FORTE 2026/06 Bilançosu: Savunmada Ciro Sıçraması, Kasada Faiz Gerilimi
Forte Bilgi İletişim Teknolojileri, 2026 yılının ilk altı ayında cirosunu yüzde 201,43 artırarak 2.090,36 milyon TL seviyesine ulaştırdı ve 213,11 milyon TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Manşet rakamlar ilk bakışta MilSOFT satın alımının getirdiği güçlü bir büyüme tablosu çiziyor. Ancak nakit akış tablosunun ayrıntılarına bakıldığında bambaşka bir tablo ortaya çıkıyor: Şirket altı aylık dönemde 306,29 milyon TL esas faaliyet kârı üretirken, kasasından çıkan net nakit faiz ödemesi tam 629,10 milyon TL oldu. Kasadan çıkan faiz, üretilen faaliyet kârının iki katını aşıyor.
Hisse, 17 Ağustos 2026 itibarıyla 137,00 TL seviyesinden işlem görüyor ve 9,18 milyar TL (yaklaşık 191,6 milyon dolar) piyasa değerine sahip. 3,04 F/K ve 2,95 PD/DD çarpanları, Borsa İstanbul Bilişim ve Yazılım sektörünün 17,23 medyan F/K ortalamasına kıyasla hisseyi ilk bakışta ucuz gösteriyor. Son bir haftada yüzde 21,09, yılbaşından bu yana yüzde 69,80 getiri sağlayan FORTE, BIST 100 endeksini geride bırakan bir ivme yakaladı. Ancak bu düşük F/K çarpanı, güçlü bir operasyonel nakit üretiminden değil; bilançoya yazılan 336,01 milyon TL tutarındaki enflasyon muhasebesi parasal pozisyon kazancından kaynaklanıyor.
Makro tarafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 37,00 seviyesinde tutması ve gecelik fonlama maliyetlerinin yüzde 40 bandında seyretmesi, yüksek borç taşıyan şirketler için sermaye maliyetini yukarı çekiyor. Şirketin toplam finansal borcu 2.485,87 milyon TL seviyesine ulaştı; net borç ise 1.978,81 milyon TL oldu. Bilişim ve savunma sanayiinde döviz bazlı kontratlar bir avantaj sunsa da, projenin tamamlanıp tahsilatın kasaya girmesine kadar geçen sürede işletme sermayesini banka kredileriyle beslemek şirketi ağır bir faiz maliyetine maruz bırakıyor.
Benim temel görüşüm şudur: Forte, MilSOFT hamlesiyle savunma sanayiinde ölçek büyütüp ciroyu üçe katladı; fakat bu büyüme özkaynakla değil borçla finanse edildiği için şirket yüksek faiz ortamında operasyonel kârının üzerinde bir finansman yükünün altına girdi. Hissedarlar kâğıt üzerinde kârda görünen fakat gerçekte tüm faaliyet kârını bankalara faiz olarak aktaran bir büyüme modeliyle karşı karşıyadır. Önümüzdeki 12 ayın kaderini, alınan sözleşmelerin nakde dönüş hızı belirleyecek.
Forte Bilgi İletişim Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli
Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi A.Ş., kamu kurumları ve savunma sanayii kuruluşlarına yönelik iki ana eksende gelir üretiyor: sistem entegrasyonu/donanım tedariki ve askeri standartlarda yazılım geliştirme. Şirket donanım tarafında sunucu, veri depolama ve ağ altyapılarını anahtar teslim kurup lisanslarken; yazılım tarafında komuta kontrol, taktik data link, entegre lojistik destek ve insansız araç yönetim yazılımları geliştiriyor. Gelir modeli doğrudan ihale teslimatları, bakım-destek sözleşmeleri ve alt yüklenicilik hakedişlerinden besleniyor.
2026 yılının ilk altı ayında gerçekleşen konsolidasyon öncesi 2.781,36 milyon TL brüt faaliyet gelirinin bölümlere göre dağılımı incelendiğinde; hasılatın yüzde 68,9’u (1.916,63 milyon TL) ticari donanım teslimatlarından, yüzde 29,9’u (831,68 milyon TL) yazılım faaliyetlerinden, yüzde 1,1’i (31,53 milyon TL) tarımsal otomasyon çözümlerinden (Cetwell) ve yüzde 0,1’i (1,52 milyon TL) kitle fonlama platformundan sağlandı. Grup içi 691,01 milyon TL eliminasyon sonrası net konsolide hasılat 2.090,36 milyon TL olarak gerçekleşti.
2006 yılında Ankara’da kurulan şirket, uzun yıllar kamu bilişim altyapıları alanında faaliyet gösterdikten sonra 14 Haziran 2023’te Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Şirketin tarihindeki asıl kırılma noktası, 1 Temmuz 2025’te savunma sanayiinin köklü yazılım kuruluşu MilSOFT’un yüzde 100 hissesini 100 milyon TL nominal bedelle satın alması oldu. Bu satın almayla şirket, kamu donanım tedarikçisi kimliğinden Türk Silahlı Kuvvetleri, Savunma Sanayii Başkanlığı ve NATO projelerine kritik yazılım sağlayan bir savunma oyuncusuna dönüştü. 2025 yılı sonunda 76 olan ortalama personel sayısı, MilSOFT entegrasyonuyla birlikte 2026 yılının ilk yarısında 822 kişiye ulaştı.
İş modelinin bu dönem açısından en zayıf halkası, donanım ağırlıklı teslimatların düşük brüt kâr marjıyla (yüzde 22,84) çalışması ve kamu projelerindeki uzun onay-tahsilat süreçlerinin şirketi sürekli taze banka kredisi kullanımına mecbur bırakmasıdır.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
Şirketin 2026/6 ve 2025/6 dönemlerine ait TMS 29 enflasyon muhasebesi uygulanmış konsolide finansal göstergeleri aşağıdaki tabloda sunulmuştur:
| Finansal Kalem (Bin TL) | 2026/6 | 2025/6 | Değişim (%) | Analist Notu |
| Hasılat | 2.090.356 | 693.470 | +%201,43 | MilSOFT etkisiyle ciro sıçradı |
| Brüt Kâr | 477.516 | 146.744 | +%225,41 | Brüt marj %21,16’dan %22,84’e çıktı |
| Esas Faaliyet Kârı | 306.292 | 16.563 | +%1.749,21 | Operasyonel kâr 18,5 kat arttı |
| FAVÖK | 397.436 | 85.868 | +%362,85 | FAVÖK marjı %19,01’e yükseldi |
| Net Finansman Gideri | -346.013 | -60.840 | +%468,73 | 352,13 Mn TL kredi faizi kârı sildi |
| Net Parasal Pozisyon Kazancı | 336.013 | -21.884 | N/A | Net kârın ana kaynağı oldu |
| Ana Ortaklık Net Kârı | 213.113 | -73.264 | N/A | Zarardan kâra geçti (muhasebe destekli) |
| Faaliyet Nakit Akışı (CFO) | 353.247 | -278.119 | N/A | Nakit pozitife döndü fakat işletme sermayesi baskılı |
| Ödenen Nakit Faiz | -629.103 | -84.510 | +%644,41 | Kasadan çıkan faiz faaliyet kârını aştı |
| Net Finansal Borç | 1.978.811 | 1.645.321 | +%20,27 | Borçluluk artışı sürüyor (2025/12 kıyası) |
Tablodaki en belirgin kırılma, esas faaliyet kârı ile net finansman gideri arasındaki makastır. Esas faaliyet kârı 306,29 milyon TL seviyesine çıkarak operasyonel bir toparlanma sergilese de, katlanılan 346,01 milyon TL net finansman gideri bu kârı tamamen sıfırlamaktadır. Şirket dönem sonunda 213,11 milyon TL net kâr açıkladıysa, bunun sebebi faaliyet performansı değil, bilançodaki parasal olmayan varlıkların enflasyona karşı düzeltilmesinden doğan 336,01 milyon TL parasal pozisyon kazancıdır.
İkinci kritik veri ise nakit akışındaki faiz yüküdür. Muhasebe standardı gereği faiz gideri gelir tablosunda 352,13 milyon TL görünürken, nakit akış tablosunda fiilen kasadan çıkan net nakit faiz ödemesi 629,10 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirket operasyonlarından 353,25 milyon TL nakit üretmiş, ancak bunun neredeyse iki katını kredi faizi olarak ödemiştir.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
Savunma Dönüşümünün Ağır Maliyeti ve Borç Tavanı
Forte, MilSOFT’u bünyesine katarak Savunma Sanayii Başkanlığı, Havelsan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan toplamda 30 milyon doları aşan sözleşmeler imzaladı. Ancak bu dönüşüm, şirketin bilanço yapısını savunma sanayiinin sermaye yoğun gerçekleriyle yüzleştirdi.
Şirketin toplam finansal borçları 2.485,87 milyon TL seviyesine ulaştı. Bu borcun yüzde 40,0’ı (995,14 milyon TL) bir yıl içinde vadesi gelecek kısa vadeli kredilerden ve uzun vadeli kredilerin anapara taksitlerinden oluşuyor.
İkinci derece etki şudur: Faiz karşılama oranının (Faaliyet Kârı / Brüt Faiz Gideri) 0,87x seviyesine gerilemesi, şirketin borç anaparasını operasyonel gelirleriyle azaltamadığını gösterir. Şirket vadesi gelen 995,14 milyon TL tutarındaki borcu ödeyebilmek için ya yeni ihalelerden hızla peşinat tahsil etmek ya da mevcut borçlarını yüzde 45-50 bandındaki ticari kredi faizleriyle yeniden yapılandırmak zorundadır. Bu durum önümüzdeki dönemlerde kârlılık marjlarının faiz baskısı altında kalacağını teyit eder.
213 Milyon TL Net Kârın Arkasındaki Parasal Kazanç
Faaliyet raporunda şirketin zarardan 213,74 milyon TL kâra geçtiği vurgulanıyor. Ancak kâr tablosunun yapısı incelendiğinde, bu sonucun operasyonel verimlilikten çok TMS 29 standardının bir muhasebe türevi olduğu anlaşılıyor.
Şirket 30 Haziran 2026 bilançosunda 1.910,13 milyon TL stok ve 3.661,42 milyon TL maddi olmayan duran varlık gibi yüksek tutarda parasal olmayan aktif taşıyor. Bu varlıkların enflasyon katsayılarıyla endekslenmesi gelir tablosuna 336,01 milyon TL net parasal pozisyon kazancı yazılmasını sağladı.
İkinci derece etki: Enflasyon hız kestiğinde bu parasal kazanç kalemi küçülecektir. Parasal kazanç desteği çekildiğinde, finansman giderleri aynı hızla aşağı indirilemezse, şirket net kâr satırında hızla yeniden zarara dönecektir. Kalıcı kârlılık için muhasebe kazancına değil, net faaliyet marjına ihtiyaç vardır.
Dipnot Riskleri: Aktifleştirilen Yazılımlar ve Müşteri Sahasındaki Stoklar
Bilançonun aktif tarafında 3.661,42 milyon TL tutarında maddi olmayan duran varlık yer alıyor. Bu tutarın 3.733,40 milyon TL’lik kısmı aktifleştirilen geliştirme maliyetlerinden oluşuyor. Şirket sipariş usulü olmayan yazılım projelerindeki personel maaşlarını gelir tablosunda doğrudan giderleştirmek yerine duran varlık olarak bilançoya ekledi. 2026 yılının ilk altı ayında bu kaleme 203,84 milyon TL yeni maliyet eklenirken, ayrılan amortisman payı yalnızca 12,51 milyon TL oldu.
Aynı şekilde, 1.910,13 milyon TL tutarındaki toplam stokun 1.539,10 milyon TL’si ticari mallardan oluşuyor. Ancak bu malların sadece 424,83 milyon TL’si şirketin kendi deposunda bulunurken, 1.114,27 milyon TL’lik kısmı devam eden projeler kapsamında müşteri sahasında tutulan mallardan oluşuyor.
İkinci derece etki: Personel maliyetlerinin bilançoda aktifleştirilmesi bugünkü kârı yüksek gösterir ancak gelecekte bu projelerin ticarileşememesi halinde tek seferlik değer düşüklüğü zararları doğurabilir. Müşteri sahasında bekleyen 1,11 milyar TL tutarındaki donanım stoku ise kesin kabul tutanakları imzalanmadığı sürece faturalanamaz; bu da işletme sermayesini kilitleyerek nakit dönüşümünü geciktirir.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
1. DuPont Analizi: Kârlılığı Taşıyan Gerçek Güç
DuPont analizi, şirketin özkaynak kârlılığını (ROE) üç temel bileşene ayırarak kârın operasyonel verimlilikten mi yoksa borç kaldıracından mı kaynaklandığını ortaya koyar.
Formül: ROE = Net Kâr Marjı x Varlık Devir Hızı x Finansal Kaldıraç
2026/6 dönemi için hesaplanan bileşenler:
Net Kâr Marjı: 213,11 milyon TL / 2.090,36 milyon TL = %10,20
Varlık Devir Hızı (6 Aylık): 2.090,36 milyon TL / 8.340,27 milyon TL = 0,2506 (Yıllıklandırılmış: 0,5012)
Finansal Kaldıraç Çarpanı: 8.340,27 milyon TL / 3.118,10 milyon TL = 2,6748
Dönemsel ROE: %10,20 x 0,2506 x 2,6748 = %6,84 (Yıllıklandırılmış ROE: yaklaşık %13,68)
Sektör ortalamasında yazılım şirketlerinin finansal kaldıraç çarpanı 1,4 – 1,8 bandında seyrederken, Forte’nin 2,67x seviyesindeki kaldıracı şirketin özkaynak kârlılığını borçlanma yoluyla taşıdığını kanıtlar. Varlık devir hızının 0,25 seviyesinde kalması, şirketin 8,34 milyar TL aktif büyüklüğüne kıyasla yeterince hızlı ciro üretemediğini gösterir.
2. ROIC vs. WACC: Sermaye Verimliliği ve Değer Yıkımı
Bir şirketin gerçek anlamda ekonomik değer yaratıp yaratmadığı, Yatırılan Sermaye Getirisi (ROIC) ile Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) arasındaki farkla ölçülür.
NOPAT (Vergi Sonrası Düzeltilmiş Faaliyet Kârı – Yıllıklandırılmış): Yıllık Faaliyet Kârı (612,58 milyon TL) x (1 – 0,25) = 459,44 milyon TL
Yatırılan Sermaye: Özkaynak (3.132,23 milyon TL) + Finansal Borç (2.485,87 milyon TL) – Nakit (507,06 milyon TL) = 5.111,04 milyon TL
Yıllıklandırılmış ROIC: 459,44 milyon TL / 5.111,04 milyon TL = %8,99
WACC Hesaplaması:
TCMB Politika Faizi: %37,00
Sektörel Risk Primi: +%7,00 ile Özkaynak Maliyeti: %44,00
Borçlanma Maliyeti: %42,00 ile Vergi Kalkanı Sonrası Borç Maliyeti: %42 x (1 – 0,25) = %31,50
Sermaye Ağırlıkları: Borç Payı %38,72, Özkaynak Payı %61,28
WACC: (%44,00 x %61,28) + (%31,50 x %38,72) = %26,96 + %12,20 = %39,16
ROIC (%8,99) sermaye maliyetinin (%39,16) oldukça altındadır.
Şirket kullandığı sermaye için yıllık yüzde 39,16 maliyet üstlenirken, bu sermayeyle yalnızca yüzde 8,99 operasyonel getiri üretmektedir. Aradaki 30,17 puanlık negatif makas, Forte’nin ciro bazında büyümesine rağmen ekonomik katma değer yaratamadığını, aksine yılda yaklaşık 1,54 milyar TL ekonomik değer erittiğini belgeler.
3. Nakit Dönüşüm Döngüsü: Paranın Kilitlenme Süresi
İşletme sermayesi etkinliği, nakdin alım anından tahsilat anına kadar ne kadar süre bağlandığını gösteren Nakit Dönüşüm Döngüsü ile takip edilir.
Alacak Tahsil Süresi (DSO): (1.100,23 milyon TL / 2.090,36 milyon TL) x 180 = 94,7 gün
Stok Tutma Süresi (DIO): (1.456,25 milyon TL / 1.612,84 milyon TL) x 180 = 162,5 gün
Borç Ödeme Süresi (DPO): (917,88 milyon TL / 1.612,84 milyon TL) x 180 = 102,4 gün
Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC): 94,7 + 162,5 – 102,4 = 154,8 gün
Nakit döngüsünün 155 gün (5 ayı aşkın süre) olması, şirketin bir projeye harcadığı parayı geri alana kadar 5 ay boyunca dış finansmana muhtaç olduğunu gösterir. Stok tutma süresinin 162,5 gün olması, müşteri sahasında bekleyen donanımların nakit akışını yavaşlattığının matematiksel göstergesidir.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I · Finansal Dayanıklılık11 / 25
1. Bilanço Sağlamlığı (4/10) ↓: Net borç 1.978,81 milyon TL seviyesinde; Net Borç / FAVÖK oranı yıllıklandırılmış bazda 2,49x düzeyindedir. Kısa vadeli borçların toplam finansal borç içindeki payı yüzde 40,0 olup, yüksek faiz ortamında likidite tamponu zayıftır.
2. Nakit Üretimi (3/10) ↓: Faaliyet nakit akışı 353,25 milyon TL görünmesine rağmen, altı aylık dönemde fiilen 629,10 milyon TL nakit faiz ödenmiştir. Nakit dönüşüm süresi 154,8 gündür; şirket işletme sermayesini borçla finanse etmektedir.
3. Risk Profili (4/5) ↑: Şirketin 322,34 milyon TL net yabancı para pozisyon fazlası bulunması kur hareketlerine karşı güçlü bir kalkan sağlamaktadır. Verilen teminat ve kefalet tutarının 2,41 milyar TL’den 182,12 milyon TL’ye gerilemesi bilanço dışı yükleri hafifletmiştir.
II · Operasyonel Motor14 / 25
4. Kârlılık Kalitesi (4/10) →: 213,11 milyon TL tutarındaki net kârın 336,01 milyon TL’si enflasyon muhasebesi parasal kazancından kaynaklanmaktadır. 352,13 milyon TL kredi faiz gideri, 306,29 milyon TL esas faaliyet kârını aşmaktadır.
5. Büyüme Kalitesi (6/8) ↑: Hasılat enflasyon düzeltmesi sonrası yüzde 128,16 reel büyüme kaydetti. Büyümenin MilSOFT inorganik satın alımı ve kamu ihaleleriyle desteklenmesi hacim artışını kanıtlıyor.
6. Operasyonel Verimlilik (4/7) ↓: ROIC (yüzde 8,99), sermaye maliyetinin (WACC yüzde 39,16) altındadır. Aktif devir hızı 0,25 seviyesinde kalarak sermaye verimliliğinin düşük kaldığını göstermektedir.
III · Stratejik Konum ve Rüzgar14 / 20
7. Rekabetçi Konum & Hendek (6/8) ↑: MilSOFT entegrasyonu şirketi TSK ve Savunma Sanayii Başkanlığı projelerinde stratejik alt yüklenici konumuna getirdi. NATO ve komuta kontrol yazılımları şirkete teknik bir hendek kazandırmaktadır.
8. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (4/7) →: Yönetim ciro hedeflerini tutturdu ve sermaye tavanını 335 milyon TL’ye yükseltti. Ancak yüksek borçluluk ve şirket ortağı Ebubekir Balıkçı’ya 141,21 milyon TL borç kaydı açılması sermaye tahsisi disiplinini sorgulatmaktadır.
9. Sektörel Rüzgar (4/5) ↑: Savunma sanayiinde yerlileşme ve dijitalleşme bütçeleri büyümektedir. Döviz bazlı askeri yazılım kontratları sektörel talebi desteklemektedir.
IV · Değerleme ve Getiri Potansiyeli17 / 30
10. Mutlak & Göreli Değerleme (7/12) →: 3,04 F/K sektör medyanına (17,23) göre iskontolu görünse de, bu oran parasal kazançla oluşmuştur. 8,79x FD/FAVÖK çarpanı sektör medyanının (7,32x) üzerinde olup borç yükünü yansıtmaktadır.
11. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (5/10) →: Şirket büyüme sergilese de yüksek faiz yükü ve negatif ekonomik katma değer (ROIC < WACC) kalite puanını sınırlamaktadır. Mevcut çarpanlar riskleri dengeli fiyatlamaktadır.
12. Getiri-Risk Asimetrisi (5/8) →: 240 TL analist hedef fiyatı yukarı potansiyel sunsa da, yüzde 37 risksiz faiz ortamında 1,98 milyar TL net borç taşıyan hissenin risk primi sınırlı kalmaktadır.
TOPLAM SKOR: 56 / 100 (Bekle / Pas)
Alt Skorlar: Finansal Dayanıklılık: 11/25 | Operasyonel Motor: 14/25 | Stratejik Konum: 14/20 | Değerleme: 17/30
Skor Yorumu: Forte, MilSOFT satın alımıyla savunma sanayiinde stratejik bir konuma yerleşti ve güçlü bir ciro sıçraması gerçekleştirdi. Ancak şirketin net kârı operasyonel nakitten değil parasal kazançtan besleniyor; 629 milyon TL tutarındaki nakit faiz ödemesi ve yüzde 8,99 seviyesindeki düşük ROIC sermaye maliyetinin altında kalıyor. Şirket 56 puanla belirgin finansal zaafları bulunan, nakit akışı toparlanana kadar beklemede kalınması gereken banttadır.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
1. F/K oranının 3,04 olması hissenin ucuz olduğunu gösterir mi?
Hayır, tek başına göstermez. Bu çarpan bir kâr kalitesi yanılsaması barındırıyor.
213,11 milyon TL net kârın 336,01 milyon TL’si enflasyon muhasebesi parasal pozisyon kazancından kaynaklanıyor. Şirketin faaliyet kârı faiz giderlerini karşılamaya yetmiyor. Net borcu hesaba katan FD/FAVÖK çarpanı 8,79x seviyesindedir ve sektör ortalaması olan 7,32x’in üzerindedir.
Yatırımcı için pratik anlam: Düşük F/K’ya aldanıp hisseyi ucuz sanmak yanıltıcıdır; bilanço net borç yükünü ve yüksek faiz giderini taşımaktadır.
2. Şirketin 6 ayda ödediği 629 milyon TL nakit faiz ne anlama geliyor?
Şirketin operasyonel nakit üretiminin neredeyse tamamının bankalara aktarıldığını gösterir.
Nakit akış tablosuna göre işletme faaliyetlerinden 353,25 milyon TL nakit üretilmiş, ancak finansman faaliyetleri kapsamında kasadan 629,10 milyon TL nakit faiz çıkışı gerçekleşmiştir. Faiz karşılama oranı 0,87x seviyesindedir.
Yatırımcı için pratik anlam: Şirket kârlılığını hissedara temettü veya özkaynak büyümesi olarak aktaramamakta, büyümesini finanse eden kredi kuruluşlarına faiz ödemektedir.
3. Aktifleştirilen 3,73 milyar TL tutarındaki yazılım maliyeti bir risk mi?
Evet, geleceğe dönük potansiyel bir kâr baskısı riskidir.
Maddi olmayan duran varlıklar içinde 3.733,40 milyon TL aktifleştirilmiş geliştirme maliyeti bulunuyor. Şirket yazılım personel maaşlarını gelir tablosuna gider yazmak yerine bilançoda varlıklaştırarak faaliyet kârını yüksek tutuyor. Bu kaleme altı ayda 203,84 milyon TL yeni maliyet eklenirken ayrılan amortisman payı yalnızca 12,51 milyon TL oldu.
Yatırımcı için pratik anlam: Geliştirilen bu yazılımların ticari satışa dönüşmemesi durumunda, gelecekte bilançodan silinerek özkaynakları eritme riski mevcuttur.
4. Müşteri deposundaki 1,11 milyar TL tutarındaki stok nasıl nakde dönecek?
Kamu ve savunma projelerinin kesin kabul tutanaklarının imzalanmasıyla faturalandırılacaktır.
1.910,13 milyon TL stokun 1.114,27 milyon TL’si müşteri sahasında teslim edilmiş fakat hakediş süreçleri tamamlanmamış donanımlardan oluşuyor. Bu durum nakit dönüşüm süresini 154,8 güne uzatmaktadır.
Yatırımcı için pratik anlam: Kamu tasarruf tedbirleri veya hakediş gecikmeleri yaşanırsa, bu stokların nakde dönüşü gecikir ve şirket daha fazla kredi çekmek zorunda kalır.
5. Şirket ortağı Ebubekir Balıkçı’ya olan 141 milyon TL borç nedir?
Şirketin 2026/6 bilançosunda ana ortaklardan Ebubekir Balıkçı’ya 141,21 milyon TL uzun vadeli ilişkili taraf borcu kaydedilmiştir. 2025 yılı sonunda bu bakiye sıfırdı.
Yatırımcı için pratik anlam: Şirket banka kredilerinin yanında ortak finansmanına da başvurmuştur; ortak alacaklarının geri ödeme takvimi nakit akışı üzerinde ek bir yük oluşturabilir.
6. Döviz kurlarındaki yükseliş şirketi nasıl etkiler?
Net olarak pozitif etkiler.
Forte, 30 Haziran 2026 itibarıyla 32,11 milyon USD ve 4,00 milyon EUR varlığa karşılık; 28,40 milyon USD ve 1,19 milyon EUR döviz yükümlülüğü taşımaktadır. Şirket toplamda 322,34 milyon TL net döviz fazlası pozisyonundadır. Kurlardaki yüzde 10’luk bir artış şirkete net 32,23 milyon TL kâr yazar.
Yatırımcı için pratik anlam: Şirket döviz açık pozisyonu riski taşımamakta, kur artışlarına karşı operasyonel ve bilanço bazında korunmaktadır.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Piyasa Değeri Değerlendirmesi
Forte Bilgi İletişim, 17 Ağustos 2026 itibarıyla Borsa İstanbul’da 137,00 TL hisse fiyatı ve 9.179.000.000 TL (yaklaşık 191,6 milyon dolar) piyasa değerine sahiptir. Şirket, Borsa İstanbul Teknoloji ve Bilişim sektöründe ARDYZ (28,84 milyar TL) ve ATATP’nin (26,98 milyar TL) ardından üçüncü basamakta yer alırken; LINK (5,32 milyar TL), FONET (4,86 milyar TL) ve VBTYZ’nin (3,74 milyar TL) üzerinde bir piyasa büyüklüğüne ulaşmıştır.
Piyasa değeri özkaynaklarının 2,95 katında (PD/DD: 2,95) ve son 12 aylık muhasebe net kârının 3,04 katında (F/K: 3,04) fiyatlanmaktadır. Ancak net borç eklendiğinde ulaşılan 11,16 milyar TL Firma Değeri, şirketin FAVÖK’ünün 8,79 katına denk gelmektedir. Son bir yılda hisse senedi piyasa değeri yüzde 54,77 artış göstererek BIST 100 endeksi ile paralel bir seyir izlemiştir. Şirket şu anda görünür kârına göre iskontolu, fakat 2,48 milyar TL borç yükü ve sermaye maliyetini karşılayamayan operasyonel yapısına göre adil-primli sınırında fiyatlanmaktadır.
Senaryo Analizi ve Olasılık Dağılımı
1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %30)
Koşullar: Alınan 30+ milyon dolarlık SSB ve TSK kontratlarının hakedişleri hızla onaylanır; müşteri sahasındaki 1,11 milyar TL stok ve 1,27 milyar TL ticari alacak 2026’nın ikinci yarısında nakde döner. TCMB faiz indirim döngüsünü başlatır, şirketin borçlanma maliyeti yüzde 30’un altına geriler. Şirket 1,98 milyar TL net borcunu 1,2 milyar TL bandına çeker ve serbest nakit akışı pozitife döner.
Finansal Etki ve Hedef: Yıllık FAVÖK 900 milyon TL’yi aşar, faiz yükü hafifler. Hisse, analistlerin işaret ettiği 220,00 – 240,00 TL bandına (yüzde 60 – yüzde 75 yükseliş potansiyeli) doğru değerleme kazanır.
2. Baz Senaryo (Olasılık: %45)
Koşullar: Ciro büyümesi güçlü kalmaya devam eder (yıllık ciro 4,5-5,0 milyar TL bandına ulaşır). Ancak kamu hakediş onay süreleri kısalmaz, nakit dönüşüm döngüsü 140-160 gün bandında kalır. Politika faizi yüzde 35-37 aralığında seyreder; şirket yılda 700-800 milyon TL finansman gideri ödemeye devam eder. Kârın büyük kısmı enflasyon muhasebesi parasal kazançlarıyla dengelenir.
Finansal Etki ve Hedef: Şirket kârlılığını korur fakat nakit yaratamaz. Hisse 130,00 – 155,00 TL yatay dalgalanma bandında endekse paralel hareket eder.
3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %25)
Koşullar: Kamu tasarruf tedbirleri nedeniyle hakediş ve kabul süreçleri 60 gün daha uzar; müşteri deposundaki stoklar nakde dönemez. Şirket 995,14 milyon TL kısa vadeli borç taksitlerini ödemek için yüzde 50 faizle yeni kredi kullanır. Yıllık faiz gideri 1 milyar TL’yi aşarak faaliyet kârını tamamen siler; enflasyon muhasebesi parasal kazancı zayıflar ve şirket kâğıt üzerinde de zarara geçer.
Finansal Etki ve Hedef: Net Borç / FAVÖK 3,5x üzerine çıkar. Çarpanlar baskılanır ve hisse 85,00 – 95,00 TL destek bölgesine (yüzde 30 – yüzde 38 geri çekilme) geriler.
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
Forte için ideal yatırım ufku 1,5 – 2 yıllık taktiksel bir dönüşüm vadesidir. Şirket ne 10 yıl boyunca arkanıza yaslanıp temettü toplayabileceğiniz bir nakit makinesidir ne de birkaç haftalık spekülatif bir trade aracıdır. Karşımızda, borçla şirket satın alıp ölçek atlayan ve borçlarını nakde dönüştürme sınavı veren döngüsel bir büyüme şirketi vardır.
Zaman şirketin aleyhine işleyen bir faiz sayacıdır. Mevcut faiz oranlarında her geçen ay şirketin kasasından 100 milyon TL’nin üzerinde nakit faiz çıkışı anlamına gelir. Ancak zaman aynı zamanda MilSOFT’un savunma sanayii yazılımlarındaki entegrasyonunu tamamlaması ve yüksek marjlı lisans gelirlerinin devreye girmesi için gereklidir.
Yatırımcı bu hisseyi 1,5 – 2 yıl taşıdığında nakit temettü geliri elde edemeyecektir; çünkü üretilen her kuruş nakit 2,48 milyar TL borcun tasfiyesine ve işletme sermayesine aktarılmak zorundadır. Sabrın potansiyel ödülü temettü değil; borçluluğunu azaltmış, savunma yazılımlarını ihraç eden ve piyasa çarpanları 10-12x FD/FAVÖK bandına oturmuş bir yeniden değerleme kazancıdır.
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Soru
MilSOFT satın alımı Forte’yi savunma sanayiinde milyar dolarlık devler ligine taşıyacak stratejik bir sıçrama tahtası mıdır, yoksa yüksek faiz ortamında şirketin operasyonel kârını yutan kontrolsüz bir borç tuzağı mı?
Şahin Gözüyle Takip: Bir Sonraki Çeyrekte 4 Kritik Metrik
Ödenen Nakit Faiz Tutarı: 2026/6 döneminde 629,10 milyon TL olan nakit faiz ödemesi sonraki çeyreklerde gerileyecek mi, yoksa artacak mı?
Müşteri Sahasındaki Stokların Hareketi: 1.114,27 milyon TL tutarındaki müşteri deposundaki ticari mal stoku hakedişe dönüşüp faturalandırıldı mı?
Finansal Borç ve Net Borç Seviyesi: 2.485,87 milyon TL toplam finansal borçta anapara erimesi başladı mı, yoksa kısa vadeli borçlanma devam mı ediyor?
Aktifleştirilen Ar-Ge Gideri ve İtfa Dengesi: Şirket personel giderlerini bilançoda varlıklaştırmaya (203,84 milyon TL) devam ediyor mu, yoksa amortisman giderleri artmaya başladı mı?
Sıkça Sorulan Sorular (SSS / FAQ Bloğu)
FORTE 2026 2. çeyrekte ne kadar kâr açıkladı?
Forte Bilgi İletişim, 2026 yılının ilk altı ayında 213,11 milyon TL ana ortaklık net dönem kârı açıkladı. Şirket geçen yılın aynı dönemindeki 73,26 milyon TL net zarardan kâra geçmiş görünse de, bu kârın 336,01 milyon TL’lik kısmı TMS 29 enflasyon muhasebesi kaynaklı net parasal pozisyon kazancından oluşmaktadır.
Forte’nin toplam borcu ve faiz gideri ne kadar?
Şirketin toplam finansal borcu 2.485,87 milyon TL, kasadaki nakit düşüldüğünde net borcu ise 1.978,81 milyon TL seviyesindedir. Şirket ilk altı ayda 352,13 milyon TL kredi faiz gideri tahakkuk ettirirken, nakit akış tablosuna göre kasadan fiilen 629,10 milyon TL nakit faiz ödemesi çıkmıştır.
FORTE hissesi için F/K çarpanı neden 3,04 seviyesinde?
Şirketin 3,04 seviyesindeki düşük F/K çarpanı operasyonel kâr marjından ziyade, bilançodaki parasal olmayan varlıkların yeniden değerlenmesiyle oluşan 336,01 milyon TL’lik parasal kazançtan kaynaklanmaktadır. Firma değerini FAVÖK’e oranlayan FD/FAVÖK çarpanı 8,79x ile sektör ortalaması olan 7,32x’in üzerinde seyretmektedir.
Forte temettü dağıtacak mı?
Forte’nin 1,98 milyar TL net borcu, 155 güne uzayan nakit dönüşüm süresi ve yıllık 700 milyon TL’yi aşan faiz baskısı bulunmaktadır. Üretilen serbest nakit akışı işletme sermayesi ve borç anapara taksitlerine ayrıldığı için şirketin yakın vadede nakit temettü dağıtma kapasitesi bulunmamaktadır.
MilSOFT satın alımı Forte’ye ne kazandırdı?
MilSOFT satın alımı şirketin konsolide hasılatını yüzde 201 artışla 2,09 milyar TL seviyesine taşımış ve şirkete TSK, Savunma Sanayii Başkanlığı ile NATO projelerinde kritik bir alt yüklenici konumu kazandırmıştır. Şirket bu sayede 30 milyon doları aşan döviz bazlı savunma sözleşmesi imzalamıştır.
Yasal Uyarı ve İletişim
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.