İçeriğe geç
1 Kasım 2026 @etrefinans
BNTAS 2026/09 16 dk

Bantaş (BNTAS) 2026/9 Bilanço Analizi: 860 Milyon TL Net Nakit

Bantaş Bandırma Ambalaj 2026 yılı 9 aylık bilanço analiz kapağı, kobalt mavi zemin üzerinde kesilmiş metal kutu ve çelik rulo fotokolajı.

Bantaş Bandırma Ambalaj ($BNTAS), 2026 yılının ilk dokuz ayında zayıflayan iç pazar talebine rağmen brüt kârlılığını korumayı başardı ve geçen yılki zararın ardından 25,65 milyon TL net kâr açıkladı. Şirketin bu dönemdeki en dikkat çekici göstergesi, 905 milyon TL seviyesini aşan nakit varlığı oldu.

Kasadaki likit kaynaklar borçlar düşüldüğünde şirketi 860 milyon TL net nakit pozisyonuna taşıdı. Şirketin BNTAS 2026/9 bilanço sonuçlarına göre toplam Etre Skoru 74 / 100 olarak hesaplandı. Bu puanın temel dayanakları güçlü net nakit tamponu, iskontolu çarpanlar ve serbest nakit akışı olurken, TMS 29 kaynaklı parasal kayıplar kârlılığı baskılayan ana unsur olarak kayda geçti.

Bir bakışta

  • Şirket ve Kod: Bantaş Bandırma Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BNTAS)
  • İncelenen Dönem: 2026/9 (01.01.2026 – 30.09.2026, Solo, TMS 29 Düzeltmeli)
  • Hasılat ve Reel Değişim: 1.158,87 milyon TL (yıllık reel değişim: -%3,17)
  • Net Kâr ve FAVÖK Marjı: Net Kâr: 25,65 milyon TL, FAVÖK Marjı: %14,90 (Çeyreklik Brüt Marj: %20,88)
  • Net Nakit: 860,14 milyon TL net nakit (Kasadaki nakit ve nakit benzerleri: 905,35 milyon TL)
  • Ana Ortaklar ve Pazar: Adnan Erdan %12,85, Fikret Çetin %13,13, Muammer Birav %7,27, Halka Açık %58,00, BIST Ana Pazar
  • Etre Skoru: 74 / 100 (Bilanço Sağlamlığı, Değerleme Çarpanları, Nakit Rezervi)

Şirket Ne İş Yapar, Nasıl Para Kazanır?

Bantaş Bandırma Ambalaj, sanayi ve gıda kuruluşlarına teneke ambalaj üreten ve ambalaj çeliğine ofset baskı uygulayan entegre bir sanayi şirketidir. Şirketin operasyonları Balıkesir Bandırma’da bulunan iki ana tesiste yürütülmektedir. Kutu üretim fabrikası 15.000 metrekare kapalı alanda peynir, zeytin, turşu, bitkisel yağ, madeni yağ ve boya üreticileri için teneke kutu imal etmektedir. Metal ofset tesisi ise 5.000 metrekare kapalı alanda yıllık 10,48 milyon metrekare metal ofset baskılı levha üretim kapasitesine sahiptir.

Şirketin gelir modeli doğrudan şirketler arası satış sözleşmelerine dayanır. Hammadde olarak ithal veya yerli sac ve rulo ambalaj çeliği satın alınır. Bu çelikler önce ofset baskı tesisinde müşterinin tasarımına uygun olarak laklanır ve çok renkli baskıdan geçirilir. Ardından kutu fabrikasında kesim, kaynak ve dikiş işlemleriyle nihai teneke ambalaja dönüştürülerek müşterilere teslim edilir. 2026 yılının ilk dokuz ayında şirket 10,89 milyon adet teneke kutu üretmiş, teneke grubunda yüzde 77 kapasite kullanım oranına ulaşmıştır. Üretimin 8,00 milyon adedini peynir ve zeytin ambalajında kullanılan 10 ila 17 kilogramlık büyük boy tenekeler oluşturmaktadır.

Satışların coğrafi dağılımı Türkiye’nin tarımsal sanayi kuşağını yansıtmaktadır. 2026/9 döneminde elde edilen 1.158,87 milyon TL hasılatın yüzde 50,89’u Marmara Bölgesi’nden, yüzde 24,29’u Ege Bölgesi’nden sağlanmıştır. Bulgaristan, Azerbaycan ve Irak pazarlarına yapılan ihracat ise 211,20 milyon TL ile toplam hasılatın yüzde 18,23’ünü oluşturmuştur. İhracatın toplam satışlar içindeki payı geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 11,27 seviyesinden belirgin şekilde yükselmiştir. Bu model sayesinde şirket, hem gıda tüketiminin dönemsel direncinden yararlanmakta hem de döviz cinsi ihracat gelirleriyle hammadde kur riskini dengelemektedir.

BNTAS Künyesi, Ortaklık Yapısı ve Resmî Kayıtlar

Bantaş, 1986 yılından bu yana mevcut unvanıyla faaliyet göstermekte olup kurucu ortak ailelerin yönetim kontrolünde yönetilmektedir. Şirketin sermaye, kontrol ve kurumsal yapısına ilişkin doğrulanmış temel göstergeler aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

AlanŞirket Kayıt Bilgisi
Tam Ticari UnvanBantaş Bandırma Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Borsa Kodu ve PazarBNTAS, BIST Ana Pazar
Doğrudan Büyük OrtaklarFikret Çetin (%13,13), Adnan Erdan (%12,85), Muammer Birav (%7,27), Mutlu Haseki (%6,65)
Fiili Dolaşım Oranı%58,00 (KAP ve Faaliyet Raporu yasal ortaklık payı)
İmtiyazlı PaylarA Grubu 11.250.000 TL nominal pay, Yönetim Kurulu üyelerinin yarısını aday gösterme hakkına sahiptir.
Yönetim Kurulu Başkanı / Genel MüdürAdnan Erdan (Yönetim Kurulu Başkanı) / Fatih Erdan (Genel Müdür)
Endeks ÜyelikleriBIST Sınai, BIST 500, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Balıkesir, BIST Tüm, BIST Metal Eşya Makina
Veri ve Kayıt Tarihi30 Ekim 2026

Şirket sermayesinde kurucu ortaklar olan Erdan, Çetin, Birav ve Haseki ailelerinin doğrudan büyük pay sahipliği toplam yüzde 39,90 seviyesindedir (diğer aile bireyleriyle birlikte toplam aile payı yüzde 42,00’ye ulaşmaktadır). Halka açık payların oranı yüzde 58,00 seviyesindedir. Şirketin A grubu nama yazılı payları, Yönetim Kurulu üye sayısının yarısını genel kurula aday gösterme imtiyazına sahiptir. Ancak genel kurullarda herhangi bir oy imtiyazı bulunmamaktadır, her pay bir oy hakkına sahiptir. Bu yapı, kurucu ailelerin operasyonel ve stratejik kontrolü ellerinde tutmasını sağlarken, azınlık pay sahiplerinin yönetim kurulunda doğrudan bağımsız üyeler haricinde temsilini sınırlamaktadır.

Endeks üyeliği tarafında BNTAS, BIST Tüm-100 ve BIST 500 endekslerinde yer almakta olup BIST 100 endeksi kapsamında değildir. Şirket Katılım Endeksi kriterlerini karşılamamaktadır. Kurumsal kayıtlar ve hukuki durum incelendiğinde, şirketin mali yapısını veya ticari faaliyetlerini olumsuz etkileyebilecek herhangi bir önemli dava veya idari yaptırım kararı bulunmamaktadır. Şirket aleyhine açılmış kritik bir dava yoktur ve dönem içinde verilmiş herhangi bir adli yaptırım bildirilmemiştir.

Kasadaki Nakit Rezervi ve Sıfır Borçlanma Yapısı

Bantaş’ın 2026/9 bilançosundaki en belirgin güç unsuru, sermaye yapısındaki net nakit yoğunluğudur. Şirketin 30 Eylül 2026 itibarıyla kısa vadeli banka kredileri 30,00 milyon TL, şirket kredi kartları 14,13 milyon TL ve uzun vadeli yatırım kredisinin kısa vadeli taksitleri 1,08 milyon TL olmak üzere toplam finansal borcu 45,21 milyon TL düzeyindedir. Şirketin bilançosunda uzun vadeli finansal borç kalmamıştır.

Buna karşılık dönen varlıklar içinde yer alan nakit ve nakit benzerleri 905,35 milyon TL seviyesine yükselmiştir. Bu nakit varlığın 701,74 milyon TL’si likit fonlarda, 187,42 milyon TL’si ortalama yüzde 38 faiz getirili vadeli mevduatta ve 16,16 milyon TL’si vadesiz banka hesaplarında tutulmaktadır. Ayrıca 2025 yıl sonunda elde tutulan 96,87 milyon TL tutarındaki Eurobond ve tahvil portföyü dönem içinde tamamen nakde dönüştürülmüştür.

Nakit ve Nakit Benzerleri: 905,35 milyon TL
Toplam Finansal Borçlar: 45,21 milyon TL
Net Nakit Pozisyonu: 860,14 milyon TL
Piyasa Değeri (30 Ekim 2026): 1.185,19 milyon TL
Firma Değeri (FD): 325,05 milyon TL

Bu nakit yapısı, Bantaş’ın 1.185,19 milyon TL olan toplam borsa değerinin yüzde 72,57’sinin kasadaki net nakitten ibaret olduğunu göstermektedir. Piyasa, şirketin 798,51 milyon TL tutarındaki fabrikaları, arsaları, ofset baskı hatları ve yıllık 1,16 milyar TL ciro üreten sanayi operasyonunu net nakit düşüldükten sonra yalnızca 325,05 milyon TL firma değeriyle fiyatlamaktadır.

İşletme Sermayesi Çözülmesi ve Serbest Nakit Akışı

2026 yılının ilk dokuz ayında Bantaş, operasyonel olarak güçlü bir nakit üretimi sergilemiştir. Şirketin işletme faaliyetlerinden elde ettiği nakit akışı geçen yılın aynı dönemindeki 95,91 milyon TL seviyesinden 374,66 milyon TL’ye tırmanmıştır. Dokuz aylık dönemde yapılan 29,58 milyon TL tutarındaki duran varlık yatırım harcaması düşüldüğünde, serbest nakit akışı 345,09 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Şirketin finansal kiralama sözleşmesi bulunmadığından ham serbest nakit akışı ile kira düzeltilmiş serbest nakit akışı birbirine eşittir.

Nakit akışındaki bu sıçramanın kaynakları detaylandırıldığında, işletme sermayesi yönetiminin belirleyici olduğu görülmektedir. Net kâr ve nakit dışı amortisman düzeltmelerinden gelen operasyonel nakit akışı 107,81 milyon TL iken, işletme sermayesi kalemlerinin çözülmesi kasaya net 266,85 milyon TL nakit girişi sağlamıştır.

  • Stokların Azaltılması: 2025 yıl sonunda 261,30 milyon TL olan stoklar, hammadde alımlarının dengelenmesi ve mevcut bobinlerin üretime çekilmesiyle 149,26 milyon TL’ye indirilmiş, buradan 113,97 milyon TL nakit açığa çıkarılmıştır.
  • Alacak Tahsilatları: Ticari alacaklar 399,91 milyon TL’den 323,83 milyon TL’ye çekilerek 76,08 milyon TL nakit tahsilatı sağlanmıştır.
  • Alınan Depozito ve Avanslar: Müşteri sipariş avansları ve alınan teminatlar üzerinden 74,24 milyon TL ek nakit yaratılmıştır.
  • Tedarikçi Borçlarının Ödenmesi: Ticari borçlar 48,24 milyon TL’den 38,57 milyon TL’ye indirilmiş, 9,67 milyon TL net nakit çıkışı gerçekleşmiştir.

İşletme sermayesi kalemlerinin çözülmesinden kaynaklanan bu nakit akışı kalıcılık açısından geçici niteliktedir. Stokların sürekli olarak aynı hızda eritilmesi mümkün değildir, yeni üretim döneminde hammadde tedariki için yeniden işletme sermayesi yatırımı gerekecektir. Dolayısıyla 345,09 milyon TL serbest nakit akışının tamamı tekrarlanabilir operasyonel kâr nakdi olarak kabul edilmemelidir.

Parasal Pozisyon Kaybı ve Kârlılığın Dinamikleri

Bantaş’ın 2026/9 dönemindeki hasılatı reel olarak yüzde 3,17 gerileyerek 1.158,87 milyon TL olmuştur. Şirket satış hacmini korumakla birlikte, iç pazarda gıda sektöründeki genel yavaşlama ciroyu sınırlamıştır. Buna karşın şirketin brüt kârı yüzde 2,14 artışla 211,60 milyon TL’ye çıkmış, brüt kâr marjı yüzde 17,31’den yüzde 18,26’ya yükselmiştir. Sadece üçüncü çeyrek dikkate alındığında brüt kâr marjı yüzde 20,88 seviyesine ulaşmıştır.

Esas faaliyetlerden diğer gelirler (kambiyo ve vadeli mevduat faiz gelirleri) dahil edildiğinde faaliyet kârı 275,12 milyon TL seviyesindedir. Ancak şirketin net dönem kârı 25,65 milyon TL ile faaliyet kârının oldukça gerisinde kalmıştır. Kârı baskılayan temel etken, yüksek nakit varlığının TMS 29 enflasyon muhasebesi altındaki doğal sonucudur.

Net Parasal Pozisyon Kaybı Nedir ve Nasıl İşler?

Yüksek enflasyon dönemlerinde parasal varlıklarını korumaya çalışan sanayi şirketlerinin finansal tablolarında nakit ile kâr arasındaki ilişki sıklıkla yanlış yorumlanmaktadır.

  • Nerede yer alır? Bu kalem, gelir tablosunda finansman giderlerinin hemen altında “Net Parasal Pozisyon Kazançları / (Kayıpları)” başlığıyla ve 24 numaralı dipnotta ayrıntılı olarak raporlanır.
  • Nasıl işler? TMS 29 standardına göre nakit, banka mevduatı ve vadeli alacaklar enflasyon karşısında değer kaybeden parasal varlıklardır. Borçlar ise enflasyon karşısında reel değeri azalan parasal yükümlülüklerdir. Bantaş’ın bilançosunda 905,35 milyon TL nakit ve 323,83 milyon TL alacak bulunurken toplam borcu 300,66 milyon TL seviyesindedir. Net parasal varlık pozisyonu taşıyan şirket, enflasyon karşısında 2026 yılının ilk dokuz ayında tam 225,12 milyon TL satınalma gücü kaybı yaşamış ve bu tutar gelir tablosunda doğrudan gider yazılmıştır.
  • Tek başına neyi kanıtlamaz? Parasal pozisyon kaybı, kasadan fiilen bir nakit çıkışı olduğunu kanıtlamaz. Şirketin elindeki nakit TL bazında yerinde durmaktadır ve mevduat getirisi üretmektedir, ancak bu para ile alınabilecek hammadde veya makine miktarı enflasyon oranında azalmıştır. Bu kalem operasyonel bir başarısızlık değil, bilançoda borç yerine aşırı nakit tutmanın muhasebesel faturasıdır.

Ertelenmiş Vergi Varlığı ve İndirimli Kurumlar Vergisi Nedir?

Bantaş’ın dokuz aylık dönemde net zarardan 25,65 milyon TL kâra geçmesinde operasyonel iyileşmenin yanı sıra vergi tablosundaki yasal düzenleme etkili olmuştur.

  • Nerede yer alır? Gelir tablosundaki “Sürdürülen Faaliyetler Ertelenmiş Vergi Geliri / Gideri” satırında ve 18 numaralı dipnotta izlenir.
  • Nasıl işler? 4 Haziran 2026 tarihli ve 7582 sayılı Kanun uyarınca, sanayi sicil belgesine sahip olan ve fiilen üretim yapan kurumların 1 Ocak 2027 tarihinden itibaren elde edecekleri üretim kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranı yüzde 25’ten yüzde 12,5’e indirilmiştir. Bantaş, gelecekte tersine dönecek geçici vergi farklarını ve geçmiş yatırım teşvik etkilerini bu yeni oran üzerinden yeniden hesaplamıştır. Bunun sonucunda gelir tablosuna 22,14 milyon TL ertelenmiş vergi geliri kaydedilmiş ve dönem kârı artırılmıştır.
  • Tek başına neyi kanıtlamaz? Ertelenmiş vergi geliri, şirkete nakit para girişi sağlandığını veya vergi dairesinden iade alındığını kanıtlamaz. Bu kayıt, ileriki yıllarda ödenecek kurumlar vergisinin yasal indirimler sebebiyle daha az olacağını gösteren muhasebesel bir tahakkuktur. Şirketin o dönem fiilen ödediği 15,92 milyon TL peşin vergi nakit çıkışı yaratmaya devam etmiştir.

Bandırma Yeni Entegre Tesis Yatırımı ve Pay Geri Alımı

Bantaş, 2020-2025 döneminde tamamladığı 12,5 milyon dolarlık makine ve bina yatırımlarının ardından yeni bir entegre tesis hamlesi başlatmıştır. Şirket, 2022 yılında ihaleden satın aldığı 38.329 metrekarelik arazide rulo ambalaj çeliğini doğrudan ebatlayıp işleyecek bir kesim hattı ve çelik servis merkezi kurmaktadır.

2026/9 faaliyet raporunda yer alan doğrulanmış bilgilere göre projenin zemin etütleri ve harita çalışmaları tamamlanmıştır. Bandırma Belediyesi’ne inşaat ruhsatı başvurusu yapılmış, prefabrik yapı anlaşması ve vinç kurulum sözleşmeleri imzalanmıştır. Yurt dışı üretici ile rulo kesim hattı makine tedarik anlaşması tamamlanmıştır. Yönetim Kurulu, bu tesisin faaliyete geçmesiyle hammadde kesim maliyetlerinin düşeceğini ve dışa bağımlılığın azalacağını öngörmektedir. Yatırımın en önemli finansal niteliği, hiçbir banka kredisi kullanılmadan, tamamen kasadaki hazır nakit rezervinden ve özkaynaklardan karşılanacak olmasıdır.

Sermaye dağıtımı tarafında ise Yönetim Kurulu, 19 Ekim 2026 tarihinde pay geri alım programı başlatmıştır.

  • Programın Bütçesi ve Hacmi: Azami 50,00 milyon TL fon ayrılmış, çıkarılmış sermayenin yüzde 4,13’üne denk gelen azami 10.000.000 adet pay sınır olarak belirlenmiştir.
  • Fiyat Limitleri: Pay başına 1,00 TL alt limit ve 5,00 TL üst limit kararlaştırılmıştır.
  • Gerçekleşen Alımlar: 21 Ekim ile 26 Ekim 2026 tarihleri arasında şirket piyasadan 368.934 adet payı ortalama 4,50 ila 4,89 TL aralığında geri almıştır. Geri alınan payların sermayeye oranı yüzde 0,15 seviyesindedir.

Şirket 31 Mayıs 2016 tarihinden bu yana nakit temettü dağıtmamıştır. Yönetim kâr payı dağıtmak yerine kaynakları fabrika yatırımlarında ve likit fonlarda tutmayı tercih etmiştir. Geri alım programı hisse fiyatındaki aşağı yönlü dalgalanmaları sınırlamayı hedeflemektedir. Ancak 5,00 TL tavan fiyat sınırı, mevcut 4,90 TL borsa fiyatı göz önüne alındığında programın alanını daraltmaktadır.

BNTAS Teknik Hesaplamaları ve Dayanıklılık Ölçüleri

Aşağıdaki teknik hesaplamalar, şirketin 2026 yılı dokuz aylık finansal tabloları ve 30 Ekim 2026 tarihli piyasa verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir.

DuPont Ayrıştırması ve Özkaynak Kârlılığı

DuPont analizi, şirketin özkaynak kârlılığının kâr marjı, varlık kullanım etkinliği ve borç kaldıracından nasıl etkilendiğini ayrıştırır.

Net Kâr Marjı = 25.647.684 TL ÷ 1.158.866.394 TL = %2,21
Varlık Devir Hızı = 1.158.866.394 TL ÷ 2.247.374.307 TL = 0,52x
Özkaynak Çarpanı = 2.247.374.307 TL ÷ 1.946.718.148 TL = 1,15x
Özkaynak Kârlılığı (9 Aylık ROE) = %2,21 × 0,52 × 1,15 = %1,32

Şirketin özkaynak kârlılığı dokuz aylık dönemde yüzde 1,32 ile nominal enflasyonun oldukça altındadır. Bunun ana sebebi TMS 29 parasal pozisyon kayıplarının net kârı baskılamasıdır. Özkaynak çarpanının 1,15x olması, şirketin operasyonlarını borç yerine tamamen özkaynakla finanse ettiğini ve bilanço kaldıraç riskinin bulunmadığını doğrulamaktadır.

İşletme Sermayesi Devir Süreleri ve Nakit Dönüşüm Döngüsü

Nakit dönüşüm döngüsü, şirketin hammadde alımı için harcadığı nakdi nihai tahsilata dönüştürme süresini gösterir. Payın dokuz aylık dönemiyle uyumlu olarak 270 gün üzerinden hesaplanmıştır.

Alacak Tahsil Süresi (DSO) = (323.834.225 TL ÷ 1.158.866.394 TL) × 270 gün = 75,45 gün
Stokta Kalma Süresi (DIO) = (149.256.316 TL ÷ 947.265.248 TL) × 270 gün = 42,54 gün
Borç Ödeme Süresi (DPO) = (38.565.709 TL ÷ 947.265.248 TL) × 270 gün = 10,99 gün
Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC) = 75,45 + 42,54 – 10,99 = 107,00 gün

Bantaş, alacaklarını çekler dahil ortalama 75 günde tahsil ederken, tedarikçilerine ortalama 11 günde ödeme yapmaktadır. Tedarikçilere peşin ve kısa vadeli ödeme yapılması nakit döngüsünü 107 gün seviyesinde tutsa da, stok süresinin 43 güne düşürülmesi işletme sermayesi verimliliğini önceki yıla göre artırmıştır.

Yatırılan Sermaye Getirisi (ROIC) ve Borç Maliyeti

ROIC, şirketin operasyonel faaliyetlerine bağladığı net sermayeden ürettiği vergi sonrası operasyonel kâr oranını ölçer.

Düzeltilmiş Faaliyet Kârı (NOPAT) = 103.341.932 TL × (1 – 0,25) = 77.506.449 TL
Yatırılan Sermaye = 1.946.718.148 TL + 45.206.997 TL – 905.346.566 TL = 1.086.578.579 TL
Yatırılan Sermaye Getirisi (9 Aylık ROIC) = 77.506.449 TL ÷ 1.086.578.579 TL = %7,13
Vergi Sonrası Ağırlıklı Borç Maliyeti = %16,00 × (1 – 0,25) = %12,00

Yatırılan sermaye getirisi dokuz ay için yüzde 7,13 (yıllıklandırılmış yaklaşık yüzde 9,51) düzeyindedir. Şirketin sınırlı banka borçlanmasının maliyeti olan yüzde 12,00 seviyesinin altındadır. Bununla birlikte şirketin toplam sermayesindeki borç payı sadece yüzde 3,67 olduğu için borç maliyeti operasyonlar üzerinde risk oluşturmamaktadır.

Serbest Nakit Akışı Getirisi

Serbest nakit akışı getirisi, şirketin ürettiği nakit ile piyasa değeri arasındaki ucuzluk derecesini gösterir.

Kira Düzeltilmiş Serbest Nakit Akışı (9 Aylık FCF) = 345.086.881 TL
Piyasa Değeri (30 Ekim 2026) = 1.185.187.500 TL
Serbest Nakit Akışı Getirisi (9 Aylık) = 345.086.881 TL ÷ 1.185.187.500 TL = %29,12

Dokuz aylık dönemde üretilen serbest nakit akışı şirketin piyasa değerinin yüzde 29,12’sine ulaşmıştır. Ancak bu yüksek oranın arkasında 266,85 milyon TL tutarındaki işletme sermayesi çözülmesi yer aldığı için, gelecek çeyreklerde bu oranın yatay seyretmesi beklenmemelidir.

Sektörel Emsallerle Çarpan ve Dayanıklılık Karşılaştırması

Ambalaj sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin 30 Ekim 2026 tarihli piyasa çarpanları ve borçluluk metrikleri karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.

Borsa KoduŞirket UnvanıPiyasa Değeri (TL)F/KPD/DDFD/FAVÖKNet Borç / FAVÖK
BNTASBantaş Ambalaj1,19 mr3,520,611,34-3,55
BAKABBak Ambalaj1,73 mrN/A0,536,291,42
DURDODuran Doğan Basım2,79 mrN/A1,6510,913,84
GEDZAGediz Ambalaj787,09 mn43,210,611,56-1,88
SEKURSekuro Plastik559,17 mn24,380,935,282,15
KRPLSKoroplast Ambalaj1,37 mr403,951,222,730,85

Bantaş, 1,34 FD/FAVÖK çarpanı ile ambalaj sektörünün en düşük firma değeri çarpanına sahip şirketidir. Sektördeki rakiplerin önemli bir kısmı net borçlu konumdayken (DURDO Net Borç/FAVÖK 3,84, SEKUR 2,15), Bantaş -3,55 oranı ile Gediz Ambalaj ile birlikte sektörün en korunaklı nakit yapısını temsil etmektedir. Şirketin defter değerine göre yüzde 39 iskontolu işlem görmesi (0,61 PD/DD), bilançodaki net nakit rezervi düşünüldüğünde piyasanın büyüme ve kâr marjı beklentilerini oldukça muhafazakar fiyatladığını göstermektedir.

Bantaş İçin Uzun Vadeli Değerlendirme ve İzleme Koşulları

Bantaş’ın geçmiş çok yıllık seyri incelendiğinde, şirketin borçlanmaktan kaçınan, kâr payı dağıtmak yerine nakit biriktiren ve yatırımlarını özkaynakla finanse eden muhafazakar bir aile şirketi çizgisi izlediği görülmektedir. Şirket 2016 yılından bu yana nakit temettü ödememiş, 2025 yılı başında ise yüzde 100 bedelli sermaye artırımı yaparak kasasını güçlendirmiştir. Bu tutum, yüksek faiz ortamlarında şirketi finansman gideri baskısından tamamen korumuş ve iflas riskini ortadan kaldırmıştır.

Geleceğe ilişkin beklentiler iki ana eksende şekillenmektedir. Birinci eksen, Bandırma’da temeli atılan rulo kesim hattı ve çelik servis merkezi yatırımıdır. Bu yatırım devreye girdiğinde şirketin dışarıdan fason ebatlama ve dilme hizmeti alma zorunluluğu kalkacak, brüt kâr marjında kalıcı bir operasyonel avantaj yakalanabilecektir. İkinci eksen ise ihracat payının yüzde 18 seviyesine oturmasıdır. Bulgaristan, Azerbaycan ve Irak gibi yakın coğrafyalara teneke kutu ihracatı iç pazardaki talep durgunluğunu dengelemektedir.

Uzun vadeli bir yatırım değerlendirmesi açısından şirketin mevcut fiyatı (4,90 TL), kasadaki 860 milyon TL net nakit ve sanayi tesisleri karşısında belirgin bir güvenlik marjı sunmaktadır. Ancak bu durumun zayıflayabileceği temel koşul, kasadaki nakdin enflasyon karşısında reel olarak erimeye devam etmesi veya planlanan çelik servis merkezi yatırımında verimsiz sermaye tahsisi yapılmasıdır. Düzenli birikim yaklaşımıyla hisse biriktiren bir yatırımcı için şirketin net nakit pozisyonu koruma sağlasa da, operasyonel faaliyet kârının parasal kayıpları karşılayıp karşılayamadığı yakından izlenmelidir.

İzleme GöstergesiMevcut Durum (2026/9)Tezi Güçlendiren GelişmeTezi Zayıflatan Gelişme
Net Nakit ve Likidite860,14 milyon TL net nakitNakdin yatırıma dönüşerek operasyonel getiri üretmesiNakdin faizde kalarak TMS 29 parasal kayıplarıyla erimesi
Yeni Tesis Yatırımıİnşaat ruhsatı ve makine siparişi aşamasındaTesisin özkaynakla zamanında tamamlanıp marjları artırmasıİnşaat ruhsatında gecikmeler ve bütçe aşımı oluşması
Brüt Kâr Marjı9 Aylık: %18,26, Q3: %20,88Çelik fiyatlarında istikrar ve marjın yüzde 20 üzerinde kalmasıHammadde maliyetlerinin artarak marjı yüzde 15 altına çekmesi

Temel Analiz Puanlaması

Aşağıdaki rubrik, 2026 yılı dokuz aylık finansal sonuçlar ve 30 Ekim 2026 tarihli piyasa göstergelerine göre hazırlanmıştır.

Kategori ve BileşenPuanGerekçe
I. FİNANSAL DAYANIKLILIK23 / 25
1. Bilanço Sağlamlığı10 / 10860,14 milyon TL net nakit, toplam finansal borç yalnızca 45,21 milyon TL, net borçsuz yapı.
2. Nakit Üretimi8 / 10374,66 milyon TL faaliyet nakdi ve 345,09 milyon TL FCF üretildi, ancak nakdin yüzde 95’i işletme sermayesi çözülmesinden geldiği için puan kısmen sınırlandı.
3. Risk Profili5 / 5373,67 milyon TL net döviz fazlası, kritik dava veya teminat riski bulunmuyor.
II. OPERASYONEL PERFORMANS16 / 25
1. Kârlılık Kalitesi6 / 10Çeyreklik brüt kâr marjı yüzde 20,88’e çıksa da 225,12 milyon TL parasal kayıp kârı baskıladı, net kâr ertelenmiş vergi geliriyle desteklendi.
2. Büyüme Kalitesi4 / 8Hasılat reel bazda yüzde 3,17 daraldı, ihracat reel yüzde 56,61 büyüse de iç pazarda hacim daralması görüldü.
3. Operasyonel Verimlilik6 / 7Stoklar 43 güne çekilerek işletme sermayesi rahatlatıldı, kutu grubunda yüzde 77 kapasite kullanımı korundu.
III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGÂR14 / 20
1. Rekabetçi Konum ve Hendek6 / 8Bölgesel gıda ambalajında ve metal ofset baskıda güçlü konum, ancak nihai ürün metal ambalaj çeliğine bağımlı.
2. Yönetim ve Sermaye Dağıtımı5 / 750 milyon TL pay geri alım kararı olumlu, ancak 2016’dan beri nakit temettü ödenmedi, yatırımlar özkaynakla finanse ediliyor.
3. Sektörel Rüzgâr3 / 5Gıda sanayisinin ambalaj talebi stabil seyrediyor, sanayi kurumlar vergisi indirimi rüzgâr yaratıyor, genel sanayi aktivitesi yavaş.
IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ21 / 30
1. Mutlak ve Göreli Değerleme9 / 120,61 PD/DD ve 1,34 FD/FAVÖK ile sektörün en iskontolu çarpanları, ancak FCF getirisinin geçici işletme sermayesi katkısı iskonto gerektiriyor.
2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP7 / 10Şirket piyasa değerinin yüzde 73’ünü net nakitte taşıyor, bu finansal güce göre mevcut borsa fiyatı yüksek güvenlik marjı içeriyor.
3. Getiri-Risk Asimetrisi5 / 8Aşağı yönlü risk net nakit tamponuyla sınırlı, yukarı potansiyel rulo kesim yatırımı ve enflasyon muhasebesi kayıplarının azalmasına bağlı.
TOPLAM ETRE SKORU74 / 100Bilanço Sağlamlığı, Değerleme Çarpanları, Nakit Rezervi

Sık Sorulan Sorular

Bantaş Bandırma Ambalaj ne iş yapar ve gelirini nasıl kazanır?

Bantaş, gıda ve kimya sanayisi için teneke ambalaj üretimi ile ambalaj çeliğine ofset baskı yapan entegre bir sanayi kuruluşudur. Şirket peynir, zeytin, bitkisel yağ, madeni yağ ve boya üreticilerine doğrudan toptan satış sözleşmeleriyle ürün tedarik eder. Satış gelirlerinin yarıdan fazlası Marmara Bölgesi’nden sağlanırken, üretimin yaklaşık yüzde 18’i Bulgaristan, Azerbaycan ve Irak gibi ülkelere ihraç edilir.

BNTAS hisselerinin mülkiyeti kime aittir ve şirket hangi endekslerde işlem görür?

Şirketin sermayesinde kurucu ortaklar olan Erdan, Çetin, Birav ve Haseki aileleri doğrudan yüzde 39,90 pay sahibidir ve diğer aile fertleriyle birlikte bu pay yüzde 42 seviyesine ulaşır. Halka açıklık oranı yüzde 58 düzeyindedir ve A grubu payların yönetim kurulu üyelerinin yarısını aday gösterme imtiyazı bulunur. Borsa İstanbul’da BIST Tüm-100 ve BIST 500 endekslerinde yer alan Bantaş, BIST 100 ve Katılım Endeksi kapsamında değildir.

Bantaş 2026 yılı dokuz aylık dönemde nasıl bir kârlılık performansı sergiledi?

Şirket 2026’nın ilk dokuz ayında geçen yılki 11,81 milyon TL zararın ardından 25,65 milyon TL net dönem kârı açıkladı. Toplam hasılat reel olarak yüzde 3,17 daralarak 1.158,87 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Buna karşılık brüt kâr marjı girdi maliyetlerinin dengelenmesiyle yüzde 18,26 seviyesine yükseldi ve üçüncü çeyrekte yüzde 20,88 düzeyine ulaştı.

Şirketin kasasındaki nakit ve borçluluk durumu nasıldır?

Bantaş, 860,14 milyon TL tutarında net nakit pozisyonuyla finansal açıdan oldukça korunaklı bir yapıya sahiptir. Kasasındaki nakit ve likit fon varlıkları 905,35 milyon TL seviyesindeyken, toplam finansal borcu sadece 45,21 milyon TL tutarındadır. Şirketin net nakdi, borsadaki piyasa değerinin yaklaşık yüzde 73’ünü oluşturmaktadır.

Kasadaki yüksek nakit varlığına rağmen net kâr neden faaliyet kârının gerisinde kaldı?

Temel neden, TMS 29 enflasyon muhasebesi uygulaması kapsamında hesaplanan net parasal pozisyon kaybıdır. Şirket bilançosunda borç yerine yüksek miktarda nakit ve vadeli alacak tuttuğu için enflasyon karşısında dokuz ayda 225,12 milyon TL satınalma gücü erimesi kaydetmiştir. Bu muhasebesel gider fiili bir nakit çıkışı yaratmasa da net dönem kârını ciddi oranda baskılamıştır.

Şirketin yürüttüğü pay geri alım programının detayları nelerdir?

Yönetim Kurulu 19 Ekim 2026 tarihinde azami 50 milyon TL kaynak ayrılan 6 ay süreli bir pay geri alım programı başlatmıştır. Program kapsamında sermayenin yüzde 4,13’üne denk gelen 10 milyon lot pay için üst fiyat sınırı 5,00 TL olarak belirlenmiştir. Ekim ayı sonu itibarıyla şirket piyasadan 368.934 adet payın geri alımını tamamlamıştır.

Kaynaklar

  • Bantaş Bandırma Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. 01.01.2026 – 30.09.2026 Ara Dönem Faaliyet Raporu – Bantaş – 28.10.2026
  • 30 Eylül 2026 Tarihli Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Dipnotlar – Kamuyu Aydınlatma Platformu – 28.10.2026
  • Payların Geri Alınmasına İlişkin Yönetim Kurulu Kararı – Kamuyu Aydınlatma Platformu – 19.10.2026
  • Yatırımlar Hakkında Bilgilendirme Özel Durum Açıklaması – Kamuyu Aydınlatma Platformu – 09.09.2026
  • BIST Pay Endeksleri Dönemsel Değişiklikleri – Borsa İstanbul – 2026

Veri kesim tarihi: 30 Ekim 2026 | Fiyat tarihi: 30 Ekim 2026 (Kapanış: 4,90 TL) | Kaynak dönemi: 2026/9 Konsolide Olmayan

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir; yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Kaynak: KAP · 2026/09 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

Yorumlar

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →