İçeriğe geç
16 Ekim 2026 @etrefinans
GARAN 2026/06 güncellendi 13 Ekim 2026 13 dk

GARAN 2026/06 Bilançosu: Rekor Operasyon, Swap Faturası ve Bilançonun Gizli İhtiyatı

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. GARAN 2026 Q2 Bilanço Analizi Kapak Görseli — etrefinans.com

Net faiz gelirini geçen yılın aynı dönemine göre %87.08 artırarak 118,208 milyon TL seviyesine dayayan Garanti BBVA, nasıl oluyor da -13,737 milyon TL’lik net ticari zarara ve %47.82 artan karşılık yüküne çarparak nominal %18.83 net kâr büyümesine sıkışıyor [Bilanço Sayfa 13, Kalem VI ve IX]? Piyasa ekranlarında 123.40 TL fiyatla, 518.28 milyar TL piyasa değerine sahip olan banka, 4.31 F/K ve 1.06 PD/DD çarpanlarıyla işlem görüyor. İlk bakışta “ucuz ve rekor kâr açıklayan dev bir finansal güç” tablosu çizen bu rakamlar, bilançonun röntgeni çekildiğinde çok daha karmaşık bir makro mücadeleyi açığa çıkarıyor.

TCMB’nin Temmuz 2026 itibarıyla %37 seviyesinde tuttuğu politika faizi ve makroihtiyati sıkılaşma patikası, Garanti BBVA’nın ortalama TL mevduat maliyetini %40.94 seviyesinde tutarak bilançonun pasif tarafını yük altına sokmuştur [Dipnot 4.4.2, Sayfa 60]. Banka, ana faaliyetinden (faiz ve komisyon) 206.5 milyar TL gibi muazzam bir brüt çalışma kârı üretmiştir [Bilanço Sayfa 13, Kalem III ve IV]. Ancak bu operasyonel başarı; döviz pozisyonunu korumak için katlanılan 31,702 milyon TL’lik türev/swap zararı ve faizlerin baskıladığı bireysel borçlular nedeniyle ayrılan 58,618 milyon TL’lik beklenen zarar karşılıkları tarafından emilmiştir [Bilanço Sayfa 13, Kalem VI ve IX].

%26.24 seviyesindeki aktüeryal enflasyon beklentisi ve en az %36.0 olarak hesaplanan özkaynak maliyeti (WACC) karşısında bankanın %27.87 olarak gerçekleşen özkaynak kârlılığı (ROE), Garanti BBVA’nın nominal kârını büyütürken reel bazda sermayesini korumakta zorlandığını göstermektedir [Özet Göstergeler, Sayfa 133].

Temel görüşüm şudur: Garanti BBVA, mevduat ve komisyon motoruyla sektörün en disiplinli operasyonel performansını sergilemektedir; fakat yüksek politika faizinin doğurduğu swap maliyetleri ve bireysel kredi riskleri nedeniyle nominal kâr artışına rağmen özkaynak maliyetinin (WACC) gerisinde kalmaktadır.


Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli

Garanti BBVA, bireysel, KOBİ, ticari, kurumsal ve yatırım bankacılığı alanlarında faaliyet gösteren, 31.18 milyon müşteriye sahip evrensel bir finans kurumudur [Sayfa 133]. Banka, topladığı mevduatları nakdi ve gayrinakdi kredilere dönüştürerek faiz geliri elde etmekte; ödeme sistemleri (932 bin POS cihazı, Bonus markası), dış ticaret finansmanı ve hazine işlemleri üzerinden komisyon ve hizmet geliri yaratmaktadır [Sayfa 39, Dipnot 3.23 ve Sayfa 133].

Bölüm bazlı gelir yapısına bakıldığında payda disiplini net bir tablo sunar: 118,208 milyon TL’lik toplam net faiz gelirinin %62.7’si (74,083 milyon TL) Kurumsal ve Ticari Bankacılıktan, %41.8’i (49,450 milyon TL) Bireysel Bankacılıktan sağlanırken, Yatırım Bankacılığı ayağı -20,994 milyon TL ile türev maliyetlerini üstlendiği için net faiz gelirini aşağı çekmektedir [Dipnot 3.23, Sayfa 40]. Toplam 88,325 milyon TL’lik net ücret ve komisyon gelirinde ise aslan payı %85.5 oranıyla (75,479 milyon TL) Bireysel Bankacılık tarafındadır [Dipnot 3.23, Sayfa 40].

1946 yılında kurulan Garanti Bankası, 2011 yılında GE Capital paylarının devriyle başlayan ve 2015 yılında Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA) hissedarlığının %39.90’a ulaşmasıyla BDDK nezdinde “Özel Mevduat Bankası” statüsünden “Yabancı Mevduat Bankası” kategorisine geçmiştir [Dipnot 1.1 ve 1.2, Sayfa 6]. BBVA’nın Mayıs 2022’de tamamladığı Gönüllü Pay Alım Teklifi ile bankadaki payı %85.97 seviyesine yükselmiştir [Dipnot 1.2, Sayfa 6]. Güncel stratejik hamle olarak banka, 23 Mart 2026 tarihinde Romanya’daki iştirakleri Garanti Bank S.A. ve Motoractive IFN S.A.’nın %100 hissesini 591 milyon EURO bedelle Raiffeisen Bank S.A.’ya satmak üzere sözleşme imzalamıştır [Dipnot 5.1.10.3.4, Sayfa 104].

İş modelinin bu çeyrek açısından en kritik özelliği; pasif tarafının %68.1 oranında müşteri mevduatına dayanması ve bireysel kredi kartı ile KOBİ segmentindeki pazar liderliğinin yüksek faiz ortamında kârlılığı korurken karşılık giderlerini tırmandırmasıdır.


Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması

Finansal KalemMevcut Dönem (2026/06)Önceki Dönem (2025/06)Değişim (%)Analist Notu
Net Faiz Geliri118,208 M TL63,187 M TL%87.08Ana faaliyet motoru güçlü çalışıyor
Net Ücret ve Komisyon88,325 M TL64,190 M TL%37.60Bireysel ve POS tarafı tampon işlevi gördü
Net Ticari Kar / Zarar-13,737 M TL6,315 M TL-%317.53Swap ve türev maliyeti marjı yuttu
Beklenen Zarar Karşılıkları58,618 M TL39,654 M TL%47.82Bireysel kredilerde risk tırmanıyor
Operasyonel Giderler96,295 M TL65,809 M TL%46.32Personel ve enflasyonist maliyet baskısı
Sürdürülen Faal. Vergi Öncesi Kâr82,978 M TL67,157 M TL%23.56Sıkılaşmaya rağmen brüt direnç
Dönem Net Kârı63,704 M TL53,610 M TL%18.83Enflasyonun gerisinde kalan büyüme
Toplam Aktifler4,412,331 M TL3,820,942 M TL*%15.48(*31.12.2025’e göre) Dengeli büyüme
Canlı Krediler2,517,678 M TL2,201,377 M TL*%14.37(*31.12.2025’e göre) Pazar payı korundu
Müşteri Mevduatları3,020,069 M TL2,563,505 M TL*%17.81(*31.12.2025’e göre) Fonlama tabanı sağlam

Tablodaki en çarpıcı çelişki net faiz gelirinin %87.08 gibi yüksek bir oranla 118,208 milyon TL’ye fırlamasına rağmen net kârın sadece %18.83 artabilmesidir [Bilanço Sayfa 13]. Aradaki devasa fark; -13,737 milyon TL’ye gerileyen ticari kâr/zarar kaleminden (özellikle 31,702 milyon TL’lik türev zararı) ve %47.82 artışla 58,618 milyon TL’ye ulaşan beklenen zarar karşılıklarından kaynaklanmaktadır [Bilanço Sayfa 13, Kalem VI ve IX]. Banka brüt düzeyde rekor nakit üretmekte, fakat bilançonun risk korunma ve karşılık mekanizmaları bu gelirin önemli bir kısmını törpülemektedir.


Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme

Tarihsel Kırılma: Türev ve Swap Maliyetinin Faturası

Banka, bilanço içinde 209,760 milyon TL tutarında yabancı para açık pozisyonu taşımaktadır [Dipnot 4.3, Sayfa 56]. Kur riskini bertaraf etmek amacıyla bilanço dışında 241,771 milyon TL’lik türev işlem gerçekleştirilmiş ve net YP pozisyonu +32,010 milyon TL fazla seviyesine getirilmiştir [Dipnot 4.3, Sayfa 56]. Ancak bu tam korunmanın faturası ağırdır: 2026’nın ilk altı ayında türev işlemlerden yazılan net zarar 31,702 milyon TL’dir [Bilanço Sayfa 13, Kalem 6.2].

Bu durum son 5 yılın en yüksek swap maliyeti oranlarından birine işaret ediyor. İkinci derece etki açık: TCMB politika faizini yüksek tuttukça TL ile YP arasındaki faiz farkı (carry) bankanın hazine masasına zarar yansıtmaya devam edecektir. Faiz indirim süreci başladığında ise bu kalem tersine dönecek ve bankanın net kârına en hızlı katkıyı verecektir.

Yönetimin Yalan Testi: Nominal Kâr Büyümesi vs Reel Sermaye Erimesi

Banka yönetiminin “zorlu makro koşullara rağmen kârlılığımızı sürdürdük” söylemi [Sayfa 126], nominal kârın 53,610 milyon TL’den 63,704 milyon TL’ye yükselmesiyle yüzeysel olarak doğrulanmaktadır [Bilanço Sayfa 13]. Ancak dipnotlardaki iktisadi parametreler illüzyonu patlatıyor.

Banka’nın kendi aktüeryal hesaplarında kullandığı enflasyon oranı %26.24’tür [Dipnot 3.17, Sayfa 33]. Nominal kâr büyümesi %18.83 iken, reel bazda kâr %5.87 erimiştir. Dahası, özkaynak kârlılığı (%27.87), %37.0 – %50.0 bandındaki politika faizinin ve %36.0 seviyesindeki tahmini özkaynak maliyetinin (WACC) belirgin şekilde altında kalmıştır. Banka muhasebesel olarak kâr etmekte, fakat ekonomik anlamda hissedar sermayesini eritmektedir.

Nominal Kâr Büyümesi: %18.83 -> 63,704 M TL
Aktüeryal Enflasyon: %26.24 -> Reel Erime: -%5.87
Sermaye Maliyeti (WACC): ~%36.00 -> EVA Yakımı: ~%8.13 Açık

Karşılıkların Altındaki Gerçek: Takipteki Krediler ve Aktiften Silmeler

Manşet verilerde takipteki kredi oranı (NPL) %4.08 olarak görünmektedir (31 Aralık 2025: %3.52) [Dipnot 5.1.5.10, Sayfa 101]. 56 baz puanlık bu artış tek başına kontrol edilebilir durmaktadır.

Dipnot 5.1.5.10 derinlemesine incelendiğinde, bankanın 30 Haziran 2026 itibarıyla 13,841 milyon TL tutarındaki Beşinci Grup (Zarar Niteliğindeki) kredisini kayıttan düştüğü/aktiften sildiği anlaşılmaktadır [Sayfa 101]. Aktiften silinen bu donuk alacaklar hesaba katıldığında, reel NPL oranı %4.58 seviyesine fırlamaktadır [Dipnot 5.1.5.10, Sayfa 101]. İkinci derece etki: Sıkı para politikasının bireysel borçlular üzerindeki tahribatı derinleşmektedir; NPL oranındaki kademeli tırmanış önümüzdeki 2 çeyrek boyunca karşılık giderlerini 55-60 milyar TL bandında tutmaya devam edecektir.


Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru

1. DuPont Analizi Kırılımı (Özkaynak Kârlılığı Motoru)

Garanti BBVA’nın %27.87’lik özkaynak kârlılığının kaynağını anlamak için DuPont ayrıştırması zorunludur.

DuPont Formülü:
ROE = Net Kâr Marjı x Varlık Devir Hızı x Finansal Kaldıraç Çarpanı

  • Net Kâr Marjı (Net Kâr / Toplam Brüt Gelir): Brüt faiz, komisyon ve diğer faaliyet gelirleri toplamı 561,958 milyon TL’dir. Net Kâr Marjı = 63,704 / 561,958 = %11.34 (Önceki dönem: %12.05).

  • Varlık Devir Hızı (Brüt Gelir / Toplam Varlıklar): 561,958 / 4,412,331 = 0.127 (Önceki dönem: 0.116).

  • Finansal Kaldıraç Çarpanı (Toplam Varlıklar / Özkaynaklar): 4,412,331 / 487,168 = 9.057 (Önceki dönem: 8.600).

DuPont Kırılımı:
Net Kâr Marjı (%11.34) [Marj Daralıyor] x Varlık Devir Hızı (0.127) [Verimlilik Artıyor] x Kaldıraç Çarpanı (9.057) [Kaldıraç Yükseliyor] = ROE (%27.87)

DuPont analizi gösteriyor ki; bankanın kâr marjı artan karşılık ve swap giderleriyle daralmaktadır. Özkaynak kârlılığını ayakta tutan ana unsur, varlık devir hızındaki artış (operasyonel verimlilik) ve finansal kaldıracın 8.60’tan 9.06’ya çıkarılmasıdır.

2. ROIC (ROE) vs WACC Çarpışması

Bankacılık sektöründe sermaye verimliliğinin ana ölçütü ROE ile Özkaynak Maliyeti (WACC) arasındaki ilişkidir.

  • Risksiz Getiri (TCMB Politika Faizi): %37.0 – %50.0 bandı

  • Sektör Risk Primi: %5.0 – %8.0

  • Hesaplanan Özkaynak Maliyeti (WACC): ~%36.0 – %38.0

  • Gerçekleşen ROE: %27.87

Garanti BBVA, ROE (%27.87) < WACC (~%36.0) denkleminde yer almaktadır. Banka 63.7 milyar TL kâr açıklamasına rağmen, sermayesinin maliyeti %36.0 olduğu için iktisadi anlamda net değer yıkımı yaşamaktadır. Bu durum faiz indirimleri başlayıp mevduat ve swap maliyetleri düşene kadar devam edecektir.

3. Sektörel Rasyolar ve Likidite Sağlamlığı

  • Kredi / Mevduat Oranı (LDR): %86.91 seviyesindedir [Sayfa 10 ve 11]. Sektör ortalamasının altında olan bu oran, bankanın likidite sıkışıklığı yaşamadığını ve kredileri fondan daha yavaş büyüterek risk seçici davrandığını gösterir.

  • Likidite Karşılama Oranı (LKO): Toplamda %133.58, Yabancı Parada %415.98 seviyesindedir [Dipnot 4.6.1, Sayfa 61]. Yasal alt sınırlar olan %100 ve %80’in çok üzerinde tutulan bu tamponlar, olası şoklara karşı bilançoyu korumaktadır.

  • Sermaye Yeterlilik Oranı (CAR): %18.48 (Çekirdek Sermaye Oranı: %14.06) seviyesindedir [Sayfa 49]. Yasal %12.0 ve %2.53’lük ek sermaye tamponu gereksiniminin oldukça üzerindedir.

4. Bilançonun Gizli İhtiyatı: Emeklilik Sandığı Varlığı

Dipnot 5.2.8.4 detaylı incelendiğinde, Garanti BBVA Emeklilik Sandığı Vakfı’nın aktüeryal değerlemesinde, devre esas yükümlülüklerin 42,204 milyon TL üzerinde sandık varlığı bulunduğu görülmektedir [Sayfa 116]. Sektörde bir çok banka sandık açıkları için bilançodan karşılık ayırırken, Garanti BBVA’nın 42.2 milyar TL’lik varlık fazlasına sahip olması bilançonun altındaki en güçlü gizli ihtiyat marjlarından biridir.


Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama

I. FİNANSAL DAYANIKLILIK (21/25)

  • 1. Bilanço Sağlamlığı (8/10) ↓: Sermaye yeterlilik oranı %18.48 ile güçlüdür; LDR %86.91 ile dengelidir [Sayfa 49 ve 107]. YP açık pozisyonu türevlerle kapatılmıştır.

  • 2. Nakit Üretimi (8/10) →: Net faiz ve komisyon kanalıyla 206.5 milyar TL brüt operasyonel gelir üretilmiştir [Bilanço Sayfa 13].

  • 3. Risk Profili (5/5) ↑: Emeklilik sandığındaki 42.2 milyar TL’lik varlık fazlası ve yüksek LKO oranları (%415.98 YP) ekstra güvenlik marjı sağlamaktadır [Sayfa 116 ve 61].

II. OPERASYONEL MOTOR (18/25)

  • 1. Kârlılık Kalitesi (7/10) ↓: Net kâr %18.83 büyürken %26.24’lük enflasyonun altında kalmış, %27.87 ROE ile sermaye maliyetinin (%36 WACC) gerisinde düşmüştür [Sayfa 13 ve 133].

  • 2. Büyüme Kalitesi (5/8) ↓: Krediler kümülatif %14.37 büyümüş, ancak büyüme reel olarak durağan kalmıştır [Sayfa 10].

  • 3. Operasyonel Verimlilik (6/7) ↑: Komisyon gelirlerinin giderleri karşılama oranı güçlüdür; operasyonel giderler %46.32 artışla enflasyona paralel yönetilmiştir [Sayfa 13].

III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (17/20)

  • 1. Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) →: Bireysel bankacılık ve kredi kartlarında (932 bin POS) pazar liderliğini sürdürmektedir [Sayfa 133].

  • 2. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (6/7) ↑: Romanya iştirakinin 591M EUR bedelle satışı sermaye disiplini açısından olumludur [Sayfa 104].

  • 3. Sektörel Rüzgar (4/5) →: Yüksek politika faizi ortamı mevduat ve swap maliyetlerini yüksek tutarak sektörü baskılamaktadır.

IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (22/30)

  • 1. Mutlak & Göreli Değerleme (9/12) ↑: 4.31 F/K ve 1.06 PD/DD çarpanları, bankanın tarihsel ortalamalarına ve %27.87 ROE üretme gücüne göre iskontoludur.

  • 2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (8/10) ↑: Yüksek aktif kalitesi ve BBVA desteği göz önüne alındığında 1.06 PD/DD makul bir kalite-fiyat dengesi sunmaktadır.

  • 3. Getiri-Risk Asimetrisi (5/8) →: Faiz indirim döngüsü başladığında yukarı yönlü potansiyel yüksek olmakla birlikte, kısa vadeli karşılık ve swap baskısı hareketi sınırlamaktadır.

GARANTİ BBVA FİNANSAL SKORU: 78 / 100 (TREND: → KOŞULLU İZLE)

Alt Skorlar:

  • Finansal Dayanıklılık: 21 / 25

  • Operasyonel Motor: 18 / 25

  • Stratejik Konum: 17 / 20

  • Değerleme & Potansiyel: 22 / 30

Skor Yorumu (78/100): Garanti BBVA, 65-79 puan bandında yer alarak “güçlü operasyonel yapıya sahip fakat geçici makro/swap baskıları nedeniyle koşullu izlenmesi gereken” yüksek kaliteli bir finansal değer sunmaktadır.


Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap

1. Net faiz geliri %87 artarken net kâr neden sadece %18 büyüdü?

Ana sebep 31,702 milyon TL’lik türev/swap zararı ve %47.82 artan (58,618 milyon TL) beklenen zarar karşılıklarıdır [Bilanço Sayfa 13, Kalem VI ve IX]. Banka operasyonel olarak çok para kazanmış, ancak bu kâr hazine swap maliyeti ve risk karşılıkları tarafından emilmiştir.

2. Takipteki kredi oranı %4.08 gerçek riski yansıtıyor mu?

Hayır, görünür oran %4.08’dir ancak banka dönem içinde 13,841 milyon TL tutarında 5. Grup krediyi aktiften silmiştir [Dipnot 5.1.5.10, Sayfa 101]. Bu silmeler eklendiğinde reel NPL oranı %4.58 seviyesine ulaşmaktadır.

3. Romanya iştirak satışı bilanchoya nasıl yansıyacak?

591 milyon EURO’luk satış işlemi 2026 Q4’te tamamlandığında bankaya önemli bir nakit girişi sağlayacak ve sermaye yeterlilik oranına (CAR) pozitif katkı yapacaktır [Dipnot 5.1.10.3.4, Sayfa 104].

4. Swap zararları kalıcı bir sorun mu?

Hayır. Bu zararlar yüksek politika faizi nedeniyle oluşan TL/YP faiz farkının (carry) sonucudur. Faiz indirim süreci başladığında swap maliyetleri düşecek ve ticari zarar kalemi hızla toparlanacaktır.

5. Emeklilik sandığı fazlası hisse için ne anlam taşıyor?

Birçok banka emeklilik sandığı açıkları için bilançodan nakit ayırırken, Garanti BBVA’nın 42.2 milyar TL varlık fazlası bulunması bilançoda görünmeyen devasa bir güvenlik marjıdır [Dipnot 5.2.8.4, Sayfa 116].


Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası

Piyasa Değeri Değerlendirmesi

Garanti BBVA, 518.28 milyar TL (yaklaşık 11.1 milyar USD) piyasa değeriyle BIST 30 endeksinin ve Türk bankacılık sektörünün en değerli özel finans kurumudur. 518.28 milyar TL’lik piyasa değeri, bankanın 487.17 milyar TL’lik özkaynağının 1.06 katına (PD/DD: 1.06) ve yıllıklandırılmış net kârının 4.31 katına (F/K: 4.31) denk gelmektedir. Banka hisseleri son 12 ayda BIST 100 endeksine göre paralel bir seyir izlemiş, ancak yüksek özkaynak kârlılığı (%27.87) sayesinde rakiplerine kıyasla PD/DD bazında primli konumunu korumuştur. Hisse şu anda tarihsel çarpanlarına göre adil değerine yakın ancak faiz indirim döngüsü öncesinde iskontolu bir fiyatlamadadır.

Piyasa Değeri Bileşenleri:
Piyasa Değeri: 518.28 Mlyr TL -> Özkaynak: 487.17 Mlyr TL (PD/DD: 1.06)
Piyasa Değeri: 518.28 Mlyr TL -> Yıllık Kâr: ~120 Mlyr TL (F/K: 4.31)

Senaryo Analizi ve Hedef Fiyatlar

1. Boğa Senaryosu (Olasılık: %35)

  • Koşullar: TCMB’nin 2026 son çeyreğinde kademeli faiz indirimlerini hızlandırması, swap maliyetlerinin yarı yarıya düşmesi ve NPL oranının %4.50 altında kalması.

  • Etki: Net faiz marjı (NIM) genişler, ticari zarar kapanır.

  • Hedef Fiyat: 185.00 – 200.00 TL (PD/DD 1.50x hedefi).

2. Baz Senaryo (Olasılık: %50)

  • Koşullar: Politika faizinin kontrol altında tutulması, swap maliyetlerinin yüksek seyretmeye devam etmesi, NPL’in %4.50 – %5.00 bandında dengelenmesi.

  • Etki: Kârlılık %25-28 ROE bandında yatay kalır.

  • Hedef Fiyat: 155.00 – 170.00 TL (Analist konsensüsü: 191.88 TL seviyesine kademeli yakınsama).

3. Ayı Senaryosu (Olasılık: %15)

  • Koşullar: Sıkılaştırmanın uzaması, bireysel kredilerde sert temerrüt dalgası ve NPL’in %6.00’yı aşması.

  • Etki: Karşılık giderleri 80 milyar TL’yi aşar, net kâr geriler.

  • Hedef Fiyat: 95.00 – 105.00 TL (PD/DD 0.85x seviyesine geri çekilme).


Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku

  • İdeal Taşıma Süresi: 2 – 3 Yıl (TCMB faiz indirim patikası ve makro dengelenme süreci).

  • Zamanın Şirkete Etkisi: Zaman Garanti BBVA’nın lehine çalışmaktadır. Banka, 18.47 milyon aktif dijital müşterisi ve 932 bin POS cihazıyla bireysel ve KOBİ alanında geçiş harçları (moat) örmüştür [Sayfa 133].

  • Beklemenin Bedeli ve Ödülü: Kısa vadede yüksek faiz ortamında swap zararları nedeniyle hisse baskılanabilir. Ancak 2-3 yıllık vadede faizlerin düşmesiyle genişleyecek marjlar ve %20 civarı temettü dağıtım potansiyeli [Dipnot 5.10.2, Sayfa 125] yatırımcıya enflasyon üzeri reel getiri sunma kapasitesine sahiptir.


Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi

Okuyucuya Soru

TCMB faiz indirimlerine başladığında daralacak swap zararlarının getireceği kâr artışı mı daha hızlı gerçekleşir, yoksa yüksek faizlerin hanehalkı bilançosunda bıraktığı hasarla tırmanacak kredi takip (NPL) maliyetleri mi bankayı daha çok zorlar?

Şahin Gözüyle Takip Edilecek 4 Metrik

  1. Net Ticari Kar/Zarar Kalemi: 2026/09 bilançosunda türev zararlarının (-31.7 milyar TL) azalıp azalmadığı [Bilanço Sayfa 13].

  2. Aktiften Silmeler Dahil Reel NPL Oranı: Karşılıklar dipnotunda kayıttan düşülen kredilerin trendi [Dipnot 5.1.5.10, Sayfa 101].

  3. Net Faiz Marjı (NIM): %5.70 seviyesindeki NIM’in mevduat maliyetleri karşısındaki direnci.

  4. Romanya İştirak Satış Onayı: 591M EUR’luk satışın BDDK/ECB onay süreçleri ve kapatma takvimi [Dipnot 5.1.10.3.4, Sayfa 104].

Sıkça Sorulan Sorular

Garanti BBVA 2026 ikinci çeyreğinde ne kadar kâr açıkladı?

Garanti BBVA, 2026 yılının ilk altı ayında net kârını geçen yılın aynı dönemine göre %18.83 artırarak 63,704 milyon TL seviyesine taşıdı. İkinci çeyreğin (01.04.2026 – 30.06.2026) tekil net kârı ise 30,387 milyon TL olarak gerçekleşti.

GARAN bilançosunda net faiz geliri artarken net kâr büyümesi neden yavaş kaldı?

Net faiz geliri %87.08 artışla 118,208 milyon TL’ye ulaşsa da, döviz açık pozisyonunu korumak için katlanılan -31,702 milyon TL’lik türev/swap zararı ve bireysel krediler için ayrılan 58,618 milyon TL’lik beklenen zarar karşılıkları net kâr büyümesini törpüledi.

Garanti BBVA’nın takipteki kredi oranı (NPL) ne durumda?

Manşet verilerde takipteki kredi oranı (NPL) %4.08 olarak görünmektedir. Ancak bankanın dönem içinde bilanço dışına çıkararak aktiften sildiği 13,841 milyon TL’lik 5. Grup donuk alacak hesaba katıldığında, reel NPL oranı %4.58 seviyesine fırlamaktadır.

Garanti BBVA temettü ödüyor mu?

Garanti BBVA, dağıtılabilir net kârının ortalama %20’sini temettü olarak hissedarlarına aktarmaktadır. Banka, 2025 yılı faaliyet kârından 31 Mart 2026 Olağan Genel Kurul kararıyla toplam 22.1 milyar TL tutarında temettü dağıtımı gerçekleştirmiştir.

Garanti BBVA’nın özkaynak kârlılığı (ROE) enflasyonu karşılıyor mu?

Banka, 2026/06 döneminde %27.87 özkaynak kârlılığı (ROE) elde etmiştir. Bu oran bankanın %26.24’lük aktüeryal enflasyon beklentisine paralel olmakla birlikte, yaklaşık %36.0 olarak hesaplanan özkaynak maliyetinin (WACC) gerisinde kaldığı için reel bazda sermaye erimesine işaret etmektedir.


Yasal Uyarı ve İletişim

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans

Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

3 yorum

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

  1. Ümit Şahbaz

    Teşekkürler

    Yanıtla
  2. İsmail KARA Editör

    Ümit Bey merhaba, detaylı ve son derece rasyonel hesabınız için teşekkürler. Matematiğiniz bilançonun hassas dengelerini çok iyi yakalamış. Sorularınızı dipnotlardaki somut verilerle ve piyasa dinamikleriyle açıklayalım:

    1. TÜFE’ye Endeksli Tahvil Değerlemesinden Ne Kadar Kâr Yazar?

    Garanti BBVA’nın 2026/06 bilançosunda (Dipnot 5.4.1.3, Sayfa 118) çok net bir duyarlılık verisi var: Banka tahmin ettiği yıllık TÜFE oranındaki her 1 puanlık artış için vergi öncesi kârına yaklaşık 471 milyon TL ek gelir yazmaktadır.

    Banka ilk yarıda %27 enflasyon varsayımı kullandı. Eğer 3. çeyrekte bu beklentiyi %30’a çıkarırsa (+3 puan):

    – Vergi öncesi kâra katkısı yaklaşık 1.4 – 1.5 milyar TL seviyesinde kalır.

    – Yani TÜFE’li tahvil değerlemesi 3. çeyreği destekler fakat tek başına 33 milyar TL’lik kârı sırtlayacak büyüklükte bir “game-changer” (oyun değiştirici) değildir.

    2. Yıl Sonu 140 Milyar TL Kâr Mümkün mü?

    İlk yarı kârı 63.7 milyar TL olarak gerçekleşti. 140 milyar TL barajı için ikinci yarıda toplam 76.3 milyar TL net kâr gerekiyor.

    – 3. Çeyrek Zorluğu: Sıkı para politikasının bireysel borçlular üzerindeki baskısı ve yüksek swap maliyetleri 3. çeyrekte de devam edeceği için karşılık giderleri yüksek seyredecektir. Bu nedenle Q3 operasyonel kârının 28-30 milyar TL bandında kalması, sizin hesapladığınız 33 milyar TL’nin bir miktar altında kalma riski taşır.

    – 4. Çeyrek İvmesi: Q4 ise tam tersine en güçlü çeyrek olmaya aday. Romanya iştirak satışı kapanışı (591M Euro toplam bedel), faiz indirim patikasına girilmesiyle swap maliyetlerinin azalması ve net faiz marjının (NIM) genişlemesi Q4 kârını 43-45 milyar TL seviyelerine taşıyabilir.

    Dolayısıyla 140 milyar TL matematiksel olarak mümkündür, ancak patikası 3. çeyrekte zayıf, 4. çeyrekte vites artıran bir ivmeyle gerçekleşebilir.

    3. Piyasa 140 Milyar TL Kâra Rağmen Neden 130 TL Altını Fiyatlıyor?

    Piyasa manşet kâr rakamından ziyade “kârın kalitesine” bakmaktadır:

    – Tek Seferlik Gelir İskontosu: 140 milyar TL’lik kârın yaklaşık 10-12 milyar TL’lik kısmı Romanya satışı ve TÜFE değerleme ayarlaması gibi tek seferlik/operasyon dışı kalemlerden gelecek. Piyasa tek seferlik kârlara daha düşük F/K çarpanı verir.

    – Sermaye Maliyeti (WACC) Baskısı: Politika faizinin %37-%50 bandında olduğu bir ortamda bankanın özkaynak maliyeti %36 civarındadır. Bankanın %28 seviyesindeki kârlılığı (ROE) sermaye maliyetini ancak başa baş karşıladığı için piyasa hisseyi 1.06 PD/DD gibi makul bir seviyede tutmaktadır.

    Özetle: Faizlerin yılı %36 civarında kapatması durumunda 140 milyar TL kâr hedefi yakalanabilir durumdadır. Ancak piyasa, Q3’teki kredi karşılık hasarını tam olarak görmeden ve faiz indirimlerinin swap maliyetlerini ne kadar rahatlatacağını teyit etmeden bu kârı önceden satın almakta temkinli davranmaktadır.

    Yanıtla
  3. Ümit Şahbaz

    Değerlendirmeniz için teşekkürler. Ak yatırım 2026 yılı kar tahmini 142.5 milyar, ziraat yatırımın ise 140.5 milyar.
    Bu hedeflere ulaşmak mümkün mü acaba? Romanya iştirak satışından yıl sonunda 100 milyon Euro gelecek, yıl sonu Euro/TL kuruna 60 lira desek 6 milyarlık katkı gelecek.
    3. Çeyrek 33 milyar
    4. Çeyrek 43 milyar ( 6 milyarı Romanya’dan, yani 37 milyar)
    kar gelmeli ki yıl sonu 140 milyar kar edebilsin.

    3. Çeyrek karı kötü bekleniyor. Garanti enflasyona dayalı tahvillerden (enflasyonu %27 olarak göstermiş.) kar yazdı. 3. Çeyrek bilançosunda enflasyonu %30 göstererek yine bu tahvil değerlemesinden kar yazabilir ama ne kadar kar yazar bilmiyorum. Eğer 140 milyar kar ederse garantinin 130 lira altında fiyatlanması bir fırsat olabilir ama piyasa fiyatlamasından 140 milyar sene sonu karına piyasa inanmıyor sanki. Bu konuda sizin fikrinizi öğrenmek isterim. Faizin yıl sonu 36 olacağı varsamıyla Sizce 140 milyar kar mümkün mü? 3. Çeyrek tahvil değerlemesinden yine kar yazabilir mi?

    Yanıtla

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →