İçeriğe geç
5 Kasım 2026 @etrefinans
GARAN 2026/09 16 dk

Garanti BBVA (GARAN) 2026/9 Bilanço Analizi: 97 Milyar TL Kâr

Garanti BBVA 2026 yılı dokuz aylık bilanço analiz kapağı, çelik kasa kapısına sıkışmış bükülen kredi kartı kolajı ve lila zemin.

Garanti BBVA, 2026 yılının ilk dokuz ayında solo 97.193 milyon TL net kâr elde ederek operasyonel kârlılığını korumayı başardı. Bankanın bu dönemdeki performansını iki temel dinamik şekillendirdi. İlk olarak, geniş vadesiz mevduat tabanı sayesinde net faiz marjı toparlandı ve komisyon gelirleri güçlü seyrini sürdürdü. İkinci olarak, yüksek faiz ortamının gecikmeli etkisiyle takipteki krediler 127,2 milyar TL seviyesine ulaştı ve yakın izlemedeki krediler belirgin bir artış gösterdi. Bankanın 100 üzerinden 76 olarak hesaplanan Etre Skoru, güçlü kârlılık kalitesi ile tırmanan kredi riski arasındaki bu dengeyi yansıtıyor.

Bir bakışta

  • Şirket ve Kod: Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN)
  • İncelenen Dönem: 2026/9 (1 Ocak 2026 – 30 Eylül 2026, solo sınırlı denetimli, TMS 29 uygulanmadı)
  • Hasılat ve Reel Değişim: 659.430 milyon TL faiz geliri (%27,11 nominal artış)
  • Net Kâr ve FAVÖK Marjı: 97.193 milyon TL net kâr (%15,65 artış), Net Faiz Marjı %6,16 (swap düzeltilmiş)
  • Net Finansal Borç: 3.118.424 milyon TL toplam mevduat (mevduat bankası, net borçsuz yapı)
  • Ana Ortaklar ve Pazar: BBVA %85,97, Yıldız Pazar, BİST 30
  • Etre Skoru: 76 / 100 (Kârlılık Kalitesi ve Bilanço Sağlamlığı)

Garanti BBVA Ne İş Yapar, Gelir Çarkı Nasıl Döner?

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. mevduat kabul etme yetkisine sahip özel sermayeli yabancı mevduat bankası statüsünde faaliyet gösterir. Bankanın ana gelir motoru, bireysel ve kurumsal müşterilerden Türk Lirası ile yabancı para cinsinden mevduat toplamak, yurt dışı finansal piyasalardan borçlanmak ve bu kaynakları tüketici, kredi kartı, işletme ve ticari kredilere dönüştürerek faiz geliri üretmektir. Toplanan fonların maliyeti ile kullandırılan kredilerin ve Hazine portföyündeki menkul kıymetlerin getirisi arasındaki fark, bankanın net faiz gelirini oluşturur.

Bankacılık faaliyetleri yalnız kredi faizleriyle sınırlı değildir. Garanti BBVA, Türkiye genelindeki 793 şubesi, 1 milyonu aşan POS terminali ve 14,3 milyonu aşan kredi kartı müşterisiyle geniş bir ödeme sistemleri ağı işletir. Bu ağ üzerinden para transferleri, kart komisyonları, dış ticaret finansmanı ve sigorta aracılık hizmetleri yoluyla doğrudan nakit komisyon geliri elde edilir. Dokuz aylık dönemde sağlanan 138.513 milyon TL tutarındaki net ücret ve komisyon geliri, brüt faaliyet kârının %41,2’sini tek başına karşılamıştır.

Banka aynı zamanda finansal bir ekosistemin merkezinde yer alır. Emeklilik ve hayat sigortacılığında Garanti Emeklilik, filo ve makine finansmanında Garanti Leasing, sermaye piyasalarında Garanti Yatırım ile Garanti Portföy, faktoring tarafında ise Garanti Faktoring banka bünyesinde çalışır. Bu bağlı ortaklıkların ürettiği kârlar, özkaynak yöntemi uyarınca bankanın gelir tablosuna doğrudan eklenir ve bankanın gelir tabanını geleneksel bankacılık risklerine karşı çeşitlendirir.

GARAN Şirket Künyesi, Ortaklık Yapısı ve Resmî Kayıtlar

Aşağıdaki tablo, Garanti BBVA’nın kurumsal yapısına, kontrol gücüne ve resmi kayıtlarına dair temel göstergeleri özetlemektedir:

AlanDeğer ve Resmî Kayıt
Tam Ticari UnvanTürkiye Garanti Bankası Anonim Şirketi
Kod ve PazarGARAN, BİST Yıldız Pazar
Ana Ortak ve Pay OranıBanco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A. (BBVA): %85,97
Nihai KontrolBBVA Grubu (İspanya merkezli küresel bankacılık grubu)
Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı%13,97 (Ödenmiş sermaye: 4.200.000.000 TL)
İmtiyazlı Pay DurumuSermayede imtiyazlı pay bulunmamaktadır
Yönetim Kurulu Başkanı / Genel MüdürSüleyman Sözen (YK Başkanı) / Mahmut Akten (Genel Müdür)
Endeks ÜyeliğiBİST 30, BİST 100, BİST Banka, BİST Sürdürülebilirlik
Veri Tarihi5 Kasım 2026

Bankanın sermaye kontrolü %85,97 pay oranıyla İspanyol BBVA Grubu’nun elindedir. Halka açık kısım %14,03 seviyesindedir ve fiili dolaşım oranı %13,97’dir. Yönetim kurulunda imtiyazlı pay bulunmaz, kararlar genel kurulda tek pay tek oy ilkesine göre alınır. BBVA’nın hakim ortaklığı, bankanın yurt dışı borçlanma kabiliyetini, sendikasyon yenileme oranlarını ve uluslararası fonlama kanallarına erişimini güçlendirmektedir. BİST 30 ve BİST Sürdürülebilirlik endekslerinin ana bileşenlerinden biri olan GARAN, yüksek işlem hacmiyle kurumsal yabancı ve yerli fonların temel takas hisselerindendir.

Kurumsal yasal kayıtlarda iki önemli gelişme öne çıkmaktadır:

  • Rekabet Kurulu Uzlaşması: Rekabet Kurulu tarafından iş gücü piyasasına yönelik yürütülen soruşturma, 21 Eylül 2026 tarihinde uzlaşma usulüyle sonuçlanmıştır. Bankaya 1.547,6 milyon TL idari para cezası uygulanmış ve söz konusu ceza tutarı için finansal tablolarda karşılık ayrılmıştır.
  • Romanya İştirak Satışı: Hollanda’da mukim Garanti Holding B.V. üzerinden Romanya’da kurulu Garanti Bank S.A. ve Motoractive IFN S.A. hisselerinin Raiffeisen Bank’a 591 milyon Euro bedelle devri, resmi izinlerin tamamlanmasıyla 3 Kasım 2026 tarihinde resmen kapanmıştır. Bu devir, yılın son çeyreğinde bankanın döviz likiditesini ve sermaye rasyolarını doğrudan rahatlatacaktır.

Net Faiz Gelirindeki Büyüme ve 47 Milyar Liralık Swap Gideri

Garanti BBVA, 2026 yılının dokuz aylık döneminde faiz gelirlerini bir önceki yılın aynı dönemine göre %27,11 artırarak 659.430 milyon TL’ye taşımıştır. Bu gelirin 497.026 milyon TL’lik kısmı doğrudan kredilerden, 70.006 milyon TL’lik kısmı ise menkul kıymet cüzdanından sağlanmıştır. Buna karşılık mevduat maliyetlerindeki artışın etkisiyle faiz giderleri de %13,76 yükselerek 466.611 milyon TL olmuştur. Böylece bankanın muhasebeleştirilen ham net faiz geliri %77,55 gibi yüksek bir artışla 192.819 milyon TL seviyesine ulaşmıştır.

Ancak bankacılık gelir tablosunu incelerken tek başına ham net faiz gelirine bakmak eksik bir resim verebilir. Garanti BBVA, pasifte biriken döviz mevduat fazlasını Türk Lirası kredilerde fonlama kaynağı olarak kullanabilmek için yoğun biçimde para swapı yapmaktadır. Bu swap işlemlerinin fonlama maliyeti faiz giderlerinde değil, gelir tablosunun ticari kâr ve zarar kalemindeki türev işlemler satırında gösterilir. Banka bu dönemde türev finansal işlemlerden net 47.454 milyon TL zarar kaydetmiştir. Bu türev zararı net faiz gelirinden düşüldüğünde, bankanın swap düzeltilmiş gerçek net faiz geliri 145.365 milyon TL olarak hesaplanmaktadır.

TÜFE’ye Endeksli Tahviller Banka Kârını Nasıl Etkiler?

Yatırımcılar menkul kıymet faiz gelirlerindeki dönemsel sıçramaların bankanın operasyonel kredi gücünden mi yoksa enflasyon muhasebesi kurgusundan mı kaynaklandığını sıklıkla karıştırır.

  • Nerede yer alır? Konsolide olmayan finansal raporun Dipnot 5.4.1.3 “Menkul Değerlerden Alınan Faiz Gelirleri” tablosunda ve muhasebe politikalarının 3.7.4 numaralı açıklamasında yer alır.
  • Nasıl işler? Banka portföyünde bulunan Hazine ihraçlı tüketici fiyatlarına endeksli devlet tahvillerinin kupon getirileri ve anapara değerlemeleri, geleceğe dönük enflasyon tahmini baz alınarak etkin faiz yöntemiyle gelir kaydedilir. Garanti BBVA, 30 Eylül 2026 bilançosunda bu kıymetleri yıllık %29 enflasyon varsayımıyla değerlemiştir. Raporda yer alan duyarlılık analizine göre, bankanın kullandığı enflasyon tahminindeki her 1 puanlık artış veya azalış, vergi öncesi kârı yaklaşık 751 milyon TL doğrudan değiştirmektedir.
  • Tek başına neyi kanıtlamaz? TÜFE tahvili gelirleri bilançoya güçlü bir kâr desteği sağlasa da, bu durum bankanın saf kredi ve mevduat makasından nakit yarattığını tek başına kanıtlamaz. Enflasyonun gerilediği dönemlerde bu menkul kıymetlerin getiri katkısı hızla zayıflar. Dolayısıyla bu kalem kalıcı bir bankacılık kârı değil, yüksek enflasyon dönemlerinde sermayeyi koruyan dönemsel bir amortisör niteliğindedir.

Kredi Kalitesi: Tırmanan Takip Oranı ve 464 Milyar Liralık Yakın İzleme

Sıkı para politikasının ve yüksek kredi faizlerinin reel sektör ile hanehalkı üzerindeki baskısı, 2026 yılının üçüncü çeyreğinde kredi kalitesi göstergelerine belirgin biçimde yansımıştır. Bankanın brüt takipteki kredi stoku, 2025 yıl sonundaki 80.236 milyon TL seviyesinden %58,58 artış göstererek 127.238 milyon TL’ye çıkmıştır. Resmi takipteki krediler oranı da %3,52’den %4,46’ya yükselmiştir.

Banka, takip oranındaki bu yükselişi sınırlandırmak amacıyla aktif temizliği adımlarını hızlandırmıştır. Dönem içerisinde tahsil imkanı kalmayan 13.955 milyon TL tutarındaki beşinci grup zarar niteliğindeki kredi kayıttan düşülerek bilanço dışına çıkarılmıştır. Ayrıca Ekim ve Eylül aylarında yapılan ihalelerle toplam 17.197 milyon TL büyüklüğünde gecikmiş alacak portföyü varlık yönetim şirketlerine satılmıştır. Kayıttan düşülen ve satılan bu krediler hesaba dahil edildiğinde, bankanın saf takipteki kredi oranı %5,49 seviyesine ulaşmaktadır.

Asıl dikkatle izlenmesi gereken risk ise ikinci aşama olarak sınıflandırılan yakın izlemedeki kredilerde toplanmaktadır:

  • Hacim Artışı: Yakın izlemedeki krediler yıl sonundaki 260.864 milyon TL seviyesinden %77,93 artışla 464.156 milyon TL’ye yükselmiştir. Bu tutar, bankanın toplam nakdi kredilerinin %16,3’ünü oluşturmaktadır.
  • Bireysel Segment Riski: Yakın izlemedeki kredilerin 190.643 milyon TL’si kredi kartlarından, 99.236 milyon TL’si ise tüketici kredilerinden oluşmaktadır. Bireysel taraftaki yakın izleme portföyünün 240.165 milyon TL’lik kısmı tamamen teminatsız durumdadır.
  • Gecikme Süreleri: Yakın izleme portföyü içinde vadesi 31 ile 90 gün arasında gecikmiş olan kredilerin tutarı 43.558 milyon TL’ye ulaşmıştır. Bu gecikmelerin zamanında tahsil edilememesi, ilerleyen çeyreklerde üçüncü aşama batık kredilere yeni intikaller olabileceğine işaret eder.

TFRS 9 Kapsamında İkinci Aşama Krediler ve Kayıttan Düşme Ne Demektir?

Yatırımcılar genellikle yalnız resmi takip oranına bakar ve yakın izlemeye alınan kredilerin bilançoda yarattığı sessiz risk birikimini gözden kaçırabilir.

  • Nerede yer alır? Konsolide olmayan finansal raporun Dipnot 3.8.5 “Kayıttan Düşme Politikası”, Dipnot 5.1.5.2 “Birinci ve İkinci Aşama Krediler” ve Dipnot 5.1.5.10 “Donuk Alacaklar” bölümlerinde yer alır.
  • Nasıl işler? Bankalar kullandırdıkları kredileri kredi riskindeki değişime göre üç aşamada izler. Geri ödemesinde sorun olmayan krediler birinci aşamadadır ve 12 aylık beklenen zarar karşılığı ayrılır. Kredinin geri ödemesinde 30 günü aşan gecikme olduğunda veya borçlunun ödeme gücünde bozulma başladığında kredi ikinci aşama yakın izlemeye geçer ve banka ömür boyu beklenen zarar karşılığı ayırır. Gecikme 90 günü aştığında ise kredi üçüncü aşamaya, yani takibe aktarılır. Banka tahsil beklentisi kalmayan batıkları aktiften sildiğinde, takip rasyosunun payı küçülür ve takip oranı matematiksel olarak düşer.
  • Tek başına neyi kanıtlamaz? Resmi takip oranının %4,46 seviyesinde kalması, kredi portföyünün tamamen sağlıklı olduğunu kanıtlamaz. Yakın izlemedeki kredilerin 464 milyar TL’ye çıkması, kredi riskinin birinci aşamadan ikinci aşamaya doğru kaydığını açıkça gösterir. Karşılık politikasının gücünü ölçmek için yalnız takip oranına değil, ikinci aşama kredilerin toplam krediler içindeki payına ve ayrılan karşılıkların teminatsız alacakları ne ölçüde kapsadığına birlikte bakılmalıdır.

İştirak Portföyü ve 11 Milyar Liralık Pay Geri Alım Kararı

Garanti BBVA’nın finansal dayanıklılığı, bankacılık dışı gelir üreten güçlü iştirak ağıyla desteklenmektedir. Dokuz aylık dönemde özkaynak yöntemi uygulanan iştirak ve bağlı ortaklıklardan bankaya net 29.638 milyon TL kâr katkısı gelmiştir. Bu katkıda Garanti Emeklilik (7.562 milyon TL net kâr), Garanti Leasing (5.794 milyon TL net kâr) ve Garanti Yatırım (5.367 milyon TL net kâr) başı çekmiştir. Yurt içi operasyonların yanı sıra Hollanda’da yerleşik Garanti Bank International N.V. de 5.219 milyon TL net kâr üreterek döviz cinsi kârlılığa destek vermiştir.

Banka yönetimi, sermaye tahsisini optimize etmek amacıyla Romanya’daki iştirakleri olan Garanti Bank S.A. ve Motoractive IFN S.A. paylarının Raiffeisen Bank’a 591 milyon Euro bedelle satış sürecini 3 Kasım 2026 itibarıyla tamamlamıştır. Bu işlem bankanın odaklanmak istediği ana pazarlara kaynak aktarmasını sağlarken, dördüncü çeyrekte sermaye yeterlilik rasyolarına doğrudan pozitif katkı sunacaktır.

Varlık satışının hemen ardından Banka Yönetim Kurulu, 3 Kasım 2026 tarihinde sermaye piyasalarına yönelik güçlü bir güven adımı atmıştır. Alınan kararla azami 85.000.000 adet pay ve azami 11.000.000.000 TL fon tutarı ile yeni bir pay geri alım programı başlatılmıştır. Program kapsamında ilk alım 4 Kasım 2026 tarihinde gerçekleştirilmiş ve hisse başına ortalama 137,385 TL fiyattan 2.474.579 adet GARAN payı piyasadan geri alınmıştır. Bu adım, banka yönetiminin hisse fiyatının mevcut temel göstergelerin ve defter değerinin altında kaldığı yönündeki değerlendirmesini somutlaştırmaktadır.

GARAN 2026/9 Döneminin Temel Bankacılık Hesapları

Swap Düzeltilmiş Net Faiz Marjı: %6,16

Net faiz marjı, bankanın faiz getirili varlıklarını fonlama maliyetlerine kıyasla ne derece verimli yönettiğini gösterir.

Ortalama faiz getirili varlıklar = (2.891.472 + 3.415.017) ÷ 2 = 3.153.245 milyon TL
Ham net faiz geliri (yıllıklandırılmış) = 192.819 × (4 ÷ 3) = 257.092 milyon TL
Ham net faiz marjı = 257.092 ÷ 3.153.245 = %8,15
Swap düzeltilmiş net faiz geliri (yıllıklandırılmış) = (192.819 – 47.454) × (4 ÷ 3) = 194.153 milyon TL
Swap düzeltilmiş net faiz marjı = 194.153 ÷ 3.153.245 = %6,16

Türev swap zararları marjdan yaklaşık 199 baz puan silse de, elde edilen %6,16’lık net marj özel bankacılık ortalamalarının üzerindedir. Bankanın 1,2 trilyon TL’ye ulaşan vadesiz mevduat tabanı, fonlama maliyetini sınırlayarak bu marjı koruyan temel etkendir. Önümüzdeki çeyreklerde Merkez Bankası’nın faiz indirim döngüsüne girmesi durumunda mevduat maliyetlerindeki hızlı gevşeme bu marjı daha da genişletebilir.

Saf Takipteki Krediler Oranı: %4,93

Kredi portföyündeki reel değer kaybını ve batık oranını, bilanço dışına çıkarılan aktifler ile birlikte ölçer.

Brüt canlı krediler = 2.724.333 milyon TL
Bilanço içi takipteki krediler = 127.238 milyon TL
Kayıttan düşülen 5. grup krediler = 13.955 milyon TL
Düzeltilmiş brüt kredi tabanı = 2.724.333 + 127.238 + 13.955 = 2.865.526 milyon TL
Resmi takipteki krediler oranı = 127.238 ÷ 2.851.571 = %4,46
Saf takipteki krediler oranı = (127.238 + 13.955) ÷ 2.865.526 = %4,93
Üçüncü aşama karşılık karşılama oranı = 79.633 ÷ 127.238 = %62,59

Resmi takip oranı %4,46 görünürken, kayıttan düşülen krediler eklendiğinde gerçek takip oranı %4,93 seviyesine çıkmaktadır. Dönem içinde satılan 17,2 milyar TL’lik tahsili gecikmiş alacak da eklendiğinde kümülatif kredi bozulması %5,49’u bulmaktadır. Ancak %62,59’luk karşılık karşılama oranı ve takipteki kredilerin 30,8 milyar TL’lik kısmının gayrimenkul ipoteğiyle teminatlandırılmış olması olası bilanço kayıplarını sınırlandırmaktadır.

DuPont Kârlılık Ayrıştırması: Özkaynak Kârlılığı %26,89

Bankanın özkaynak kârlılığını kâr marjı, varlık devir hızı ve kaldıraç bileşenlerine ayırarak kârın nereden üretildiğini gösterir.

Net kâr marjı = 97.193 ÷ 336.069 = %28,92
Varlık verimliliği (yıllıklandırılmış gelir ÷ ortalama aktif) = (336.069 × 4 ÷ 3) ÷ 4.232.452 = %10,59
Finansal kaldıraç çarpanı (ortalama aktif ÷ ortalama özkaynak) = 4.232.452 ÷ 482.243 = 8,78x
Bileşik özkaynak kârlılığı (ROE) = %28,92 × %10,59 × 8,78 = %26,89
Aktif kârlılığı (ROA) = (97.193 × 4 ÷ 3) ÷ 4.232.452 = %3,06

Hesaplanan %26,89’luk yıllıklandırılmış özkaynak kârlılığı, bankanın resmi solo faaliyet raporundaki %27,28’lik oran ile uyumludur. Banka, 8,78x gibi bankacılık sektörü standartlarına göre makul bir finansal kaldıraç kullanarak %27’ye yakın özkaynak kârlılığı üretmektedir. Bu durum kârlılığın aşırı borçlanmadan değil, yüksek kâr marjı ve güçlü komisyon gelirlerinden kaynaklandığına işaret eder.

Sermaye Yeterlilik Standart Oranı: %18,53

Bankanın olası kredi temerrütlerine ve piyasa şoklarına karşı sahip olduğu yasal sermaye korumasını gösterir.

Toplam risk ağırlıklı tutarlar = 3.650.654 milyon TL
Çekirdek sermaye = 511.112 milyon TL
Katkı sermaye = 165.533 milyon TL
Toplam yasal özkaynak = 676.641 milyon TL
Sermaye yeterlilik standart oranı (CAR) = 676.641 ÷ 3.650.654 = %18,53
Çekirdek sermaye yeterlilik oranı (Tier 1) = 511.112 ÷ 3.650.654 = %14,00

Bankanın sermaye yeterlilik oranı 2025 sonundaki %21,85 seviyesinden %18,53’e gerilemiştir. Bu gerilemenin temel nedeni, kredi hacmindeki %24,98’lik büyümenin risk ağırlıklı varlıkları 2,65 trilyon TL’den 3,65 trilyon TL’ye taşımasıdır. Buna rağmen %18,53’lük oran, yasal asgari sınır olan %12’nin ve ilave tamponlar dahil %14,52’lik hedef eşiğin oldukça üzerindedir. 3 Kasım’da kapanan 591 milyon Euro’luk Romanya satışı, dördüncü çeyrekte bu rasyoya ilave katkı sağlayacaktır.

Özel Bankalar Arasında Değerleme ve Kârlılık Karşılaştırması

Aşağıdaki tablo, Garanti BBVA’nın sektördeki başlıca rakipleri karşısındaki operasyonel metriklerini ve çarpanlarını göstermektedir:

Banka KoduFiyat (TL)Piyasa Değeri (Milyar TL)F/KPD/DDNIM (Swap Düz. %)NPL Oranı (%)SYR (CAR %)ROE (%)Kredi/Mevduat (%)Sitedeki Analiz Durumu
GARAN140,60590,524,801,13%6,16%4,46%18,53%27,28%91,44—
AKBNK67,40351,005,461,06%3,76%4,00%17,74%19,40%86,06AKBNK 2026/9 analizi
YKBNK36,94311,536,111,05%3,45%3,90%15,80%21,10%89,50YKBNK 2026/06 analizi
ISCTR13,13343,844,830,64%3,20%2,60%18,20%18,30%82,10—
TSKB9,9227,832,640,52%5,80%1,80%18,50%31,20%92,40—

Sektörel veriler incelendiğinde Garanti BBVA, 4,80 F/K ve 1,13 PD/DD çarpanlarıyla Akbank (5,46 F/K) ve Yapı Kredi’ye (6,11 F/K) kıyasla kârlılık çarpanı bazında daha cazip bir noktada durmaktadır. PD/DD bazında 1,13 çarpanı rakiplerine göre hafif bir prime işaret etse de, bankanın ürettiği %27,28’lik özkaynak kârlılığı ve %6,16’lık swap düzeltilmiş net faiz marjı bu farkı operasyonel olarak desteklemektedir.

Buna karşılık bankanın en zayıf kaldığı alan kredi kalitesidir. Garanti BBVA’nın %4,46’lık resmi takip oranı, Akbank’ın (%4,00), Yapı Kredi’nin (%3,90) ve İş Bankası’nın (%2,60) üzerindedir. Tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki güçlü pazar payı bankaya yüksek faiz marjı kazandırmakta, ancak bireysel borçlanmadaki zorlanmalar karşılık faturasını rakiplerinden daha belirgin biçimde yukarı çekmektedir.

Garanti BBVA Uzun Vadeli Yatırımcı İçin Ne Söylüyor?

Garanti BBVA’nın çok yıllı finansal gelişimi, bankanın yüksek enflasyon ve sıkılaşma döngülerinde bilanço esnekliğini başarılı yöneten kurumlardan biri olduğunu göstermektedir. Banka, 2022 yılından bu yana özkaynak kârlılığını sürdürülebilir biçimde %25 ile %50 bandı arasında tutmayı başarmıştır. 1,2 trilyon TL’lik vadesiz mevduat tabanı ve dijital kanallardaki 18,9 milyon aktif müşteri sayısı, bankaya sektör genelinde maliyetsiz fonlama avantajı sunmaktadır.

Geleceğe yönelik büyüme dinamikleri incelendiğinde üç ana faktör öne çıkar:

  • Faiz İndirim Döngüsünün Marj Etkisi: Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın olası faiz indirimleri, bankanın yüksek maliyetli vadeli mevduat giderlerini hızla aşağı çekecektir. Kredi getirileri daha uzun vadeli bağlandığı için mevduat maliyetindeki gerileme net faiz marjında hızlı bir genişleme yaratacaktır.
  • Sermaye Verimliliği ve Pay Geri Alımı: Romanya satışından sağlanan 591 milyon Euro’luk döviz girişi ve başlatılan 11 milyar TL’lik pay geri alım programı, hisse başına kârı ve defter değerini destekleyen somut adımlardır.
  • Aktif Kalitesi Baskısı: En önemli risk unsuru, 464 milyar TL’ye ulaşan ikinci aşama yakın izleme portföyüdür. Özellikle bireysel kredi kartlarındaki 190,6 milyar TL’lik yakın izleme bakiyesi, işsizlik veya hanehalkı gelirinde yaşanabilecek olası bir bozulmada doğrudan üçüncü aşama batıklara dönüşebilir.

Uzun vadeli bir ortaklık perspektifinde Garanti BBVA, güçlü sermaye yeterliliği (%18,53), yüksek karşılık oranı (%62,59) ve 4,80 F/K değerlemesiyle makul bir konumdadır. Ancak düzenli alım yapan bir yatırımcının hisse fiyatındaki düşüşleri otomatik alım fırsatı olarak görmek yerine, takipteki kredi intikallerini ve karşılık giderlerinin net kâr üzerindeki baskısını yakından izlemesi gerekir.

Aşağıdaki tablo, Garanti BBVA yatırım tezini takip etmek için önümüzdeki çeyreklerde izlenmesi gereken üç temel göstergeyi özetlemektedir:

Takip GöstergesiMevcut Durum (2026/9)Tezi Güçlendiren GelişmeTezi Zayıflatan Gelişme
İkinci Aşama Krediler ve Gecikmeler464.156 milyon TL (31-90 gün gecikme: 43.558 milyon TL)31-90 gün gecikme tutarının 30 milyar TL altına gerilemesiGecikmelerin takibe kayması ve takip oranının %5 üzerine çıkması
Swap Düzeltilmiş Net Faiz Marjı (NIM)%6,16 (Türev işlem zararı: 47.454 milyon TL)Faiz indirimleriyle mevduat maliyetinin düşmesi ve marjın %6,5 üzerine çıkmasıMevduat rekabetinin sürmesi ve türev zararının çeyreklik 20 milyar TL’yi aşması
Sermaye Yeterlilik Oranı (CAR)%18,53 (Çekirdek sermaye oranı: %14,00)Romanya satışı katkısıyla CAR oranının %19,5 üzerine yükselmesiKredi büyümesiyle risk ağırlıklı varlıkların artarak CAR’ı %17 altına itmesi

Etre Skoru: Garanti BBVA 2026/9 Puan Kartı

Puanlama, 2026/9 sınırlı denetim raporu ve faaliyet raporundaki doğrulanmış verilere dayanılarak bağımsız olarak yapılmıştır:

Skor BileşeniPuanKaynaklı Gerekçe
I. FİNANSAL DAYANIKLILIK19 / 25
1. Bilanço Sağlamlığı8 / 10%18,53 CAR ve %14,00 çekirdek sermaye oranı yasal gereksinimlerin üzerindedir. Likidite karşılama oranı %142,94 ile güçlü tampon sunmaktadır.
2. Nakit Üretimi7 / 10Vadesiz mevduat tabanı 1,2 trilyon TL ile toplam mevduatın %38,5’ini oluşturmaktadır. Fonlama yapısı istikrarlıdır.
3. Risk Profili4 / 5Takipteki krediler oranı %4,46’ya çıkmış, yakın izlemedeki krediler 464 milyar TL’ye ulaşmıştır. Karşılık karşılama oranı %62,59 ile riski dengelemektedir.
II. OPERASYONEL PERFORMANS21 / 25
1. Kârlılık Kalitesi8 / 10Solo 97.193 milyon TL net kâr ve %27,28 yıllıklandırılmış özkaynak kârlılığı sektör ortalamasının belirgin üzerindedir.
2. Büyüme Kalitesi7 / 8Canlı kredilerde %23,76, müşteri mevduatında %21,28 büyüme kaydedilmiş, TL kredilerde pazar payı %12,86’ya çıkmıştır.
3. Operasyonel Verimlilik6 / 7Gider ve gelir yönetimi dengelidir. Komisyon gelirleri faaliyet brüt kârının %41,2’sini karşılayarak operasyonel verimliliği desteklemektedir.
III. STRATEJİK KONUM VE RÜZGÂR18 / 20
1. Rekabetçi Konum ve Hendek8 / 831,8 milyon müşteri, 18,9 milyon dijital bankacılık kullanıcısı ve ödeme sistemlerindeki liderlik güçlü bir ekonomik hendek oluşturmaktadır.
2. Yönetim ve Sermaye Dağıtımı6 / 711 milyar TL’lik pay geri alım kararı, Romanya iştirak satışı ve düzenli temettü ödeme disiplini sermaye yönetimini güçlendirmektedir.
3. Sektörel Rüzgâr4 / 5Yüksek faiz ortamı kredi kalitesini baskılasa da, beklenen dezenflasyon ve faiz indirim döngüsü marj genişlemesi açısından elverişli zemin hazırlamaktadır.
IV. DEĞERLEME VE GETİRİ POTANSİYELİ18 / 30
1. Mutlak ve Göreli Değerleme8 / 124,80 F/K ve 1,13 PD/DD çarpanları özel banka emsallerine göre dengelidir. Yüksek özkaynak kârlılığına kıyasla çarpanlar makul seviyededir.
2. Fiyat-Kalite Dengesi / GARP6 / 10Şirket kalitesi ve pazar gücü yüksektir. Ancak tırmanan takipteki kredi ve yakın izleme hacmi değerlemede temkinli olmayı gerektirmektedir.
3. Getiri-Risk Asimetrisi4 / 8Pay geri alım desteği ve faiz indirimi potansiyeli yukarı yönü desteklerken, bireysel kredi kalitesindeki bozulma aşağı yönlü ana risk unsurudur.
TOPLAM SKOR76 / 100Kârlılık Kalitesi ve Bilanço Sağlamlığı

Sık Sorulan Sorular

Garanti BBVA ne iş yapar ve temel gelir kaynakları nelerdir?

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. mevduat kabul etme yetkisine sahip bir mevduat bankası olarak bireysel ve kurumsal müşterilere bankacılık hizmeti sunar. Bankanın temel gelir kaynağı toplanan mevduat ile kullandırılan krediler arasındaki net faiz geliridir. Ayrıca geniş kredi kartı ve POS ağı üzerinden elde edilen komisyon gelirleri ile sigorta, leasing ve yatırım iştiraklerinin kâr payları bankanın gelir tabanını güçlendirir.

Garanti BBVA ortaklık yapısında kontrol kimdedir ve hisseleri hangi endekslerdedir?

Bankanın sermayesinde hakim kontrol yüzde 85,97 pay oranıyla İspanyol Banco Bilbao Vizcaya Argentaria yani BBVA Grubu’na aittir. Hisselerin fiili dolaşım oranı yüzde 13,97 seviyesindedir ve sermayede herhangi bir imtiyazlı pay bulunmamaktadır. Garanti BBVA hisseleri Borsa İstanbul’da BİST 30, BİST 100, BİST Banka ve BİST Sürdürülebilirlik endekslerinde işlem görmektedir.

Garanti BBVA 2026 yılının dokuz aylık döneminde ne kadar kâr elde etti?

Banka, 2026 yılının ilk dokuz ayında konsolide olmayan finansal tablolarına göre 97.193 milyon TL net dönem kârı açıklamıştır. Bu kâr rakamı bir önceki yılın aynı dönemindeki 84.042 milyon TL net kâra göre yüzde 15,65 oranında nominal bir artışa işaret etmektedir. Swap maliyetleri düzeltilmiş net faiz marjı ise vadesiz mevduat tabanının desteğiyle yüzde 6,16 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Garanti BBVA’nın batık kredi oranı ve yakın izlemedeki kredi hacmi ne durumdadır?

Bankanın resmi takipteki krediler oranı yüzde 4,46 seviyesinde gerçekleşirken, aktiften silinen alacaklar dahil edildiğinde saf takip oranı yüzde 4,93 olarak hesaplanmaktadır. Takipteki krediler için ayrılan karşılık karşılama oranı yüzde 62,59 ile olası riskleri sınırlamaktadır. Bununla birlikte ikinci aşama yakın izlemedeki kredilerin 464 milyar TL’ye ulaşması ve bunun 43,5 milyar TL’lik kısmının 31 ile 90 gün gecikmede bulunması yakından izlenmesi gereken temel risk unsurudur.

Garanti BBVA için verilen 76 Etre Skoru neyi ifade eder?

Hesaplanan 76 puan, bankanın operasyonel verimliliği ve sermaye sağlamlığı ile tırmanan kredi riski arasındaki dengeyi gösterir. Yüzde 18,53 seviyesindeki yasal sermaye yeterlilik oranı ve yüksek komisyon üretimi puanı yukarı çeken başlıca faktörlerdir. İkinci aşama kredilerdeki hızlı artış ve karşılık giderlerindeki yükseliş ise puanı sınırlayan temel unsurdur.

Kaynaklar

  • Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 30 Eylül 2026 Konsolide Olmayan Finansal Tablolar ve Sınırlı Denetim Raporu — Güney Bağımsız Denetim ve SMMM A.Ş. (Ernst & Young) — 28 Ekim 2026
  • Garanti BBVA 2026 Yılı 9 Aylık Ara Dönem Faaliyet Raporu — Türkiye Garanti Bankası A.Ş. — 28 Ekim 2026
  • Pay Geri Alım Programı Başlatılması ve Pay Alım Bildirimleri — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 3-4 Kasım 2026
  • Bağlı Ortaklık Pay Satışı Kapanış Bildirimi (Romanya Garanti Bank S.A.) — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 3 Kasım 2026
  • Rekabet Kurulu Soruşturması Uzlaşma Kararı Bildirimi — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 21 Eylül 2026
  • Takipteki Kredi Portföy Satış Bildirimleri — Kamuyu Aydınlatma Platformu — 16-19 Ekim 2026
  • Garanti Faktoring A.Ş. 2026 Yılı 9 Aylık Ara Dönem Faaliyet Raporu — Garanti Faktoring A.Ş. — 28 Ekim 2026
  • Aylık Bankacılık Sektörü Verileri — Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) — Eylül 2026

Veri kesimi: 5 Kasım 2026 | Fiyat tarihi: 5 Kasım 2026 (140,60 TL) | Kaynak dönemi: 2026/9 (Solo sınırlı denetimli)

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Kaynak: KAP · 2026/09 finansal raporu

İsmail Kara

İnşaat mühendisi ve Etre Finans'ın kurucusu. 2021'den beri Borsa İstanbul'da yatırım yapıyor; bilanço okuma, temel analiz ve portföy yönetimi üzerine yazıyor. Etre Finans'taki bilanço analizleri, şirketleri aynı ölçü ve aynı puanlama yöntemiyle karşılaştırılabilir hale getirmeyi amaçlıyor. Yazılar yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yazarın tüm yazıları →

Bülten

Yeni dönem bilançoları yayına girdiğinde tek e-posta. Reklam yok, haftalık özet yok.

Yorumlar

Soru, düzeltme ve karşı okuma için burası. İlk yorumunuz onaydan geçer.

Yorum yazın

Yorumlar yatırım tavsiyesi değildir ve site adına bağlayıcı değildir. E-posta adresiniz yayınlanmaz.

En çok iki bağlantı ekleyebilirsiniz.

Yayınlanmaz. Yalnız yorumunuzu eşleştirmek için saklanır.

İlgili yazılar

Bölümün tamamı →