İçeriğe geç
16 Ekim 2026 @etrefinans
NTGAZ 2026/06 güncellendi 13 Ekim 2026 14 dk

NTGAZ 2026/06 Bilançosu: Kârda Mevsimsel Yanılsama, Kasada 1,2 Milyar TL Nakit

Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2026/06 Bilanço Analizi Kapak Görseli — etrefinans.com

Altı aylık bilançosunda 686,98 milyon TL net kâr açıklayan bir şirketin, aynı dönemde kasasına 1,197 milyar TL net operasyonel nakit sokması ve net kârının %174’ü kadar nakit üretmesi olağan bir durum değildir. Kasasında 316,06 milyon TL net nakit fazlası bulunan, 1,129 milyar TL serbest nakit akışı yaratan ve sermayesinin neredeyse tamamını nakit temettü olarak dağıtan Naturelgaz, Borsa İstanbul ekranlarında 2,99 FD/FAVÖK ve 5,95 F/K gibi tasfiye eşiğine yakın çarpanlarla fiyatlanıyor.

13 Ağustos 2026 seans kapanışı itibarıyla hisse fiyatı 10,19 TL, piyasa değeri ise 7,031 milyar TL (yaklaşık 147,2 milyon USD) seviyesinde. Son bir ayda hisse fiyatı %12,08 gerileyerek 52 haftalık taban sınırına çekilirken, yılbaşından bu yana BIST 100 endeksine göre %17,48 oranında negatif ayrıştı. Piyasa, şirketin ilk çeyrekte 597,36 milyon TL olan net kârının ikinci çeyrekte 89,62 milyon TL’ye gerilemesini bir çöküş gibi fiyatlayarak elden çıkardı.

Makroekonomik cephede Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın %37,00 seviyesindeki politika faizi ve %31,75 düzeyindeki manşet enflasyon, işletme sermayesini borçla finanse eden şirketleri ağır bir faiz yükü altına sokuyor. Ancak Naturelgaz, banka borcundan arındırılmış net nakit pozisyonu ve negatif nakit dönüşüm döngüsü sayesinde bu faiz şokunu maliyet değil, 118,8 milyon TL finansman geliri üreten bir avantaja dönüştürdü.

Benim temel görüşüm şudur: Piyasa, doğal gaz dağıtımının mevsimsel doğasını ve TMS 29 enflasyon muhasebesinin kâr tablosuna yazdığı 80,17 milyon TL’lik çeyreklik parasal kaybı yanlış okuyarak, operasyonel motoru kusursuz çalışan ve borçsuz büyüyen bu şirketi aşırı cezalandırmıştır. Bilanço tablosunun derinliklerinde çöküş değil, 1,2 milyar TL nakit üreten bir değer anomalisi yatıyor.


Naturelgaz Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli

Naturelgaz, boru hattı şebekesinin fiziki veya ekonomik olarak ulaşamadığı bölgelere doğal gazı sıkıştırarak (CNG) veya sıvılaştırarak (LNG) taşıyan ve dağıtan bir enerji lojistiği şirketidir. Para kazanma mekanizması; BOTAŞ’tan veya toptan tedarikçilerden alınan gazın 14 dolum tesisinde 200–250 bar basınca sıkıştırılması, 565 adetlik özel treyler filosuyla tüketim noktasına taşınması, müşteri sahasında basıncının düşürülerek sayaç üzerinden birim standart metreküp (Sm³) başına marjla fatura edilmesine dayanır.

Operasyonel işleyiş sırasıyla; BOTAŞ şebekesinden tedarik, CNG tesislerinde sıkıştırma, özel lojistik filoyla sevkiyat, sahada basınç düşürme ve birim metreküp üzerinden nihai faturalama adımlarıyla tamamlanır.

Şirketin 2026 yılının ilk altı ayındaki 5.239.360.035 TL tutarındaki toplam hasılatının segment bazlı dağılımı şu şekildedir:

  • Doğal Gaz Satış Gelirleri: 5.134.447.213 TL (Toplam hasılatın %98,00’ı)

  • Hizmet ve Kiralama Gelirleri: 55.353.448 TL (Toplam hasılatın %1,06’sı)

  • Güneş Enerjisi (GES) Satış Gelirleri: 49.559.374 TL (Toplam hasılatın %0,94’ü)

Hacim bazında ise 204,19 milyon Sm³ toplam sevkiyat yapılmıştır. Bu hacmin %70,75’i (144,46 milyon Sm³) boru hattı bulunmayan 130 ilçe ve beldenin ihtiyacını karşılayan Şehir Gazı segmentinden, %29,08’i (59,38 milyon Sm³) endüstriyel fabrikalara yapılan Dökme CNG satışlarından, kalan %0,17’si ise LNG ve Oto CNG operasyonlarından oluşmaktadır.

2004 yılında kurulan Naturelgaz, 2012 yılında Global Yatırım Holding bünyesine katılarak sermaye yapısını güçlendirdi. 2014 yılında Çaykur ile başlatılan büyük ölçekli sanayi tedarik ortaklığı ve 2017’de Enerji Bakanlığı koordinasyonuyla devreye giren Şehir Gazı taşımacılığı, şirketi bölgesel bir tedarikçiden ulusal bir dağıtım ağına dönüştürdü. 2021 yılındaki halka arzın ardından devreye alınan 20,83 MWp gücündeki Konya ve Muş GES santralleri, operasyonun en büyük gider kalemi olan elektrik maliyetini nötrleyerek yapısal marj artışı sağladı. Şirketin iş modeli bu çeyrekte, regüle şehir gazı talebi ve sıfır enerji maliyeti avantajıyla krizlere karşı korunaklı bir nakit kalesine dönüşmüştür.


Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması

Tüm tutarlar TMS 29 kapsamında 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre enflasyon düzeltmesine tabi tutulmuş reel verilerdir.

Finansal Kalem2026/6 (Cari)2025/6 (Önceki)Reel DeğişimAnalist Notu
Hasılat (TL)5.239.360.0354.838.154.633+%8,30Hacim artışıyla reel büyüme
Satış Hacmi (Sm³)204.190.067195.160.943+%4,63Şehir gazı abone artışı
Brüt Kâr (TL)1.690.737.0501.357.660.405+%24,53Birim brüt marj 8,28 TL/Sm³
Esas Faaliyet Kârı (TL)1.152.421.341897.018.949+%28,47GES elektrik tasarrufu katkısı
FAVÖK (TL)1.397.625.6331.151.571.503+%21,37Birim FAVÖK %16 artış
Net Parasal Pozisyon (TL)-130.435.526+2.359.692N/AParasal varlık enflasyon vergisi
Net Dönem Kârı (TL)686.980.971566.583.360+%21,25Kâr parasal kayba rağmen arttı
İşletme Nakit Akışı (TL)1.197.969.4421.111.736.892+%7,76Net kârın 1,74 katı nakit
Net Borç / (Nakit) (TL)-316.060.014+10.309.841N/A316 Mn TL net nakit fazlası
Özkaynaklar (TL)5.998.359.7845.529.876.880+%8,47606 Mn temettü sonrası artış

Tablodaki veriler incelendiğinde, brüt kârın %24,53 artarak 1,69 milyar TL’ye ulaşması, satış hacmindeki %4,63’lük artışın çok üzerindedir. Bu durum, birim Sm³ başına brüt kârın 6,96 TL’den 8,28 TL’ye çıkmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun altında iki somut dinamik yatmaktadır: Birincisi, devreye giren 20,83 MWp’lik GES sayesinde elektrik maliyetinin 109,3 milyon TL’den 97,7 milyon TL’ye gerilemesi ve 49,56 milyon TL tüketim fazlası elektrik satışı üretilmesidir. İkincisi ise alacak tahsilat süresinin 36 güne inerek işletme sermayesinden 383,3 milyon TL nakit kurtarmasıdır.


Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme

1. Çeyreklik Kâr Çöküşü İllüzyonu ve Enflasyon Muhasebesi Baskısı

Piyasanın hisseyi satmasındaki temel gerekçe, ikinci çeyrek ana ortaklık net kârının (89,62 milyon TL), ilk çeyrekteki 597,36 milyon TL seviyesine kıyasla %85 düşmüş görünmesidir.

Tarihsel olarak doğal gaz dağıtım sektörü birinci ve dördüncü çeyreklerde kış mevsimi nedeniyle zirve yapar; nisan-eylül döneminde ise hacimler geriler. Ancak bu çeyrekteki kâr törpülenmesinin ana kaynağı operasyonel bir bozulma değildir. Şirket ikinci çeyrekte 80,17 milyon TL net parasal pozisyon kaybı (TMS 29 enflasyon muhasebesi sonucu) ve 45,39 milyon TL ertelenmiş vergi gideri yazmıştır.

İkinci derece etki: Enflasyon muhasebesi nakit çıkışı yaratmayan hayali bir muhasebe kalemidir. Şirketin operasyonel FAVÖK marjı ikinci çeyrekte %24,6 seviyesinde kalarak gücünü korumuştur. Yılın son çeyreğinde kış mevsimiyle birlikte Şehir Gazı tüketimi katlandığında, baz etkisiyle devasa bir çeyreklik kâr sıçraması görülecektir.

2. Faaliyet Raporundaki Zafer Vizyonu ve Tahkim Dipnotundaki Mayın

Yönetim faaliyet raporunda 130 yerleşim yerine ulaşılmasını, 204,19 milyon Sm³ satış hacmini ve 600 milyon TL temettü ödenmesini öne çıkararak pürüzsüz bir büyüme tablosu çiziyor. Ancak dipnotlar tarandığında yönetimin bilançoya yansıtmadığı bir risk göze çarpmaktadır.

2016–2018 dönemindeki doğal gaz alımlarına ilişkin yabancı tedarikçi ile ithalatçılar arasındaki tahkim davası tedarikçi lehine sonuçlanmıştır. İthalatçıların bu fiyat farkını geriye dönük olarak Naturelgaz’a rücu etmesi durumunda doğabilecek olası yükümlülük 2,4 milyon USD (yaklaşık 115 milyon TL) seviyesindedir. Yönetim, resmi bir talep gelmediği gerekçesiyle bilançoda sıfır TL karşılık ayırmıştır.

İkinci derece etki: Bu risk realize olursa şirketin 800,98 milyon TL’lik nakit rezervinin yalnızca %14’ünü götürür. Şirketin iflas riskini tetiklemez ancak tek seferlik kâr törpülenmesine yol açabilir.

3. Kocaeli Oto-CNG Tesisinin Kapatılması ve Marj Optimizasyonu

Faaliyet raporunda Kocaeli-Çayırova Oto-CNG istasyonunun kira süresi bitimiyle kapatıldığı ve Oto-CNG hacminin 38.598 Sm³’e (-%43,7) gerilediği görülüyor.

Yönetim, marjı düşük ve operasyonel verimsizliği yüksek olan perakende araç dolum işinden çekilerek, kaynaklarını yüksek kârlı Şehir Gazı ve sanayi CNG altyapısına kaydırmaktadır.

İkinci derece etki: Segment hasılatının %98’ini oluşturan dökme ve şehir gazı hatlarına odaklanılması, lojistik sabit maliyetleri düşürerek FAVÖK marjını kalıcı olarak 280 baz puan yukarı taşımıştır.


Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru

1. DuPont Analizi (Sermaye Kârlılığının Anatomisi)

DuPont modeli, özkaynak kârlılığının (ROE) operasyonel verimlilikten mi yoksa aşırı borçlanmadan (kaldıraç) mı kaynaklandığını ayrıştırır.

DuPont Formülü: ROE = Net Kâr Marjı x Varlık Devir Hızı x Finansal Kaldıraç

  • Net Kâr Marjı: 686.980.971 / 5.239.360.035 = %13,11 (2025/6 döneminde %11,71)

  • Varlık Devir Hızı: 5.239.360.035 / 8.006.074.343 = 0,654x (Yıllıklandırılmış: 1,31x)

  • Finansal Kaldıraç Çarpanı (Toplam Varlıklar / Özkaynaklar): 8.006.074.343 / 6.002.107.801 = 1,334x (2025/6 döneminde 1,47x)

Altı Aylık ROE Hesabı: 0,1311 x 0,654 x 1,334 = %11,44. Bu değer yıllıklandırıldığında %23,5 ile %24,0 bandında bir özkaynak kârlılığına işaret eder.

Ahlatcı Doğalgaz’ın 1,52x ve Aksa Enerji’nin 1,50x kaldıraç çarpanıyla çalıştığı sektörde, Naturelgaz 1,33x gibi muhafazakâr bir kaldıraçla %23,5 özkaynak kârlılığı üretmektedir. Şirketin ROE artışı borçlanma dopinginden değil, net kâr marjının %11,71’den %13,11’e genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Bu trend, faizlerin yüksek kaldığı ortamda şirketin sermaye tabanını risksiz büyütmesini sağlar.


2. ROIC ve Sermaye Maliyeti (WACC) Karşılaştırması

ROIC, şirketin operasyonel faaliyetlerine yatırdığı sermayeden ne oranda getiri sağladığını ölçer.

  • Vergi Sonrası Faaliyet Kârı (NOPAT): Esas Faaliyet Kârı (1.152,42 milyon TL) x (1 – Efektif Vergi Oranı 0,23) = 887,36 milyon TL. Yıllıklandırılmış NOPAT tutarı 1.774,73 milyon TL’dir.

  • Yatırılan Sermaye: Özkaynak (6.002,1 milyon TL) + Toplam Finansal Borç (484,9 milyon TL) – Nakit ve Benzerleri (800,9 milyon TL) = 5.686,10 milyon TL.

  • ROIC Hesabı: 1.774,73 / 5.686,10 = %31,21.

Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) Bileşenleri:

  • Risksiz Getiri (TCMB Politika Faizi): %37,00

  • Özkaynak Risk Primi: %6,50; dolayısıyla Özkaynak Maliyeti: %43,50

  • Borçlanma Maliyeti (Vergi Sonrası): %38,0 x (1 – 0,23) = %29,26

  • Sermaye Ağırlıkları: %92,5 Özkaynak ve %7,5 Borç üzerinden hesaplanan WACC: %42,43.

TCMB politika faizinin %37 olduğu bir makro ortamda teorik WACC %42,43 seviyesindedir. Şirketin %31,21’lik ROIC oranı teorik WACC’nin altında gibi dursa da, Naturelgaz’ın net nakit pozisyonunda olması (316 milyon TL nakit fazlası) şirketi borçlanma faiz sarmalından tamamen yalıtmaktadır. Şirket dışarıdan sermaye almadığı gibi, yatırdığı sermayenin üçte birini her yıl operasyonel kâr olarak geri kazanmaktadır.


3. Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC) ve İşletme Sermayesi Dinamiği

Sanayi ve dağıtım şirketlerinde nakit akışının kalitesini belirleyen en temel gösterge Nakit Dönüşüm Süresidir.

  • Alacak Tahsil Süresi (DSO): 36 gün (31 Aralık 2025 tarihinde 40 gün)

  • Stok Tutma Süresi (DIO): (Stoklar 113,59 milyon TL / Satışların Maliyeti 3.548,62 milyon TL) x 180 gün = 5,76 gün

  • Ticari Borç Ödeme Süresi (DPO): 45 gün (31 Aralık 2025 tarihinde 45 gün)

Nakit Dönüşüm Döngüsü Hesabı: 36 + 5,76 – 45 = -3,24 gün.

Naturelgaz negatif işletme sermayesi döngüsüyle (-3,24 gün) çalışmaktadır. Müşterisinden parasını ortalama 36 günde tahsil ederken, gaz tedarikçisine ödemesini 45 günde yapmaktadır. Bu durum, şirketin büyümesini finanse etmek için ek nakde ihtiyaç duymadığını; aksine operasyon büyüdükçe kasada kendiliğinden nakit biriktiğini kanıtlar.


Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama

I. Finansal Dayanıklılık (23/25)

  1. Bilanço Sağlamlığı (9/10) ↑: Net Borç/FAVÖK oranı -0,14 seviyesindedir. 800,98 milyon TL nakde karşılık toplam finansal borç 484,92 milyon TL’dir (316,06 milyon TL net nakit fazlası). Cari oran 1,99x ile likidite riski barındırmamaktadır.

  2. Nakit Üretimi (10/10) ↑: 686,98 milyon TL net kâra karşılık 1,197 milyar TL işletme faaliyet nakit akışı üretilmiştir (Nakit Akışı / Net Kâr oranı 1,74x). Serbest nakit akışı 1,129 milyar TL’dir. Nakit dönüşüm süresi negatiftir (-3,24 gün).

  3. Risk Profili (4/5) →: Şirketin 246,23 milyon TL net yabancı para açık pozisyonu bulunmaktadır. 2,4 milyon USD’lik olası tahkim rücu riski için karşılık ayrılmamıştır.

II. Operasyonel Motor (22/25)

  1. Kârlılık Kalitesi (9/10) ↑: Enflasyon muhasebesi sonrası reel brüt kâr %24,53, FAVÖK %21,37 büyümüştür. Kârlılık birim marj genişlemesine dayanmaktadır.

  2. Büyüme Kalitesi (7/8) →: Fiziki satış hacmi yıllık %4,63 artışla 204,19 milyon Sm³’e çıkmıştır. Büyüme Şehir Gazı segmentindeki organik abone artışından beslenmektedir.

  3. Operasyonel Verimlilik (6/7) ↑: 20,83 MWp’lik GES devreye alınarak elektrik giderleri %10,6 düşürülmüş ve 49,56 milyon TL tüketim fazlası elektrik geliri yazılmıştır.

III. Stratejik Konum ve Rüzgar (17/20)

  1. Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) ↑: 14 CNG dolum tesisi ve 565 treylerlik filo ile taşımalı doğal gaz pazarının en büyük lojistik ağına sahiptir. Çaykur’un 17 fabrikasının gaz tedarik ihalesini kazanarak yıllık 29,14 milyon Sm³ hacmi bağlamıştır.

  2. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (6/7) →: Şirket 600 milyon TL nakit temettü ödeyerek kârının %69’unu hissedarlarına dağıtmıştır. Güney Afrika Richards Bay LNG projesine 1,4 milyon USD aktarılmıştır.

  3. Sektörel Rüzgar (4/5) →: Boru hattı olmayan ilçelerin gaz talebi defansiftir. Ancak BOTAŞ şebekesinin genişlemesi orta vadede ikame riski taşır.

IV. Değerleme ve Getiri Potansiyeli (27/30)

  1. Mutlak & Göreli Değerleme (11/12) ↑: F/K oranı 5,95, FD/FAVÖK oranı 2,99 ve PD/DD oranı 1,17 seviyesindedir. Şirket, BIST enerji ve gaz dağıtım sektörü ortalamalarına (F/K yaklaşık 15, FD/FAVÖK yaklaşık 10) kıyasla %60–70 iskontoludur.

  2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (9/10) ↑: Net nakit pozisyonunda olan, kârının 1,7 katı nakit üreten ve %23,5 ROE sağlayan bir şirketin 3x FAVÖK altında fiyatlanması yüksek bir güvenlik marjı sunar.

  3. Getiri-Risk Asimetrisi (7/8) ↑: %6,26’lık nakit temettü verimi ve 16,58 TL’lik analist hedef fiyatı (%62,7 potansiyel), aşağı yönlü risklerin çok üzerinde bir getiri asimetrisi yaratmaktadır.

TOPLAM PUAN: 89 / 100

Genel Değerlendirme: Naturelgaz, operasyonel nakit üretimi kusursuz işleyen, borçsuz ve %24’e yakın özkaynak kârlılığı sağlayan bir şirkettir. İkinci çeyrekteki dönemsel gaz tüketim azalışı ve enflasyon muhasebesi kaynaklı parasal kayıplar hisse fiyatını aşırı baskılamış, 89 puanlık birincil izleme adayı seviyesinde bir değerleme fırsatı yaratmıştır.

Alt Skorlar: Finansal Dayanıklılık [23/25] · Operasyonel Motor [22/25] · Stratejik Konum [17/20] · Değerleme [27/30]


Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap

1. İkinci çeyrekte kâr neden çöktü, operasyonel bir bozulma var mı?

Operasyonel bir çöküş yoktur; kârın düşüşü doğal gaz tüketiminin mevsimselliği ve 80,17 milyon TL’lik parasal pozisyon kaybından kaynaklanmaktadır.

Şirketin ikinci çeyrek brüt kâr marjı %24,59 ile tarihsel ortalamalarında kalmıştır. Birinci çeyrekteki 597,36 milyon TL kâr kış aylarındaki ısınma talebinden beslenirken, ikinci çeyrekte havaların ısınmasıyla Şehir Gazı tüketimi doğal olarak gerilemiştir. Ayrıca TMS 29 kapsamında yazılan parasal zarar nakit çıkışı gerektirmeyen bir muhasebe kaydıdır.

Yatırımcı için pratik anlam: İkinci ve üçüncü çeyrekler Naturelgaz için sezon dışı dönemdir; asıl kârlılık dalgası dördüncü ve birinci çeyreklerde oluşur.

2. 687 milyon TL kâra karşılık 1,2 milyar TL faaliyet nakit akışı nasıl üretildi?

Şirket ticari alacaklarını hızla tahsil etmiş ve negatif işletme sermayesi modelini başarıyla çalıştırmıştır.

Ticari alacak tahsil süresi 40 günden 36 güne inmiş, bu sayede işletme sermayesinden 383,30 milyon TL nakit serbest kalmıştır. Şirket müşterisinden 36 günde parasını alırken, gaz alım borçlarını 45 günde ödeyerek tedarikçi finansmanıyla nakit yaratmıştır.

Yatırımcı için pratik anlam: Şirketin kârı muhasebe kaydı değil, banka hesabında fiziki nakittir; bu nakit 600 milyon TL’lik temettünün ana kaynağı olmuştur.

3. GES yatırımları kârlılığı nasıl etkiledi?

GES yatırımları kompresör elektrik tüketim maliyetini düşürmüş ve 49,56 milyon TL ilave gelir sağlamıştır.

20,83 MWp toplam güce ulaşan Konya ve Muş GES santralleri sayesinde, artan elektrik tarifelerine rağmen şirketin elektrik gideri 109,32 milyon TL’den 97,68 milyon TL’ye gerilemiştir. Tüketim fazlası üretilen enerji ise şebekeye satılarak hasılata eklenmiştir.

Yatırımcı için pratik anlam: Elektrik maliyeti risk olmaktan çıkmış, kalıcı bir operasyonel kâr kalkanına dönüşmüştür.

4. 2,4 milyon USD’lik tahkim riski şirketi sarsar mı?

Hayır, olası risk şirketin mevcut nakit rezervinin yalnızca küçük bir kısmına denk gelmektedir.

2,4 milyon USD güncel kurla yaklaşık 115 milyon TL etmektedir. Şirketin kasasında 800,98 milyon TL nakit ve 316,06 milyon TL net nakit fazlası bulunmaktadır.

Yatırımcı için pratik anlam: Risk gerçekleşse dahi şirketin temettü ödeme gücünü veya finansal dengesini bozacak bir büyüklükte değildir.

5. BOTAŞ boru hatlarını genişletirse Naturelgaz’ın pazarı biter mi?

Kısa vadede hayır, ancak uzun vadede izlenmesi gereken stratejik bir ikame riskidir.

Boru hattı döşemek yüksek yatırım maliyeti ve coğrafi izinler gerektirir. Şirketin hizmet verdiği 130 ilçe/belde küçük ölçekli ve dağlık bölgelerde yer almaktadır. BOTAŞ hattı gelse dahi şebeke içi basınç dengeleme ve kuyu gazı toplama operasyonları devam etmektedir.

Yatırımcı için pratik anlam: Şehir gazı pazarı önümüzdeki 3–5 yıl boyunca şirketin nakit akışını beslemeye devam edecektir.

6. Güney Afrika yatırımı ne zaman kâr getirecek?

Projenin operasyonel başlangıcı ve nakit üretimi 2028 yılından önce beklenmemektedir.

AfroJoule ve LNG Hub üzerinden yürütülen Richards Bay kara bazlı LNG depolama projesine bugüne kadar 1,4 milyon USD ödenmiştir. Yatırım henüz geliştirme aşamasındadır.

Yatırımcı için pratik anlam: Kısa vadeli bilanço beklentilerine Güney Afrika’dan kâr katkısı yazılmamalıdır; bu yatırım uzun vadeli bir opsiyondur.


Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası

Piyasa Değeri Değerlendirmesi

Naturelgaz, 13 Ağustos 2026 itibarıyla 7,031 milyar TL (yaklaşık 147,2 milyon USD) piyasa değeriyle işlem görmektedir. Borsa İstanbul enerji ve altyapı sektöründe işlem gören 40’a yakın şirket arasında piyasa değeri büyüklüğü açısından orta-alt segmentte yer almaktadır. Şirketin piyasa değeri 6,002 milyar TL’lik ana ortaklığa ait özkaynaklarının yalnızca 1,17 katıdır (PD/DD: 1,17). Yıllıklandırılmış net kârına göre oluşan 5,95 F/K ve 2,99 FD/FAVÖK çarpanları, benzer faaliyet yürüten gaz dağıtıcılarının (Ahlatcı Doğalgaz F/K: 21,85; Enerya Enerji F/K: 14,32) çarpanlarının yarısından daha düşüktür. Son bir yılda hisse piyasa değeri %7,10 artarken, BIST 100 endeksinin %30’a yakın getirisinin çok gerisinde kalarak %17,48 oranında rölatif kayıp yazmıştır. Şirket, sahip olduğu nakit varlığı ve kârlılık kapasitesine kıyasla piyasada belirgin biçimde iskontolu fiyatlanmaktadır.

Senaryo Analizi

1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %55)

  • Koşullar: 2026/4Ç ve 2027/1Ç’de kış mevsiminin etkisiyle Şehir Gazı tüketiminin rekor kırması; Çaykur kontratının tam kapasite devreye girmesi; FD/FAVÖK çarpanının sektör tabanı olan 5,5x seviyesine normalleşmesi.

  • Fiyat Hedefi: 16,50 TL – 18,00 TL (Mevcut fiyata göre %62 – %76 yükseliş potansiyeli).

2. Nötr / Baz Senaryo (Olasılık: %35)

  • Koşullar: Üçüncü çeyrekte kârlılığın yatay kalması; sanayi tarafındaki faiz kaynaklı soğumanın dökme CNG büyümesini sınırlaması; hissenin %6–7 temettü verimiyle 10–12 TL bandında konsolide olması.

  • Fiyat Hedefi: 10,50 TL – 12,20 TL (Mevcut seviyelerde yatay-pozitif dalgalanma).

3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %10)

  • Koşullar: 2,4 milyon USD’lik tahkim rücu faturasının şirkete kesilmesi; kış aylarının mevsim normallerinin çok üzerinde ılık geçmesi ve BOTAŞ’ın kritik ilçelere boru hattı bağlantısını öne çekmesi.

  • Fiyat Hedefi: 8,00 TL – 8,50 TL (%16 – %21 düşüş riski).


Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)

Naturelgaz için ideal yatırım vadesi 12 ile 18 ay arasıdır (Döngüsel Değer ve Temettü Stratejisi).

Şirket 10 yıllık bir teknoloji büyüme hissesi değildir; boru hatlarının yaygınlaşması 5-10 yıllık vadede taşımalı gaz pazarını daraltabilir. Ancak önümüzdeki 1-2 yıllık döngüde şirketin ekonomik hendeği, sahip olduğu 565 treylerlik filo ve 20,83 MWp’lik GES maliyet avantajıyla zirve noktasındadır.

Beklemenin Bedeli ve Ödülü: Yatırımcı bu hisseyi 12-18 ay tuttuğunda; kasadaki 800 milyon TL nakit sayesinde sürdürülebilir %6–8 arası nakit temettü verimi elde ederken, kış sezonunda gelecek kâr sıçramasıyla çarpan normalleşmesinden (%50 üzerinde sermaye kazancı) faydalanma fırsatı yakalar.


Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi

Okuyucuya Soru

Piyasa, ikinci çeyrekte yazılan 80 milyon TL’lik nakit çıkışı gerektirmeyen parasal pozisyon kaybını ve dönemsel tüketim düşüşünü cezalandırırken haklı mı, yoksa kasaya giren 1,2 milyar TL’lik net nakdi görmezden gelerek büyük bir fiyatlama hatası mı yapıyor?

Şahin Gözüyle Takip Edilecek 4 Metrik

  1. 2026/9 ve 2026/12 Dönemi Şehir Gazı Hacmi (Sm³): Kış sezonunun başlamasıyla hacimlerin 144 milyon Sm³ seviyesinden nereye sıçrayacağı.

  2. Birim FAVÖK Marjı (TL/Sm³): 6,84 TL/Sm³ olan birim operasyonel kârlılığın korunup korunmadığı.

  3. Net Nakit Pozisyonu Değişimi: 316 milyon TL olan nakit fazlasının yatırımlar ve işletme sermayesi sonrası seyri.

  4. Tahkim Davası Gelişmeleri: 2,4 milyon USD’lik geriye dönük fiyat farkı riskine ilişkin resmi bir talep gelip gelmediği.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ Bloğu)

Naturelgaz 2026 yılının ilk yarısında ne kadar kâr açıkladı?

Naturelgaz, 2026 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre reel bazda %21,25 artışla 686,98 milyon TL konsolide net dönem kârı elde etti. Şirketin hasılatı %8,30 büyümeyle 5,24 milyar TL’ye, FAVÖK’ü ise %21,37 artışla 1,398 milyar TL seviyesine ulaştı.

NTGAZ hissesinde ikinci çeyrekte kâr neden düştü?

İkinci çeyrek kârındaki gerileme operasyonel bozulmadan değil, doğal gaz tüketiminin mevsimsel döngüsünden kaynaklanıyor. Şehir gazı talebi kış aylarından sonra ilkbaharda doğal olarak yavaşlar. Ayrıca şirket, ikinci çeyrekte nakit çıkışı gerektirmeyen 80,17 milyon TL net parasal pozisyon kaybı (TMS 29 enflasyon muhasebesi etkisi) ve 45,39 milyon TL ertelenmiş vergi gideri kaydetmiştir.

Naturelgaz’ın borç durumu nasıl, kasasında nakit var mı?

Naturelgaz borçlu değil, net nakit pozisyonunda bir şirkettir. 30 Haziran 2026 itibarıyla 800,98 milyon TL nakit ve nakit benzeri varlığına karşılık 484,92 milyon TL toplam finansal borcu (krediler ve kiralamalar dahil) bulunmaktadır. Şirket 316,06 milyon TL net nakit fazlasına ve 1,99 cari orana sahiptir.

NTGAZ temettü veriyor mu, 2026 temettü verimi ne kadar?

Naturelgaz düzenli nakit temettü dağıtan bir şirkettir. 6 Mayıs 2026 tarihinde pay başına net 0,7391 TL (toplam brüt 600 milyon TL) nakit kâr payı ödemesi gerçekleştirmiştir. Bu ödeme ile şirketin net temettü dağıtım oranı %69, temettü verimi ise yaklaşık %6,26 olmuştur.

GES yatırımları şirketin finansal kârlılığını nasıl etkiledi?

Devreye alınan toplam 20,83 MWp gücündeki Konya ve Muş GES santralleri, CNG kompresörlerinin elektrik giderini 109,3 milyon TL’den 97,7 milyon TL’ye düşürdü. Ayrıca tüketim fazlası üretilen enerjinin şebekeye satılmasıyla şirketin hasılatına 49,56 milyon TL doğrudan GES geliri eklenmiştir.


Yasal Uyarı ve İletişim

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans

Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

1 yorum

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

  1. RECEP KABAK

    Emeğinize sağlık. Güzel detaylı bir çalışma olmuş.

    Yanıtla

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →