İçeriğe geç
16 Ekim 2026 @etrefinans
LOGO 2026/06 güncellendi 13 Ekim 2026 15 dk

LOGO 2026/06 Bilançosu: Manşette %63 Kâr Çöküşü, Dipte Nakit Rekoru

Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2026 Q2 Bilanço Analizi Kapak Görseli — etrefinans.com

Logo Yazılım ($LOGO), 2026 yılının ilk altı ayında manşet net kârında %63,27 oranında gerileme ilan etti. 2025 yılının aynı döneminde 1,388 milyar TL olan net kâr, 2026 yılı 6 aylık bilançosunda 509,85 milyon TL seviyesine düştü. Ancak manşetteki bu çöküş resmin tamamını temsil etmiyor; zira şirket aynı altı aylık zaman diliminde 966,02 milyon TL işletme faaliyet nakit akışı üretti. Şirketin muhasebe kârının 1,89 katı nakit yaratması ve bilançosunda 1,056 milyar TL net nakit pozisyonu taşıması, piyasa ekranlarına yansıyan kâr düşüşünün ardında farklı bir operasyonel gerçeklik barındığını gösteriyor.

Borsa İstanbul’da 137,10 TL hisse fiyatı ve 13,024 milyar TL piyasa değeri ile fiyatlanan Logo Yazılım; 14,65 F/K, 2,94 PD/DD ve 5,03 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görüyor. Merkez Bankası’nın politika faizini %37,00 seviyesinde sabit tuttuğu ve yıllık TÜFE enflasyonunun kümülatif %32,10 hesaplandığı makroekonomik iklimde, borçsuz bilanço yapısı şirkete belirgin bir finansal koruma kalkanı sağlıyor. Banka kredisi borcu bulunmayan, toplam 18,99 milyon TL’lik borçlanmasının tamamı TFRS 16 kiralama yükümlülüklerinden oluşan şirket, yüksek faiz ortamında finansman gideri baskısı hissetmiyor.

Piyasa algısı, manşetteki kâr gerilemesini yüzeysel olarak cezalandırıp hisseyi 52 haftalık zirvesi olan 280,00 TL’den %51,03 oranında iskontolu seviyelere çekmiş durumdadır. Oysa konsensüs analist raporları hisse için ortalama 228,72 TL hedef fiyat ile %66,83 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir.

Benim temel görüşüm şudur: Manşetteki %63,27’lik kâr erimesi, geçen yılki 1 milyar TL’lik arızi iştirak satışının yarattığı bir muhasebe illüzyonudur; Logo Yazılım esas işinde güçlü biçimde nakit üreten ve tekrarlayan SaaS abonelik gelirlerini büyüten bir operasyonel şampiyondur.


Logo Yazılım Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli

Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye kurumsal uygulama yazılımları (EAS) pazarında %26 pazar payı ile lider konumda bulunan bağımsız yazılım evidir. Şirket; Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), İnsan Kaynakları (HR), e-Devlet entegrasyonu ve FinTech çözümleri geliştirmekte, bu ürünleri 1.000’den fazla iş ortağı üzerinden 230.000’in üzerinde kurumsal müşteriye sunmaktadır.

Şirketin gelir modeli radikal bir dönüşüm geçirmektedir. 2026 yılının ilk 6 ayı itibarıyla net satış gelirleri toplamı 3,368 milyar TL’ye ulaşmıştır. Hasılatın ürün ve hizmet bazındaki dağılımı incelendiğinde; SaaS (Servis Olarak Yazılım) hizmet gelirlerinin 1,926 milyar TL ile toplam satış gelirlerinin %57,17’sini (net SaaS ve lisans satış havuzunun %59,18’ini) oluşturduğu görülmektedir. Geleneksel lisans satış gelirleri 1,281 milyar TL (%38,03 pay) ve doğrudan hizmet gelirleri 192,73 milyon TL (%5,72 pay) seviyesindedir.

1984 yılında M. Tuğrul Tekbulut tarafından kurulan Logo, 2000 yılında Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan ilk bilişim şirketidir. Şirket tarihçesindeki en kritik kırılmalar; 2011 sonrasında Netsis, Coretech, e-Logo ve Peoplise satın almalarıyla yürütülen inorganik büyüme ve 2020 sonrası başlatılan bulut dönüşümüdür. Son kurumsal hamlelerde şirket, verimsiz yurt dışı yatırımlarından sermaye çekme stratejisi izlemiştir. Hindistan iştiraki Logo Infosoft 13 Haziran 2025 kararıyla tasfiye sürecine sokulmuş, Romanya iştiraki Total Soft S.A. ise MBO (yönetim satın alımı) anlaşmasıyla Avramos Holding’e kademeli olarak devredilerek tam konsolidasyondan çıkarılmıştır.

Buna karşın şirket içi yerli büyümede en kritik stratejik hamle FinTech tarafında gerçekleşmiştir. Bağlı ortaklığı Logo Ödeme Hizmetleri A.Ş., 6493 Sayılı Kanun kapsamında yürütülen faaliyet izni başvurusunu 25 Şubat 2026 tarihi itibarıyla TCMB’den onaylatmış ve Resmi Gazete’de yayımlatmıştır. Bu lisans, şirketin ERP ekosistemindeki nakit akışını kontör ve abonelik modeliyle doğrudan kendi ödeme altyapısından geçirmesine imkan tanımaktadır.

İş modelinin bu çeyrek açısından en kritik özelliği, geleneksel tek seferlik lisans satışlarının yerini yıllık ve aylık tekrarlayan SaaS gelirlerinin almasıdır. Bu dönüşüm, ciroda kısa vadeli nominal büyüme hızını sınırlasa da, şirkete ertelenmiş gelirler kanalıyla 2,655 milyar TL’lik garanti nakit stoku sağlamaktadır.


Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması

Finansal Kalem2026/6M (Cari Dönem)2025/6M (Önceki Dönem)Değişim (%)Analist Notu
Satış Gelirleri (Hasılat)3.368.502 Bin TL3.179.281 Bin TL+%5,95Enflasyon altında nominal büyüme
Brüt Kâr3.282.300 Bin TL3.078.532 Bin TL+%6,62Brüt marj %97,44 ile gücünü koruyor
Esas Faaliyet Kârı878.442 Bin TL930.645 Bin TL-%5,61Faaliyet gideri artışı baskılıyor
FAVÖK1.302.543 Bin TL1.291.100 Bin TL+%0,89Operasyonel nakit üretimi kararlı
SaaS Hizmet Gelirleri1.925.873 Bin TL1.559.977 Bin TL+%23,46Abonelik motoru ciroyu sırtlıyor
Geleneksel Lisans Gelirleri1.281.264 Bin TL1.480.022 Bin TL-%13,43Tek seferlik satışlar daralıyor
Yatırım Faaliyet Gelirleri86.106 Bin TL1.007.105 Bin TL-%91,45Geçen yılki arızi satış etkisi yok
Net Parasal Pozisyon Kaybı-279.075 Bin TL-234.679 Bin TL+%18,92Parasal varlıklar enflasyona yenik
Net Dönem Kârı509.854 Bin TL1.388.128 Bin TL-%63,27İştirak satış bazı sebebiyle düşüş
İşletme Faaliyet Nakit Akışı966.018 Bin TL957.952 Bin TL+%0,84Muhasebe kârının 1,89 katı nakit

Tablodaki veriler net bir hikaye anlatmaktadır: Şirket brüt kâr marjını %96,83’ten %97,44 seviyesine çıkarmayı başarmıştır. Yazılım üretmenin marjinal maliyeti sıfıra yakın olduğu için satılan malın maliyeti yalnızca 86,20 milyon TL düzeyindedir. Ancak faaliyet giderleri (Ar-Ge, pazarlama, genel yönetim) nominal %10,58 artarak 2,221 milyar TL’den 2,456 milyar TL’ye yükselmiştir. Ciro büyümesinin (%5,95) gider büyümesinin (%10,58) gerisinde kalması, esas faaliyet kârını 930,65 milyon TL’den 878,44 milyon TL’ye geriletmiştir.

Buna rağmen amortisman itfalarının eklenmesiyle hesaplanan FAVÖK 1,302 milyar TL ile yatay-pozitif kalmayı başarmıştır. Net kârdaki %63,27’lik çöküşün yegane sebebi, tablonun en altında yer alan Yatırım Faaliyet Gelirleri kaleminin 1,007 milyar TL’den 86,11 milyon TL’ye düşmesidir. Operasyonel performans korunurken, arızi finansal gelirlerin ortadan kalkması net kârı aşağı çekmiştir.


Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme

1 Milyar TL’lik Baz Etkisi ve Yanılsama Aynası

Piyasa oyuncularının yüzeysel bilanço okumalarında düştüğü en yaygın tuzak, gelir tablosunun dip satırındaki net kâr değişimine bakarak hüküm vermektir. Logo Yazılım’ın 2025/6M bilançosunda yer alan 1,007 milyar TL’lik yatırım faaliyet gelirinin 925,35 milyon TL’lik kısmı, Romanya iştiraki Total Soft S.A.’nın hisse satışı ve tam konsolidasyon kapsamından çıkarılmasından elde edilen tek seferlik kârdan kaynaklanmıştır.

2026/6M döneminde ise şirket benzer bir varlık satışı gerçekleştirmediği için yatırım faaliyetlerinden net kâr katkısı elde edememiş, hatta Total Soft hisse satış yükümlülüğü sebebiyle 82,29 milyon TL gider yazmıştır. Geçen yılki 925,35 milyon TL’lik arızi geliri ve bu yılki 82,29 milyon TL’lik yükümlülük giderini denklemden çıkardığımızda; şirketin süre gelen operasyonlarından yarattığı vergi öncesi kârın tarihsel trendiyle uyumlu olduğu görülmektedir.

Yönetimin Hikayesi vs. Nakit Akışının Çıplak İtirafı

Yönetimin faaliyet raporundaki vizyonel söylemleri ile bilançonun dipnotlarındaki nakit akış tablosu karşılaştırıldığında, rakamların yönetimi doğrulamaktan da öteye geçtiği anlaşılmaktadır. Şirket 509,85 milyon TL net kâr açıklamış, ancak kasasına 966,02 milyon TL net işletme nakit akışı koymuştur.

Aradaki 456,17 milyon TL’lik pozitif farkın ana kaynağı, bilançonun pasifinde bekleyen ve henüz gelir tablosuna aktarılmamış olan müşteri sözleşme yükümlülükleridir (ertelenmiş gelirler). Şirket, müşterilerinden SaaS ve LEM (Yazılım Bakım Sözleşmesi) bedellerini peşin tahsil etmekte, ancak muhasebe standartları gereği bu tutarları 12 aylık döneme yayarak ciroya yazmaktadır. Bilançoda kısa vadeli 2,570 milyar TL, uzun vadeli 85,23 milyon TL olmak üzere toplam 2,655 milyar TL tutarında ertelenmiş gelir stoku bulunmaktadır. Bu tablo, şirketin gelecekteki cironun nakdini bugünden kasasına koyduğunu kanıtlamaktadır.

Muhasebe Kârı vs. Gerçek Nakit Akışı Dengesi:

  • Net Dönem Kârı: 509,85 Milyon TL

  • İşletme Faaliyet Nakit Akışı: 966,02 Milyon TL (Net kârın 1,89 katı)

  • Gelecek Dönem Ertelenmiş Gelir Stoku: 2.655,73 Milyon TL (Garanti Hasılat)

Enflasyonist Gider Katılığı ve Marj Sıkışması

İkinci derece düşünmenin gerektirdiği asıl risk noktası operasyonel gider taraftadır. Toplam personel sayısı 2025 sonundaki 945 kişiden 2026 Haziran ayında 927 kişiye düşmesine rağmen, Ar-Ge, Pazarlama ve Genel Yönetim altında muhasebeleştirilen toplam personel giderleri 1,084 milyar TL’den 1,214 milyar TL’ye yükselmiştir (%11,99 artış).

Yazılım sektöründe nitelikli iş gücünün elde tutulması için yapılan maaş artışları, ciro büyümesinin (%5,95) üzerinde gerçekleşmektedir. Şirket ürün fiyatlarını enflasyon oranında güncellese dahi, abonelik sözleşmelerinin yenileme tarihleri yıl içine yayıldığı için gelir artışı gider artışının gerisinde kalmakta ve FAVÖK marjını %40,61’den %38,67’ye çekmektedir. Eğer önümüzdeki iki çeyrekte SaaS fiyat güncellemeleri hızlandırılmazsa, operasyonel marjlardaki bu kademeli daralma devam edecektir.


Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru

1. DuPont Kırılımı ve Özkaynak Verimliliği

Logo Yazılım’ın özkaynak kârlılığının (ROE) alt bileşenlerine ayrılması, şirketin kârlılık motorunun niteliğini ortaya koymaktadır.

  • Net Kâr Marjı: %15,13 (509,85 Milyon TL / 3.368,50 Milyon TL)

  • Varlık Devir Hızı: 0,387x (3.368,50 Milyon TL / 8.696,59 Milyon TL)

  • Finansal Kaldıraç: 1,961x (8.696,59 Milyon TL / 4.433,87 Milyon TL)

  • ROE (6 Aylık): %11,50 (Yıllıklandırılmış ROE: yaklaşık %23,00 – %24,50)

Geçen yılın aynı döneminde %43,66 olan net kâr marjı, tek seferlik iştirak kârının ortadan kalkmasıyla %15,13 seviyesine gerilemiştir. Varlık devir hızı 0,387x ile yazılım sektörü standartlarındadır. Finansal kaldıraç oranının 1,961x seviyesinde bulunması finansal borçtan değil, pasifte yer alan 2,570 milyar TL’lik peşin tahsil edilmiş ertelenmiş gelirlerden kaynaklanmaktadır. Bu kaldıraç, şirkete borç riski yaratmayan aksine faizsiz finansman sağlayan son derece sağlıklı bir yapıdır.

2. ROIC vs. WACC Hesaplaması ve Sermaye Verimliliği

Şirketin yatırılan sermaye üzerinden yarattığı getiri (ROIC) ile ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti (WACC) arasındaki ilişki, değer yaratıp yaratmadığının ana göstergesidir.

  • Düzeltilmiş Faaliyet Kârı (NOPAT): 878,44 Milyon TL x (1 – 0,25) = 658,83 Milyon TL

  • Yatırılan Sermaye: Özkaynaklar (4.433,87 Milyon TL) + Net Borç (-1.056,55 Milyon TL) = 3.377,32 Milyon TL

  • ROIC (6 Aylık): %19,51 (Yıllıklandırılmış ROIC: %39,01)

  • WACC (AOSM) Tahmini: Risksiz Getiri Oranı (%37,00 Merkez Bankası Politika Faizi) + Sektör Risk Primi (%8,00) = %45,00

Yıllıklandırılmış ROIC (%39,01), %45,00 seviyesindeki yüksek enflasyonist WACC eşiğinin hafif altında kalmaktadır. Şirketin sıfır banka borcu ile çalışması finansman maliyeti riskini sıfırlasa da, ciro büyümesinin %5,95’te kalması yatırılan sermayenin getirisini enflasyonist sermaye maliyetinin altına itmektedir. Şirketin değer yaratımını pozitif bölgeye geçirebilmesi için ciro büyümesini %30’un üzerine çıkarması şarttır.

3. Ar-Ge Aktifleştirme Oranı ve Kâr Kalitesi Filtresi

Yazılım şirketlerinde kâr kalitesini ölçmenin en kritik yolu, yapılan Ar-Ge harcamalarının ne kadarının doğrudan gider yazıldığı, ne kadarının aktifleştirilip bilançoya varlık olarak eklendiğidir.

Logo Yazılım 2026/6M döneminde toplam 1,216 milyar TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirmiştir. Bu tutarın 582,10 milyon TL’lik kısmı (%47,85) aktifleştirilerek “Geliştirme Maliyetleri” başlığı altında duran varlıklara eklenmiştir. Kalan 634,45 milyon TL doğrudan dönem gideri yapılmıştır.

Ar-Ge Harcama Kırılımı:

  • Doğrudan Gider Yazılan: 634,45 Milyon TL (%52,15)

  • Aktifleştirilen Duran Varlık: 582,10 Milyon TL (%47,85)

  • Toplam Ar-Ge Harcaması: 1.216,55 Milyon TL (%100,00)

Aktifleştirme oranı geçen yılın aynı döneminde %43,43 seviyesindeydi (476,74 Milyon TL / 1,097 Bilyon TL). Aktifleştirme oranındaki 4,42 puanlık artış, yaklaşık 53 milyon TL’lik masrafın Gelir Tablosundan Bilançoya kaydırılması anlamına gelir. Bu işlem tamamen finansal raporlama standartlarına uygun olsa da, faaliyet kârını yaklaşık %6 oranında yukarıda gösteren muhasebesel bir tercihtir.


Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama

Doğrulama kapısından geçen verilerle hazırlanan ve şirketin niteliğini fiyatıyla eşleştiren 100 puanlık skorlama tablosu aşağıdadır.

I. FİNANSAL DAYANIKLILIK (25/25 Puan)

  1. Bilanço Sağlamlığı (10/10) [Değişim Yok]: Banka kredisi borcu sıfırdır. Toplam borç 18,99 milyon TL’dir ve kiralama yükümlülüklerinden ibarettir. Cari oran 0,76 görünse de, dönen yükümlülüklerin 2,570 milyar TL’si nakit çıkışı gerektirmeyen peşin alınmış ertelenmiş gelirlerdir. Bunlar hariç tutulduğunda cari oran 2,90x ile kaya gibi sağlamdır.

  2. Nakit Üretimi (10/10) [Yükseldi]: İşletme faaliyet nakit akışı 966,02 milyon TL ile net kârın 1,89 katıdır. Peşin tahsilat modeli nakit akışını kusursuz kılmaktadır.

  3. Risk Profili (5/5) [Değişim Yok]: Şirket net döviz pozisyonunda 376,47 milyon TL artıdadır. Koşullu yükümlülük ve kefalet riski özkaynakların sadece %5’i kadardır.

II. OPERASYONEL MOTOR (18/25 Puan)

  1. Kârlılık Kalitesi (7/10) [Düştü]: Brüt kâr marjı %97,44 ile mükemmeldir. Ancak Ar-Ge aktifleştirme oranının %47,85’e çıkması ve net kârdaki erime sebebiyle puan kırılmıştır.

  2. Büyüme Kalitesi (5/8) [Düştü]: Nominal ciro büyümesi %5,95’te kalmış, %32,10’luk kümülatif enflasyon karşısında reel olarak %19,76 daralmıştır. Büyüme motoru olan SaaS %23,46 büyürken geleneksel lisans %13,43 düşmüştür.

  3. Operasyonel Verimlilik (6/7) [Değişim Yok]: Personel harcamalarının ciroya oranı %36,04’e yükselerek marjları daraltmıştır. Yine de FAVÖK marjı %38,67 ile yüksek seviyesini korumaktadır.

III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (16/20 Puan)

  1. Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) [Yükseldi]: Kurumsal uygulama yazılımlarında %26 pazar payı ile açık ara liderdir. Müşteri geçiş maliyetleri (switching costs) çok yüksektir; ERP değiştirmek şirketler için büyük operasyonel risk taşır.

  2. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (6/7) [Yükseldi]: Yurt dışı zararlı odak noktaları (Hindistan, Romanya) kapatılmış veya devredilmiştir. TCMB ödeme lisansı alınmıştır. 491,38 milyon TL temettü dağıtılmış ve hisse geri alımı yapılmıştır.

  3. Sektörel Rüzgar (3/5) [Değişim Yok]: Sıkı para politikası KOBİ harcamalarını dondurmaktadır. Ancak e-Dönüşüm regülasyonları ve TCMB ödeme altyapısı entegrasyonu uzun vadeli rüzgarı arkasına almaktadır.

IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (23/30 Puan)

  1. Mutlak & Göreli Değerleme (9/12) [Yükseldi]: FD/FAVÖK 5,03x ve F/K 14,65x çarpanları, rakibi ARDYZ (FD/FAVÖK 18,32x) ve sektör ortalamalarına göre ciddi iskontoludur.

  2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (8/10) [Yükseldi]: 1,056 milyar TL net nakdi olan, %97 brüt marjla çalışan bir yazılım devinin 5,03 FD/FAVÖK çarpanıyla satılması aşırı cezalandırmaya işaret eder.

  3. Getiri-Risk Asimetrisi (6/8) [Yükseldi]: Hisse 280 TL zirvesinden 137,10 TL’ye düşmüştür. Aşağı yönlü risk borçsuzluk ve nakit stok kalkanı sebebiyle sınırlıyken, konsensüs hedef fiyatı (%66,83 potansiyel) yukarı yönlü asimetri yaratmaktadır.

Skor Özeti:

  • TOPLAM SKOR: 78 / 100

  • Skor Bandı Kategorisi: 65 – 79 Bant (Güçlü Şirket / İzleme ve Toplama Adayı)

  • Finansal Dayanıklılık: 25 / 25

  • Operasyonel Motor: 18 / 25

  • Stratejik Konum: 16 / 20

  • Değerleme ve Potansiyel: 23 / 30


Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap

1. Net kârı %63 düşen bir şirket nasıl “sağlıklı” kabul edilebilir?

Net kâr düşüşü operasyonel bir yıkımdan değil, tamamıyla 2025 yılının ilk 6 ayındaki 925,35 milyon TL’lik arızi iştirak satış kârının bu yıl olmamasından kaynaklanmaktadır. Şirketin esas faaliyet kârı 878,44 milyon TL, ürettiği nakit akışı 966,02 milyon TL’dir. Şirket operasyonel olarak nakit üretmeye devam etmektedir.

2. Ciro büyümesi neden enflasyonun bu kadar gerisinde kaldı?

Geleneksel lisans satışları %13,43 daralarak 1,281 milyar TL’ye düşmüştür. Müşteriler tek seferlik lisans almak yerine aylık ve yıllık ödemeli SaaS modeline geçmektedir. SaaS gelirleri %23,46 büyümüştür. Geçiş döneminde peşin büyük lisans paraları yerine küçük taksitli SaaS paraları girdiği için nominal ciro büyümesi geçici olarak yavaşlamıştır.

3. Merkez Bankası’ndan alınan Ödeme Hizmetleri lisansı bilançoyu nasıl etkileyecek?

Logo Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin 25 Şubat 2026’da aldığı TCMB lisansı, şirketin 230.000 KOBİ müşterisinin tahsilat altyapısına doğrudan girmesini sağlayacaktır. Şirket bu işlemlerden kontör ve komisyon geliri elde edecek, SaaS gelirlerinin büyüme hızını ve marj kalitesini artıracaktır.

4. Ar-Ge harcamalarının %47,85’inin aktifleştirilmesi bir risk mi?

Bu oran muhasebesel olarak kârı yüksek gösterme etkisi yaratsa da yazılım sektöründe kabul edilebilir sınırlar dahilindedir. Ancak aktifleştirilen 582,10 milyon TL’lik tutar gelecekte amortisman gideri olarak Gelir Tablosuna dönecektir. Ar-Ge kalitesi yüksek olduğu sürece bu durum riske dönüşmez.

5. Yurt dışı operasyonların kapatılması doğru bir strateji mi?

Son derece doğru ve rasyonel bir karardır. Yıllardır kârlılık yaratamayan Hindistan pazarından tamamen çıkılmış, Romanya’daki Total Soft ise lokal yönetime devredilerek sermaye yükü hafifletilmiştir. Şirket odağını kârlı olduğu Türkiye SaaS pazarında yoğunlaştırmıştır.

6. Şirketin kasasındaki 1,056 milyar TL net nakit nasıl değerlendirilecek?

Şirket bu nakit gücünü iki şekilde kullanmaktadır: Düzenli temettü ödemesi (2026’da 491,38 milyon TL ödendi) ve hisse geri alımları (sermayenin %2,24’ü geri alındı). Finansman maliyetinin yüksek olduğu ortamda bu nakit stoku şirkete faiz geliri ve stratejik satın alma esnekliği sağlamaktadır.


Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası

Piyasa Değeri Değerlendirmesi

Logo Yazılım, 137,10 TL hisse fiyatı üzerinden 13,024 milyar TL (yaklaşık 279,6 milyon USD) toplam piyasa değerine sahiptir. Şirket, Borsa İstanbul Teknoloji Endeksi (XUTEK) içerisinde piyasa değeri ve likidite açısından en büyük ilk üç oyuncu arasında yer almaktadır.

Piyasa değeri, 4,434 milyar TL’lik özkaynaklarının 2,94 katına (PD/DD: 2,94) karşılık gelmektedir. Sektördeki rakiplerinden ARDYZ’nin 4,18 PD/DD ve ATATP’nin 4,37 PD/DD ile fiyatlandığı göz önüne alındığında, Logo Yazılım özkaynaklarına oranla belirgin bir iskonto taşımaktadır. F/K oranı 14,65x seviyesindedir. Ancak net kârındaki 1 milyar TL’lik arızi baz etkisi çıkarılıp düzeltilmiş esas faaliyet kârı üzerinden bakıldığında, FD/FAVÖK çarpanı 5,03x gibi son derece cazip bir seviyeye inmektedir.

Hisse son 12 ayda 280,00 TL zirvesinden 137,10 TL’ye gerileyerek %51 düşüş kaydetmiş ve BIST 100 endeksinin %38 gerisinde kalmıştır. Şirket mevcut 13,024 milyar TL piyasa değeri ile net nakit pozisyonu ve tekrarlayan SaaS gelir gücü dikkate alındığında belirgin biçimde iskontolu durmaktadır.

Piyasa Değerlendirme Özeti:

  • Logo Yazılım Piyasa Değeri: 13,024 Milyar TL (279,6 Milyon USD)

  • PD / DD Oranı: 2,94x (Sektör Ortalaması: 3,70x)

  • FD / FAVÖK Oranı: 5,03x (ARDYZ: 18,32x | ATATP: 4,44x)

  • Konum Değerlendirmesi: Derin Iskontolu / Aşırı Cezalandırılmış

Senaryo Analizi

1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %40)

  • Koşullar: TCMB ödeme lisanslı Logo Ödeme’nin yılın ikinci yarısında ciroya somut katkı yapması, SaaS gelir büyümesinin %40’ın üzerine çıkması ve faiz indirim döngüsüyle KOBİ BT harcamalarının açılması.

  • Fiyat Hedefi: 235,00 TL (Konsensüs hedef fiyatı olan 228,72 TL ile paralel, yaklaşık 5,5x FD/FAVÖK hedef çarpanı).

2. Nötr / Büyüme Senaryosu (Olasılık: %45)

  • Koşullar: Ciro büyümesinin %15-20 bandında kalması, SaaS dönüşümünün mevcut hızda ilerlemesi, marjlarda belirgin bir iyileşme veya bozulma olmaması.

  • Fiyat Hedefi: 180,00 TL (Tarihsel ortalama olan 8,0x FD/FAVÖK çarpanına kademeli yaklaşım).

3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %15)

  • Koşullar: Enflasyonist personel gideri artışlarının durdurulamayarak FAVÖK marjının %30’un altına düşmesi, KOBİ’lerin yazılım yenilemelerini durdurması.

  • Risk Seviyesi: 110,00 TL (1,056 milyar TL net nakit kalkanı hisseyi bu seviyede destekler).


Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)

İdeal Taşıma Süresi ve Strateji: 2-3 Yıllık Stratejik Büyüme Ufku

Logo Yazılım, ne 3-6 aylık vur-kaç spekülasyonlarına uygun bir momentum hissesidir ne de büyümesi durmuş hantal bir temettü emeklisidir. Şirket için en ideal taşıma süresi 2 ila 3 yıl (Orta-Uzun Vadeli Birikim) olarak belirlenmelidir.

Bu sürenin gerekçesi, şirketin başlattığı iki devasa dönüşümün (SaaS abonelik modeli ve FinTech ödeme altyapısı) meyve verme takvimidir. TCMB lisansı Şubat 2026’da kesinleşen Logo Ödeme’nin 230.000 KOBİ altyapısına tam entegre olması ve gelir yaratması en az 4-6 çeyrek gerektirmektedir.

Zamanın Şirkete Etkisi: Genişleyen Ekonomik Hendek (Moat)

Zaman Logo Yazılım’ın lehine çalışmaktadır. Şirketin ekonomik hendeği Müşteri Geçiş Maliyeti (Switching Cost) üzerine kuruludur. Bir KOBİ veya büyük ölçekli şirket, muhasebe, stok ve e-Devlet altyapısını Logo’ya kurduktan sonra başka bir yazılıma geçmek devasa bir operasyonel risk taşır. Müşteri SaaS modeline geçip verisini buluta taşıdıkça bu hendek daha da derinleşmektedir. Zaman geçtikçe tekrarlayan gelir payı artmakta ve şirketin nakit akışı öngörülebilir hale gelmektedir.

Beklemenin Bedeli ve Ödülü

Yatırımcı hisseyi 2-3 yıllık ideal ufukta tuttuğunda iki somut ödül elde edecektir:

  1. Çifte Nakit Verimi: Düzenli temettü ödemesi (%3,75 verim) ve hisse geri alımları ile sağlanan sermaye kazancı.

  2. Çarpan Genişlemesi (Multiple Expansion): Pazarda arızi kâr düşüşü algısı dağılıp FinTech ciro katkısı görüldükten sonra, 5,03x olan FD/FAVÖK çarpanının tekrar sektör ortalaması olan 10-12x bandına esnemesi.


Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi

Okuyucuya Meydan Okuyan Soru

Aynı sektörde faaliyet gösteren borçlu ve kârı sanal bir yazılım şirketini mi 20 F/K ile alırsınız, yoksa kasasında 1,056 milyar TL net nakit tutan, muhasebe kârının iki katı nakit basan ama iştirak satış kârı bittiği için net kârı düşmüş görünen bir pazar liderini mi 5 FD/FAVÖK çarpanıyla alırsınız?

Şahin Gözüyle Takip Edilecek 4 Metrik

  1. SaaS Gelir Büyüme Hızı (%): 3. çeyrek bilançosunda SaaS gelir büyümesinin nominal %30’un üzerine çıkıp çıkmadığı.

  2. Logo Ödeme Hizmetleri Ciro Katkısı: TCMB lisansı sonrası FinTech iş biriminin yaratacağı hacim ve kontör satış gelirleri.

  3. Ar-Ge Aktifleştirme Oranı (%): Toplam Ar-Ge harcamalarının aktifleştirilen kısmının %47,85’in üzerine çıkıp çıkmadığı.

  4. FAVÖK Marjı Trendi (%): Personel gideri artışlarına karşı FAVÖK marjının %38,67 seviyesini koruyup koruyamadığı.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS) Bloğu

Logo Yazılım 2026/06 döneminde kâr mı açıkladı, zarar mı?

Logo Yazılım 2026 yılının ilk altı ayında 509,85 milyon TL konsolide net dönem kârı açıklamıştır. Kâr geçen yılın aynı dönemine göre %63,27 gerilemiş görünse de, bu düşüş operasyonel kayıptan değil, 2025 yılındaki 925,35 milyon TL’lik arızi iştirak satış kârının bu yıl olmamasından kaynaklanmaktadır.

LOGO hissesinin borç durumu nasıl?

Logo Yazılım’ın banka kredisi borcu sıfırdır. Toplam finansal borcu 18,99 milyon TL olup tamamı kiralama yükümlülüklerinden ibarettir. Kasasındaki nakit ve likit varlıklar çıkarıldığında şirketin 1,056 milyar TL net nakit pozisyonu bulunmaktadır.

Logo Yazılım temettü ödüyor mu?

Evet, şirket düzenli temettü ödeme politikasına sahiptir. 17 Haziran 2026 tarihinde hisse başına net 4,4737 TL (toplam 491,38 milyon TL) nakit temettü dağıtımı gerçekleştirmiştir. Ayrıca şirket sermayesinin %2,24’üne denk gelen geri alınmış pay stoku tutmaktadır.

LOGO hissesi için analist hedef fiyatları ne seviyede?

Konsensüs analist raporlarına göre Logo Yazılım için ortalama hedef fiyat 228,72 TL seviyesindedir. Mevcut 137,10 TL hisse fiyatı üzerinden konsensüs tahminler yaklaşık %66,83 oranında yukarı yönlü getiri potansiyeline işaret etmektedir.

Logo Ödeme Hizmetleri TCMB lisansı ne anlama geliyor?

Şirketin %100 bağlı ortaklığı Logo Ödeme Hizmetleri A.Ş., 25 Şubat 2026’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla TCMB’den ödeme kuruluşu lisansı almıştır. Bu onay, Logo’nun 230.000 KOBİ müşterisinin tahsilat altyapısına girerek kontör ve abonelik modeliyle yeni bir tekrarlayan gelir kanalı yaratmasını sağlayacaktır.


Yasal Uyarı ve İletişim

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans

Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

Yorumlar

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →