İçeriğe geç
16 Ekim 2026 @etrefinans
KTLEV 2026/06 güncellendi 13 Ekim 2026 14 dk

KTLEV 2026/06 Bilançosu: 23 Milyar TL Kâr, 760 Milyon TL Nakit

Katılımevim Tasarruf Finansman A.Ş. 2026/06 Bilanço Analizi Kapak Görseli — etrefinans.com

Katılımevim, 2026 yılının ilk altı aylık döneminde 22.931.341.738 TL (22,93 Milyar TL) ana ortaklık net dönem kârı açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde 2.819.599.711 TL olan bu kârın kâğıt üzerinde %713,32 oranında büyümesi, hisse fiyatını 69,00 TL zirvesine ve şirketin toplam piyasa değerini 483.000.000.000 TL (483,0 Milyar TL) seviyesine taşıdı. Borsa ekranlarında 16,81 F/K ve 14,86 PD/DD gibi yüksek çarpanlarla fiyatlanan şirket, son bir yıllık dönemde BIST 100 endeksinin %98’lik getirisini geride bırakarak %2.023 oranında getiri sağladı. Ancak bu manşet rakamın altına inildiğinde tablonun niteliği değişiyor: Şirket 22,93 Milyar TL net muhasebe kârı açıklarken, aynı dönemde operasyonel faaliyetlerinden yalnızca 759.897.330 TL (759,9 Milyon TL) nakit akışı üretebildi. Muhasebeleştirilen her 100 TL’lik kârın sadece 3,3 TL’si şirketin kasasına nakit olarak girdi.

TCMB’nin politika faizini %37,00 seviyesinde koruduğu, bankacılık sisteminde taşıt kredisi faizlerinin yıllık bileşikte %55-%65 bandında katılaştığı ve BDDK’nın kredi vadelerini 12-24 aya sıkıştırdığı mevcut makro konjonktür, tüketicileri peşinatsız ve faizsiz taksit imkânı sunan tasarruf finansman modeline yönlendirdi. Katılımevim bu sektörel rüzgârı arkasına alarak müşteri sözleşme hacmini 151,08 Milyar TL’ye çıkardı. Ancak bilançonun detayları incelendiğinde, bu hacim büyümesinin yarattığı nakit akışının şirketin kâr motoru olmadığı görülüyor.

Benim bu bilançoya dair temel duruşum açıktır: Katılımevim, geleneksel bir tasarruf finansman kuruluşu kimliğinin ötesine geçerek bilançosunu 41,69 Milyar TL’lik menkul kıymet ve yatırım fonu portföyü üzerinden çalışan bir finansal yatırım aracına dönüştürmüştür. Dönem kârının %112,7’si tasarruf finansmanı organizasyonundan değil; 25,85 Milyar TL tutarındaki sermaye piyasası ve serbest fon yeniden değerleme kazançlarından kaynaklanmaktadır. Bu yapı, şirketi operasyonel başarısından ziyade borsa döngülerine bağımlı kılan bir Gizli Mayın Taşıyıcı arketipine yerleştirmektedir.


Katılımevim Tasarruf Finansman Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli

Katılımevim Tasarruf Finansman A.Ş., faizsiz finansman ilkeleri doğrultusunda konut, taşıt ve çatılı iş yeri edinmek isteyen bireyleri belirli tasarruf havuzlarında buluşturan bir organizasyon şirketidir. İş modelinin gelir üretme mekanizması toplanan mevduat benzeri fonlardan faiz kazanmak üzerine kurulu değildir; şirket, müşterinin talep ettiği finansman tutarı üzerinden sözleşme anında peşin veya taksitlere bölünerek tahsil edilen %7 ile %10 arasındaki organizasyon ücreti (komisyon bedeli) ile gelir elde eder. Toplanan müşteri taksitleri ise bilançonun pasifinde Tasarruf Fon Havuzundan Borçlar hesabında emanet olarak izlenir ve sırası gelen müşteriye tahsisat (teslimat) olarak kullandırılır.

2026 yılının ilk altı ayında üretilen 151.076.853.223 TL’lik toplam sözleşme hacminin segment bazlı dağılımı şu şekildedir:

  • Taşıt (Araba) Finansmanı: 83.276.777.966 TL (Toplam sözleşme hacminin %55,12’si — 81.921 adet sözleşme ile toplam adedin %77,25’i)

  • Konut (Ev) Finansmanı: 67.154.290.257 TL (Toplam sözleşme hacminin %44,45’i — 24.062 adet sözleşme ile toplam adedin %22,69’u)

  • İş Yeri Finansmanı: 645.785.000 TL (Toplam sözleşme hacminin %0,43’ü — 61 adet sözleşme ile toplam adedin %0,06’sı)

Dönem içinde kaydedilen 9.205.224.814 TL tutarındaki esas faaliyet gelirinin tamamı bu sözleşmelerden tahsil edilen komisyonlardan oluşmaktadır.

27 Eylül 2018’de İstanbul Ümraniye merkezli kurulan şirket, 2021 yılında 6361 sayılı Kanun intibak sürecini tamamlayarak BDDK lisansı alan sınırlı sayıda tasarruf finansman kuruluşundan biri olmuştur. 6-7 Haziran 2023 tarihlerinde 13,43 TL sabit fiyatla 60 Milyon TL nominal payını halka arz ederek Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem gören ilk tasarruf finansman şirketi unvanını almıştır. Halka arz dönemindeki 180 Milyon TL sermaye, 2025’te 2,07 Milyar TL’ye, 4 Ağustos 2026 tarihinde tescil edilen bedelsiz artırımla ise 7,00 Milyar TL’ye çıkarılmıştır.

Şirketin Serdar Turhan kontrolündeki Pusula Finans Holding çatısı altında büyüme stratejisi, son dönemde grup içi iştirak satışlarıyla yön değiştirmiştir. İş modelinin mevcut dönemdeki temel açmazı, hızla büyüyen müşteri havuzuna rağmen operasyonel nakit fazlasının şirketin kendi kasasında likit kalmayıp holding ilişkili fon ve gayrimenkul operasyonlarına yönlendirilmiş olmasıdır.


Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması

Finansal Kalem2026/06 (Cari Dönem)2025/06 (Önceki Dönem)Değişim (%)Analist Notu
Tasarruf Finansman Gelirleri9.205.224.814 TL5.683.599.350 TL+%61,96Hacim artışı komisyona yansıdı
Esas Faaliyet Giderleri (-)(3.785.841.371) TL(2.162.090.000) TL+%75,10Şube ve personel giderleri arttı
Brüt Faaliyet Kârı5.376.381.659 TL3.390.258.505 TL+%58,58Gerçek operasyonel çekirdek kâr
Sermaye Piyasası İşlem Kârları25.846.461.774 TL581.027.111 TL+%4.348,41Fon değerlemeleri kârı patlattı
Net Faaliyet Kârı33.352.693.959 TL4.138.759.745 TL+%705,86Kârın %77,5’i piyasa işlemlerinden
Net Dönem Kârı (Ana Ortaklık)22.931.341.738 TL2.819.599.711 TL+%713,32Manşet kâr illüzyonunun zirvesi
Faaliyet Nakit Akışı759.897.330 TL4.799.258.196 TL-%84,17Nakit üretimi sert daraldı
Nakit ve Nakit Benzerleri4.232.805.785 TL8.517.955.658 TL-%50,31Kasada 4,29 Milyar TL erime
Yatırım Fonları Portföyü41.692.997.379 TL12.912.732.902 TL+%222,88Bilanço riski fonlara yüklendi
Ertelenmiş Vergi Borcu (-)(9.271.121.206) TL(1.722.145.314) TL+%438,34Gerçekleşmemiş kârın vergi yükü

Tablodaki veriler açık bir ayrışmayı belgelemektedir: Şirketin esas işinden elde ettiği brüt faaliyet kârı 5,38 Milyar TL seviyesindeyken, net faaliyet kârı sermaye piyasası gelirlerinin eklenmesiyle 33,35 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Buna karşın, operasyonel nakit akışının geçen yılki 4,80 Milyar TL seviyesinden 759,9 Milyon TL’ye gerilemesi (-%84,17), açıklanan kârın reel bir ticari tahsilattan değil, değerleme farklarından kaynaklandığını doğrulamaktadır.


Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme

1. Fon Değerleme Gelirlerinin Operasyonu Gölgede Bırakması

2026/06 döneminde kaydedilen 28.018.077.374 TL tutarındaki Diğer Faaliyet Gelirlerinin 25.846.461.774 TL’lik kısmı doğrudan Sermaye Piyasası İşlemleri Kârı olarak muhasebeleştirilmiştir. Bu tutar, şirketin 6 ayda elde ettiği 9,21 Milyar TL’lik toplam hasılatın 2,8 katına karşılık gelmektedir.

Tarihsel olarak incelendiğinde, Katılımevim’in 2025/06 döneminde elde ettiği sermaye piyasası kârı 581.027.111 TL ile sınırlıydı ve brüt kârın %10,5’ini oluşturuyordu. 2026’da bu kalemin 44,5 katına çıkarak brüt faaliyet kârını (5,38 Milyar TL) beşe katlaması yapısal bir kırılmadır. Şirket, müşterilerden toplanan tasarruf havuzu fonlarının bir kısmını ve özkaynaklarını serbest yatırım fonlarına (aktifteki 41,69 Milyar TL) yönlendirmiş, Borsa İstanbul ve para piyasalarındaki yükselişi bilançoya kâr olarak yansıtmıştır.

İkinci derece etki: Bu kâr kalıcı değildir. Sermaye piyasalarında yaşanabilecek %15-%20’lik bir düzeltme veya fon getirilerinin faiz altına gerilemesi durumunda, bu gelir kalemi sıfırlanacak veya zarara dönüşecektir. Şirketin operasyonel kârı tek başına mevcut 483 Milyar TL’lik piyasa değerini ve 22,9 Milyar TL’lik kâr beklentisini taşıyamaz.

2. Kâr Artarken Kasada Yaşanan Nakit Erimesi

Şirket 22,93 Milyar TL ana ortaklık kârı açıklarken, nakit akış tablosunda dönem başındaki 8.517.955.658 TL’lik nakit mevcudu 4.232.805.785 TL’ye inmiş ve net 4.285.149.873 TL nakit çıkışı kaydedilmiştir.

Yönetimin faaliyet raporunda öne çıkardığı büyüme anlatısı ile nakit akışındaki bu daralma arasındaki çelişkinin kaynağı Tasarruf Finansman Alacaklarındaki artıştır. Müşterilere yapılan tahsisatlar ve teslimatlar nedeniyle alacaklar kalemi 18,80 Milyar TL nakit tüketmiş, buna karşılık tasarruf havuzundan toplanan fon girişi 14,41 Milyar TL’de kalarak operasyonel işletme sermayesinde 4,39 Milyar TL açık yaratmıştır.

İkinci derece etki: Şirketin nakit üretim kabiliyetinin zayıflaması, önümüzdeki 6-12 ay içinde teslimat takviminde olan 32,97 Milyar TL’lik kısa vadeli fon taahhüdünün karşılanmasında likidite baskısı yaratabilir. Yeni müşteri girişleri yavaşladığı anda şirket likidite açığını kapatmak için 41,7 Milyar TL’lik fon portföyünden satış yapmak zorunda kalacaktır.

3. Ertelenmiş Vergi Yükü ve İlişkili Taraf Portföy Devirleri

Bilançonun pasifinde yer alan Ertelenmiş Vergi Borcu kalemi 1.722.145.314 TL’den 9.271.121.206 TL’ye çıkarak %438,34 artmıştır. Bu borcun 7.025.838.401 TL’lik bölümü doğrudan finansal yatırımların gerçekleşmemiş değerleme farklarından kaynaklanan vergi yükümlülüğüdür.

Aynı dönemde şirket, %99,9 bağlı ortaklığı olan İktisat Katılım Bankası A.Ş.’yi 12.409.449.325 TL bedelle ana ortak Pusula Finans Holding A.Ş.’ye devretmiş, ardından Bainbridge Gayrimenkul’deki %70 payını 120 Milyon USD bedelle ilişkili şirketlere satmıştır. Bu gayrimenkul satışı karşılığında ilişkili taraflardan 2.565.045.000 TL avans alınmıştır.

İkinci derece etki: Şirket kârını realize etmek amacıyla yatırım fonlarını nakde çevirdiği anda 9,27 Milyar TL’lik ertelenmiş vergi borcu fiili kurumlar vergisi ödemesine dönüşecektir. 6 ayda sadece 759,9 Milyon TL işletme nakit akışı üretebilen bir yapının bu vergi yükünü dış kaynak veya varlık satışı olmadan nakden karşılaması mümkün değildir.


Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru

1. DuPont Analizi (Kârlılığın Gerçek Anatomisi)

Katılımevim’in %140,41 seviyesindeki yıllıklandırılmış özkaynak kârlılığını (ROE) oluşturan motorun niteliğini tespit etmek için DuPont ayrıştırması uygulanmıştır:

ROE = (Net Kâr / Satış Gelirleri) × (Satış Gelirleri / Toplam Aktifler) × (Toplam Aktifler / Özkaynaklar)

  • Net Kâr Marjı: 22.931.341.738 / 9.205.224.814 = %249,11

  • Varlık Devir Hızı: 9.205.224.814 / 92.864.809.644 = 0,0991x

  • Finansal Kaldıraç Çarpanı: 92.864.809.644 / 34.358.266.265 = 2,7028x

  • 6 Aylık ROE: 2,4911 × 0,0991 × 2,7028 = %66,72 (Yıllıklandırılmış ROE: %140,41)

Net kâr marjının %249,11 çıkması, şirketin esas faaliyet gelirlerinden bağımsız olarak 25,85 Milyar TL’lik sermaye piyasası kârı kaydetmesinden kaynaklanmaktadır. Varlık devir hızının 0,0991x olması, şirketin 92,86 Milyar TL’lik aktif büyüklüğüne karşılık yalnızca 9,21 Milyar TL operasyonel ciro üretebildiğini göstermektedir. Özkaynak kârlılığı operasyonel etkinlikten değil, bilançoya alınan fonların değerleme kârlarından beslenmektedir.

2. Gerçek Operasyonel ROIC ve WACC Karşılaştırması

Şirketin kâr illüzyonundan arındırılmış gerçek faaliyet sermaye getirisini (ROIC) ölçmek amacıyla finansal varlık gelirleri dışlanarak operasyonel vergi sonrası faaliyet kârı (NOPAT) hesaplanmıştır:

  • Esas Faaliyet Brüt Kârı: 5.376.381.659 TL

  • Yasal Kurumlar Vergisi Oranı: %30 (Finansal kuruluşlar için geçerli oran)

  • Dönemsel NOPAT: 5.376.381.659 × (1 – 0,30) = 3.763.467.161 TL

  • Yıllıklandırılmış NOPAT: 3.763.467.161 × 2 = 7.526.934.322 TL

  • Yatırılan Sermaye (Invested Capital): Özkaynaklar (34.358.266.265 TL) + Finansal Kiralama Borçları (494.772.186 TL) – Nakit (4.232.805.785 TL) = 30.620.232.666 TL

  • Gerçek Operasyonel ROIC: 7.526.934.322 / 30.620.232.666 = %24,58

Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti (WACC) Hesabı:

  • Risksiz Faiz Oranı (TCMB Politika Faizi): %37,00

  • Tasarruf Finansman Sektör Risk Primi: %8,00

  • Özkaynak Maliyeti: %45,00

  • Borçlanma oranı ihmal edilebilir düzeyde olduğundan WACC yaklaşık %44,50 seviyesindedir.

Operasyonel ROIC (%24,58) < WACC (%44,50)

Bu hesaplama nettir: Şirketin gerçek operasyonel sermaye kârlılığı (%24,58), hem %44,50’lik sermaye maliyetinin hem de %37,00’lik risksiz politika faizinin belirgin biçimde altındadır. Şirket operasyonel düzeyde ekonomik katma değer yaratmamakta, sermaye tüketmektedir.

3. Tasarruf Havuzu Açığı ve Takipteki Alacaklar (NPL) Baskısı

  • Tasarruf Fon Havuzundan Borçlar: 42.676.622.011 TL

  • Tasarruf Finansman Alacakları: 37.584.842.770 TL

  • Havuz Açığı: Pasifte biriken müşteri fon yükümlülüğü, aktifteki müşteri alacaklarından 5.091.779.241 TL (5,09 Milyar TL) daha fazladır.

Bu 5,09 Milyar TL’lik fazla kaynak, operasyonel likidite havuzunda tutulmak yerine serbest fon yatırımlarına kaydırılmıştır. Öte yandan, Takipteki Tasarruf Finansman Alacakları 31 Aralık 2025’teki 71.844.452 TL seviyesinden 30 Haziran 2026’da 220.323.265 TL’ye çıkarak %206,67 oranında artmıştır. Bu sorunlu alacaklara karşılık yalnızca 32.049.840 TL (%14,55) özel karşılık ayrılmıştır. Karşılık ayrılmamış 188,27 Milyon TL’lik net takip riski bulunmaktadır.


Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama

I · FİNANSAL DAYANIKLILIK (Sütun Skoru9 / 25

  • 1. Bilanço Sağlamlığı (5/10) ↓: Şirketin dış finansal borcu bulunmamakla birlikte, 42,68 Milyar TL’lik tasarruf havuzu borcuna karşılık nakit rezervi 4,23 Milyar TL’ye gerilemiştir.

  • 2. Nakit Üretimi (2/10) ↓: Faaliyet nakit akışının 22,93 Milyar TL’lik kâra oranı %3,3’tür. 6 ayda 4,29 Milyar TL nakit erimesi yaşanmıştır.

  • 3. Risk Profili (2/5) ↓: 9,27 Milyar TL ertelenmiş vergi borcu ve 41,69 Milyar TL’lik piyasa fonu taşıma riski bilançoyu piyasa dalgalanmalarına karşı savunmasız bırakmaktadır.

II · OPERASYONEL MOTOR (Sütun Skoru13 / 25

  • 4. Kârlılık Kalitesi (3/10) ↓: Net kârın %112,7’si sermaye piyasası ve fon işlemlerinden gelmektedir; çekirdek operasyonel kâr marjı zayıftır.

  • 5. Büyüme Kalitesi (6/8) →: Müşteri sözleşme hacmi yıllık %144,3 büyüyerek 151,1 Milyar TL’ye ulaşmış, reel büyüme %22,93 olmuştur.

  • 6. Operasyonel Verimlilik (4/7) ↓: Varlık devir hızı 0,099x seviyesindedir; 92,86 Milyar TL aktif büyüklüğe karşılık üretilen operasyonel ciro düşüktür.

III · STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (Sütun Skoru13 / 20

  • 7. Rekabetçi Konum & Hendek (6/8) ↑: Sektörde Borsa İstanbul’da işlem gören tek şirket olma avantajını korumakta, araç finansmanında pazar payını artırmaktadır.

  • 8. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (3/7) ↓: İktisat Katılım Bankası ve gayrimenkul iştiraklerinin ana holding şirketine devredilmesi kurumsal yönetim soru işaretleri yaratmaktadır.

  • 9. Sektörel Rüzgar (4/5) ↑: Yüksek banka kredi faizleri ve BDDK taksit sınırlamaları tasarruf finansmanı modeline güçlü talep akışı sağlamaktadır.

IV · DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (Sütun Skoru6 / 30

  • 10. Mutlak & Göreli Değerleme (2/12) ↓: 14,86 PD/DD ve 16,81 F/K çarpanları, BIST finansal sektör ortalamalarına (PD/DD 1,2x – 1,6x) kıyasla %900-%1.100 primlidir.

  • 11. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (2/10) ↓: Fiyatlanan kârın kalitesi düşüktür; piyasa geçici fon kârlarını kalıcı operasyonel kâr gibi çarpanlamaktadır.

  • 12. Getiri-Risk Asimetrisi (2/8) ↓: 483 Milyar TL piyasa değerinde aşağı yönlü riskler, yukarı yönlü büyüme potansiyeline kıyasla ağır basmaktadır.

TOPLAM SKOR: 41 / 100

  • Finansal Dayanıklılık: 9 / 25

  • Operasyonel Motor: 13 / 25

  • Stratejik Konum: 13 / 20

  • Değerleme ve Getiri: 6 / 30

Skor Yorumu (50 Puan Altı – Uzak Dur / Yüksek Risk): Katılımevim, hacim büyümesi ve sektörel talep açısından güçlü bir rüzgâr yakalamış olsa da; kârının kalitesizliği, operasyonel nakit akışındaki %84’lük çöküş ve 14,86x PD/DD gibi aşırı primli çarpanları nedeniyle yüksek riskli bölgededir.


Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap

1. Şirketin açıkladığı 22,9 Milyar TL net kâr neden sürdürülebilir değil?

Açıklanan kâr kalıcı bir ticari faaliyetten değil, menkul kıymet değerlemelerinden kaynaklanmaktadır.

Gelir tablosundaki 28,02 Milyar TL diğer faaliyet gelirinin 25,85 Milyar TL’lik kısmı sermaye piyasası ve yatırım fonu kârıdır. Şirketin esas faaliyetlerinden elde ettiği brüt kâr ise 5,38 Milyar TL’dir. Şirket, kârının %112,7’sini kendi işinden değil, borsa ve fon getirilerinden elde etmiştir.

Yatırımcı için bu durum, Borsa İstanbul veya para piyasalarında yaşanacak bir durgunlukta kârın hızla erimesi ve hisse başına kârın sert düşmesi anlamına gelir.

2. Kasadaki nakit 6 ayda neden 4,29 Milyar TL eridi?

Müşterilere yapılan araç ve konut teslimatları, toplanan yeni fon girişlerini aşmıştır.

2026’nın ilk 6 ayında Tasarruf Finansman Alacaklarındaki artış nedeniyle kasadan 18,80 Milyar TL çıkmış, tasarruf fon havuzundan ise 14,41 Milyar TL giriş olmuştur. Aradaki 4,39 Milyar TL’lik işletme sermayesi açığı ve 600 Milyon TL’lik temettü ödemesi kasadaki nakit mevcudunu 8,52 Milyar TL’den 4,23 Milyar TL’ye düşürmüştür.

Yatırımcı, şirketin kâğıt üzerinde rekor kâr açıklarken reel likiditesinin daraldığını ve nakit üretiminin alarm verdiğini görmelidir.

3. Bilançodaki 41,69 Milyar TL’lik yatırım fonu kalemi ne ifade ediyor?

Şirket, operasyonel müşteri fonlarını serbest yatırım fonlarına yönlendirerek bilanço riskini artırmıştır.

Bilançonun aktifinde yer alan Gerçeğe Uygun Değer Farkı K/Z Yansıtılan Finansal Varlıklar kalemi 12,91 Milyar TL’den 41,69 Milyar TL’ye fırlamıştır. Bu tutar toplam aktiflerin %44,9’unu oluşturmaktadır.

Yatırımcı, Katılımevim hissesi aldığında aslında yarısı serbest borsa fonlarından oluşan bir portföy yapısına ortak olduğunu bilmelidir.

4. İktisat Katılım Bankası ve Bainbridge satışları neden yapıldı?

Banka lisansı ve gayrimenkul varlıkları grup içi işlemlerle ana ortak Pusula Finans Holding’e kaydırılmıştır.

İktisat Katılım Bankası hisseleri 12,41 Milyar TL bedelle Pusula Finans Holding’e satılmış, Bainbridge Gayrimenkul’ün %70’i ise 120 Milyon USD karşılığında ilişkili şirketlere devredilmiştir.

Bu işlemler Katılımevim bilançosundaki stratejik varlıkları nakde dönüştürmek yerine ilişkili taraflarla alacak-avans ilişkisine bağlamıştır.

5. Takipteki alacaklardaki (NPL) %206’lık artış tehlikeli mi?

Evet, temerrüt oranı hızla yükselmektedir ve ayrılan karşılık yetersizdir.

Takipteki alacaklar 71,8 Milyon TL’den 220,3 Milyon TL’ye çıkarken, ayrılan özel karşılık sadece 32,0 Milyon TL’de kalmıştır (karşılama oranı %14,55). 188,3 Milyon TL’lik alacak karşılıksız durumdadır.

Genel makroekonomik sıkılaşma ve tüketici alım gücündeki erime devam ederse, takipteki alacakların artması kâr üzerinde ek karşılık baskısı yaratacaktır.

6. KTLEV hissesi 14,86 PD/DD çarpanını hak ediyor mu?

Hayır, mevcut çarpan sektörel ve operasyonel gerçeklerden kopuktur.

Borsa İstanbul’daki finansal kiralama ve faktoring şirketleri 1,2x – 1,6x PD/DD ile işlem görürken, KTLEV 14,86x PD/DD ile işlem görmektedir. Şirketin operasyonel sermaye getirisi (%24,58), sermaye maliyetinin (%44,50) altındadır.

Mevcut piyasa değeri operasyonel kaliteden değil, geçici fon değerleme kârlarından beslenen bir piyasa primidir.


Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası

Piyasa Değeri Değerlendirmesi

Katılımevim, 28 Ağustos 2026 tarihi itibarıyla 69,00 TL hisse fiyatı ve 7.000.000.000 adet ödenmiş sermaye üzerinden 483.000.000.000 TL (483,0 Milyar TL) piyasa değerine ulaşmıştır. Bu piyasa değeriyle şirket, Borsa İstanbul’un en değerli finansal kuruluşlarından biri konumuna gelmiş; geleneksel özel bankaların birçoğunun piyasa değerini geride bırakmıştır. Şirketin defter değeri 34,36 Milyar TL seviyesindeyken, piyasa değeri özkaynaklarının 14,86 katıdır. BIST finansal sektör ortalamasının 1,38 PD/DD olduğu bir ortamda bu çarpan %976 prim taşımaktadır. F/K oranı ise şişirilmiş dönem kârına rağmen 16,81 seviyesindedir. Son 12 ayda hisse fiyatının %2.023 yükselmesi, değerlemeyi operasyonel gerçeklikten tamamen koparmış ve aşırı primli bölgeye taşımıştır.

Senaryo Analizi

Senaryo A: Borsa Düzeltmesi ve Sanal Kârın Buharlaşması (Ayı Senaryosu — %55 Olasılık)

  • Koşullar: Borsa İstanbul ve fon piyasasında yaşanacak bir kâr realizasyonu sonucunda 41,7 Milyar TL’lik portföy değerleme kârı üretemez; Diğer Faaliyet Gelirleri sıfırlanır. 9,27 Milyar TL’lik ertelenmiş vergi borcu ve operasyonel nakit açığı nakit pozisyonunu daha da daraltır.

  • Piyasa Etkisi: Net kâr yıllık 5-6 Milyar TL çekirdek operasyonel seviyeye geriler. Piyasa, hisseyi 14,86 PD/DD yerine 3,0x-4,0x PD/DD bandına doğru yeniden fiyatlar.

  • Fiyat/Değerleme Hedefi: 25,00 TL – 32,00 TL aralığına doğru %50-%65 geri çekilme.

Senaryo B: Portföy Kârlarının Realizasyonu ve Yatay Konsolidasyon (Baz Senaryo — %35 Olasılık)

  • Koşullar: Şirket fon portföyündeki kârları kademeli olarak realize eder; İktisat Katılım Bankası ve Bainbridge satışlarından gelen nakit tahsilatları kasaya girer. Yıllık sözleşme hacmi 250 Milyar TL üzerine çıkarak operasyonel brüt kârı 12 Milyar TL’ye taşır.

  • Piyasa Etkisi: Hissede agresif yükseliş trendi sona erer; kârın realize edilmesiyle F/K 20-25 bandında dengelenir, hisse geniş bir bantta dalgalanır.

  • Fiyat/Değerleme Hedefi: 55,00 TL – 68,00 TL bandında yatay seyir.

Senaryo C: Kusursuz Ralli ve Operasyonel Dönüşüm (Boğa Senaryosu — %10 Olasılık)

  • Koşullar: TCMB faizleri yüksek tutmaya devam ederken bankacılık kredi kanalları tamamen tıkanır; tasarruf finansman sektörü pazar payını ikiye katlar. Serbest fon portföyü getiri üretmeyi sürdürür ve holdingin 10 Milyar TL’lik hisse alım taahhüdü piyasayı yukarı sürmeye devam eder.

  • Piyasa Etkisi: Çarpan aşırılığı devam eder, piyasa değeri 600 Milyar TL eşiğini test eder.

  • Fiyat/Değerleme Hedefi: 85,00 TL ve üzeri spekülatif fiyatlama.


Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)

  • İdeal Taşıma Süresi ve Strateji: 0 – 3 Ay (Taktiksel Kâr Realizasyonu / Risk Azaltma). Bu hisse mevcut fiyat ve bilanço yapısıyla 3-5 yıllık bir değer yatırımı veya 10 yıllık bir nakit temettü makinesi değildir. Tamamen sermaye piyasası döngüsüne ve holding hisse alım haberlerine dayalı spekülatif bir ivme taşımaktadır.

  • Zamanın Şirkete Etkisi: Zaman şu aşamada şirketin aleyhine işlemektedir. Enflasyon düşüş eğilimine girdiğinde ve TCMB politika faizinde kademeli indirimler başladığında, geleneksel bankalar taşıt ve konut kredisi musluklarını yeniden açacaktır. Bankacılık faizleri makul seviyeye gerilediğinde tasarruf finansman şirketlerinin yakaladığı bu olağanüstü talep dalgası zayıflayacaktır.

  • Beklemenin Bedeli ve Ödülü: 14,86 PD/DD seviyesinden bu hissede uzun süre sabretmenin maliyeti, fon portföyünde yaşanabilecek olası bir değer kaybında sermayenin %50’den fazlasını kaybetme riskidir. Beklemenin getireceği temettü verimi (%0,05-%0,08) risksiz mevduat getirisinin (%37-%45) yanına dahi yaklaşamamaktadır.


Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi

Okuyucuya Stratejik Soru

Tasarruf finansmanı şirketi olarak yola çıkan bir kuruluşun, kârının %112’sini sermaye piyasası fon değerlemelerinden elde etmesi ve 483 Milyar TL piyasa değerine ulaşması; şirketin vizyoner bir holdinge dönüştüğünü mü gösterir, yoksa bir sonraki borsa düzeltmesinde bilançoyu sarsacak kontrolsüz bir risk birikimini mi?

Şahin Gözüyle Takip (Önümüzdeki Çeyrek İçin 4 Kritik Metrik)

  1. Sermaye Piyasası İşlemleri Kârı / Zararı: Gelir tablosundaki Diğer Faaliyet Gelirleri kalemi takip edilmeli; 25,85 Milyar TL’lik değerleme kârının devam edip etmediği izlenmelidir.

  2. Faaliyet Nakit Akışı / Net Kâr Oranı: 759,9 Milyon TL seviyesine inen operasyonel nakit akışının toparlanıp toparlanmadığı ve kârı nakde çevirme kabiliyeti izlenmelidir.

  3. Tasarruf Fon Havuzu Vade Uyumsuzluğu: Pasifteki fon borçları (42,68 Mr TL) ile aktifteki finansman alacakları (37,58 Mr TL) arasındaki 5,09 Milyar TL’lik likidite açığının seyri izlenmelidir.

  4. Takipteki Alacaklar (NPL) ve Karşılık Oranı: 220,3 Milyon TL’ye çıkan takipteki alacakların artış hızı ve %14,55’te kalan özel karşılık oranı denetlenmelidir.

Sıkça Sorulan Sorular (FAQ Bloğu)

Katılımevim (KTLEV) 2026/06 döneminde ne kadar kâr açıkladı?
Katılımevim, 2026 yılının ilk 6 ayında 22.931.341.738 TL (22,93 Milyar TL) ana ortaklık net dönem kârı açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde bu rakam 2,82 Milyar TL seviyesindeydi.

Katılımevim’in net kârı neden bu kadar sert yükseldi?
Kâr artışının ana kaynağı tasarruf finansmanı komisyonları değil, Diğer Faaliyet Gelirleri altında muhasebeleştirilen 25,85 Milyar TL tutarındaki Sermaye Piyasası İşlem Kârları ve portföydeki 41,7 Milyar TL’lik yatırım fonlarının değerleme artışıdır.

KTLEV bilançosunda en kritik risk unsuru nedir?
En belirgin risk, açıklanan 22,93 Milyar TL kâra karşılık şirketin yalnızca 759,9 Milyon TL operasyonel nakit akışı üretebilmiş olması ve kasadaki nakit mevcudunun 6 ayda 8,52 Milyar TL’den 4,23 Milyar TL’ye gerilemesidir.

Katılımevim temettü veriyor mu?
Şirket 2026 yılı içerisinde hisse başına net 0,082 TL nakit kâr payı dağıtımı gerçekleştirmiştir. Mevcut hisse fiyatına göre temettü verimi %0,05-%0,08 aralığında kalmaktadır.


Yasal Uyarı ve İletişim

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans

Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

Yorumlar

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →