Yataş (YATAS) 2026/6 Bilanço Analizi: 575 Milyon TL Net Kâr

Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş., 2026 yılının ilk altı aylık döneminde enflasyondan arındırılmış satış gelirlerini reel olarak yüzde 5,2 artırarak 13,03 milyar liraya ulaştırdı. Buna karşılık operasyonel kârlılık aynı direnci gösteremedi. Şirketin esas faaliyet kârı yüksek pazarlama harcamaları nedeniyle yüzde 68 gerilerken, net dönem kârı ertelenmiş vergi etkisiyle 575 milyon lira oldu. İşletme sermayesindeki nakit bağlanması ise serbest nakit akışını eksi 663 milyon liraya düşürdü. YATAS 2026/6 bilanço dönemi için hazırladığımız modelde toplam puanı 100 üzerinden 58 olarak hesapladık. Bu sonucun iki ana gerekçesi, şirketin çarpan bazında tarihinin en derin iskontolarından biriyle işlem görmesine rağmen yüksek döviz borcu ve negatif nakit akışının bilanço kırılganlığını artırmasıdır.
Bir bakışta
- Şirket ve Kod: Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. (YATAS)
- İncelenen Dönem: 2026/6 (1 Ocak – 30 Haziran 2026, konsolide, TMS 29)
- Hasılat ve Reel Değişim: 13,03 milyar TL (Geçen yılın aynı dönemine göre reel +%5,25)
- Net Kâr ve FAVÖK Marjı: 575,07 milyon TL net kâr, %8,38 FAVÖK marjı
- Net Finansal Borç: 8,12 milyar TL
- Ana Ortaklar ve Pazar: Hacı Nuri Öztaşkın (%8,30), Yılmaz Öztaşkın (%7,30), Bostancı Otelcilik (%5,65), Yıldız Pazar
- Etre Skoru: 58 / 100 (Derin değerleme iskontosu, zayıf serbest nakit akışı ve yüksek döviz borcu)
Yataş Dört Markası ve Beş Satış Kanalıyla Nasıl Para Kazanır?
Yataş, hammaddeden nihai tüketiciye uzanan entegre bir sanayi ve perakende zincirini yönetir. Şirketin üretim gücü Kayseri ve Ankara’daki tesislerinde toplanır. Kayseri yerleşkesinde yatak, ev tekstili ve döşemeli kanepe üretilirken, Ankara fabrikası demonte modüler panel mobilyaya odaklanır. 2026 yılında açılan Kayseri İncesu tesisi ise şirketin ana girdisi olan poliüretan süngeri hem kendi tüketimi hem de sanayi satışı için üretir.
Şirketin gelir havuzu dört ana ürün grubundan beslenir:
- Yatak, Baza ve Başlık Setleri: Toplam cironun yüzde 38’ini oluşturur. Şirketin en yüksek kâr marjına sahip ve pazar payı liderliğini elinde tuttuğu ana ürün grubudur.
- Döşeme ve Modüler Mobilya: Cironun yüzde 33’ünü temsil eder. Enza Home ve Divanev markalarıyla satılan oturma grupları, salon takımları, yemek odaları ve genç odalarını kapsar.
- Ev Tekstili: Cironun yüzde 14’ünü sağlar. Yorgan, yastık, nevresim ve uyku aksesuarlarından meydana gelir.
- Endüstriyel Sünger ve Yan Ürünler: Cironun yüzde 6’sını oluşturur. İncesu fabrikasının devreye girmesiyle bu pay dış satışlar dahil yüzde 10 seviyesine doğru genişlemektedir.
Üretilen ürünler beş ayrı kanal üzerinden paraya dönüşür. Satışların yüzde 55’i bağımsız bayilere toptan teslimatla gerçekleşir. Bayi kanalında vadeli satış esastır ve alacaklar teminat mektupları ya da çeklerle güvenceye alınır. Cironun yüzde 20’si şirketin doğrudan işlettiği 90 perakende mağazasından sağlanır. Bu kanalda nihai tüketici kredi kartıyla veya nakit ödeme yapar, tahsilat hemen kasaya girer. Cironun yüzde 11’ini e-ticaret platformları, yüzde 10’unu ayakkabı ve otomotiv gibi sektörlere yapılan endüstriyel sünger satışları, yüzde 5’ini ise 53 ülkeye yayılan ihracat kanalı oluşturur.
Ortaklık Yapısı, Yönetim Kadrosu ve Resmî Sicil Kayıtları
Yataş sermayesi halka açık ve kurucu ailelerin ortak kontrolünde olan bir yapıya sahiptir. Şirket hisseleri Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görür.
| Alan | Şirket Kayıt Bilgisi |
| Ticari Unvan | Yataş Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş. |
| Borsa Kodu ve Pazar | YATAS, Yıldız Pazar (01.07.2026 tarihinde Ana Pazar’dan geçmiştir) |
| Ödenmiş Sermaye | 149.798.932,50 TL |
| Kayıtlı Sermaye Tavanı | 2.000.000.000 TL |
| Fiili Dolaşım Oranı | %48,47 (Faaliyet raporundaki ortaklık tablosunda yuvarlanmış olarak %48,51) |
| Büyük Doğrudan Ortaklar | Hacı Nuri Öztaşkın (%8,30), Yılmaz Öztaşkın (%7,30), Bostancı Otelcilik (%5,65), Yataş A.Ş. Geri Alım (%4,03) |
| Kontrol Eden Aileler | Öztaşkın Ailesi (%29,37), Altop Ailesi (%12,44) |
| İmtiyazlı Pay Durumu | İmtiyazlı pay yoktur, her pay bir oy hakkına sahiptir |
| Yönetim Kurulu Başkanı | Yavuz Altop (İcrada görevli değil) |
| Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve CEO | Hacı Nuri Öztaşkın |
| Bağımsız Üye Sayısı | 4 üye (Emin Ethem Kutucular, Mehmet Gani Sönmez, Arzu Aslan Kesimer, Dr. Recep Erdem Erkul) |
| Dahil Olduğu Başlıca Endeksler | BIST Yıldız, BIST Sınai, BIST Tüm-100, BIST 500, BIST Katılım Tüm |
Şirket sermayesinde imtiyazlı pay bulunmamaktadır. Yönetim kontrolü kurucu Öztaşkın ve Altop ailelerinin dengeli ortaklığıyla yürütülür. Şirketin kendi paylarını geri alım programı kapsamında edindiği yüzde 4,03 oranındaki pay portföyde tutulmaktadır. 8 Eylül 2026 tarihinde yapılan açıklamaya göre Genel Müdür Nevzat Yıldız görevinden ayrılmış, icra yetkileri doğrudan CEO Hacı Nuri Öztaşkın’a devredilmiştir.
Borsa İstanbul tarafından yapılan dönemsel pazar değerlendirmesinde şirket 1 Temmuz 2026 itibarıyla Yıldız Pazar statüsüne yükseltilmiştir. Bu değişiklik kurumsal fonların şirkete erişimini ve işlem likiditesini olumlu etkilemektedir. Şirketin son on yıllık sicilinde SPK tarafından verilmiş idari para cezası veya suç duyurusu kaydı yer almamaktadır. Buna karşılık banka kredi teminatları için duran varlıklar üzerine konulan ipotek tutarı 3,57 milyar liraya ulaşmıştır.
Ciro Reel Büyürken Faaliyet Kârı Neden Yüzde 68 Geriledi?
2026 yılının ilk altı ayında konsolide hasılat geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 5,25 artarak 13,03 milyar liraya ulaştı. Yurt içi perakende pazarında talep koşullarının sıkı para politikası nedeniyle yavaşladığı bir dönemde satış adetlerinin yüzde 7 büyüyerek 2,95 milyon adede çıkması operasyonel hacmin korunduğunu gösterir. Satışların maliyeti yüzde 4,07 artışla 8,40 milyar lirada kalmış, böylece brüt kâr marjı yüzde 34,80 seviyesinden yüzde 35,54 seviyesine yükselmiştir.
Brüt kârdaki bu ılımlı toparlanmaya rağmen faaliyet kârı sert biçimde eridi. Şirketin esas faaliyet kârı geçen yılın aynı dönemindeki 1,13 milyar liradan 356 milyon liraya gerileyerek yüzde 68,43 düşüş kaydetti. Bu tablonun temel nedeni pazarlama ve genel yönetim giderlerindeki reel artışın ciro büyümesini geride bırakmasıdır:
- Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri: Reel olarak yüzde 19,74 artış göstererek 3,74 milyar liraya çıktı. Dağıtım ağı genelinde nakliye giderleri 270 milyon liradan 615 milyon liraya yükseldi. Personel ücretleri 1,13 milyar liradan 1,42 milyar liraya tırmandı.
- Genel Yönetim Giderleri: Reel olarak yüzde 21,16 artışla 645 milyon liraya ulaştı.
- Faaliyet Giderlerinin Ciroya Oranı: 2025 yılının ilk yarısında yüzde 30,05 olan toplam faaliyet giderleri oranı, 2026 yılının ilk yarısında yüzde 34,09 seviyesine fırladı.
Şirket satış hacmini koruyabilmek için agresif reklam kampanyaları, bayi iskonto destekleri ve lojistik harcamaları yürütmek zorunda kaldı. Reklam harcamaları 674 milyon lira, kurulum ve lojistik giderleri 195 milyon lira oldu. Esas faaliyetlerden diğer gelir ve giderler hariç tutulduğunda, şirketin brüt kârı ile faaliyet giderleri arasındaki çekirdek operasyonel kâr 589 milyon liradan 188 milyon liraya indi. Şirketin FAVÖK tutarı da yüzde 11,75 daralarak 1,09 milyar liraya geriledi ve FAVÖK marjı yüzde 10,0 seviyesinden yüzde 8,38 seviyesine indi.
Ertelenmiş Vergi Kazancı Net Kârı Nasıl 575 Milyon Liraya Taşıdı?
Faaliyet kârı üçte iki oranında daralan bir şirketin dönem sonunda nasıl 575 milyon lira net kâr açıkladığı, finansal tabloları okurken en sık yanılgıya düşülen noktadır.
- Nerede yer alır? Konsolide Gelir Tablosu’nun “Sürdürülen Faaliyetler Vergi Geliri/(Gideri)” satırında ve 18 numaralı Vergi Varlık ve Yükümlülükleri dipnotunun 41 ile 42. sayfalarında yer alır.
- Nasıl işler? 4 Temmuz 2026 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 7582 sayılı Kanun ile sanayi sicil belgesi sahibi imalatçı şirketlerin üretim faaliyetleri kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranı 2027 yılından itibaren yüzde 25’ten yüzde 12,5’e düşürüldü. Yataş, gelecekte tersine dönecek ertelenmiş vergi yükümlülüklerini, özellikle duran varlık yeniden değerlemelerinden doğan geçici vergi farklarını bu indirimli oran üzerinden yeniden iskonto etti. Bu işlem sonucunda şirketin bilançosundaki ertelenmiş vergi borcu 1,63 milyar liradan 1,25 milyar liraya indi ve aradaki fark gelir tablosuna tek seferlik 384,06 milyon lira ertelenmiş vergi geliri olarak yazıldı.
- Tek başına neyi kanıtlamaz? Bu kalem şirketin kasasına nakit girdiğini veya ticari satışlarının kârlı hale geldiğini kanıtlamaz. Şirketin operasyonel vergi öncesi kârı 268 milyon lira düzeyindeyken, mevzuat değişikliğinin bilançoya getirdiği bu muhasebe kazancı olmasaydı dönem net kârı geçen yılın aynı dönemindeki zarara benzer seviyelerde kalacaktı.
İki Milyar Liralık İşletme Sermayesi Tüketimi ve Negatif Nakit Akışı
Kâğıt üzerinde net kâr yazılmasına rağmen şirketin nakit üretimi 2026 yılının ilk yarısında tamamen durdu. İşletme faaliyetlerinden nakit akışı geçen yılın aynı döneminde artı 2,69 milyar lira iken bu dönem eksi 22,58 milyon liraya geriledi. Dönem kârı ile nakit akışı arasındaki bu derin kopuş, işletme sermayesinin 2,00 milyar lira nakit emmesinden kaynaklandı.
Nakit akışını baskılayan ana nakit çıkış kalemleri şunlardır:
- Ticari Borç Ödemeleri: Şirket tedarikçilere olan ticari borçlarını kapatmak için 895,7 milyon lira net nakit çıkışı yaptı. Satıcılara olan borç bakiyesi 3,81 milyar liradan 2,80 milyar liraya indi.
- Stok Birikimi: Yarı mamul, hammadde ve ticari mallar için yapılan alımlarla stoklara 564,1 milyon lira ek nakit bağlandı. Dönem sonu toplam stok tutarı 5,03 milyar liraya ulaştı.
- Müşteri Avanslarındaki Azalış: Gelecek aylarda teslim edilecek siparişler için müşterilerden peşin alınan sipariş avansları 352,0 milyon lira geriledi.
- Tedarikçilere Verilen Sipariş Avansları: Şirketin malzeme güvencesi sağlamak için tedarikçilerine peşin ödediği avanslar 267,4 milyon lira arttı.
Bu operasyonel nakit çıkışına ek olarak şirket yeni fabrika ve makine alımları için 640,7 milyon lira tutarında maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımı yaptı. Faaliyet nakit akışından yatırım harcamaları düşüldüğünde hesaplanan serbest nakit akışı eksi 663,27 milyon lira oldu. Şirket ayrıca dönem boyunca 556,8 milyon lira tutarında nakit kredi faizi ödedi. Faaliyetlerinden nakit üretemeyen Yataş, hem işletme sermayesi açığını hem faiz ödemelerini hem de fabrika yatırımlarını net 944 milyon liralık yeni banka kredisi çekerek finanse etti. Sonuçta nakit ve nakit benzerleri 1,80 milyar liradan 964 milyon liraya geriledi.
İşletme Sermayesindeki Tıkanıklık Faaliyet Nakdini Nasıl Eritir?
Yatırımcılar genellikle kâr eden bir şirketin kasasının neden boşaldığını anlamakta zorlanır. Bu durum bilanço ile nakit akımı tablosu arasındaki zamanlama farkından doğar.
- Nerede yer alır? Konsolide Nakit Akış Tablosu’nun 5. sayfasındaki “İşletme Faaliyetlerinden Nakit Akışları” ana başlığı altında ve “İşletme Sermayesinde Gerçekleşen Değişimler” ara toplamında yer alır.
- Nasıl işler? Şirket 100 liralık mal sattığında bu gelir tablosunda hemen kâr yazabilir. Ancak satılan malın parası müşteriden henüz tahsil edilmediyse veya şirket ürettiği malı satamayıp depoda stok olarak bekletiyorsa kasaya para girmez. Yataş’ta tam olarak bu döngü çalıştı. Şirket 5,03 milyar liralık stok biriktirirken, tedarikçilerine olan 896 milyon liralık borcunu nakit olarak kapattı. Böylece kâğıt üzerindeki 1,09 milyar liralık FAVÖK kasaya ulaşamadan işletme sermayesi artışına bağlandı.
- Tek başına neyi kanıtlamaz? İşletme sermayesinin nakit tüketmesi şirketin iflas ettiğini kanıtlamaz. Şirketin tedarik zinciri aksamalarına karşı hammadde stoğu yaptığını veya satıcılarına olan borçlarını ödeyerek ticari güvenilirliğini artırdığını da gösterebilir. Ancak faizlerin yüzde 40 olduğu bir ortamda bu açık yeni banka borcuyla kapatılıyorsa finansman maliyeti kârlılığı hızla aşındırır.
Borç Profili, Döviz Açık Pozisyonu ve Maddi Varlıklardaki İpotekler
Yataş’ın toplam finansal borçları 2026 yılı Haziran sonu itibarıyla 9,08 milyar liraya ulaştı. Şirketin elindeki 964 milyon liralık nakit düşüldüğünde net finansal borç 8,12 milyar lira düzeyindedir. Net Borç / FAVÖK çarpanı 2,75x seviyesine yükselmiştir.
Borç portföyünün para birimi dağılımı yüksek kur riski içerir:
- TL Banka Kredileri: 1,35 milyar lira tutarındadır. Ağırlıklı ortalama etkin faiz oranı yüzde 39,65 seviyesindedir.
- ABD Doları Kredileri: 44,5 milyon dolar karşılığı 2,07 milyar lira tutarındadır. Ağırlıklı ortalama faizi yüzde 6,72 seviyesindedir.
- Euro Kredileri ve Finansal Kiralama: Şirketin 1,60 milyar lira tutarında Euro banka kredisi (yüzde 7,18 faiz) ve 2,18 milyar lira tutarında Euro cinsi finansal kiralama borcu (49,1 milyon Euro, yüzde 6,83 faiz) bulunmaktadır.
- Çin Yuanı Kredileri: 194,6 milyon Yuan karşılığı 1,33 milyar lira tutarındadır. Ağırlıklı faizi yüzde 4,59 düzeyindedir.
Şirketin döviz açık pozisyonu bilanço dayanıklılığının en hassas noktasıdır. Finansal durum tablosunda yer alan döviz varlıkları ile döviz borçları arasındaki fark sonucunda net yabancı para pozisyonu eksi 6,52 milyar liradır. Dipnot 19’da sunulan duyarlılık analizine göre döviz kurlarının Türk lirası karşısında yüzde 10 değer kazanması durumunda şirketin vergi öncesi kârı doğrudan 652 milyon lira erimektedir. Bu riskin 356 milyon lirası Euro, 192 milyon lirası ABD doları ve 108 milyon lirası Çin yuanı kaynaklıdır.
Borçlanmanın teminat yapısında da belirgin bir ağırlaşma gözlenir. Şirketin sahip olduğu fabrika, arsa ve binalar üzerine bankalar lehine konulan ipotek tutarı 31 Aralık 2025 tarihindeki 311 milyon lira seviyesinden 30 Haziran 2026 itibarıyla 3,57 milyar liraya çıkmıştır. Şirketin kendi tüzel kişiliği adına verdiği toplam teminat, rehin ve ipotek tutarı ise 5,31 milyar liraya yükselmiştir.
Yeni Yatırımlar ve Şirket Gündemi: İncesu Sünger Fabrikası, GES ve Vivense Süreci
Şirketin orta vadeli kârlılık tezini destekleyen en somut gelişme, Kayseri İncesu Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan yeni sünger fabrikasının tamamlanmasıdır. 213 bin metrekare arazi üzerine inşa edilen ve 50 bin metrekare kapalı alana sahip olan tesis 17 Haziran 2026 tarihinde resmen açılmıştır.
Yatırımın sağladığı temel avantajlar şunlardır:
- Kapasite ve Dış Pazar: Yıllık 1,2 milyon metreküp sünger üretim kapasitesine sahiptir. Tesis ilk 3 yılda yüzde 80 kapasite kullanımına, 5 yılda ise tam kapasiteye ulaşacaktır.
- Hammadde Bağımsızlığı: Yataş yatak ve oturma gruplarının en büyük maliyet kalemini oluşturan poliüretan süngerde dış tedarikçilere olan bağımlılık tamamen ortadan kalkmaktadır.
- Brüt Marj Katkısı: Şirket yönetimi sünger üretiminin konsolide brüt kâr marjında kademeli olarak yüzde 1 ile yüzde 2 arasında kalıcı bir iyileşme sağlayacağını açıklamıştır.
- Endüstriyel Gelir Artışı: Kendi üretim fazlası olan süngerlerin mobilya, otomotiv ve ayakkabı sektörlerine toptan satılmasıyla şirketin endüstriyel gelir payı ciroda yüzde 10’a yaklaşacaktır.
İkinci önemli yatırım Ankara ve Kayseri fabrikalarının çatılarına kurulan Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesidir. 11,8 MWp kurulu güce sahip santralin TEDAŞ kabulleri tamamlanmış ve elektrik üretimi başlamıştır. Tesis yıllık 16,7 milyon kWh elektrik üreterek şirketin 11,0 milyon kWh tüketimini karşılamakta ve kalan elektriği şebekeye satmaktadır. Bu projenin şirket maliyetlerine yıllık 2,5 milyon dolar tasarruf ve gelir katkısı sağlaması beklenmektedir.
Öte yandan dijital büyüme kanadında önemli bir gelişme yaşandı. Mayıs 2026’da başlatılan e-ticaret mobilya platformu Vivense Teknoloji Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.’nin devralınması görüşmeleri, 25 Eylül 2026 tarihinde tarafların mutabakatıyla sonlandırılmıştır. Birleşmenin iptal edilmesi şirketin e-ticaret kanalındaki ani pazar payı sıçraması beklentisini ortadan kaldırmıştır. Ancak aynı zamanda yüksek borçlu bir dönemde yeni bir satın alma yükü altına girilmesini de engellemiştir.
Yataş Bilanço Verileri İçin Dört Temel Teknik Hesap
Şirketin finansal tablolarından elde edilen göstergeler operasyonel verimlilik, nakit üretimi ve sermaye maliyetini açıkça ortaya koyar.
DuPont Kârlılık Ayrıştırması: Özkaynak Kârlılığı Yüzde 4,37
DuPont modeli şirketin özkaynak kârlılığının operasyonel marjdan mı yoksa bilanço kaldıracından mı beslendiğini gösterir.
Net Kâr Marjı = 575.068.649 TL ÷ 13.033.039.750 TL = %4,41
Varlık Devir Hızı = 13.033.039.750 TL ÷ 27.770.005.376 TL = 0,4693x
Özkaynak Çarpanı = 27.770.005.376 TL ÷ 13.147.185.096 TL = 2,1122x
Dönemsel ROE = %4,41 × 0,4693 × 2,1122 = %4,37
Yıllıklandırılmış bazda yaklaşık yüzde 8,9 seviyesinde kalan özkaynak kârlılığı resmi enflasyonun belirgin biçimde altındadır. Şirket varlık tabanının 2,11 katı borç kaldıracı kullanmasına rağmen kârlılık üretimi zayıf kalmaktadır.
Nakit Dönüşüm Döngüsü: Paranın Kasaya Dönüşü 85 Gün
Bu ölçü hammaddenin alımından ürünün satılıp parasının tahsil edilmesine kadar geçen süreyi hesaplar. Girdiler 180 günlük altı aylık dönem sonu bilançosuna dayanır.
Alacak Tahsil Süresi (DSO) = (2.621.094.814 TL ÷ 13.033.039.750 TL) × 180 = 36,2 gün
Stokta Kalma Süresi (DIO) = (5.034.441.468 TL ÷ 8.401.685.518 TL) × 180 = 107,9 gün
Borç Ödeme Süresi (DPO) = (2.796.890.793 TL ÷ 8.401.685.518 TL) × 180 = 59,9 gün
Nakit Dönüşüm Döngüsü = 36,2 + 107,9 – 59,9 = 84,2 gün
Yataş’ın ürettiği bir ürünün paraya dönüşmesi 84 gün sürmektedir. Stokların rafta 108 gün kalması işletme sermayesini bağlamakta, şirketi 84 günlük döngü açığını yüksek faizli banka kredileriyle finanse etmek zorunda bırakmaktadır.
Yatırılan Sermaye Getirisi: Yıllıklandırılmış ROIC Yüzde 2,51
Yatırılan sermayenin getirisi şirketin borç ve özkaynak fonlarını operasyonel olarak ne kadar verimli çalıştırdığını ölçer. Sermaye maliyetine ilişkin risksiz getiri verileri eksik olduğu için WACC hesaplanamamış, ROIC doğrudan şirketin borçlanma maliyetiyle kıyaslanmıştır.
Yatırılan Sermaye = 13.147.185.096 TL (Özkaynak) + 8.119.103.424 TL (Net Borç) = 21.266.288.520 TL
6 Aylık NOPAT = 356.394.264 TL (Esas Faaliyet Kârı) × (1 – 0,25 Vergi) = 267.295.698 TL
Yıllıklandırılmış NOPAT = 267.295.698 TL × 2 = 534.591.396 TL
ROIC = 534.591.396 TL ÷ 21.266.288.520 TL = %2,51
Yataş’ın yıllıklandırılmış yüzde 2,51 seviyesindeki operasyonel sermaye getirisi, şirketin yüzde 39,65 olan TL kredi borçlanma maliyetinin çok gerisindedir. Şirket mevcut operasyonlarıyla kullandığı sermayenin finansman maliyetini karşılayacak ekonomik katma değer yaratamamaktadır.
Serbest Nakit Akışı ve Faiz Karşılama: Eksi 663 Milyon Lira
Bu oran muhasebe kârının ne kadarının serbest nakde dönüştüğünü ve şirketin borç faizini operasyonel nakitle ödeyip ödeyemediğini gösterir.
Serbest Nakit Akışı = -22.579.199 TL (CFO) – 640.695.189 TL (Capex) = -663.274.388 TL
FCF / Net Kâr = -663.274.388 TL ÷ 575.068.649 TL = -1,15x
Ödenen Faiz = 556.825.872 TL
CFO / Ödenen Faiz = -22.579.199 TL ÷ 556.825.872 TL = -0,04x
Şirketin 575 milyon lira net kâr açıkladığı dönemde serbest nakit akışı eksi 663 milyon liradır. İşletme nakit akışı negatif olduğu için ödenen 556,8 milyon liralık faiz operasyonlardan karşılanamamış, borç artışıyla finanse edilmiştir. Negatif nakit akışı nedeniyle net borcun serbest nakitle kapanma süresi tanımsızdır.
Mobilya ve Dekorasyon Sektöründe Emsal Karşılaştırması ve Değerleme
Borsa İstanbul Mobilya ve Dekorasyon alt sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 12 Ekim 2026 itibarıyla piyasa çarpanları karşılaştırılmıştır.
| Şirket Kodu | Piyasa Değeri (TL) | F/K | PD/DD | FD/FAVÖK | Sitedeki Analiz Durumu |
| YATAS | 3.987.647.570 | 4,81 | 0,30 | 4,09 | — |
| KLSYN | 6.018.000.000 | 180,39 | 1,50 | 18,99 | KLSYN 2025/6 analizi |
| GENTS | 3.030.000.000 | 6,64 | 0,72 | 3,21 | — |
| DGNMO | 1.386.000.000 | N/A | 0,84 | 323,16 | — |
| ORMA | 3.672.000.000 | 158,92 | 0,45 | 11,83 | — |
| SUMAS | 1.394.000.000 | N/A | 2,69 | 9,23 | — |
Çarpan tablosu Yataş’ın değerleme açısından dikkat çekici bir ayrışma yaşadığını gösterir. Şirketin piyasa değeri 3,99 milyar lira iken bilançodaki özkaynak büyüklüğü 13,15 milyar liradır. 0,30 seviyesindeki PD/DD çarpanı, şirketin tüm varlık ve marka portföyünün defter değerine göre yüzde 70 iskontoyla fiyatlandığını ifade eder. 4,09 seviyesindeki FD/FAVÖK çarpanı da sektör medyanının oldukça altındadır.
Şirket yönetiminin veya aracı kurum konsensüsünün KAP’ta yayımlanmış tek bir net kâr yönlendirmesi bulunmadığı için ileriye dönük F/K oranı hesaplanamamıştır. Mevcut geçmiş kâr F/K çarpanı olan 4,81 seviyesi cazip görünse de bu çarpanın içinde 384 milyon liralık nakitsiz ertelenmiş vergi kazancının bulunduğu unutulmamalıdır. Piyasanın hisseye biçtiği derin iskonto, 8,12 milyar liralık net borcun ve 6,52 milyar liralık döviz açık pozisyonunun yarattığı faiz ve kur risklerini fiyatlamaktadır.
Yataş Hissesi İçin Uzun Vadeli Değerlendirme ve Ortaklık Koşulları
Yataş geçmiş beş yıllık serisinde ciro hacmini ve pazar payını sürekli büyütmeyi başarmış, Türkiye genelinde 788 mağazalık geniş bir dağıtım ağı kurmuştur. Şirketin Yataş Bedding, Enza Home, Divanev ve Puffy markaları her gelir grubundan tüketiciye hitap eden güçlü bir tüketici algısına sahiptir. Kayseri İncesu Sünger Fabrikası ile hammadde entegrasyonunun tamamlanması ve çatı GES yatırımlarıyla enerji giderlerinin sıfırlanması şirketin orta vadeli maliyet yapısını rakiplerine göre güçlendirecek adımlardır.
Ancak şirketin önündeki finansal engeller göz ardı edilemez:
- Borç ve Nakit Akışı Uyumsuzluğu: Serbest nakit akışı eksi 663 milyon liradır. Şirket yıllıklandırılmış bazda 1 milyar lirayı aşan finansman gideri ödemektedir.
- Döviz Açığı ve Kur Baskısı: 6,52 milyar liralık döviz açık pozisyonu, döviz kurlarındaki her yukarı yönlü harekette kârlılığı silme potansiyeline sahiptir.
- Talep ve İpotek Yükü: Yüksek konut kredisi faizleri ve yavaşlayan konut satışları mobilya yenileme talebini ertelemektedir. Fabrikalar üzerine konulan 3,57 milyar liralık banka ipoteği finansal esnekliği daraltmaktadır.
Uzun vadeli bir yatırım tezi ancak İncesu fabrikasının brüt marjı hızla yüzde 37 seviyesinin üzerine taşıması, stokların nakde dönerek serbest nakit akışının artıya geçmesi ve borç servisinde yeni kredi ihtiyacının ortadan kalkması koşuluyla savunulabilir. Düzenli alım (DCA) yaklaşımını benimseyen yatırımcılar için 0,30 PD/DD çarpanı geniş bir güvenlik marjı sunar. Ancak düşen hisse fiyatı otomatik olarak risksiz bir alım fırsatı anlamına gelmez. Düzenli birikim yapan yatırımcının fiyat grafiğinden ziyade aşağıdaki üç operasyonel göstergeyi takip etmesi gerekir.
Yataş Yatırımcısının İzleyeceği Üç Temel Gösterge
| Takip Göstergesi | Mevcut Durum (12 Ekim 2026) | Tezi Güçlendiren Gelişme | Tezi Zayıflatan Gelişme |
| Stok Süresi (DIO) ve Büyüklüğü | 108 gün ve 5,03 milyar TL | Sürenin 90 günün altına inmesi ve stokların nakde dönmesi | Stok süresinin uzaması ve stok değer düşüklüğü karşılıklarının artması |
| Serbest Nakit Akışı (FCF) | Eksi 663,27 milyon TL | FCF’nin artıya geçmesi ve borçların kendi nakdiyle ödenmesi | FCF açığının büyümesi ve yeni banka kredisi kullanımının sürmesi |
| İncesu Fabrikası ve Brüt Marj | 1,2 mn m³ kapasite, brüt marj %35,5 | Dış sünger satışının artması ve brüt marjın %37 üzerine çıkması | Kapasitenin atıl kalması ve amortisman yükünün marjları ezmesi |
Yataş Finansal Değerlendirme Puan Tablosu
| Kategori ve Bileşen | Puan | Kaynaklı Gerekçe |
| I. FİNANSAL DAYANIKLILIK | 9 / 25 | |
| 1. Bilanço Sağlamlığı | 4 / 10 | Net borç 8,12 milyar TL seviyesindedir. Net Borç/FAVÖK 2,75x oranındadır ve nakit varlıklar 6 ayda yüzde 47 erimiştir. |
| 2. Nakit Üretimi | 3 / 10 | Faaliyet nakit akışı eksi 22,6 milyon TL, serbest nakit akışı eksi 663,3 milyon TL’dir. İşletme sermayesi 2,0 milyar TL nakit yutmuştur. |
| 3. Risk Profili | 2 / 5 | Net döviz açığı 6,52 milyar TL’dir. Bankalara verilen ipotek tutarı 3,57 milyar TL’ye, verilen teminatlar 5,31 milyar TL’ye çıkmıştır. |
| II. OPERASYONEL PERFORMANS | 14 / 25 | |
| 1. Kârlılık Kalitesi | 5 / 10 | 575 milyon TL net kârın 384 milyon TL’si nakit girişi olmayan ertelenmiş vergi geliridir. Esas faaliyet kârı yüzde 68 gerilemiştir. |
| 2. Büyüme Kalitesi | 5 / 8 | Hasılat reel yüzde 5,25 ve satış adetleri yüzde 7 büyümüştür. Ancak pazarlama giderlerindeki reel yüzde 19,7’lik artış kârı eritmiştir. |
| 3. Operasyonel Verimlilik | 4 / 7 | Stokta kalma süresi 108 günle uzundur. Yıllıklandırılmış ROIC yüzde 2,51 ile yüzde 39,65 olan borçlanma maliyetinin çok altındadır. |
| III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGÂR | 12 / 20 | |
| 1. Rekabetçi Konum ve Hendek | 6 / 8 | Dört güçlü marka, 788 yurt içi ve 173 yurt dışı satış noktası bulunmaktadır. Sünger entegrasyonu maliyet avantajı sağlamaktadır. |
| 2. Yönetim ve Sermaye Dağıtımı | 4 / 7 | Son 3 yıldır nakit temettü dağıtılmamaktadır. Şirket yüzde 4,03 pay geri alımı yapmış, Genel Müdür ayrılığı sonrasında icra CEO’da toplanmıştır. |
| 3. Sektörel Rüzgâr | 2 / 5 | Yüksek faiz ortamı konut satışlarını ve dayanıklı tüketim harcamalarını baskılamakta, perakende mobilya talebini yavaşlatmaktadır. |
| IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ | 23 / 30 | |
| 1. Mutlak ve Göreli Değerleme | 9 / 12 | 0,30 PD/DD ve 4,09 FD/FAVÖK ile sektörün en derin iskontolu şirketlerinden biridir. Piyasa değeri 3,99 milyar TL, özkaynakları 13,15 milyar TL’dir. |
| 2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP | 8 / 10 | Şirketin nakit akışı ve borç yükü baskı yaratsa da marka gücü ve fabrika varlık tabanı mevcut fiyatlamanın aşırı kötümser olduğunu gösterir. |
| 3. Getiri-Risk Asimetrisi | 6 / 8 | Aşağı yönlü ana risk yüksek döviz açık pozisyonu ve faiz yüküdür. Yukarı potansiyel ise sünger fabrikası katkısı ve talep toparlanmasıdır. |
| TOPLAM ETRE SKORU | 58 / 100 | Derin değerleme iskontosu, zayıf serbest nakit akışı ve yüksek döviz açık pozisyonu. |
Sık Sorulan Sorular
Yataş ne iş yapar ve hangi markalarla faaliyet gösterir?
Yataş süngerden yatağa, modüler mobilyadan ev tekstiline kadar uzanan entegre bir üretim ve perakende zincirini yönetir. Şirket ürünlerini Yataş Bedding, Enza Home, Divanev ve Puffy markaları altında hem yurt içindeki 788 mağazasında hem de 53 ülkedeki 173 yurt dışı satış noktasında tüketiciye sunar. Gelirlerin en büyük kısmını yatak setleri ile döşemeli mobilyalar oluşturur.
Yataş’ın yönetim kontrolü kimdedir ve hisseleri hangi endekste işlem görür?
Şirket sermayesinde imtiyazlı pay bulunmamaktadır ve yönetim kontrolü kurucu Öztaşkın ile Altop ailelerinin dengeli ortaklığındadır. Şirket hisseleri Borsa İstanbul’da 1 Temmuz 2026 tarihinden itibaren Yıldız Pazar statüsünde işlem görmekte olup BIST Sınai ve BIST Katılım Tüm endekslerine dahildir.
Yataş 2026/6 döneminde ne kadar kâr açıkladı ve faaliyet kârı neden düştü?
Yataş 2026 yılının ilk altı ayında 575 milyon lira net kâr açıklamıştır. Ancak bu kârın 384 milyon lirası mevzuat değişikliğinden kaynaklanan nakitsiz ertelenmiş vergi kazancından beslenir. Cironun reel yüzde 5,2 artmasına karşılık pazarlama, nakliye ve personel giderlerinin hızla büyümesi esas faaliyet kârını yüzde 68 geriletmiştir.
Şirketin net borç ve nakit akışı durumu nasıldır?
Şirketin elindeki nakit varlıklar düşüldüğünde net finansal borcu 8,12 milyar lira seviyesindedir. Yüksek stok birikimi ve tedarikçi borçlarının nakit olarak kapatılması işletme sermayesini bağlamış, bu nedenle serbest nakit akışı eksi 663 milyon liraya inmiştir. Şirket dönem boyunca faiz ödemelerini ve fabrika harcamalarını yeni banka kredileriyle finanse etmiştir.
Yataş için belirlenen 58 Etre Skoru ne anlama geliyor?
100 üzerinden verilen 58 puan, şirketin zayıf nakit akışına ve operasyonel baskılarına karşın piyasada çok derin bir değerleme iskontosu taşıdığını gösterir. Yataş 0,30 piyasa değeri defter değeri çarpanıyla işlem görerek güçlü bir varlık güvencesi sunarken, yüksek döviz borcu ve negatif nakit üretimi puanı aşağı çekmektedir.
Yataş için öne çıkan en büyük finansal risk nedir?
En kritik risk 6,52 milyar liraya ulaşan net yabancı para açık pozisyonudur. Döviz kurlarında yaşanabilecek yüzde 10 oranında bir artış doğrudan 652 milyon lira kâr kaybı yazmakta ve şirketin faiz yükünü artırmaktadır. Ayrıca şirket duran varlıkları üzerine bankalar lehine 3,57 milyar lira ipotek tesis edilmiştir.
Kaynaklar
- Yataş 01.01.2026 – 30.06.2026 Özet Konsolide Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu — KAP — 19 Ağustos 2026
- Yataş 2026 Yılı 6 Aylık Ara Dönem Faaliyet Raporu — KAP — 19 Ağustos 2026
- Yataş Kayseri İncesu Sünger Fabrikası Açılışı Özel Durum Açıklaması — KAP — 18 Haziran 2026
- Vivense ile Birleşme Görüşmelerinin Sonlandırılması Açıklaması — KAP — 25 Eylül 2026
- Genel Müdür Görev Ayrılığı Özel Durum Açıklaması — KAP — 8 Eylül 2026
- Borsa İstanbul Pazar Değişikliği Bildirimi (Yıldız Pazar Geçişi) — KAP — 30 Haziran 2026
- 7582 Sayılı Kanun ve Kurumlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 26) — T.C. Resmî Gazete — 4 Temmuz 2026
12 Ekim 2026 veri kesimi, 12 Ekim 2026 fiyat tarihi (26,62 TL), 2026/6 konsolide finansal tablolar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →



Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.