | 15.567.005 bin TL | +%18,50 | Kârın %20,8’i vergi kaleminden |
| Net Nakit Pozisyonu | +250.258.942 bin TL | +218.411.025 bin TL | +%14,58 | 5,37 milyar dolarlık likidite |
| Bakiye Sipariş (Backlog) | 8.386.000 bin USD | 5.012.000 bin USD | +%67,32 | Tarihi zirveye yakın taahhüt stoku |
Tablonun ortaya koyduğu en somut gerçek, hasılat %31,67 büyürken brüt kârın %1,02 artışla adeta yerinde saymasıdır. Hasılat ile maliyet arasındaki bu makas açılması, faaliyet kârını %8,77 geriletmiştir.
Net dönem kârının 18,45 milyar TL’ye tırmanarak kâğıt üzerinde %18,50 büyüme sergilemesi ise 3,83 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirinin devreye girmesinden kaynaklanmaktadır. Şirketin operasyonel çekirdeği zayıflarken, kâr hanesi vergi teşvikleriyle dengelenmiştir.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
1. Enerji Çıkmazı ve Marj Sıkışması: 16 Milyar TL Cirodan Geriye Kalan %2
Enerji segmentinin hasılatı 2026’nın ilk yarısında 16,19 milyar TL’ye ulaşarak konsolide cironun %19,11’ini oluşturdu. Ancak bu üretimden elde edilen brüt kâr yalnızca 334,78 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Segment brüt kâr marjı %2,07’dir.
Şirket tarihine bakıldığında, Yap-İşlet sözleşmelerinin yürürlükte olduğu dönemde elektrik üretimi %25-30 aralığında FAVÖK marjı üreten en güçlü nakit motoruydu. Sözleşmelerin sona ermesi ve spot piyasa dinamiklerine geçilmesiyle birlikte, BOTAŞ doğal gaz tarifeleri ile serbest piyasa elektrik satış fiyatları arasındaki marj neredeyse tamamen kapandı.
Bu durumun ikinci derece etkisi şudur: Şirket kâr marjı üretmeyen bir kapasiteyi çevirmek için yüksek bakım ve işletme sermayesi bağlamakta, amortisman yükü nedeniyle operasyonel düzeyde kârsızlık riski taşımaktadır. Mart 2026 sonunda devreye alınan 852 MW kapasiteli modern Kırklareli Santrali’nin yüksek verimlilik katsayısı yılın ikinci yarısında bu marjı yukarı çekemezse, enerji operasyonu bilançoda değer yaratan değil, kârlılığı aşağı çeken bir segment olmayı sürdürecektir.
Enerji Hasılatı: 16,19 Milyar TL
Enerji Satış Maliyeti: 15,86 Milyar TL
Enerji Brüt Kârı: 334,78 Milyon TL
Enerji Brüt Kâr Marjı: %2,07
2. Yönetimin Büyüme Söylemi vs Vergi Teşviki Gerçeği
Faaliyet raporunda ana ortaklık net kârının 18,45 milyar TL’ye (414,5 milyon USD) ulaştığı belirtilerek kârlılık artışı vurgulanmaktadır. Ancak finansal tablolar incelendiğinde, sürdürülen faaliyetler vergi öncesi kârının 22,45 milyar TL’den 18,46 milyar TL’ye inerek %17,76 daraldığı görülmektedir.
Net kârı yukarı taşıyan unsur operasyonel başarı değil, mevzuat kapsamında geleceğe dönük kurumlar vergisi oranının indirilmesi ve yatırım teşvikleri nedeniyle kaydedilen 3,83 milyar TL tutarındaki net ertelenmiş vergi geliridir.
Vergi Öncesi Faaliyet Kârı: 18,46 Milyar TL (Önceki: 22,45 Mr TL, -%17,8)
Dönem Vergi Gideri: -1,81 Milyar TL
Ertelenmiş Vergi Geliri: +3,83 Milyar TL
Net Dönem Kârı: 20,49 Milyar TL
Ana Ortaklık Payı: 18,45 Milyar TL (Net kârın %20,8’i ertelenmiş vergiden)
Bu durum tek seferlik bir muhasebe düzeltmesidir; nakit girişi sağlamayan bu muhasebe kaydı önümüzdeki dönemlerde tekrarlanmayacaktır.
3. 207 Milyar TL’lik Hazine Portföyü: Tahvil Değer Düşüşü ve Fonksiyonel Döviz Çevrimi
ENKA’nın dönen ve duran varlıklarında yer alan finansal yatırımlarının toplam tutarı 207,72 milyar TL’ye (yaklaşık 4,46 milyar USD) ulaştı. Bu portföyün %44,5’i (92,49 milyar TL) yabancı devlet tahvillerinde, %29,0’ı (60,25 milyar TL) küresel hisse senetlerinde tutulmaktadır.
2026’nın ilk yarısında küresel faiz patikasındaki belirsizlikler nedeniyle TFRS 9 değerlemeleri kapsamında 2,14 milyar TL finansal yatırım değer azalışı kaydedildi. Yönetim, portföyde menkul kıymet satışı yaparak 9,02 milyar TL alım-satım kârı realize etti ve net yatırım gelirini 7,06 milyar TL seviyesinde tutmayı başardı.
İkinci derece sonuç: ENKA’nın net kârının üçte birinden fazlası doğrudan küresel tahvil ve hisse senedi piyasalarının seyrine endekslidir. Şirket bir inşaat-enerji holdingi olduğu kadar, bilanço büyüklüğü açısından dev bir portföy yönetim şirketi gibi hareket etmektedir.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
1. DuPont Analizi: Devasa Varlıkların Kârlılık Tembelliği
ENKA’nın özkaynak kârlılığını (ROE) belirleyen unsurları netleştirmek için DuPont ayrıştırması uyguluyoruz:
ROE = Net Kâr Marjı x Varlık Devir Hızı x Finansal Kaldıraç
Net Kâr Marjı: 18.447.125 bin TL / 84.745.798 bin TL = %21,77
Varlık Devir Hızı: 84.745.798 bin TL / 542.808.371 bin TL = 0,156x (Yıllıklandırılmış: 0,312x)
Finansal Kaldıraç: 542.808.371 bin TL / 410.763.016 bin TL = 1,321x
Hesaplanan ROE: %21,77 x 0,312 x 1,321 = %8,98
Şirketin net kâr marjı %21,77 gibi güçlü bir oranda görünmesine rağmen, yıllıklandırılmış ROE %8,98 seviyesinde kalmaktadır.
Bunun temel nedeni varlık devir hızının 0,31x ile sektör ortalamalarının (1,10x – 1,40x) çok gerisinde bulunmasıdır. 542,81 milyar TL’lik aktifin 257,84 milyar TL’si (%47,5’i) nakit ve finansal yatırımlarda park edilmiş durumdadır. Şirket varlıklarını ciroya dönüştürme konusunda aşırı tutucu ve hantal bir sermaye yapısına sahiptir.
2. ROIC ve Sermaye Verimliliği (ROIC vs WACC)
Bir şirketin hissedarına ekonomik değer yaratıp yaratmadığı, yatırılan sermaye getirisi (ROIC) ile ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti (WACC) arasındaki farkla ölçülür.
ROIC = NOPAT / Yatırılan Sermaye
Düzeltilmiş Faaliyet Kârı (NOPAT): 12.215.817 x (1 – 0,25) = 9.161.863 bin TL (Yıllıklandırılmış: 18,32 milyar TL).
Yatırılan Sermaye (Invested Capital):
Özkaynak (416,76 Mr TL) + Finansal Borç (7,58 Mr TL) – Nakit ve Menkul Kıymetler (257,84 Mr TL) = 166,50 Milyar TL.
Operasyonel ROIC: 18,32 Mr TL / 166,50 Mr TL = %11,00.
TCMB Güncel Politika Faizi: %37,00
Sektörel Risk Primi: +%6,00
TL Bazlı WACC: %43,00
Operasyonel ROIC: %11,00
Sermaye Verimlilik Açığı: -%32,00 puan
Fonksiyonel para birimi USD bazında incelendiğinde; ABD risksiz faiz oranı (%4,25) ve şirket risk primi (%4,00) ile hesaplanan USD WACC %8,25 düzeyindedir. ENKA’nın USD bazlı ROIC’si %6,80 seviyesindedir.
Şirket hem TL hem de USD bazında yatırdığı sermayenin getirisinde sermaye maliyetinin altında kalarak ekonomik katma değer yaratmakta zorlanmaktadır.
3. Sermaye Tahsisi, Temettü ve Veri Merkezi (EDS) Pivotu
Şirket 2026’nın ilk yarısında işletme faaliyetlerinden 8,92 milyar TL net nakit üretti. 6,47 milyar TL maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımı (CAPEX) düşüldüğünde serbest nakit akışı (FCF) 2,45 milyar TL (~55 milyon USD) düzeyinde gerçekleşti.
Buna karşın şirket, ortaklarına toplam 20,25 milyar TL nakit temettü ödedi. Temettü, faaliyetlerin yarattığı serbest nakitten değil, kasadaki menkul kıymetlerin tasfiyesiyle (70,93 milyar TL menkul kıymet satışı) karşılandı.
Faaliyet Nakit Akışı (CFO): +8,92 Milyar TL
Yatırım Harcamaları (CAPEX): -6,47 Milyar TL
Serbest Nakit Akışı (FCF): +2,45 Milyar TL
Ödenen Nakit Temettü: -20,25 Milyar TL
Temettü Karşılama Oranı (FCF): %12,1 (Kasadan sermaye dağıtımı yapılmıştır)
Yönetim bu düşük sermaye verimliliği yapısından çıkmak için rotasını yüksek marjlı dijital altyapıya kırdı. ENKA Data Solutions bünyesinde:
Tuzla Veri Merkezi: 11 MW IT kapasiteli ilk faz Kasım 2026’da devreye giriyor.
Planlanan Projeler: Tuzla-2 (28 MW), Gebze (27 MW), Ankara (19 MW) ile Türkiye ve Avrupa’da 100+ MW kapasite hedefleniyor.
Bu stratejik hamle, şirketin kârsız enerji ve düşük marjlı taahhüt döngüsünden çıkarak düzenli döviz cinsi nakit akışı sağlayan küresel bir veri merkezi operatörüne dönüşüm adımıdır.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I. FİNANSAL DAYANIKLILIK (23/25)
Bilanço Sağlamlığı (10/10) →
Net borç negatif 250,26 milyar TL (5,37 milyar USD net nakit) seviyesindedir. Cari oran 2,93x ile güçlü bir likiditeye işaret ederken toplam finansal borcun özkaynaklara oranı yalnızca %1,82’dir. Borsa İstanbul’un en dayanıklı bilançolarından biridir.Nakit Üretimi (8/10) ↓
Faaliyet nakit akışının net kâra oranı 0,44x seviyesine geriledi. 20,49 milyar TL kâra karşılık 8,92 milyar TL operasyonel nakit üretildi; kârın 3,83 milyar TL’lik kısmı ertelenmiş vergi teşvikinden geldi.Risk Profili (5/5) →
Şirketin net döviz fazlası pozisyonu 35,39 milyar TL’dir. Verilen teminat ve kefaletlerin %99,99’u kendi tüzel kişiliği adına düzenlenmiş iş teminat mektuplarıdır; üçüncü şahıslara verilmiş riskli kefalet sıfırdır.
II. OPERASYONEL MOTOR (14/25)
Kârlılık Kalitesi (5/10) ↓
Brüt kâr marjı %27,21’den %20,88’e geriledi. Enerji segmentinin %2,07 brüt marjla çalışması operasyonel kaliteyi zedelemektedir. Net kârın %20,8’i tek seferlik ertelenmiş vergi gelirine dayanmaktadır.Büyüme Kalitesi (5/8) →
Nominal hasılat TL bazında %31,67 artarken, geçerli para birimi USD bazındaki ciro büyümesi %10,79’dur. USD bazında net kâr ise 414,5 milyon USD ile geçen yılın aynı dönemine göre yatay kaldı (-%0,29).Operasyonel Verimlilik (4/7) ↓
Varlık devir hızı yıllıklandırılmış 0,31x seviyesindedir. 542,8 milyar TL’lik aktif büyüklüğü yeterli operasyonel kâra dönüştürülememekte, sermaye verimliliği (ROIC %11,00) sermaye maliyetinin gerisinde kalmaktadır.
III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (15/20)
Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) →
8,39 milyar dolarlık bakiye sipariş portföyü (backlog) tarihi zirvelere yakındır. Küresel EPC taahhüt pazarında ENR listelerinde üst sıralarda yer alması ve 112 milyar TL’lik gayrimenkul portföyü güçlü bir hendek sağlamaktadır.Yönetim & Sermaye Dağıtımı (5/7) →
Yönetim 2026’da ortaklarına 20,25 milyar TL nakit temettü dağıtarak hissedar dostu tavrını korudu. Veri merkezi sektörüne adım atılması doğru bir sermaye tahsisidir; ancak enerji yatırımlarının geri dönüşü zayıf kalmıştır.Sektörel Rüzgar (3/5) ↓
Küresel taahhüt sektöründe yüksek kârlı projeler sürmekle birlikte, Türkiye spot elektrik piyasasındaki düşük marjlar ve Rusya ticari gayrimenkul pazarındaki jeopolitik yaptırım riskleri sektörel rüzgarı karşıdan estirmektedir.
IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (24/30)
Mutlak & Göreli Değerleme (10/12) ↑
Hisse 1,28 PD/DD ve 13,46 F/K çarpanlarıyla işlem görmektedir. Kasasındaki 5,37 milyar dolarlık net nakit, şirketin toplam piyasa değerinin (11,29 milyar USD) %47,6’sını tek başına oluşturmaktadır. Piyasa, ENKA’nın tüm inşaat, enerji ve gayrimenkul varlıklarını yalnızca 5,92 milyar dolara fiyatlamaktadır.Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (8/10) ↑
Düşük marjlara ve hantal sermaye yapısına rağmen, sıfır finansal borç ve net nakit zenginliği mevcut çarpanların fazlasıyla üzerinde bir kaliteye işaret etmektedir. Şirket net bir değer iskontosu sunmaktadır.Getiri-Risk Asimetrisi (6/8) ↑
Aşağı yönlü riskler devasa net nakit ve 1,28 PD/DD çarpanı ile sınırlandırılmıştır. Yukarı yönlü potansiyel ise Kırklareli santrali katkısı ve veri merkezi yatırımlarıyla tetiklenebilir. Risk-getiri dengesi yukarı yönlü asimetriktir.
| Skorlama Kategorisi | Puan |
| I. Finansal Dayanıklılık | 23 / 25 |
| II. Operasyonel Motor | 14 / 25 |
| III. Stratejik Konum ve Rüzgar | 15 / 20 |
| IV. Değerleme ve Getiri Potansiyeli | 24 / 30 |
| GENEL SKOR | 76 / 100 |
Skor Değerlendirmesi (65-79 Bandı): ENKA İnşaat, 76/100 puan ile güçlü bilanço ve cazip değerlemeye sahip, ancak operasyonel marjlarındaki daralma nedeniyle seçici takip gerektiren şirket konumundadır. Bu skor, şirketin finansal batmazlığını teyit ederken, operasyonel motorun toparlanması gerektiğini gösteren analitik bir filtredir.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
Soru 1: Kırklareli Doğal Gaz Santrali (852 MW) enerji segmentindeki kâr erimesini durdurabilir mi?
Kısmen evet, ancak tam toparlanma elektrik satış fiyatları ile gaz tarifeleri arasındaki makasın açılmasına bağlıdır.
Mart 2026 sonunda devreye giren 852 MW kurulu gücündeki Kırklareli Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, eski santrallere kıyasla %60’ın üzerinde çok daha yüksek ısıl verimlilikle elektrik üretmektedir. Bu verimlilik, birim MWh başına yakıt maliyetini düşürerek marjı yukarı çekecektir.
Yatırımcı açısından anlamı: Kırklareli’nin tam kapasite katkısı 2026 üçüncü çeyrek bilançosunda görülecektir. Eğer enerji segmenti brüt marjı %2’den %10-12 bandına tırmanırsa, hisse için en güçlü operasyonel katalizör devreye girmiş olacaktır.
Soru 2: Kasadaki 5,37 milyar dolarlık net nakit neden piyasa değerine tam olarak yansımıyor?
Çünkü piyasa bu nakdi dinamik bir büyüme aracı olarak değil, düşük getirili bir “tahvil cüzdanı” olarak görüyor.
Toplam 207,72 milyar TL’lik finansal varlığın %44,5’i yabancı devlet tahvillerindedir ve 2026 ilk yarısında -2,14 milyar TL değer azalışı yazdı. Şirketin operasyonel ROE’si %8,98’de kaldığı için sermaye piyasaları nakit rezervine iskonto uygulamaktadır.
Yatırımcı açısından anlamı: Nakit, agresif hisse geri alımı veya veri merkezi gibi yüksek marjlı projelere tahsis edilmedikçe çarpan genişlemesi sınırlı kalacaktır.
Soru 3: ENKA Data Solutions veri merkezi yatırımları şirketin kimliğini değiştirebilir mi?
Evet, bu hamle ENKA’yı geleneksel taahhüt şirketinden dijital altyapı sağlayıcısına dönüştürecek stratejik bir köprüdür.
Tuzla’da temeli atılan 11 MW IT kapasiteli ilk faz Kasım 2026’da devreye alınacaktır. Ankara, Gebze ve Tuzla-2 ile 100+ MW kapasite hedeflenmektedir. Veri merkezi işletmeciliği küresel piyasalarda %50-60 FAVÖK marjı ve 15-20x FD/FAVÖK çarpanıyla değerlenmektedir.
Yatırımcı açısından anlamı: Başarılı bir icraat, ENKA’nın değerleme çarpanlarını inşaat sektöründen teknoloji ve dijital altyapı ligine taşıyabilir.
Soru 4: Rusya gayrimenkul portföyü yaptırım ve Ruble riskine karşı ne kadar güvenli?
Fiziki doluluk oranları yüksek olmakla birlikte, kâr transferi ve Ruble devalüasyonu süregelen bir risk unsurudur.
Moskova’daki AVM ve ofis binalarını içeren gayrimenkul kiralama segmenti, 2026 ilk yarısında 10,30 milyar TL hasılat ve 5,93 milyar TL faaliyet kârı (%57,53 marj) üretti. Şirket Rusya’da yıllık 385 milyon dolar kira geliriyle ilk 5 ticari mülk sahibinden biridir.
Yatırımcı açısından anlamı: Gayrimenkul segmenti nakit basmaya devam etmektedir; ancak jeopolitik riskler nedeniyle piyasa bu kâr akışını kalıcı olarak yüksek iskonto ile fiyatlamaktadır.
Soru 5: 8,39 milyar dolarlık rekor bakiye sipariş portföyü (backlog) ne anlatıyor?
İnşaat segmentinin önümüzdeki 2,5-3 yıllık iş hacminin garanti altında olduğunu gösteriyor.
Backlog portföyünün %15,5’i ABD, %13,7’si İngiltere, %4,1’i Almanya gibi gelişmiş pazarlardadır. Irak (%21,8) ve Libya (%12,0) ise yüksek kâr marjlı enerji ve altyapı projelerini içermektedir.
Yatırımcı açısından anlamı: Hasılat tarafında gelir daralması riski bulunmamaktadır. Ana odak, bu projelerin taahhüt edilen bütçe ve hedeflenen kâr marjlarıyla (%15-18 brüt marj) tamamlanmasıdır.
Soru 6: Şirketin temettü dağıtım gücü sürdürülebilir mi?
Kesinlikle evet; faaliyet nakit akışı dalgalansa dahi kasadaki likidite temettü sürekliliğini garanti etmektedir.
2026 yılında ödenen toplam 20,25 milyar TL temettü, hisse başına brüt 2,93 TL ödemeye karşılık gelmektedir. Şirket son 20 yıldır kesintisiz temettü ödeyen Borsa İstanbul’un en disiplinli sermaye dağıtıcılarından biridir.
Yatırımcı açısından anlamı: ENKA, döviz bazlı temettü koruması arayan uzun vadeli portföyler için güvenli bir nakit getiri limanıdır.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Piyasa Değeri Değerlendirmesi
ENKA İnşaat, 525,90 milyar TL (11,29 milyar USD) toplam piyasa değerine sahiptir. Bu büyüklükle şirket, Borsa İstanbul BIST 30 endeksinin piyasa değeri en yüksek ilk 5 sanayi-holding devinden biridir.
Şirketin piyasa değeri 410,76 milyar TL tutarındaki ana ortaklık özkaynaklarının 1,28 katıdır (PD/DD: 1,28). Şirketin net dönem kârına oranı (F/K) 13,46 seviyesinde olup BIST sanayi ortalamasının (15,2x) altındadır. Son 12 ayda piyasa değeri TL bazında %27,90 artış kaydetmiş, ancak BIST 100 endeksinin (%30,4 getiri) gerisinde kalmıştır.
En somut gerçek şudur: 250,26 milyar TL’lik (5,37 milyar USD) net nakit varlığı, şirketin toplam piyasa değerinin %47,6’sına eşittir. Piyasa, ENKA’nın 8,39 milyar dolarlık backlog’unu, 112 milyar TL’lik gayrimenkul portföyünü ve 4.952 MW’lık enerji santrallerini yalnızca 5,92 milyar USD üzerinden fiyatlamaktadır. ENKA hissesi temel varlık değeri açısından net bir iskonto taşımaktadır.
Mevcut Fiyat: 87,65 TL
Piyasa Değeri: 525,90 Milyar TL (11,29 Milyar USD)
Net Nakit / Piyasa Değeri: %47,58 (Kasada hisse başına 41,71 TL net nakit var)
Değerleme Durumu: Net İskontolu
Senaryo Analizi
1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %35) — “Motorların Senkronizasyonu”
Koşullar: 852 MW Kırklareli Santrali’nin 2. yarıda tam kapasiteye ulaşarak enerji brüt marjını %10’un üzerine taşıması; Kasım 2026’da Tuzla Veri Merkezi’nin ilk fazının devreye girmesiyle teknoloji çarpanı hikayesinin başlaması; küresel tahvil faizlerinin gevşemesiyle 207 milyar TL’lik menkul kıymet portföyünde değerleme kârı yazılması.
Finansal Hedef & Etki: Yıllık FAVÖK 36 milyar TL’yi aşar, ROE %14 seviyesine tırmanır. 12 aylık hedef fiyat aralığı 135,00 – 145,00 TL (%54-%65 yukarı potansiyel).
2. Baz Senaryo (Olasılık: %45) — “Defansif Kale ve Ağır Dönüşüm”
Koşullar: 8,39 milyar dolarlık backlog teslimatlarının istikrarlı sürmesi; inşaat marjlarının %16-18 bandını koruması; enerji segmentinin başa baş kârlılıkta kalmaya devam etmesi; menkul kıymet portföyünün faiz getirileriyle yatay seyretmesi.
Finansal Hedef & Etki: Şirket 38-40 milyar TL yıllık net kâr üretir, %2,5-3,0 temettü verimi devam eder. Konsensüs analist hedefleriyle uyumlu 105,00 – 115,00 TL fiyat bandı (%20-%31 potansiyel).
3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %20) — “Jeopolitik Baskı ve Portföy Aşınması”
Koşullar: Küresel faizlerin yüksek kalması sonucu tahvil portföyünde değerleme zararlarının büyümesi; Rusya gayrimenkul operasyonlarına yönelik ek kısıtlamalar veya Ruble’de sert değer kaybı; enerji girdi maliyetlerinin spot fiyatların üzerinde kalmasıyla enerji segmentinin faaliyet zararı yazması.
Finansal Hedef & Etki: Yıllık kâr 28 milyar TL bandına geriler, hisse 1,05-1,10 PD/DD taban çarpanına çekilir. Fiyat 75,00 – 80,00 TL destek seviyelerine geri çekilir (%9-%14 aşağı yönlü risk).
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
İdeal Taşıma Süresi ve Strateji: 2 – 3 Yıllık Stratejik Dönüşüm Ufku.
ENKA, 3-6 aylık taktiksel momentum hissesi değildir. Şirketin başlattığı veri merkezi yatırımlarının (EDS) ciroya ve kâra anlamlı katkı sağlaması 2027 sonunu bulacaktır. Bu hisse, küresel altyapı ve teknoloji dönüşümünü bekleyen sabırlı sermaye için uygundur.
Zamanın Şirkete Etkisi: Ekonomik hendek genişlemektedir. Şirket inşa ettiği sıfır borçlu bilanço zırhı sayesinde küresel krizlerden ve yüksek faiz ortamlarından hasarsız çıkabilen nadir kurumlardandır. Ancak kasadaki paranın enflasyona karşı korunması için veri merkezi hamlesinin gecikmeden hayata geçirilmesi şarttır.
Beklemenin Bedeli ve Ödülü: Yatırımcı bu hisseyi 2-3 yıl tuttuğunda; düzenli döviz bazlı temettü akışı, net nakit zırhıyla piyasa çöküşlerine karşı mutlak koruma ve veri merkezi dönüşümünün getireceği çarpan artışı (re-rating) potansiyelini elde edecektir.
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Soru
ENKA, kasasındaki 5,4 milyar dolarlık döviz dağını tahvil portföyünde tutarak güvenli ama düşük kârlı bir “hazine fonu” olarak mı kalmalı, yoksa bu likiditeyi küresel ölçekte devasa veri merkezlerine yatırarak yüksek riskli ama yüksek marjlı bir teknoloji devine mi dönüşmeli?
Şahin Gözüyle Takip (Gelecek Çeyrek Metrikleri)
Enerji Segmenti Brüt Marjı: 2026/06’da %2,07’ye inen marjın 852 MW Kırklareli katkısıyla %8-10 üzerine çıkıp çıkmadığı.
Tuzla Veri Merkezi İlk Faz Teslimi: Kasım 2026 hedefli 11 MW IT kapasitesinin devreye alınma takvimi ve ticari müşteri sözleşmeleri.
Finansal Yatırımlar TFRS 9 Değerleme Sonuçları: Yabancı tahvil portföyündeki -2,14 milyar TL’lik değerleme zararının kâra dönüp dönmediği.
Backlog Nakde Dönüş Hızı: 8,39 milyar dolarlık sipariş portföyünden inşaat hakediş gelirlerinin çeyreklik akışı.
Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) Bloğu
ENKA İnşaat 2026/06 döneminde ne kadar kâr açıkladı?
ENKA İnşaat, 2026 yılının ilk altı ayında 18,45 milyar TL konsolide ana ortaklık net dönem kârı elde etti. Geçen yılın aynı dönemine göre nominal TL bazında %18,50 artış görülse de şirketin fonksiyonel para birimi olan ABD Doları bazında net kâr 414,5 milyon dolar ile yatay kaldı. Net kârın 3,83 milyar TL’lik bölümü ertelenmiş vergi teşvikinden kaynaklandı.
ENKA’nın kasasındaki net nakit varlığı ne kadar?
Şirketin nakit ve finansal yatırımlarının toplamı 257,84 milyar TL (5,54 milyar dolar) seviyesindedir. Toplam 7,58 milyar TL’lik kısa ve uzun vadeli finansal borç düşüldüğünde, ENKA’nın net nakit pozisyonu 250,26 milyar TL (5,37 milyar dolar) düzeyindedir. Bu tutar şirketin toplam borsa değerinin yaklaşık %47,6’sını oluşturmaktadır.
ENKA İnşaat 2026 yılında temettü dağıttı mı?
Şirket, 2025 yılı kârından 2026 yılı içerisinde iki ayrı dilimde nakit temettü ödemesi gerçekleştirdi. Ocak 2026’da ödenen 5 milyar TL’lik avansın ardından Nisan 2026’da 12,83 milyar TL nakit kâr payı dağıtıldı. 2026 yılında hisse başına toplam brüt 2,93 TL temettü ödenmiş olup nakit çıkışı 20,25 milyar TL oldu.
Kırklareli Doğal Gaz Santrali bilançoyu nasıl etkileyecek?
Mart 2026 sonunda devreye alınan 852 MW kurulu gücündeki modern Kırklareli Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali, %60’ın üzerinde yüksek ısıl verimlilikle çalışmaktadır. İlk yarıda %2,07 seviyesine gerileyen enerji segmenti brüt kâr marjının, Kırklareli santralinin tam kapasite katkısıyla yılın ikinci yarısında toparlanması beklenmektedir.
ENKA’nın veri merkezi yatırımlarında son durum nedir?
ENKA Data Solutions çatısı altında Tuzla’da inşa edilen 11 MW IT gücündeki ilk veri merkezinin Kasım 2026’da devreye alınması planlanmaktadır. Şirket, Tuzla-2 (28 MW), Gebze (27 MW) ve Ankara (19 MW) projeleriyle Türkiye ve Avrupa’da toplam 100+ MW kurulu IT kapasitesine ulaşarak dijital altyapı sağlayıcısı konumuna gelmeyi hedeflemektedir.
Yasal Uyarı ve İletişim
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.