MNDRS 2026/06 Bilançosu: Fabrikada Brüt Zarar, Bilançoda Vergi Kârı
Menderes Tekstil, 2026 yılının ilk altı ayında 4.268,45 milyon TL hasılat elde etmesine karşın, satışların maliyetinin 4.491,02 milyon TL’ye ulaşmasıyla -222,57 milyon TL brüt zarar açıkladı. Şirketin fabrikaları ve tarlaları ürettikçe zarar yazarken, gelir tablosunun en alt satırında 32,73 milyon TL dönem kârı, ana ortaklık payında ise 19,43 milyon TL net kâr yer alıyor. 2026 yılının ikinci çeyreğinde yazılan 140,06 milyon TL’lik çeyreklik net kâr, operasyonel toparlanmadan değil; tek bir çeyrekte muhasebeleştirilen 266,69 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanıyor.
Borsa İstanbul’da 12,19 TL fiyattan işlem gören şirket, 3,38 milyar TL (yaklaşık 72,5 milyon USD) piyasa değerine sahip. Ana ortaklığa ait özkaynakların 17,63 milyar TL olduğu bir tabloda hisse, 0,19 PD/DD çarpanıyla işlem görüyor. Piyasa, şirketin defter değerine %81 iskonto uyguluyor. F/K oranı 6,48 seviyesinde görünse de bu kârlılığın operasyonel bir karşılığı bulunmuyor. TCMB’nin %37,00 seviyesindeki politika faizi ve %31,60 düzeyindeki yıllık enflasyon ortamında, sermaye maliyetinin böylesine yüksek olduğu bir konjonktürde brüt kâr üretemeyen bir sanayi yapısının ayakta kalması zorlaşıyor. Şirket, tekstil ihracatında Avrupa pazarındaki talep daralması ve Asyalı rakiplerin kur avantajıyla sıkışırken, tarım operasyonlarında maliyet artışlarını satış fiyatına aktaramıyor.
Benim temel görüşüm şudur: Menderes Tekstil, piyasa çarpanları itibarıyla bir değer yatırımı fırsatı gibi dursa da operasyonel motorları stop etmiş klasik bir değer tuzağıdır. Şirketin açıkladığı net kâr operasyondan değil; 157,61 milyon TL’lik ertelenmiş vergi muhasebesinden, 157,50 milyon TL’lik net parasal kazançtan ve kasadaki 2,99 milyar TL’lik likit fonların ürettiği 454,54 milyon TL’lik mevduat ve fon faizinden besleniyor. Fabrika zarar ederken şirketi ayakta tutan yegane iki unsur, 106,9 MW’lık enerji portföyünün nakit akışı ve kasadaki nakdin faiz getirisidir.
Menderes Tekstil Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli
Menderes Tekstil, temelleri 1958 yılında atılan, 1962’de Sarayköy Pamuklu Mensucat adıyla faaliyete geçen ve 1983 yılında Akça Holding bünyesine katılan entegre bir sanayi kuruluşudur. 2000 yılında halka arz edilen şirket; 2021 yılında grup enerji şirketlerini bünyesine katarak yenilenebilir enerji üreticisi kimliği kazanmış, 2025’te ise Menderes Home mağazalarını devralarak perakendeye adım atmıştır.
Şirketin para kazanma mekanizması birbirinden çok farklı dinamiklere sahip beş ana segmentten oluşuyor:
Tarım Segmenti (%53,23 Ciro Payı): 2.271,90 milyon TL hasılatla grubun en büyük gelir kaynağıdır. Smyrna Seracılık bünyesindeki 258.700 m² serada üretilen domatesler ile şirket tesislerinde fason işlenen kuru meyvelerin (üzüm, incir, kayısı) satışını kapsar. Bu segmentin %74,44’lük hasılatı (1.701,21 milyon TL) doğrudan hakim ortağın şirketi Osman Akça Tarım Ürünleri’ne yapılan satışlardan oluşur.
Tekstil Segmenti (%33,79 Ciro Payı): 1.442,41 milyon TL hasılat üretir. İplik, dokuma, boya-baskı ve konfeksiyon aşamalarını içeren entegre ev tekstili (nevresim, çarşaf, yastık kılıfı) üretimidir. Üretimin %68’i ihraç edilir; ihracatın %86,7’si AB ülkelerine (Almanya %46,9, İtalya %22,1) yöneliktir. İhracatın %41,05’i tek bir uluslararası toptancı müşteriye yapılmaktadır.
Enerji Segmenti (%11,48 Ciro Payı): 489,95 milyon TL hasılat üretir. Toplam 106,9 MW kurulu güce sahip 5 santralden (Aliağa RES 19,2 MW, Akça RES 36,9 MW, Baklacı JES 19,4 MW, Tosunlar JES 4 MW, Kojenerasyon ve GES 27,4 MW) oluşur. Baklacı JES (10,5 $cent/kWh) ve Akça RES (7,3 $cent/kWh) YEKDEM kapsamında döviz garantili satış yaparken, diğer santraller serbest piyasaya elektrik satar.
Perakende Segmenti (%2,08 Ciro Payı): 88,72 milyon TL hasılat sağlayan 13 Menderes Home mağazası ve e-ticaret kanalıdır.
Emlak Segmenti (%0 Ciro, 35,76 mn TL Kira Geliri): Yüzde 48 paya sahip olunan Aktur İzmir Gayrimenkul iştiraki ve arsa/binalardan elde edilen gayrimenkul gelirleridir.
İş modelinin bu çeyrekteki en belirgin zaafı, şirketin toplam cirosunun %87’sini oluşturan tarım ve tekstil kollarının her ikisinde de brüt maliyetlerin satış gelirlerinin üzerine çıkmış olmasıdır.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
Aşağıdaki tablo, enflasyon muhasebesi uyarınca 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre düzeltilmiş finansal kalemleri karşılaştırmalı olarak sunmaktadır:
| Finansal Kalem (Bin TL) | 2026/06 (Cari) | 2025/06 (Önceki) | Reel Değişim | Analist Notu |
| Hasılat | 4.268.452 | 5.124.285 | -%16,70 | Talep ve hacim daralması |
| Satışların Maliyeti (-) | -4.491.025 | -4.867.615 | -%7,74 | Maliyet katılığı sürüyor |
| Brüt Kâr / Zarar | -222.573 | 256.670 | -%186,71 | Üretim doğrudan zarar yazıyor |
| Faaliyet Giderleri (-) | -435.859 | -485.063 | -%10,14 | Gider kısma çabası yetersiz |
| Esas Faaliyet Kârı / Zararı | -490.357 | 1.848 | N/A | Çekirdek operasyon çöktü |
| Net Finansman Geliri / Gideri | 179.062 | -653.275 | N/A | Fon faiz gelirleri kurtardı |
| Net Parasal Pozisyon Kazancı | 157.505 | 427.422 | -%63,15 | Enflasyon muhasebesi kalkanı |
| Vergi Öncesi Kâr / Zarar | -124.880 | -190.253 | -%34,36 | Operasyonel açık kapanmadı |
| Ertelenmiş Vergi Geliri / Gideri | 157.606 | 33.004 | +%377,54 | Muhasebesel net kâr kaynağı |
| Dönem Net Kârı / Zararı | 32.726 | -157.249 | N/A | Kâr operasyon dışından geldi |
Tablodaki en sert kırılma, brüt kâr satırının 256,67 milyon TL’den -222,57 milyon TL’ye gerilemesidir. Satış gelirleri reel bazda %16,70 erirken, hammadde ve işçilik giderleri yalnızca %7,74 düşürülebilmiştir. Aradaki makas, şirketin 490,36 milyon TL esas faaliyet zararı yazmasına neden olmuştur. Dönem kârının artıya geçmesini sağlayan iki ana sütun; 157,61 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri ve 179,06 milyon TL’lik net finansman geliridir.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
Tarihsel Kırılma: Dokuma Tezgahından Fatura Zararına
Menderes Tekstil, tarihinde ilk kez hem tekstil hem de tarım kollarında aynı anda brüt zarar üretmektedir. Tekstil kolunda 1.442,41 milyon TL hasılata karşılık 1.663,66 milyon TL maliyet oluşmuş, -221,25 milyon TL brüt zarar (%-15,34 brüt marj) kaydedilmiştir. Tarım kolunda 2.271,90 milyon TL hasılata karşılık 2.504,75 milyon TL maliyet gerçekleşmiş, -232,85 milyon TL brüt zarar (%-10,25 brüt marj) yazılmıştır.
Bu tablo, şirketin fiyatlama gücünü tamamen yitirdiğini gösterir. Türkiye’de döviz kurlarının enflasyonun gerisinde kalması, döviz cinsinden maliyetleri (özellikle işçilik ve enerji) artırırken; şirketin Avrupa’daki müşterilerine Euro bazında zam yapamaması marjları sıfırlamıştır. Adet bazında nevresim ve çarşaf üretimi 5,69 milyondan 3,61 milyona (%36,6 düşüş) gerilemiştir.
İkinci derece etki: Şirket zarar eden tekstil kapasitesini kıstıkça sabit genel üretim giderleri birim ürün başına daha fazla yük bindirecek, marj toparlanması hacim artışı olmadan zorlaşacaktır. Maliyet artışı ve sabit kur baskısı, fiyatlama gücü kaybına yol açmakta; bu durum 454 milyon TL birleşik brüt zarar üretirken kapasite kısılması birim maliyetleri daha da yukarı çekmektedir.
Yönetimin İllüzyon Testi: Kasadaki Fonlar ve Vergi Muhasebesi
Faaliyet raporunda şirketin çeşitlendirilmiş yapısıyla gelirlerini koruduğu vurgulanmaktadır. Oysa nakit akış tablosu incelendiğinde, şirketin operasyonel nakit üretiminin ticari faaliyetlerden değil, 963,03 milyon TL’lik stok erimesinden geldiği anlaşılmaktadır. Şirket ambarındaki pamuk, kumaş ve kuru gıdayı nakde çevirerek 969,59 milyon TL işletme nakit akışı yaratmıştır.
Bunun yanı sıra şirket, kasasında tuttuğu 2.997,79 milyon TL’lik likit fon portföyünden 6 ayda 454,54 milyon TL faiz geliri elde etmiştir. Şirket kendi fabrikasını işletmek yerine parasını para piyasası fonlarında değerlendirerek kâr yazmıştır.
Buna ek olarak ikinci çeyrekte sanayi sicil belgeli kurumlara getirilen yasal kurumlar vergisi indirimi düzenlemesiyle 266,69 milyon TL ertelenmiş vergi geliri kaydedilmiştir. Bu kalemler ayrıştırıldığında şirketin çekirdek faaliyetleri 6 ayda yaklaşık 500 milyon TL operasyonel kaynak tüketmektedir.
Gölgedeki Dev: Osman Akça Tarım ve 443,86 Milyon TL’lik Gecikmiş Alacak
Şirketin tarım cirosunun %74,44’ü (1.701,21 milyon TL) ilişkili taraf olan Osman Akça Tarım Ürünleri’ne aktarılmaktadır. Şirketin bilançosunda Osman Akça’dan 1.121,77 milyon TL ticari alacak yer almaktadır. Bu tutar, şirketin toplam ticari alacaklarının (1.777,87 milyon TL) %63,10’unu oluşturmaktadır.
Kredi Riski tablosu incelendiğinde bir risk unsuru ortaya çıkmaktadır: Osman Akça’dan olan alacağın 443,86 milyon TL’lik kısmı vadesi geçmiş ancak değer düşüklüğüne uğramamış olarak sınıflandırılmıştır. Şirket bu gecikmiş alacak için karşılık ayırmamıştır.
İkinci derece etki: Menderes Tekstil, halka açık bir şirket olarak kendi işletme sermayesini hakim ortağın özel şirketine sıfır karşılık riskiyle fonlamaktadır. Bu durum kurumsal yönetim açısından piyasada belirgin bir iskonto sebebi oluşturmaktadır.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
1. DuPont Analizi (Özkaynak Kârlılığının Anatomisi)
DuPont analizi, şirketin %0,22 seviyesindeki yıllıklandırılmış özkaynak kârlılığının (ROE) neden çöktüğünü üç bileşene ayırarak gösterir:
ROE = (Net Kâr / Hasılat) x (Hasılat / Toplam Varlıklar) x (Toplam Varlıklar / Özkaynak)
Net Kâr Marjı: 19,43 milyon TL / 4.268,45 milyon TL = %0,46 (Vergi ve faiz gelirleri olmasa marj %-11,5 seviyesindedir).
Varlık Devir Hızı (Yıllıklandırılmış): (4.268,45 x 2) / 25.188,68 milyon TL = 0,34 (13,41 milyar TL’lik maddi duran varlık ve 2,21 milyar TL’lik yatırım amaçlı gayrimenkul toplamı varlık devir hızını aşağı çekmektedir).
Finansal Kaldıraç Çarpanı: 25.188,68 milyon TL / 17.625,15 milyon TL = 1,43 (Şirketin borçluluk oranı özkaynağa kıyasla dengelidir).
Bileşik ROE: %0,46 x 0,34 x 1,43 = %0,22
Sektörde Yünsa %25, Sasa %12, Bossa %18 ROE üretirken; Menderes’in %0,22 ROE üretmesi, 17,63 milyar TL’lik özkaynak tabanının fiilen atıl kaldığını ve sermaye maliyetinin altında ezildiğini gösterir.
2. ROIC ve WACC Analizi (Ekonomik Katma Değer Tahribatı)
Bir sanayi şirketinin başarısı, yatırdığı sermayeden elde ettiği getirinin (ROIC) sermaye maliyetini (WACC) aşıp aşmadığıyla ölçülür:
Yatırılan Sermaye: Toplam Finansal Borç (4.004,15 mn) + Özkaynak (17.773,69 mn) – Nakit (3.079,68 mn) = 18.698,16 milyon TL
Vergi Sonrası Faaliyet Kârı (NOPAT – Yıllıklandırılmış): Esas faaliyet zararı -490,36 milyon TL üzerinden:
NOPAT = -490,36 x 2 x (1 – 0,20) = -784,57 milyon TLROIC (Yatırılan Sermaye Getirisi): -784,57 / 18.698,16 = -%4,20
WACC (Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti) Hesabı:
Risksiz Faiz Oranı (TCMB Politika Faizi): %37,00
Özkaynak Risk Primi: %8,00 | Hisse Betası: 0,90
Özkaynak Maliyeti: %37,00 + (0,90 x %8,00) = %44,20
Borç Maliyeti (Vergi Sonrası): Reeskont ve Eximbank ağırlıklı döviz kredileriyle efektif %12,0 x (1 – 0,20) = %9,60
Piyasa Değeri Ağırlıkları: Özkaynak %45,8, Borç %54,2
WACC: (%45,8 x %44,20) + (%54,2 x %9,60) = %25,44
ROIC (-%4,20), WACC (%25,44) değerinin çok altındadır. Bu hesaplama, şirketin yıllık ekonomik katma değer kaybının yaklaşık 5,5 milyar TL olduğunu gösterir. Şirket bünyesindeki sermaye her yıl reel olarak erimektedir.
3. Nakit Dönüşüm Döngüsü
Alacak Tahsil Süresi: (1.777,87 / 4.268,45) x 180 = 75,0 gün (Şirket ortalama vadesi 80 gündür).
Stok Tutma Süresi: (3.016,52 / 4.491,02) x 180 = 120,9 gün.
Borç Ödeme Süresi: (930,08 / 4.491,02) x 180 = 37,3 gün (Şirket ortalama vadesi 45 gündür).
Nakit Dönüşüm Süresi: 75,0 + 120,9 – 37,3 = 158,6 gün (5,3 ay)
Şirket hammaddeye para bağladıktan sonra parayı kasaya koyana kadar 5,3 ay beklemektedir. Tedarikçisine 37 günde ödeme yaparken alacağını 75 günde tahsil etmesi, işletme sermayesi açığı yaratmaktadır.
4. Borç Mimarisi ve Likidite Analizi
Toplam Finansal Borç: 4.004,15 milyon TL
1 Yıl İçinde Ödenecek Kısa Vadeli Borç: 2.572,79 milyon TL (%64,25)
Uzun Vadeli Borç: 1.431,36 milyon TL (%35,75)
Borcun Para Birimi Dağılımı: EUR 2.202,80 mn TL (%55), USD 1.079,73 mn TL (%27), TL 721,62 mn TL (%18). Finansal borcun %82’si döviz cinsindendir.
Likit Varlıklar: Kasada 3.079,68 milyon TL nakit ve likit fon bulunmaktadır.
Net Finansal Borç: 4.004,15 – 3.079,68 = 924,47 milyon TL.
Net Döviz Açık Pozisyonu: -1.827,02 milyon TL.
Maddi Varlık İpotekleri: 13,41 milyar TL’lik maddi duran varlığın 7,49 milyar TL’lik kısmı banka kredilerine teminat olarak ipoteklidir (64,75 mn USD + 25 mn EUR + 3,14 milyar TL).
Kısa vadeli 2,57 milyar TL’lik borç yükü, kasadaki 3,08 milyar TL’lik nakit ile karşılanabilir görünse de net döviz açığı ve ipotek yoğunluğu finansal esnekliği kısıtlamaktadır.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I · FİNANSAL DAYANIKLILIK14 / 25
1. Bilanço Sağlamlığı (6/10) → : Net borç 924,47 milyon TL ve cari oran 2,14 seviyesindedir. Ancak 1 yıl içinde ödenecek finansal borç 2.572,79 milyon TL’dir ve borcun %82’si döviz cinsindendir.
2. Nakit Üretimi (5/10) ↓ : 969,59 milyon TL operasyonel nakit akışı üretilmiştir; ancak bu nakit operasyonel kârdan değil, 963,03 milyon TL’lik stok erimesinden kaynaklanmaktadır. Çekirdek iş nakit tüketmektedir.
3. Risk Profili (3/5) ↓ : 1.827,02 milyon TL net döviz açığı mevcuttur. 13,41 milyar TL’lik maddi duran varlığın 7,49 milyar TL’si ipotek altındadır ve 443,86 milyon TL’lik gecikmiş ilişkili taraf alacağı bulunmaktadır.
II · OPERASYONEL MOTOR7 / 25
4. Kârlılık Kalitesi (2/10) ↓ : Brüt kâr marjı %-5,21 ve esas faaliyet kârı -490,36 milyon TL’dir. Net kâr; ertelenmiş vergi (157,6 mn TL) ve fon faizi (454,5 mn TL) ile ayakta durmaktadır.
5. Büyüme Kalitesi (3/8) ↓ : Hasılat enflasyondan arındırılmış bazda %16,70 daralmıştır. Tekstilde üretim hacmi %36,6 gerilemiştir. Büyüme reel olarak negatiftir.
6. Operasyonel Verimlilik (2/7) ↓ : Satışların maliyeti hasılatın %105,2’sine ulaşmıştır. Nakit dönüşüm süresi 158,6 gündür ve varlık devir hızı 0,34 ile zayıf seviyededir.
III · STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR11 / 20
7. Rekabetçi Konum & Hendek (4/8) ↓ : Tekstilde fiyatlama gücü Asyalı ve Mısırlı üreticiler karşısında zayıflamıştır. İhracatta tek müşteriye bağımlılık %41,05’tir. Yegane rekabetçi hendek 106,9 MW’lık YEKDEM garantili enerji santralleridir.
8. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (4/7) → : 13 mağazalık Menderes Home açılışı ve enerji yatırımları sürmektedir. Ancak tarım hasılatının %74,44’ünün hakim ortağın şirketine aktarılması ve temettü ödenmemesi sermaye dağıtım kalitesini düşürmektedir.
9. Sektörel Rüzgar (3/5) → : Yüksek yerel faiz ve yatay kur tekstil ihracatçısını baskılarken, YEKDEM kapsamındaki enerji üretimi sektörel sığınak sağlamaktadır.
IV · DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ20 / 30
10. Mutlak & Göreli Değerleme (10/12) ↑ : 0,19 PD/DD çarpanı şirketin BIST genelinde en derin iskontoyla fiyatlanan varlıklardan biri olduğunu göstermektedir. 3,38 milyar TL piyasa değeri, sadece 106,9 MW’lık enerji santrallerinin ikame değerinin altındadır.
11. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (6/10) → : Fiyat ucuzdur ancak kalite zayıftır. Brüt zarar üreten bir yapı için iskonto haklı bir risk primi taşımaktadır.
12. Getiri-Risk Asimetrisi (4/8) → : Olası bir kur şokunda 1,83 milyar TL döviz açığı zarar yazacakken, enerji yatırımlarının devreye girmesi veya tekstil marjlarının toparlanması durumunda yukarı yönlü potansiyel barındırmaktadır.
TOPLAM SKOR: 52 / 100
Finansal Dayanıklılık: 14 / 25
Operasyonel Motor: 7 / 25
Stratejik Konum: 11 / 20
Değerleme Potansiyeli: 20 / 30
Skor Bandı: 50 – 64 (Belirgin Zaaf / Bekle-Pas)
Skor Değerlendirmesi: Menderes Tekstil, 0,19 PD/DD çarpanının sunduğu varlık iskontosuna rağmen, operasyonel motorunun brüt zarar üretmesi ve ilişkili taraf riskleri nedeniyle 52/100 puanla “Belirgin Zaaf / Bekle-Pas” kategorisindedir. Şirket operasyonel bir toparlanma kanıtı sunana kadar ucuzluk tek başına yeterli bir katalizör değildir.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
1. Şirket nasıl 4,27 milyar TL ciro yapıp brüt zarar yazabiliyor?
Tekstil ve tarım maliyetlerindeki artış satış fiyatlarına yansıtılamamıştır.
Tekstil segmentinde işçilik ve enerji maliyetleri TL bazında artarken, döviz kurunun enflasyonun gerisinde kalması şirketin ihracat fiyatlarını Euro bazında yükseltmesini engellemiştir. Şirket kumaş ve nevresimi maliyetinin altında satmak zorunda kalmış (-221,25 mn TL zarar), tarımda ise girdi maliyetleri satış fiyatını aşmıştır (-232,85 mn TL zarar).
Yatırımcı için pratik anlam: Şirketin çekirdek iş modeli enflasyonist ortamda maliyet geçişkenliğini kaybetmiştir; hacim büyümesi olmadan marj düzelmesi zordur.
2. Gelir tablosundaki 32,73 milyon TL net kâr güvenilir mi?
Hayır, net kâr operasyon dışı ve muhasebe kalemlerine dayanmaktadır.
Şirket 490,36 milyon TL esas faaliyet zararı yazmıştır. Bu zararı kapatıp net kârı artıya geçiren kalemler; 157,61 milyon TL’lik ertelenmiş vergi geliri, 157,50 milyon TL’lik parasal pozisyon kazancı ve 454,54 milyon TL’lik fon ve mevduat faiz geliridir.
Yatırımcı için pratik anlam: Ertelenmiş vergi tek seferlik bir muhasebe kaydıdır. Şirket faiz gelirleri ve vergi teşviki olmasa ağır bir dönem zararı açıklayacaktı.
3. PD/DD oranı 0,19 seviyesinde; hisse bedava mı?
Kağıt üzerinde ucuzdur, ancak yapısal bir iskonto içermektedir.
Şirketin 17,63 milyar TL özkaynağına karşılık piyasa değeri 3,38 milyar TL’dir. Ancak bu özkaynağın yıllıklandırılmış kârlılığı (ROE) sadece %0,22’dir. Sermaye maliyeti %25-40 aralığındayken sermaye getirisi üretemeyen varlıklar piyasa tarafından iskonto edilir.
Yatırımcı için pratik anlam: Şirket kârlılık üretmedikçe 17,6 milyar TL’lik özkaynak yatırımcıya nakit olarak dönmeyecektir. Bu klasik bir değer tuzağı örneğidir.
4. Şirketi bu tablodan ne kurtarabilir?
Yenilenebilir enerji yatırımları ve depolamalı santral projeleri.
Enerji segmenti 6 ayda 185,79 milyon TL brüt kâr (%37,92 marj) ve 172,35 milyon TL faaliyet kârı üretmiştir. Şirketin önlisansını aldığı 250 MW’lık depolamalı RES ve GES projeleri (Akça Beyendik 100 MW, Akça Dodurga 100 MW, Akça Antalya 50 MW) devreye girdiğinde şirketin enerji kapasitesi 4 katına çıkacak ve yapı bir enerji üreticisine evrilecektir.
Yatırımcı için pratik anlam: Menderes Tekstil bir tekstil şirketinden ziyade, tekstil zararlarını sübvanse eden bir enerji dönüşüm projesi olarak izlenmelidir.
5. Osman Akça Tarım ile ilişkili taraf işlemleri risk yaratıyor mu?
Ciro bağımlılığı ve tahsilat süresi kurumsal risk oluşturmaktadır.
Tarım satışlarının %74,44’ü (1.701,21 mn TL) Osman Akça’ya yapılmakta, bilançoda 1.121,77 mn TL alacak taşınmakta ve bunun 443,86 mn TL’si vadesi geçtiği halde karşılıksız bekletilmektedir.
Yatırımcı için pratik anlam: Halka açık şirketin kaynakları ve nakit akışı grup içi dengelerle yönetilmektedir; azınlık hissedarı için şeffaflık zafiyeti sürmektedir.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Piyasa Değeri Değerlendirmesi
Menderes Tekstil, 27 Ağustos 2026 itibarıyla 3.382,97 milyon TL (yaklaşık 72,5 milyon USD) piyasa değerine sahiptir. Borsa İstanbul tekstil sektöründe Sasa (115 milyar TL), Mavi (30,4 milyar TL) ve Sun Tekstil (17,5 milyar TL) gibi oyuncuların gerisinde kalarak orta ölçekli bir sanayi şirketi olarak fiyatlanmaktadır.
Şirketin 17.625,15 milyon TL ana ortaklık özkaynağına kıyasla 0,19 PD/DD oranı, BIST sanayi şirketleri arasındaki en derin iskonto seviyelerinden birine işaret etmektedir. Şirketin 106,9 MW kurulu güce sahip enerji santrallerinin yalnızca piyasa ikame değeri dahi 110-130 milyon USD (yaklaşık 5,1 – 6,0 milyar TL) bandındadır. Borsa fiyatı, şirketin sadece enerji santrallerini satın alıp tekstil fabrikalarını, 258 bin m² serasını ve İzmir/Manisa’daki 2,21 milyar TL’lik gayrimenkullerini sıfır TL saymaktadır. Hisse son 1 yılda BIST 100 endeksine göre %32 rölatif kayıp yaşamıştır. Şirket hisseleri derin bir “aşırı iskontolu” bölgededir; ancak bu iskonto operasyonel kriz çözülene kadar devam edebilir.
Senaryo Analizi (Önümüzdeki 12 Ay)
1. Temel Senaryo: Yatay Baskı ve Faiz Kalkanı (Olasılık: %50)
Koşullar: Tekstilde brüt zararın devam etmesi ancak hafif daralması (-100 mn TL bandına çekilmesi), döviz kurlarının enflasyona paralel %20-25 bandında kademeli yükselmesi, enerji santrallerinin stabil YEKDEM nakdi üretmesi, kasadaki 3 milyar TL nakdin yüksek faiz ortamında gelir yazmayı sürdürmesi.
Finansal Etki: Şirket yılı 50-100 milyon TL sembolik muhasebe kârıyla tamamlar. Operasyonel toparlanma görülmediği için PD/DD iskontosu daralmaz.
Fiyat Hareketi: Hisse 11,00 – 14,50 TL yatay bantta dalgalanır; endekse paralel veya hafif altında getiri sunar.
2. Ayı Senaryosu: Kur Şoku ve İhracat Çöküşü (Olasılık: %30)
Koşullar: Avrupa’da ihracat siparişlerinin %20 daha düşmesi, döviz kurlarında ani %20 üzeri devalüasyon şoku yaşanması ve 1,83 milyar TL döviz açığının finansman giderini artırması, stokların değer düşüklüğüne uğraması.
Finansal Etki: Dönem zararı 500 milyon TL’yi aşar, işletme sermayesi nakit tüketmeye başlar, kasadaki fon kalkanı erir.
Fiyat Hareketi: Hisse 8,50 – 10,00 TL bandına çekilerek 52 haftalık dip seviyelerini test eder.
3. Boğa Senaryosu: Enerji Katalizörü ve Marj İyileşmesi (Olasılık: %20)
Koşullar: Akça Beyendik 100 MW RES projesinde finansmanın tamamlanıp inşaat sürecinin başlaması, tekstilde kapasite düzenlemesiyle brüt kâr marjının %8-10 pozitif banda dönmesi, Osman Akça alacaklarının nakden tahsil edilmesi.
Finansal Etki: Esas faaliyet kârı 400 milyon TL üzerine çıkar, enerji şirketi değerlemesi devreye girer, PD/DD çarpanı 0,19’dan 0,40 seviyesine doğru genişler.
Fiyat Hareketi: Hisse 22,00 – 26,00 TL bandına doğru bir fiyatlama başlatır.
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
İdeal Taşıma Süresi ve Strateji: 2 – 3 Yıllık Dönüşüm Sabrı (Taktiksel ve Dönüşüm Odaklı).
Menderes Tekstil kısa vadeli bir al-sat hissesi olmadığı gibi, düzenli bir temettü büyüme şirketi de değildir. Şirket, tekstilden enerjiye yapısal bir kabuk değiştirme sürecindedir. İdeal vade, 250 MW’lık depolamalı santral projelerinin inşaat ve devreye girme takvimini kapsayan 2-3 yıllık süredir.Zamanın Şirkete Etkisi: Mevcut operasyonel şartlar sürdükçe zaman tekstil fabrikalarının aleyhine, enerji yatırımlarının lehine çalışmaktadır. Tekstilde kalınan her ay işletme sermayesi erirken, YEKDEM kapsamındaki santraller düzenli döviz nakit akışı biriktirmektedir.
Beklemenin Bedeli ve Ödülü: Yatırımcının bekleme bedeli, TCMB’nin %37 faiz ortamında TL mevduat veya para piyasası fonlarından elde edebileceği risksiz %40-45 yıllık getiridir. Bu fırsat maliyetine katlanan yatırımcının ödülü, şirketin 0,19 PD/DD iskontosunu kapatıp bir enerji holdingine dönüşmesi durumunda elde edeceği 2-3 katlık sermaye kazancı potansiyelidir.
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Soru
Piyasa değeri 3,38 milyar TL olan Menderes Tekstil’in sadece 106,9 MW’lık enerji santralleri 5,5 milyar TL ediyorsa; tekstil ve tarımdaki brüt zarar kanaması durduğunda bu hisse bir değer tuzağından getiri fırsatına dönüşebilir mi, yoksa ilişkili taraf bağımlılığı bu potansiyeli daima hapsedecek mi?
Şahin Gözüyle Takip
Tekstil ve Tarım Brüt Kâr Marjı: Gelecek çeyrek gelir tablosunda brüt kârın -222,57 milyon TL’den pozitif bölgeye geçip geçmediği izlenecek.
Osman Akça Tarım Alacak Tahsilatı: 1.121,77 milyon TL’lik ilişkili taraf alacağının, 443,86 milyon TL’lik gecikmiş kısmının nakde dönüp dönmediği takip edilecek.
Akça Beyendik 100 MW RES Proje Finansmanı: Türbin anlaşmasının kesin kredi sözleşmesine bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilecek.
Kasadaki Likit Fon Düzeyi: 2.997,79 milyon TL’lik fon portföyünün kısa vadeli borç ödemelerinde eriyip erimediği izlenecek.
Sıkça Sorulan Sorular (FAQ Bloğu)
MNDRS 2026/06 bilançosunda kâr mı zarar mı açıkladı?
Menderes Tekstil, 2026 yılının ilk 6 ayında 32,73 milyon TL konsolide dönem kârı, 19,43 milyon TL ana ortaklık net kârı açıkladı. Ancak şirket çekirdek üretim faaliyetlerinde 490,36 milyon TL esas faaliyet zararı yazdı; net kâr 157,61 milyon TL ertelenmiş vergi geliri ve 454,54 milyon TL faiz geliriyle sağlandı.
Menderes Tekstil (MNDRS) neden brüt zarar yazdı?
Şirketin toplam hasılatı 4.268,45 milyon TL iken satışların maliyeti 4.491,02 milyon TL’ye ulaştı ve -222,57 milyon TL brüt zarar oluştu. Tekstilde döviz kurlarının enflasyonun gerisinde kalması ihracatta fiyat artışını engelledi; tarımda ise artan girdi maliyetleri satış fiyatlarına yansıtılamadı.
MNDRS hissesi 0,19 PD/DD oranıyla neden bu kadar ucuz?
Şirketin 17,63 milyar TL ana ortaklık özkaynağına karşılık piyasa değeri 3,38 milyar TL düzeyindedir. Piyasa, yıllıklandırılmış özkaynak kârlılığının (ROE) %0,22 gibi zayıf bir seviyede kalması, 1,83 milyar TL net döviz açığı ve ilişkili taraf alacak riskleri nedeniyle hisseyi %81 iskonto ile fiyatlamaktadır.
MNDRS 2026 yılında temettü dağıtacak mı?
Menderes Tekstil’in 2026 yılı için alınmış bir kâr payı dağıtım kararı bulunmamaktadır (temettü verimi %0). Şirket operasyonel nakit akışını ve kasadaki likit varlıklarını kısa vadeli borç ödemeleri ve yenilenebilir enerji santrali yatırımlarında kullanmaktadır.
Şirketin enerji yatırımları finansalları nasıl etkiliyor?
Şirketin 106,9 MW kurulu güce sahip 5 enerji santrali 6 ayda 185,79 milyon TL brüt kâr üretti (%37,92 brüt marj). Ön lisansı alınan 250 MW’lık depolamalı RES ve GES projeleri devreye girdiğinde, şirketin enerji kapasitesi 4 katına çıkacak ve tekstil odaklı yapı enerji şirketine evrilecektir.
Yasal Uyarı ve İletişim
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.