Europen Endüstri (EUREN) 2026/6 Bilanço Analizi: Kâr Marjı Düştü

Europen Endüstri için 2026 yılının ilk yarısı, büyüme hızı ile kârlılık arasındaki dengenin bozulduğu bir dönem oldu. Şirket cirosunu Kütahya güneş enerjisi camı tesisinin katkısıyla reel olarak artırmayı başardı. Buna karşılık operasyonel kâr marjları sert biçimde geriledi ve net dönem kârı geçen yılın aynı dönemine göre büyük ölçüde eridi. Şirket bu tablo doğrultusunda Etre Skoru sisteminde 100 üzerinden 53 puan aldı. Puanı belirleyen en kritik iki gelişme, büyük yatırım harcamalarının bitmesiyle serbest nakit akışının artıya geçmesi ve açıklanan net kârın yaklaşık yüzde 80’inin nakit girişi sağlamayan ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmasıdır.
Bir bakışta
- Şirket ve Kod: Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (EUREN)
- İncelenen Dönem: 2026/06 (1 Ocak – 30 Haziran 2026, konsolide olmayan, TMS 29 enflasyon muhasebesi)
- Hasılat ve Reel Değişim: 4.741.663.664 TL (Önceki yılın aynı dönemine göre reel yüzde 24,17 artış)
- Net Kâr ve FAVÖK Marjı: 148.263.197 TL net kâr (Reel yüzde 86,68 azalış), yüzde 6,66 FAVÖK marjı
- Net Finansal Borç: 1.136.149.830 TL (31 Aralık 2025: 1.269.120.000 TL)
- Ana Ortaklar ve Pazar: İdris Nebi Hatipoğlu yüzde 27,36, Tuğba Öztürk yüzde 18,37, Yıldız Pazar, BIST 100 endeksi
- Etre Skoru: 53 / 100 (Bilanço sağlamlığı, değerleme iskontosu, kârlılık kalitesi)
Şirket Ne İş Yapar, Nasıl Para Kazanır?
Europen Endüstri, yapı malzemeleri ve endüstriyel cam sektörlerinde faaliyet gösteren entegre bir sanayi kuruluşudur. Şirketin ana üretim omurgası Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan altı tesis ile Kütahya Altıntaş Zafer Organize Sanayi Bölgesi’ndeki güneş enerjisi camı fabrikasından oluşur. Şirket fabrikalarında PVC pencere profilleri, bitmiş PVC kapı ve pencere doğramaları, yalıtımlı çift cam, fırın ve buzdolabı camları ile güneş enerjisi panellerinde kullanılan fotovoltaik camlar üretir.
Gelirin kasaya akışı iki ayrı satış kanalı üzerinden gerçekleşir. Şirket yurt dışı satışlarını doğrudan kendi yapmak yerine, aynı hissedarların kontrolündeki Europen Dış Ticaret A.Ş. üzerinden ihraç kayıtlı olarak yürütür. 2026 yılının ilk altı ayında üretilen kapı ve pencereler bu grup şirketine fatura edilmiş, oradan da ağırlıklı olarak Fransa, İspanya, Romanya ve Almanya gibi Avrupa pazarlarındaki yapı marketlerine sevk edilmiştir. Toplam cironun yüzde 49,48’i bu tek ilişkili taraf kanalı üzerinden gerçekleşmiştir. Yurt içi akışta ise inşaat taahhüt firmalarına, doğrudan bayilere, beyaz eşya üreticilerine ve fotovoltaik panel üreticisi şirketlere doğrudan satış yapılır.
Gelir segmentleri incelendiğinde 2026 yılının ilk yarısındaki 4,74 milyar liralık hasılatın yüzde 40,75’ini kapı ve pencere sistemleri oluşturmuştur. İkinci büyük gelir kalemi yüzde 25,00 pay ile endüstriyel cam işleme ürünleridir. Mayıs 2025 döneminde devreye giren ve 2026 yılında tam kapasiteye yaklaşan Kütahya güneş enerjisi camı tesisi ise 1,12 milyar liralık satış hacmine ulaşarak cironun yüzde 23,54’ünü sağlamıştır. PVC profil satışlarının payı yüzde 6,54 olurken, kalan yüzde 4,17 diğer faaliyetlerden elde edilmiştir. Bu iş modeli, yüksek sabit tesis yatırımı gerektiren, enerji maliyetlerine duyarlı ve inşaat sektörü ile beyaz eşya pazarındaki talep döngülerine doğrudan bağlı bir yapı sergiler.
Şirket Künyesi ve Kurumsal Yapı: EUREN Ortaklık Dengesi ve Kayıtlar
Europen Endüstri’nin sermaye dağılımı, yönetim organı ve kamuya açık kurumsal verileri aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.
| Alan | Kurumsal Kayıt ve Bilgi |
| Tam Ticari Unvan | Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi |
| Borsa Kodu ve Pazar | EUREN, Borsa İstanbul Yıldız Pazar |
| Ana Ortaklar ve Paylar | İdris Nebi Hatipoğlu yüzde 27,36, Tuğba Öztürk yüzde 18,37 |
| Nihai Kontrol | Hatipoğlu Ailesi (İdris Nebi Hatipoğlu ve Tuğba Öztürk) |
| Fiili Dolaşım Oranı | Yüzde 49,53 (1.040.132.874 adet nominal pay) |
| İmtiyazlı Paylar | A Grubu paylar yönetim kuruluna aday gösterme ve genel kurulda oy imtiyazına sahiptir, B Grubu paylar oy imtiyazına sahiptir, C Grubu imtiyazsızdır |
| Yönetim Organı | İdris Nebi Hatipoğlu (Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO), Adem Doğar (Genel Müdür) |
| Endeks Üyeliği | BIST 100 üyesidir (1 Nisan 2026 itibarıyla dahil edildi), BIST Katılım listesinde yer almaz |
| Veri Tarihi | 30 Haziran 2026 finansal raporu ve 13 Ekim 2026 KAP verileri |
Şirketin sermayesinde A, B ve C grubu olmak üzere üç ayrı hisse sınıfı bulunur. Halka açık olan kısım imtiyazsız C grubu paylardan oluşur. İdris Nebi Hatipoğlu sahip olduğu A ve C grubu paylarla şirketteki toplam oy hakkının yüzde 56,30’unu elinde tutar. Tuğba Öztürk ise yüzde 16,77 oy hakkına sahiptir. Bu yapı şirketin tüm stratejik kararlarının ve yönetim kurulu üye seçimlerinin kurucu aile kontrolünde olduğunu gösterir. Azınlık pay sahiplerinin yönetim kurulunda doğrudan temsil gücü bağımsız üyelerle sınırlıdır.
Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü kararıyla 1 Nisan 2026 tarihinden itibaren BIST 100 endeksine dahil edilen şirket, kurumsal fonların ve endeks takipçisi yatırımcıların radarına girmiştir. Ancak şirketin finansman yapısındaki faiz taşıyan borçlar ve faiz gelirleri nedeniyle Katılım Finans İlkeleri listesinde yer almadığı görülür.
Kurumsal kayıtlar tarafında incelenmesi gereken iki önemli gelişme öne çıkar. Birincisi, Kütahya güneş camı yatırımı için Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’ndan kullanılan 500 milyon liralık kredi karşılığında şirketin Eskişehir fabrikaları üzerine 3 milyar lira tutarında ipotek tesis edilmiştir. Yatırımın tamamlanması ve tapuların alınması sonrasında bu ipoteğin Kütahya tesisine devredilmesi süreci yürütülmektedir. İkincisi, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 5 Haziran 2026 tarihli bülteninde, şirket hisselerindeki sosyal medya paylaşımları ve yapay piyasa hareketleri sebebiyle iki üçüncü şahsa toplam 17,75 milyon lira idari para cezası ve işlem yasağı uygulanmıştır. Bu yaptırım şirket tüzel kişiliğine veya yöneticilerine değil, hisse üzerinde işlem yapan piyasa aktörlerine verilmiştir.
Satış Hacmi Artarken Kârlılık Marjları Neden Geriledi?
Europen Endüstri 2026 yılının ilk altı ayında hasılatını geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 24,17 artırarak 4,74 milyar liraya taşımıştır. Bu büyümenin ana sürükleyicisi yeni devreye giren Kütahya güneş paneli camı fabrikasıdır. Tesis tek başına 1,12 milyar liralık ek ciro yaratarak toplam satışların neredeyse dörtte birini karşılamıştır. Kapı ve pencere grubunda da adet bazında yüzde 15,95 artış yakalanmış ve 420.337 adetlik satış gerçekleşmiştir.
Buna karşılık cirodaki bu genişleme kârlılık tarafına yansımamıştır. Satışların maliyeti aynı dönemde reel olarak yüzde 36,37 artarak 4,22 milyar liraya yükselmiştir. Maliyet artışının ciro artışını belirgin biçimde aşması şirketin brüt kârını yüzde 27,91 eriterek 522,60 milyon liraya düşürmüştür. Brüt kâr marjı 2025 yılının ilk yarısındaki yüzde 18,98 seviyesinden yüzde 11,02 seviyesine inmiştir.
Maliyet baskısının arkasında üç temel etken bulunur:
- Enerji ve Ham Madde Giderleri: Cam ergitme fırınlarında tüketilen doğal gaz ve elektrik maliyetlerindeki artışlar üretim giderlerini yukarı çekmiştir.
- Düşen Kapasite Kullanımı: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Türkiye’de plastik sektöründe kapasite kullanım oranı ortalama yüzde 75,76’dan yüzde 73,14’e, cam sektöründe ise yüzde 74,17’den yüzde 72,34’e gerilemiştir.
- Beyaz Eşya Camı Segmentindeki Sert Daralma: Şirketin buzdolabı camı satışları metrekare bazında yüzde 38,65, mobilya camı satışları ise yüzde 24,80 daralmıştır. Yüksek kâr marjlı bu ürünlerin gerilemesi toplam ürün karmasını olumsuz etkilemiştir.
Faaliyet giderleri tarafında pazarlama giderleri yüzde 36,90, genel yönetim giderleri ise yüzde 46,30 reel artış kaydetmiştir. Bunun sonucunda şirketin esas faaliyet kârı 895,49 milyon liradan 184,34 milyon liraya inerek reel olarak yüzde 79,41 erimiştir. Şirketin faaliyet FAVÖK marjı da yüzde 14,89’dan yüzde 6,66’ya çekilmiştir.
Güneş Enerjisi Camı Yatırımı Kârlılığı Koruyabildi mi?
Kütahya Güneş Camı Tesisi 2026 yılının ilk yarısında ürettiği 6,94 milyon metrekarelik cam satışı ile şirketin en yüksek kâr marjına sahip bölümü olmuştur. Segment bazında elde edilen 96,92 milyon liralık faaliyet kârı yüzde 8,68 FAVÖK marjına işaret eder. Bu oran PVC profilin yüzde 2,51 ve genel cam işlemenin yüzde 2,66 olan FAVÖK marjlarına kıyasla oldukça yüksektir. Ancak yeni tesisin sağladığı bu katkı, geleneksel iş kollarındaki marj erimesini telafi etmeye yetmemiştir.
Kârın Kalitesi ve Ertelenmiş Vergi Geliri
Gelir tablosunun alt kalemlerine inildiğinde net kârın kalitesine dair çarpıcı bir tablo ortaya çıkar. Şirket 2026 yılının ilk altı ayında 148,26 milyon lira net dönem kârı açıklamıştır. Bu tutar 2025 yılının aynı dönemindeki 1,11 milyar liralık net kâra kıyasla reel olarak yüzde 86,68 daha düşüktür. Ancak asıl dikkat çeken nokta net kârın nasıl oluştuğudur.
Şirketin sürdürülen faaliyetler vergi öncesi kârı sadece 29,88 milyon lira seviyesindedir. Şirket 199,69 milyon lira finansman gideri ödemiş ve bilançosundaki net parasal varlık yapısı sebebiyle TMS 29 kapsamında 153,62 milyon lira net parasal pozisyon kaybı kaydetmiştir. Vergi öncesinde neredeyse başabaş noktasına gelen şirketi net kâra taşıyan unsur, gelir tablosuna yazılan 125,12 milyon liralık ertelenmiş vergi geliri olmuştur. Açıklanan 148,26 milyon liralık net kârın yüzde 79,85’i nakit girişi sağlamayan bu muhasebe kaleminden kaynaklanmıştır.
Ertelenmiş Vergi Geliri Kâr Tablosuna Nasıl Yansır?
Yatırım yapan sanayi şirketlerinin finansal tablolarında sıkça görülen ertelenmiş vergi geliri, yatırımcılar tarafından genellikle nakit kazançla karıştırılır.
- Nerede yer alır? Bu kalem Kar veya Zarar Tablosu’nda sürdürülen faaliyetler vergi öncesi kârından hemen sonra gelen vergi satırında ve 29 numaralı dipnotta yer alır.
- Nasıl işler? Devlet büyük ölçekli sanayi yatırımlarını teşvik etmek amacıyla şirketlere indirimli kurumlar vergisi hakkı tanır. Europen Endüstri Kütahya güneş camı yatırımı kapsamında yüzde 20 katkı oranlı ve yüzde 55 kurumlar vergisi indirimli teşvik belgesine sahiptir. Muhasebe standartları, ileride elde edilecek kârlardan düşülebilecek bu vergi indirimlerini bugünden bir varlık olarak bilançoya yazmaya ve gelir tablosuna kâr olarak eklemeye izin verir. Şirket 2026 ilk yarısında bu kapsamda 125,12 milyon lira ertelenmiş vergi geliri kaydetmiştir.
- Tek başına neyi kanıtlamaz? Ertelenmiş vergi geliri şirketin kasasına para girdiğini göstermez. Bu tutar gelecekte vergi ödenirken sağlanacak bir tasarrufun bugünkü muhasebe karşılığıdır. Şirket ilerleyen yıllarda yeterli ticari kâr üretemezse bu vergi indirim haklarını fiilen nakit avantajına dönüştüremez.
Nakit Akışında Rahatlama ve Grup İçi Alacak Birikimi
Kârlılık marjlarındaki bozulmaya karşın şirketin nakit akış tablosu operasyonel açıdan belirgin bir toparlanma sergilemiştir. Europen Endüstri 2025 yılının ilk altı ayında işletme faaliyetlerinden 749,51 milyon lira nakit açığı verirken, 2026 yılının aynı döneminde 412,78 milyon lira pozitif işletme nakit akışı üretmiştir.
Bu dönüşümün iki temel sebebi bulunur:
- İşletme Sermayesinden Nakit Girişi: Şirket stoklarını 253,30 milyon lira eritmiş ve peşin ödenmiş giderlerini 74,06 milyon lira azaltarak çalışma sermayesinden 276,44 milyon lira net nakit çıkarmıştır.
- Yatırım Harcamalarının Düşmesi: Kütahya fabrikasının tamamlanmasıyla birlikte şirketin maddi ve maddi olmayan duran varlık yatırımları 878,47 milyon liradan 67,08 milyon liraya gerilemiştir.
Yatırım harcamalarının sert düşüşü sayesinde şirket 345,70 milyon lira serbest nakit akışı üretmeyi başarmıştır. Bu durum kârlılığın zayıfladığı bir dönemde şirketin likidite yönetimini rahatlatan en olumlu gelişmedir. Ancak nakit döngüsünün arka planında önemli bir yapısal risk devam etmektedir. Şirketin toplam 2,55 milyar liralık ticari alacağının 1,51 milyar lirası, yani yüzde 59,48’i grup şirketi Europen Dış Ticaret A.Ş.’den olan alacaklardan oluşur.
İlişkili Taraf Üzerinden İhracat Alacak Riskini Nasıl Etkiler?
Üretici sanayi kuruluşlarının ihracatlarını kendi grup dış ticaret şirketleri üzerinden yürütmesi yaygın bir yöntemdir ancak bilanço okumasında özel bir dikkat gerektirir.
- Nerede yer alır? Finansal Durum Tablosu’nun Dönen Varlıklar bölümündeki ilişkili taraflardan ticari alacaklar satırında, 4 numaralı ilişkili taraf dipnotunda ve 32 numaralı yoğunlaşma riski dipnotunda yer alır.
- Nasıl işler? Şirket ürettiği kapı ve pencereleri Europen Dış Ticaret A.Ş.’ye teslim eder ve faturasını keserek hasılat ile ticari alacak kaydeder. 2026 ilk yarısında yapılan 2,35 milyar liralık ihracat satışının ardından dönem sonunda ilişkili tarafta 1,51 milyar liralık tahsil edilmemiş alacak bakiyesi kalmıştır. Dış ticaret şirketi yurt dışındaki üçüncü taraf alıcılardan tahsilat yaptıkça bu kaynağı üretici şirkete aktarır.
- Tek başına neyi kanıtlamaz? İlişkili tarafa fatura kesilmiş olması malın bedelinin nakit olarak tahsil edildiğini kanıtlamaz. Dış ticaret şirketi yurt dışındaki nihai müşterilerden tahsilatta gecikirse veya nakdi kendi bünyesinde tutarsa üretici firmanın bilançosunda devasa bir alacak kilitli kalır. Bu durum ana şirketin ticari borçlarını ve kredi taksitlerini ödemek için ilave banka kredisine ihtiyaç duymasına yol açabilir.
Borç Profili ve Faiz Yükünün Nakit Üzerindeki Baskısı
Europen Endüstri’nin bilanço tarafındaki en disiplinli adımı finansal borçlarını azaltması olmuştur. 31 Aralık 2025 tarihinde 2,85 milyar lira olan toplam finansal borç, 30 Haziran 2026 itibarıyla 2,07 milyar liraya düşürülmüştür. Şirket altı aylık dönemde net 214,79 milyon lira kredi anapara geri ödemesi yapmıştır.
Şirketin elinde 141,47 milyon lira nakit ve 790,75 milyon lira tutarında likit para piyasası fonu bulunur. Toplam likit varlıkların borçlardan düşülmesiyle hesaplanan net borç tutarı 1,14 milyar lira seviyesindedir. Net borcun son dört çeyreklik FAVÖK’e oranı 1,20 kat ile makul bir düzeydedir.
Borç yapısının vadelerine bakıldığında 1,23 milyar liralık kısmın bir yıl içinde ödeneceği görülür. Kısa vadeli borçların 757,30 milyon lirası Türk Lirası cinsinden ve yüzde 18,35 ile yüzde 26,00 faiz aralığındaki banka kredileridir. Borçlanma faizlerinin kontrol altında tutulmasına rağmen şirketin nakit akış tablosunda ödenen faiz tutarı 142,44 milyon liraya ulaşmıştır. Bu rakam şirketin faaliyetlerinden ürettiği 412,78 milyon liralık işletme nakdinin yüzde 34,51’inin doğrudan faiz ödemelerine gittiğini gösterir. Faiz giderleri operasyonel nakdin üçte birini tüketerek kâr payı dağıtımı ve yeni büyüme yatırımları için hareket alanını daraltmaktadır.
Döviz tarafında ise şirket korunaklı bir bilançoya sahiptir. Şirketin 1,97 milyar lira karşılığı döviz varlığına karşılık 1,35 milyar lira döviz yükümlülüğü bulunur. Net yabancı para pozisyonu 615,90 milyon lira artıda yer alır. Şirketin 14,49 milyon Euro döviz fazlası ve 3,29 milyon Dolar döviz açığı vardır. Euro varlıkların ağırlığı sayesinde Türk Lirası’nın değer kaybettiği senaryolarda şirket net kur farkı kârı elde etmektedir.
Europen Endüstri İçin Dört Kritik Finansal Hesap
Şirketin kârlılık kalitesini, sermaye getirisini, işletme sermayesi döngüsünü ve borç kapatma kapasitesini ölçen teknik hesaplamalar aşağıda verilmiştir.
DuPont Özkaynak Kârlılığı Ayrıştırması: Yıllıklandırılmış Getiri Yüzde 0,16
Bu hesaplama şirketin özkaynak kârlılığının kâr marjından mı, varlık kullanım hızından mı yoksa borç kaldıracından mı kaynaklandığını gösterir.
Net Kâr Marjı = 18.755.030 TL ÷ 9.520.102.570 TL = %0,20
Varlık Devir Hızı = 9.520.102.570 TL ÷ 17.205.315.374 TL = 0,55 kat
Özkaynak Çarpanı = 17.205.315.374 TL ÷ 12.121.062.508 TL = 1,42 kat
Özkaynak Kârlılığı = %0,20 x 0,55 x 1,42 = %0,16
Son dört çeyreklik kümülatif net kârın 18,76 milyon liraya gerilemesi sebebiyle şirketin yıllıklandırılmış özkaynak getirisi yüzde 0,16 seviyesine inmiştir. Düşük kâr marjı ve yüksek varlık tabanı özkaynak kârlılığını neredeyse sıfırlamıştır. İlerleyen dönemlerde ürün fiyatlaması ve marj toparlanması izlenmelidir.
ROIC ve Borç Maliyeti: Yüzde 3,51 Getiriye Karşı Yüzde 16,94 Borç Maliyeti
Bu ölçü şirketin operasyonel faaliyetlerine bağladığı sermayeden ne oranda getiri elde ettiğini ve bunu borçlanma maliyetiyle karşılaştırıp karşılaştıramadığını ortaya koyar.
NOPAT = 607.851.000 TL x (1 – 0,23) = 468.045.270 TL
Yatırılan Sermaye = 12.194.849.471 TL + 1.136.149.830 TL = 13.330.999.301 TL
ROIC = 468.045.270 TL ÷ 13.330.999.301 TL = %3,51
Borç Maliyeti = %22,00 x (1 – 0,23) = %16,94
Getiri Farkı = %3,51 – %16,94 = -%13,43
Europen Endüstri yatırdığı sermaye üzerinden yüzde 3,51 oranında vergi sonrası faaliyet kârı üretmektedir. Bu oran şirketin yüzde 16,94 olan net borçlanma maliyetinin oldukça altındadır. Şirket mevcut operasyonel kârlılığıyla kullandığı borcun maliyetini karşılamakta zorlanmaktadır.
Nakit Dönüşüm Süresi: 103 Günlük Çalışma Sermayesi Döngüsü
Bu gösterge şirketin ham madde alımı için harcadığı parayı üretim ve satış süreçlerinden geçirip nihai tahsilatla kasasına ne kadar sürede geri soktuğunu ölçer.
Alacak Tahsil Süresi = (2.620.508.039 TL ÷ 4.741.663.664 TL) x 180 gün = 99,48 gün (100 gün)
Stok Tutma Süresi = (1.636.771.682 TL ÷ 4.219.059.606 TL) x 180 gün = 69,83 gün (70 gün)
Borç Ödeme Süresi = (1.567.534.332 TL ÷ 4.219.059.606 TL) x 180 gün = 66,88 gün (67 gün)
Nakit Dönüşüm Süresi = 100 gün + 70 gün – 67 gün = 103 gün
Şirket sattığı ürünlerin bedelini ortalama 100 günde toplamakta, stoklarını 70 günde çevirmekte ve tedarikçilerine 67 günde ödeme yapmaktadır. Tedarikçiden alınan 67 günlük vadenin alacak tahsil süresinden kısa olması şirketi 33 günlük ilave işletme sermayesi açığıyla baş başa bırakmaktadır.
Serbest Nakit Akışı Getirisi ve Faiz Yükü: Yüzde 34,51 Nakit Faiz Oranı
Bu hesaplama şirketin ürettiği nakit akışının piyasa değerine oranını ve borç faizlerini karşılama kapasitesini gösterir.
Yıllıklandırılmış Serbest Nakit Akışı = 345.700.516 TL x 2 = 691.401.032 TL
Piyasa Değeri = 5.712.000.000 TL
Serbest Nakit Akışı Getirisi = 691.401.032 TL ÷ 5.712.000.000 TL = %12,10
Faiz Karşılama Oranı = 142.444.146 TL ÷ 412.777.778 TL = %34,51
Borç Kapanma Süresi = 1.136.149.830 TL ÷ 691.401.032 TL = 1,64 yıl
Şirketin yıllıklandırılmış serbest nakit akışı yüzde 12,10 getiri oranına işaret eder. Ancak faaliyet nakdinin yüzde 34,51’i doğrudan banka faizlerine gitmektedir. Mevcut serbest nakit üretim hızı korunursa şirket net borcunu 1,64 yılda kapatabilecek durumdadır.
Emsal Karşılaştırması ve Piyasa Çarpanları
Europen Endüstri’nin piyasa çarpanları yapı malzemeleri, plastik boru ve güneş paneli bileşenleri üreten şirketlerle karşılaştırılmıştır.
| Şirket Kodu | Piyasa Değeri (Milyon TL) | F/K | PD/DD | FD/FAVÖK | Net Borç / FAVÖK | Sitedeki Analiz Durumu |
| EUREN | 5.712 | 304,36 | 0,47 | 7,26 | 1,20 | — |
| FRMPL | 3.664 | 15,41 | 0,93 | 4,25 | 0,85 | FRMPL 2026/3 Analizi |
| CWENE | 36.660 | 11,39 | 2,07 | 9,94 | 2,90 | CWENE 2026/6 Analizi |
| YEOTK | 27.400 | 18,86 | 4,98 | 6,25 | 1,45 | YEOTK 2026/6 Analizi |
| PNLSN | 2.466 | 8,87 | 0,70 | 4,78 | 0,40 | — |
Çarpan tablosu iki zıt tabloyu bir arada sunar:
- Derin Defter Değeri İskontosu: EUREN hisseleri 0,47 piyasa değeri defter değeri oranı ile işlem görmektedir. Şirketin piyasa değeri özkaynaklarının yarısından daha düşüktür. Formül Plastik 0,93, Panelsan 0,70 ve CW Enerji 2,07 çarpanıyla işlem görürken EUREN varlık bazında belirgin biçimde iskontoludur.
- Uç Fiyat Kazanç Oranı: Buna karşılık F/K oranı zayıf net kâr sebebiyle 300 seviyesinin üzerindeki aşırı uç bantta seyretmektedir. Sektördeki emsaller 8 ile 18 arasında makul F/K çarpanlarına sahipken EUREN kârlılık erozyonu nedeniyle kazanç bazında pahalı görünmektedir. 7,26 olan FD/FAVÖK çarpanı ise sektör medyanına yakın dengeli bir seviyededir.
EUREN Hissesi İçin Uzun Vadeli Değerlendirme
Europen Endüstri’nin geçmiş beş yıllık gelişimi incelendiğinde şirket agresif bir kapasite artırımı ve entegrasyon hikâyesi yazmıştır. Eskişehir’deki profil ve cam tesislerinin birleştirilmesi ardından Kütahya’da sıfırdan kurulan solar panel camı fabrikası şirketin fiziki varlık tabanını büyütmüştür. Ancak TMS 29 kapsamında hazırlanan finansal seriler bu büyümenin kârlılıkla taçlandırılamadığını gösterir. 2025 ilk yarısında yüzde 18,98 olan brüt marjın yüzde 11,02’ye inmesi, şirketin enflasyonist maliyet artışlarını nihai ürün fiyatlarına yansıtmakta zorlandığına işaret eder.
Geleceğe dair en önemli büyüme motoru Kütahya güneş enerjisi camı fabrikasının tam kapasiteye ulaşmasıdır. 30 Temmuz 2026 tarihinde Alfa Solar ile imzalanan 21,31 milyon dolarlık satış sözleşmesi bu tesisin pazar bulma yeteneğini desteklemektedir. Ayrıca 21 Eylül 2026’da Romanya’da kurulan 3 milyon Euro sermayeli Europen SRL şirketi ile Avrupa pazarında doğrudan üretim ve montaj adımı atılmıştır. Şirket 2026 yılı 3. çeyreğinden itibaren finansal tablolarını konsolide olarak yayımlayacaktır. Konsolidasyon adımı ilişkili taraf üzerinden yürütülen ihracat modelinin şeffaflaşması açısından kritik bir dönüm noktası olacaktır.
Uzun vadeli bir yatırım yaklaşımı şu koşullarda savunulabilir: Kütahya tesisinin yarattığı ciro büyümesinin devam etmesi, Alfa Solar benzeri kurumsal sözleşmelerle kapasite kullanımının artması ve büyük yatırım döngüsü bittiği için serbest nakit akışının finansal borçları hızla eritmesi. Şirketin defter değerinin yarısına (0,47 PD/DD) işlem görmesi aşağı yönlü marjı sınırlayan önemli bir güvenlik payı sunar.
Buna karşılık şu gelişmeler tezi zayıflatır ve pozisyonun yeniden gözden geçirilmesini gerektirir: Çin menşeli fotovoltaik panel ve cam ürünlerinin küresel fiyat baskısı yaratarak solar cam marjlarını eritmesi, beyaz eşya sektöründeki yavaşlamanın derinleşmesi ve ilişkili taraf Europen Dış Ticaret A.Ş.’de biriken 1,51 milyar liralık alacağın nakde dönüştürülemeyerek grup içinde kalması.
Düzenli alım stratejisi izleyen bir yatırımcı için hisse fiyatının gerilemesi otomatik olarak ucuzluk anlamına gelmez. Zira şirketin özkaynak kârlılığı yüzde 0,16 seviyesindedir ve sermaye getirisi borç maliyetinin çok altındadır. Düzenli birikim yapan okurların hisse fiyatından ziyade faaliyet kâr marjının yüzde 10 üzerine çıkıp çıkmadığını ve serbest nakit akışının borçları ne hızla kapattığını takip etmesi gerekir.
Aşağıdaki izleme tablosu şirketin gelecekteki seyrini belirleyecek üç ana göstergeyi özetlemektedir:
| İzleme Göstergesi | Mevcut Durum (13 Ekim 2026) | Tezi Güçlendiren Gelişme | Tezi Zayıflatan Gelişme |
| Operasyonel FAVÖK Marjı | Yüzde 6,66 (2026/06) | Güneş camı katkısıyla marjın yüzde 12 üzerine çıkması | Fiyat rekabetiyle marjın yüzde 5 altına gerilemesi |
| İlişkili Taraf Alacak Hacmi | 1,51 milyar TL (Alacakların yüzde 59,48’i) | Alacak tutarının 1 milyar TL altına inmesi ve nakde dönmesi | Alacağın 2 milyar lirayı aşarak nakit döngüsünü tıkaması |
| Serbest Nakit Akışı ve Borç | Yıllıklandırılmış 691 milyon TL FCF | Net borcun 1 yıldan kısa sürede sıfırlanması | Yeni borçlanmalarla faiz yükünün faaliyet nakdini aşması |
Puan Tablosu
| Kategori ve Bileşen | Puan | Gerekçe |
| I. FİNANSAL DAYANIKLILIK | 16 / 25 | |
| 1. Bilanço Sağlamlığı (/10) | 7 / 10 | Net Borç/FAVÖK oranı 1,20 kat ile makul seviyededir. Finansal borçlar altı ayda 2,85 milyar liradan 2,07 milyar liraya indirilmiştir. |
| 2. Nakit Üretimi (/10) | 7 / 10 | Yatırım harcamalarının bitmesiyle 345,70 milyon lira serbest nakit üretilmiştir. Ancak nakit faiz ödemeleri faaliyet nakdinin yüzde 34,51’ini tüketmektedir. |
| 3. Risk Profili (/5) | 2 / 5 | Ticari alacakların yüzde 59,48’i tek bir ilişkili taraftadır. Eskişehir fabrikalarında 3 milyar liralık ipotek bulunur. Net döviz pozisyonunun artıda olması riski kısmen dengeler. |
| II. OPERASYONEL PERFORMANS | 10 / 25 | |
| 1. Kârlılık Kalitesi (/10) | 2 / 10 | Brüt marj yüzde 11,02’ye, FAVÖK marjı yüzde 6,66’ya inmiştir. Net kârın yüzde 79,85’i nakit girişi olmayan ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmaktadır. |
| 2. Büyüme Kalitesi (/8) | 5 / 8 | Hasılat reel yüzde 24,17 artmıştır. Güneş camı tesisi 1,12 milyar lira ek ciro üretmiştir. Ancak beyaz eşya camı hacimlerinde yüzde 38 daralma yaşanmıştır. |
| 3. Operasyonel Verimlilik (/7) | 3 / 7 | Satışların maliyeti cirodan hızlı artmıştır. Nakit dönüşüm süresi 103 gündür ve alacakların tahsil süresi 100 gün ile uzundur. |
| III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGÂR | 12 / 20 | |
| 1. Rekabetçi Konum ve Hendek (/8) | 5 / 8 | Türkiye’nin sayılı güneş paneli camı üreticilerinden biridir ve Alfa Solar ile büyük ölçekli anlaşması vardır. Ancak beyaz eşya ve PVC tarafında fiyatlama gücü zayıftır. |
| 2. Yönetim ve Sermaye Dağıtımı (/7) | 4 / 7 | Kütahya fabrika yatırımı tamamlanmıştır. Ancak son üç yılda nakit temettü ödenmemiştir ve sermaye iç kaynaklardan artırılmıştır. |
| 3. Sektörel Rüzgâr (/5) | 3 / 5 | Güneş enerjisi kurulu güç büyümesi talebi desteklerken inşaat ve beyaz eşya sektörlerindeki faiz baskısı kapasite kullanımını sınırlandırmaktadır. |
| IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ | 15 / 30 | |
| 1. Mutlak ve Göreli Değerleme (/12) | 6 / 12 | Hisse 0,47 PD/DD oranıyla derin defter değeri iskontosu taşır. Ancak zayıf net kâr sebebiyle F/K oranı 300 seviyesinin üzerindeki aşırı uç bantta seyretmektedir. FD/FAVÖK 7,26 ile dengelidir. |
| 2. Fiyat-Kalite Dengesi (/10) | 5 / 10 | Varlık iskontosu yüksektir ancak düşük sermaye getirisi (yüzde 3,51 ROIC) şirketin kalite puanını aşağı çekmektedir. |
| 3. Getiri-Risk Asimetrisi (/8) | 4 / 8 | Defter değerinin yarısına fiyatlanması aşağı yönlü marjı korur. Ancak operasyonel toparlanma gerçekleşmedikçe yukarı yönlü potansiyel sınırlı kalabilir. |
| TOPLAM ETRE SKORU | 53 / 100 | Bilanço sağlamlığı, serbest nakit üretimi ve değerleme iskontosuna karşılık zayıf kârlılık kalitesi |
Sık Sorulan Sorular
Europen Endüstri ne iş yapar ve gelirini nasıl kazanır?
Europen Endüstri, PVC kapı ve pencere sistemleri, yalıtımlı çift cam, mobilya ve beyaz eşya camları ile güneş enerjisi panel camları üretmektedir. Şirket yurt dışı satışlarını ilişkili tarafı olan Europen Dış Ticaret üzerinden ihraç kayıtlı olarak yürütürken, yurt içi pazarda bayilere ve sanayi üreticilerine doğrudan satış yapmaktadır. Cironun en büyük kısmını kapı pencere sistemleri ile Kütahya tesisinde üretilen solar panel camları oluşturur.
Europen Endüstri kimin kontrolündedir ve imtiyazlı pay var mıdır?
Şirketin nihai kontrolü kurucu Hatipoğlu Ailesi’ndedir. Sermayede İdris Nebi Hatipoğlu yüzde 27,36, Tuğba Öztürk ise yüzde 18,37 doğrudan pay sahibidir. Şirkette A ve B grubu nama yazılı payların yönetim kuruluna aday gösterme ve genel kurulda oy imtiyazı bulunurken, İdris Nebi Hatipoğlu toplam oy hakkının yüzde 56,30’unu elinde tutmaktadır.
EUREN hissesi BIST 100 ve Katılım endekslerinde yer alır mı?
Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü kararıyla EUREN payları 1 Nisan 2026 tarihinden itibaren BIST 100 endeksine dahil edilmiştir. Şirket BIST 100 endeksinde işlem görmeyi sürdürmektedir. Buna karşılık bilançosundaki faiz getirili varlıklar ve finansal borç yapısı sebebiyle BIST Katılım endeksi kriterlerini karşılamamaktadır.
Europen Endüstri 2026 yılı ilk yarısında ne kadar kâr açıkladı?
Şirket 2026 yılının ilk altı ayında 148,26 milyon lira net dönem kârı elde etmiştir. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine kıyasla reel olarak yüzde 86,68 oranında gerilemeye işaret etmektedir. Ayrıca vergi öncesi faaliyet kârı 29,88 milyon lira seviyesinde kalmış, açıklanan net kârın yaklaşık yüzde 80’i nakit girişi sağlamayan ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmıştır.
Europen Endüstri’nin borçluluk ve nakit akışı durumu nasıldır?
Şirketin toplam finansal borcu 2,07 milyar lira, nakit ve likit fonları düşüldükten sonraki net borcu ise 1,14 milyar liradır. Net borcun FAVÖK’e oranı 1,20 kat ile makul seviyededir. Kütahya güneş camı fabrikasının tamamlanmasıyla yatırım harcamaları sert düşmüş ve şirket altı ayda 345,70 milyon lira pozitif serbest nakit akışı üretmiştir. Ancak faaliyet nakdinin yüzde 34,51’i doğrudan banka faiz ödemelerine gitmektedir.
Şirketin önündeki en belirgin operasyonel ve finansal riskler nelerdir?
En kritik risk, ticari alacakların yüzde 59,48’inin tek bir ilişkili taraf olan Europen Dış Ticaret bünyesinde birikmiş olmasıdır. İhracat bedellerinin tahsilat hızı grup içi nakit dengesine bağlıdır. Bunun yanında inşaat ve beyaz eşya sektörlerindeki talep daralması, enerji maliyetleri ve fabrika binaları üzerindeki 3 milyar liralık ipotek kaydı operasyonel esnekliği sınırlandırmaktadır.
Kaynaklar
- Europen Endüstri 01.01.2026 – 30.06.2026 Ara Hesap Dönemi Finansal Raporu — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 10 Ağustos 2026
- Europen Endüstri 01.01.2026 – 30.06.2026 Dönemi Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 10 Ağustos 2026
- Europen Endüstri Romanya Bağlı Ortaklık Kuruluşu ve Konsolidasyon Bildirimi — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 21 ve 25 Eylül 2026
- Europen Endüstri Portföy Yönetim Fonları Açıklaması — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 29 Eylül 2026
- Europen Endüstri Güneş Enerjisi Camı Satış Sözleşmesi Bildirimi — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 30 Temmuz 2026
- JCR Avrasya Derecelendirme Kredi Derecelendirme Raporu Özeti — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 20 Temmuz 2026
- Sermaye Piyasası Kurulu Haftalık Bülteni Sayı 2026/34 — SPK — 05 Haziran 2026
Veri kesim tarihi: 13 Ekim 2026 | Fiyat tarihi: 12 Ekim 2026 | Kaynak dönemi: 2026/06
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →



Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.