TUPRS 2026/06 Bilançosu: Marj Patlaması, Kasada Nakit Dağı
2026 yılının ilk çeyreğinde varil başına 9,4 dolar seviyesinde gerçekleşen net rafineri marjının, ikinci çeyrekte %127,6 artışla 21,4 dolara fırlaması sıradan bir operasyonel iyileşme değildir. Bu sıçrama, yönetim kurulunun yıl sonu net rafineri marjı beklentisini 6-7 dolar bandından 13-15 dolar seviyesine revize etmesini zorunlu kılmıştır. Borsa İstanbul’da hisse başı 323,50 TL fiyattan işlem gören, 623,32 milyar TL piyasa değerine sahip Tüpraş, 8,57 F/K ve 1,37 PD/DD çarpanlarıyla piyasada fiyatlanmaktadır.
TCMB’nin %37,0 seviyesinde tuttuğu politika faizi ve %31,75 düzeyindeki yıllık enflasyon ortamında, sanayi şirketlerinin finansman maliyetleri altında ezildiği bir konjonktür yaşanmaktadır. USD/TRY kurunun 47,50 sınırına dayandığı, Orta Doğu’daki jeopolitik gerilimler ve Hürmüz Boğazı lojistik aksaklıkları nedeniyle küresel petrol arzının sıkılaştığı bu dönemde Tüpraş, sektörün geri kalanından tamamen ayrışmıştır.
TÜPRAŞ PİYASA NOKTA ATIŞI (AĞUSTOS 2026)
Hisse Fiyatı: 323,50 TL
Piyasa Değeri: 623,32 Milyar TL
Net Nakit Pozisyonu: 130,72 Milyar TL
F/K Oranı: 8,57
PD/DD Oranı: 1,37
FD/FAVÖK Oranı: 4,38
Benim temel görüşüm şudur: Tüpraş, kâğıt üzerinde rekor kâr açıklamanın ötesine geçerek, net kârının 2,64 katı tutarında (132,37 milyar TL) işletme faaliyet nakit akışı üreten, negatif nakit dönüşüm döngüsüyle (-13,5 gün) tedarikçi finansmanı üzerinden çalışan katı bir nakit basma makinesine dönüşmüştür. Jeopolitik marj genişlemesinin geçici olma riski mevcuttur; ancak şirketin biriktirdiği 130,72 milyar TL’lik net nakit stoku, olası marj daralmalarına karşı yıkılmaz bir finansal zırh oluşturmaktadır.
TÜPRAŞ Ne İş Yapıyor: Kimlik ve İş Modeli
Tüpraş (Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.), ham petrolün temin edilmesinden rafine edilmesine, türev ürünlerin pazarlanmasından lojistiğine kadar uzanan entegre bir enerji devidir. Şirketin para kazanma mekanizması son derece nettir: Yurt dışından ithal edilen ağır ve hafif ham petrol, İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da bulunan dört yüksek kompleksiteli rafineride işlenerek motorin, benzin, jet yakıtı, LPG, fuel oil ve bitüme dönüştürülür. Elde edilen ürünlerin satış fiyatı, Akdeniz ürün fiyatları (Platts) ve döviz kuru üzerinden belirlenirken; kârlılık, ham petrol fiyatı ile işlenmiş ürün fiyatı arasındaki ürün marjı (crack margin) üzerinden şekillenir.
SEGMENT BAZLI HASILAT DAĞILIMI (2026/6)
Rafinaj Sektörü (Tüpraş Solo + Trading + Ditaş): %99,4 (659,05 Milyar TL)
Elektrik Üretimi (Entek Elektrik): %0,6 (3,74 Milyar TL)
2026 yılının ilk altı ayında konsolide hasılatın %99,4’ü (659,05 milyar TL) rafinaj faaliyetlerinden, %0,6’sı (3,74 milyar TL) ise yenilenebilir ve sıfır karbonlu elektrik üretimi gerçekleştiren Entek Elektrik kanadından elde edilmiştir. Şirket ayrıca perakende akaryakıt dağıtım bacağında %41,67 etkin ortaklık payına sahip olduğu OPET üzerinden Türkiye beyaz ürün pazarında %20,3, siyah ürün pazarında %25,9 pazar payını elinde tutmaktadır.
1983 yılında kamu çatısı altında dökük tesislerin birleştirilmesiyle kurulan Tüpraş, 2006 yılındaki özelleştirme süreciyle Koç Holding-Shell ortaklığına (EYAŞ) devredilerek tarihsel dönüşümünü başlatmıştır. Ağır bakımların tamamlandığı, kapasite kullanım oranının %95,1’e çekildiği günümüz operasyonel modelinde ham petrol alımlarındaki 65,1 günlük ortalama borç ödeme vadeli esneklik, rafinerinin nakit yaratma motorunun temel taşıdır.
Rakamların İtirafları: Finansal Veri Karşılaştırması
Şirketin 30 Haziran 2026 tarihli konsolide mali tabloları, TMS 29 enflasyon muhasebesi kurallarına göre 30 Haziran 2026 satın alma gücüne göre endekslenmiştir. Tablodaki tüm değişimler reel büyüme ve marj genişlemesini yansıtmaktadır.
| Finansal Kalem | Mevcut Dönem (2026/6) | Önceki Dönem (2025/6) | Değişim (%) | Analist Notu |
| Net Satışlar (Hasılat) | 662.788 Milyon TL | 464.119 Milyon TL | +42,8% | Reel hacim ve marj büyümesi |
| Brüt Kâr | 84.126 Milyon TL | 41.988 Milyon TL | +100,4% | Crack marjlarında dikey genişleme |
| Esas Faaliyet Kârı (EBIT) | 59.025 Milyon TL | 18.161 Milyon TL | +225,0% | Bakımlar bitti, kapasite %95,1 |
| FAVÖK (EBITDA) | 73.284 Milyon TL | 33.355 Milyon TL | +119,7% | Operasyonel nakit motoru zirvede |
| Net Dönem Kârı (Ana Ortaklık) | 49.848 Milyon TL | 11.872 Milyon TL | +320,0% | 2Ç26 marj patlaması kâra yansıdı |
| İşletme Faaliyet Nakit Akışı | 132.366 Milyon TL | 15.013 Milyon TL | +781,7% | Muhasebe kârının 2,64 katı nakit |
| Net Nakit Pozisyonu | 130.720 Milyon TL | 67.108 Milyon TL | +94,8% | Finansal borçların 1,9 katı nakit |
| Kapasite Kullanım Oranı | %95,1 | %90,3 | +4,8 puan | Tesisler tam devirde çalışıyor |
Tablodaki en çarpıcı gerçek, net kârdaki %320’lik nominal artıştan ziyade, İşletme Faaliyet Nakit Akışı’nın 15,01 milyar TL’den 132,37 milyar TL’ye sıçramasıdır. Şirketin brüt kâr marjı %9,05’ten %12,69’a yükselirken, FAVÖK marjı %7,19’dan %11,06’ya fırlamıştır. Bu tablo, kârlılığın muhasebesel revalüasyonlardan değil, doğrudan ürün marj genişlemesinden türediğini kanıtlamaktadır.
Veri Deşifresi ve İkinci Derece Düşünme
Tarihsel Marj Kırılması ve Döngüsel Zirve Sınavı
1Ç26’da varil başına 9,4 dolar olan net rafineri marjının 2Ç26’da 21,4 dolara çıkması, tarihsel ortalama olan 5-7 dolar seviyesinin üç katından fazladır. Jeopolitik gerilimler nedeniyle motorin ve jet yakıtı crack marjlarının sert yükselmesi kârlılığı uçurmuştur.
İkinci derece etki şudur: Jeopolitik tansiyonun düşmesi veya küresel resesyon endişeleriyle rafineri marjları ortalamalara gerilediğinde, 2Ç26 sonuçları bir döngü zirvesi olarak kalabilir. Ancak Tüpraş bu yüksek marj dönemini borç ödeyerek ve nakit biriktirerek değerlendirmiştir. Olası bir marj daralmasında şirket, kasasındaki 130,72 milyar TL net nakit stoku sayesinde temettü ödeme kapasitesini koruyacak bir finansal tampona sahiptir.
RAFİNERİ MARJININ TARİHSEL SEYRİ VE REVİZYON HEDEFİ
1Ç26 Net Marjı: 9,4 $/varil
2Ç26 Net Marjı: 21,4 $/varil
Eski Yıl Sonu Hedefi: 6,0 – 7,0 $/varil
Yeni Yıl Sonu Hedefi: 13,0 – 15,0 $/varil
Yönetimin Hikayesi vs Kasadaki Hakikat (Makyajsız Nakit Gücü)
Enflasyonist ortamda pek çok şirket kâğıt üzerinde rekor kâr açıklarken, artan işletme sermayesi ihtiyacı nedeniyle nakit akışında boğulmaktadır. Tüpraş’ta ise durum tam tersidir. Faaliyet raporunda yönetim, küresel belirsizliklere vurgu yaparken, bilançonun detayları kasaya giren devasa nakdi göstermektedir.
49,85 milyar TL net dönem kârına karşılık 132,37 milyar TL işletme faaliyet nakit akışı elde edilmiştir. Aradaki 82,52 milyar TL’lik devasa fark, stok yönetimindeki başarıdan ve ticari borçların vadeli yapısından kaynaklanmaktadır. Şirketin muhasebe kârı sahte veya makyajlı değil; aksine kasaya giren nakit, bilançodaki kârın 2,64 katıdır.
Kur ve Faiz Parazitlerini Süpüren Finansal Zırh
TCMB faizlerinin %37 olduğu bir ortamda 68,20 milyar TL finansal borcu bulunan bir şirketin yüksek faiz gideri yazması beklenir. Ancak Tüpraş’ın bankalarda tuttuğu vadeli mevduat ve hazır değerler toplamı 195,84 milyar TL’ye ulaşmıştır.
Şirket 6 aylık dönemde 14,75 milyar TL finansman gideri öderken, mevduat faizlerinden 19,54 milyar TL finansman geliri elde ederek net finansman tarafını artıya geçirmiştir. Yüksek faiz ortamı Tüpraş için bir tehdit değil, net nakit pozisyonu sayesinde ek kâr kaynağı haline gelmiştir.
Teknik ve Operasyonel Ameliyat: Verimlilik Motoru
1. ROIC ve WACC Karşılaştırması (Sermaye Verimliliği)
Tüpraş’ın yarattığı reel ekonomik katma değeri (EVA) ölçmek için ROIC (Yatırılan Sermaye Getirisi) ve WACC (Ağırlıklı Ortalama Sermaye Maliyeti) dengesini hesaplayalım.
NOPAT (Vergi Sonrası Net Faaliyet Kârı): 59,03 Milyar TL Esas Faaliyet Kârı üzerinden %25 vergi düşüldüğünde 6 aylık NOPAT 44,27 milyar TL olur. Yıllıklandırılmış NOPAT hızı 88,54 milyar TL’dir.
Yatırılan Sermaye (Invested Capital): 456,14 Milyar TL Özkaynaklar + 68,20 Milyar TL Finansal Borçlar – 195,84 Milyar TL Nakit ve Benzerleri = 328,50 Milyar TL.
ROIC Oranı: 88,54 Milyar TL / 328,50 Milyar TL = %26,95
WACC Oranı: TCMB politika faizi %37,0 baz alınıp, şirketin SOFR + %1,80 maliyetli döviz kredileri ve %22 özkaynak maliyeti harmanlandığında karma WACC %21,00 seviyesindedir.
Karşılaştırma Sonucu: ROIC (%26,95) > WACC (%21,00)
ROIC oranının WACC oranını 5,95 puan aşması, Tüpraş’ın büyürken sermaye eritmediğini, yatırdığı her 100 TL’lik net sermaye karşılığında sermaye maliyetinin üzerinde net ekonomik katma değer yarattığını kanıtlar.
2. Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC) Analizi
Sanayi şirketlerinin işletme sermayesi verimliliğini gösteren Nakit Dönüşüm Döngüsü bileşenleri düz yazı formunda aşağıda hesaplanmıştır:
DSO (Alacak Tahsilat Süresi): (78,75 Milyar TL / 662,79 Milyar TL) x 180 Gün = 21,4 Gün
DIO (Stok Tutma Süresi): (97,04 Milyar TL / 578,66 Milyar TL) x 180 Gün = 30,2 Gün
DPO (Borç Ödeme Süresi): (209,43 Milyar TL / 578,66 Milyar TL) x 180 Gün = 65,1 Gün
Nakit Dönüşüm Döngüsü (CCC): 21,4 + 30,2 – 65,1 = -13,5 Gün
Nakit Dönüşüm Döngüsünün -13,5 gün olması nakit yönetimi açısından bir mükemmellik göstergesidir. Tüpraş, ham petrol alıp işleyip satarak parasını tahsil ettikten tam 13,5 gün sonra hammadde tedarikçisine ödeme yapmaktadır. Şirket, kendi operasyonlarını tedarikçilerinin sağladığı ticari kredilerle bedavaya finanse etmektedir.
3. DuPont Kırılımı (Kârlılık Mimarisi)
Özkaynak Kârlılığındaki (ROE) artışın kökenini anlamak için DuPont ayrıştırmasını inceleyelim:
ROE Formülü: Net Kâr Marjı (%7,52) x Varlık Devir Hızı (0,77) x Kaldıraç Çarpanı (1,89) = %10,93 (6 Aylık)
ROE artışının %80’i finansal borçlanmadan veya kaldıraç artışından değil, doğrudan net kâr marjının %2,56’dan %7,52’ye yükselmesinden kaynaklanmaktadır. Kaldıraç oranı 1,89 seviyesinde muhafazakardır. 2Ç26 tekil net kârı (45,88 milyar TL) dikkate alındığında yıllıklandırılmış ROE %30 eşiğini aşmaktadır.
Analistin Soğukkanlı Karnesi: 100 Puanlık Skorlama
I. FİNANSAL DAYANIKLILIK (24 / 25)
1. Bilanço Sağlamlığı (10/10) ↑: Net nakit pozisyonu 130,72 milyar TL seviyesindedir. Finansal borçların toplam aktiflere oranı %7,9 ile yok denecek kadar düşüktür.
2. Nakit Üretimi (10/10) ↑: Faaliyet nakit akışının net kâra oranı 2,64x düzeyindedir. Nakit dönüşüm döngüsü -13,5 gün ile negatiftir.
3. Risk Profili (4/5) →: Döviz cinsi ham petrol borçları ve kur dalgalanmaları risk yaratmaktadır; ancak stokların USD bazlı doğal hedge yapısı ve 90,86 milyar TL’lik forward işlemleri bu riski sınırlandırmaktadır.
II. OPERASYONEL MOTOR (22 / 25)
4. Kârlılık Kalitesi (9/10) ↑: 21,4 $/varillik net rafineri marjı ve reel net kârdaki %320’lik artış kalitelidir. Kâr kâğıt üzerinde kalmamış, kasaya girmiştir.
5. Büyüme Kalitesi (7/8) ↑: Enflasyon düzeltmesine rağmen reel gelir artışı %42,8, toplam satış hacmi artışı %9’dur (15,25 milyon ton).
6. Operasyonel Verimlilik (6/7) ↑: Bakımların bitmesiyle kapasite kullanımı %90,3’ten %95,1’e çıkmış, beyaz ürün verimliliği %83,0 seviyesine ulaşmıştır.
III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGAR (17 / 20)
7. Rekabetçi Konum & Hendek (7/8) →: Türkiye rafinaj kapasitesinin %100’ünü elinde tutan tekel konumu, yüksek depolama ve liman entegrasyonu aşılması imkansız bir hendek yaratmaktadır.
8. Yönetim & Sermaye Dağıtımı (6/7) ↑: Yönetim marj hedeflerini %100 yukarı revize etmiş, 33 milyar TL nakit temettünün ilk taksidini sorunsuz ödemiştir.
9. Sektörel Rüzgar (4/5) ↓: Orta Doğu gerilimi kısa vadede rüzgar sağlasa da, jeopolitik yumuşama durumunda marjların gerileme riski bir puan kırpmaktadır.
IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ (24 / 30)
10. Mutlak & Göreli Değerleme (10/12) ↑: F/K 8,57 ve FD/FAVÖK 4,38 çarpanları, şirketin 5 yıllık tarihsel ortalamalarına kıyasla iskontoludur.
11. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP (8/10) ↑: Mükemmel bilanço kalitesine ve 130 milyar TL net nakde karşılık 1,37 PD/DD oranı oldukça cazip bir fiyat-kalite dengesi sunmaktadır.
12. Getiri-Risk Asimetrisi (6/8) →: 30 Eylül’deki hisse başı 5,73 TL net temettü ve rekor kârlılık yukarı potansiyeli artırırken, marjların tepe noktada olma ihtimali risk dengesini dengede tutmaktadır.
TOPLAM SKOR: 87 / 100
Finansal Dayanıklılık: 24 / 25
Operasyonel Motor: 22 / 25
Stratejik Konum: 17 / 20
Değerleme: 24 / 30
SKOR YORUMU: 87 puan ile Tüpraş “80-100: Hem kaliteli hem fiyatı cazip” bandında yer almakta ve rekor nakit üretimiyle birincil izleme adayı konumunu korumaktadır.
Analist Masası: Stratejik Soru-Cevap
1. Varil başına 21,4 dolarlık net rafineri marjı sürdürülebilir mi?
Sürdürülemez, ancak 13-15 dolarlık yeni yıl sonu hedefi oldukça gerçekçidir. 2Ç26’daki 21,4 dolarlık marj; Orta Doğu’daki askeri gerilimler, Hürmüz Boğazı’ndaki tanker trafiğinin kesintiye uğraması ve Rusya rafinerilerine yapılan saldırıların yarattığı geçici bir arz şokunun ürünüdür.
Nitekim Haziran ayında Brent petrolün 71,5 dolara gerilemesiyle marjlar bir miktar durulmuştur. Ancak küresel ölçekte yeni dizel rafineri kapasitelerinin devreye girmesindeki gecikmeler, marjların eski 5-7 dolarlık dip seviyelere düşmesini engellemektedir.
Yatırımcı için anlamı: 2Ç26 kârlılığı operasyonel tepe noktası olabilir; 3Ç ve 4Ç’de marjlar gerilese bile 13-15 dolarlık yıllık ortalama şirket için rekor bir yıllık kâr demektir.
2. 30 Eylül’de ödenecek 13 milyar TL’lik ikinci taksit temettü şirketi zorlar mı?
Kesinlikle zorlamaz, nakit havuzunda damla kalır. Şirketin kasasında 195,84 milyar TL hazır değer bulunurken, finansal borç düşüldükten sonraki net nakit pozisyonu 130,72 milyar TL’dir.
30 Eylül 2026’da dağıtılacak olan nominal 13 milyar TL (brüt hisse başı 6,74 TL, net 5,73 TL) ikinci taksit temettü ödemesi, şirketin sadece bir aylık faaliyet nakit akışının yarısına denk gelmektedir.
Yatırımcı için anlamı: Temettü ödemesi şirketin bilançosunda en ufak bir finansal sıkışma yaratmayacağı gibi, net nakit dağının yatırımcıya aktarılması özkaynak kârlılığını yüksek tutacaktır.
3. Sanayi Sicil Belgesi sahibi şirketlere getirilen vergi indirimi Tüpraş’ı nasıl etkileyecek?
4 Haziran 2026’da yayımlanan 7582 sayılı Kanun ile sanayi sicil belgesine sahip imalatçı kurumların üretim kazançlarına uygulanacak kurumlar vergisi oranı %25’ten %12,5’e düşürülmüştür. Bu düzenleme 1 Ocak 2027 tarihinden itibaren elde edilecek kazançlara uygulanacaktır.
Şirket bu değişikliği 30 Haziran 2026 bilançosunda ertelenmiş vergi hesaplamalarına yansıtmış ve bu nedenle 8,90 milyar TL tutarında ertelenmiş vergi gideri kaydetmiştir.
Yatırımcı için anlamı: 2026 bilançosunda tek seferlik muhasebesel bir ertelenmiş vergi gideri yazılmış olsa da, 2027 yılından itibaren Tüpraş’ın nakit vergi yükü yarı yarıya azalacak ve net kâr marjına kalıcı bir destek sağlayacaktır.
4. Tüpraş’ın stratejik dönüşüm ve yeşil enerji yatırımları nakit akışını riske atıyor mu?
Hayır, yatırımlar tamamen faaliyet nakit akışı içerisinden finanse edilmektedir. Şirket 2026’nın ilk yarısında Kırıkkale GES (53,5 MWe kurulu güç), SAF (Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı) ve Propilen projeleri için toplam 245,9 milyon dolar CAPEX harcaması yapmıştır.
Yıllık 700 milyon dolarlık yatırım hedefinin %35’i tamamlanmıştır. Entek bünyesindeki sıfır karbonlu elektrik üretim kapasitesi 439,2 MWe seviyesine ulaşmıştır.
Yatırımcı için anlamı: Şirket geleneksel rafinajdan elde ettiği nakdi, borçlanmadan yeşil dönüşüme aktarmakta; böylece 2030 sonrasının karbonsuzlaşma risklerini bugünden bertaraf etmektedir.
Piyasa Değeri ve Senaryo Bazlı Yol Haritası
Piyasa Değeri Değerlendirmesi
Tüpraş, hisse başı 323,50 TL fiyat üzerinden 623,32 milyar TL (yaklaşık 13,12 milyar USD) piyasa değerine sahiptir. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi içerisinde en yüksek ağırlığa ve piyasa değerine sahip ilk üç şirketten biridir. Şirketin piyasa değeri, 456,14 milyar TL tutarındaki ana ortaklığa ait özkaynaklarının 1,37 katından (PD/DD: 1,37) ve son 12 aylık net kârının 8,57 katından (F/K: 8,57) işlem görmektedir.
İSKONTO VE PİYASA DEĞERİ METRİKLERİ
Piyasa Değeri / Özkaynak (PD/DD): 1,37
Fiyat / Kâr Oranı (F/K): 8,57
Firma Değeri / FAVÖK (FD/FAVÖK): 4,38
BIST 100 Göreceli Performans (6A): +%18,0 Rölatif Pozitif
Son 12 ayda BIST 100 endeksine göre %18 pozitif ayrışan şirket, kasasındaki 130,72 milyar TL net nakit düşüldüğünde 492,60 milyar TL firma değeriyle (FD/FAVÖK: 4,38) işlem görmektedir. Yıllık 140 milyar TL seviyesinde FAVÖK koşu hızına sahip bir dev için 4,38’lik FD/FAVÖK çarpanı, hissenin temel değerinin ve ürettiği nakit kalitesinin belirgin şekilde altında, iskontolu bir fiyatlamaya işaret etmektedir.
Senaryo Analizi ve Gelecek Patikası
1. Temel Senaryo (Olasılık: %50)
Koşullar: Net rafineri marjı yılın ikinci yarısında 12-14 $/varil bandında dengelenir. Yıl sonu toplam satışları 30 milyon ton hedefine ulaşır. 30 Eylül’deki temettü ödemesi sorunsuz gerçekleşir.
Sonuç: 2026 yıl sonu net kârı 75-80 milyar TL bandında gerçekleşir. F/K çarpanı 8,0x seviyesini koruyarak hisse fiyatı 360 – 390 TL bandına oturur.
2. İyimser Senaryo (Olasılık: %35)
Koşullar: Orta Doğu’daki jeopolitik risk primi son çeyrekte tekrar tırmanır. Dizel ve jet yakıtı crack marjları 25 $/varil üzerine çıkar. Net rafineri marjı yılı 16 $/varil ortalamanın üzerinde tamamlar.
Sonuç: Yıllık net kâr 90 milyar TL’yi aşar. Hisse 430 – 460 TL bandındaki analist tavan hedef fiyatlarını test eder.
3. Olumsuz Senaryo (Olasılık: %15)
Koşullar: Küresel resesyon derinleşir, petrol talebi çakılır. Orta Doğu’da tam barış sağlanır ve marjlar hızla 6 $/varil seviyesine düşer.
Sonuç: Kârlılık geriler, ancak 130 milyar TL’lik net nakit stoku düşüşü sınırlar. Hisse fiyatı 270 – 290 TL güçlü destek bölgesine çekilir.
Zamanın Testi ve İdeal Yatırım Ufku (Sabır Ne Getirir?)
Tüpraş kısa vadeli bir spekülasyon kağıdı değil, 3-5 yıllık ideal taşıma ufkuna sahip bir “Temettü ve Dönüşüm” hissesidir. Şirketin ekonomik hendeği (Moat); Türkiye’deki rafinaj kapasitesinin tekelini elinde tutması, devasa depolama tankları, Ditaş ile sağlanan deniz lojistiği entegrasyonu ve yüksek Nelson kompleksite indeksidir. Zaman geçtikçe yeni bir rafineri yatırımının milyarlarca dolarlık maliyeti ve çevresel regülasyonlar, rakip çıkma ihtimalini sıfırlamakta ve şirketin hendeğini genişletmektedir.
İDEAL YATIRIM UFKI: 3 – 5 YIL (TEMETTÜ + YEŞİL DÖNÜŞÜM BİLEŞİMİ)
Beklemenin Bedeli: Yıllık %6-8 bandında reel temettü verimi
Beklemenin Ödülü: Yeşil hidrojen ve SAF ile Karbonsuzlaşma Şoku Koruması
Bu hisseyi 3-5 yıl vadede elinde tutan bir yatırımcı; enflasyonun üzerinde yıllık %6-8 bandında nakit temettü verimi elde ederken, şirket kasasındaki nakitle borçlanmadan inşa edilen SAF (Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı) ve yeşil hidrojen tesisleri sayesinde 2030 sonrası karbon vergisi risklerinden tamamen korunmuş bir portföye sahip olacaktır.
Meydan Okuma ve Stratejik İzleme Listesi
Okuyucuya Düşündürücü Soru
Tüpraş’ın kasasında biriken 130,72 milyar TL’lik net nakit dağını düşündüğünüzde; yönetimin bu parayı 30 Eylül sonrasında devasa bir ara temettü ile ortaklara dağıtmasını mı istersiniz, yoksa yeşil hidrojen ve SAF tesislerini yıldırım hızıyla satın almak için kullanmasını mı? Hangi tercih şirket değerini önümüzdeki 5 yılda daha yukarı taşır?
Şahin Gözüyle Takip Edilecek 3 Metrik
Akdeniz Dizel ve Benzin Crack Marjları (Platts): Varil başına marjların 13-15 dolar bandının altına sarkıp sarkmadığı haftalık olarak izlenmelidir.
Kapasite Kullanım Oranı: 2Ç26’da %95,1’e ulaşan operasyonel çarkın 3. çeyrekte plan dışı bir duruş yaşamadan sürdürülüp sürdürülemediği takip edilmelidir.
Entek Sıfır Karbonlu Elektrik Kapasitesi: Entek ve rafineri içi GES/RES projelerinde 439,2 MWe seviyesine ulaşan kurulu gücün yıl sonu hedeflerine ilerleme hızı izlenmelidir.
Sıkça Sorulan Sorular (FAQ) Bloğu
TÜPRAŞ 2026 ikinci çeyrek bilançosu nasıl geldi?
Tüpraş 2026 yılının ilk altı ayında net dönem kârını %320 artırarak 49,85 milyar TL’ye yükseltti. İkinci çeyrekte net rafineri marjı varil başına 21,4 dolara fırlarken, şirket kâğıt üzerindeki kârın ötesine geçerek 132,37 milyar TL işletme faaliyet nakit akışı üretti ve net nakit pozisyonunu 130,72 milyar TL’ye çıkardı.
TÜPRAŞ 2026 temettü ödemesi ne zaman ve ne kadar?
Tüpraş 2026 yılı için toplam 33 milyar TL nakit temettü kararı almıştır. İlk taksit olan hisse başı 8,82 TL net ödeme Mart 2026’da yapılmıştır. İkinci taksit olan hisse başı net 5,7349 TL (brüt 6,7469 TL) ödeme ise 30 Eylül 2026 tarihinde yatırımcı hesaplarına aktarılacaktır.
TÜPRAŞ’ın net rafineri marjı beklentisi nedir?
Şirket yönetimi, ilk çeyrekte varil başına 9,4 dolar olan ve ikinci çeyrekte jeopolitik gerilimlerle 21,4 dolara ulaşan net rafineri marjı sonrasında yıllık beklentisini revize etmiştir. Şubat ayında açıklanan 6-7 $/varil seviyesindeki yıl sonu net rafineri marjı beklentisi 13-15 $/varil bandına çıkarılmıştır.
TÜPRAŞ borçlu mu, nakit pozisyonu ne durumda?
Tüpraş net nakit zengini bir bilançoya sahiptir. Şirketin 68,20 milyar TL finansal borcuna karşılık bankalarda 195,84 milyar TL hazır değeri bulunmaktadır. Finansal borçlar düşüldüğünde şirketin net nakit pozisyonu 130,72 milyar TL seviyesindedir ve yüksek faiz ortamında net finansman geliri yazmaktadır.
TÜPRAŞ hissesi ucuz mu, değerleme çarpanları nasıl?
Tüpraş hissesi Borsa İstanbul’da 8,57 F/K, 1,37 PD/DD ve 4,38 FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem görmektedir. Kasasındaki 130,72 milyar TL net nakit düşüldüğünde oluşan 492,60 milyar TL firma değeri ve %26,95’lik ROIC oranı, hissenin tarihsel ortalamalarına ve ürettiği nakit kalitesine kıyasla iskontolu olduğuna işaret etmektedir.
Yasal Uyarı ve İletişim
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk me getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.
Finansal piyasaları takip etmek için:
X: https://x.com/etrefinans
Kaynak: KAP · 2026/06 finansal raporu
Aynı bakış, günlük halde
Bilanço okumaları, piyasa notları, makro veriler.
İlgili yazılar
Bölümün tamamı →




Yorumlar
Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.